raport duma przedwczesna | Ten, kto musiał pobrać kiedykolwiek Raport z Bankowego Rejestru (BR) wie, że odbywało się to w archaiczny sposób. Tak, jakby Związek Banków Polskich (ZBP) w tym względzie utknął w ubiegłym wieku. Teraz zaczyna się to zmieniać.
||

Raport z Bankowego Rejestru? Jak pobrać szybko i tradycyjnie.

5
(3)

Ten, kto musiał pobrać kiedykolwiek Raport z Bankowego Rejestru (BR) wie, że odbywało się to w archaiczny sposób. Tak, jakby Związek Banków Polskich (ZBP) w tym względzie utknął w ubiegłym wieku. Teraz zaczyna się to zmieniać.

ZBP pokazał całkiem nową odsłonę systemu do pobierania raportu z BR. Ba, pokazał jakikolwiek system, wcześniej tego nie można było nazwać systemem. Po raz pierwszy pojawiła się możliwość pobrania raportu z Bankowego Rejestru całkowicie on-line.

Jak pobrać raport z Bankowego Rejestru?

Na początek podstawowe informacje:

Gdzie pobrać raport?

  1. Portal BOK ZBP,
  2. Biuro Obsługi Klienta ZBP, ul. Postępu 17 A, 02-676 Warszawa

W jakiej formie pobrać raport?

  1. Tradycyjnej – dla osób nie posiadających e-podpisu.
  2. W pełni on-line – dla tych którzy posiadają e-podpis.

Co będzie potrzebne do pobrania raporu?

  1. Adres e-mail,
  2. Dokument tożsamości np. dowód, paszport itp.,
  3. Drukarka.

Ile to kosztuje?

Bezpłatnie – raz na pół roku, potem:

  1. 10 zł elektronicznie lub w BOK-u
  2. 18 zł listem tradycyjnym

Pełny cennik

ale zanim do tego przejdziemy odpowiedzmy sobie

po co Ci w ogóle raport z BR?

Są oto takie sytuacje, w których na drodze do uzyskaniu kredytu stają Ci wpisy w rejestrze dłużników. O ile wpływ BIG-ów czy BIK na zdolność kredytową jest powszechnie znana, o tyle Bankowy Rejestr Związku Banków Polskich istnieje w cieniu tych bardziej znanych. A o swojej obecności daje znać wówczas, gdy najmniej się tego spodziewasz. Najczęściej. gdy konsultant w banku mówi, że masz jakieś wpisy w rejestrze dłużników, a Ty przecież sprawdzałeś BIK i BIG-i. Dlatego też, jeśli miałeś:

  • duże opóźnienia w spłacie kredytów,
  • nie zamykałeś kont bankowych i zapominałeś o nich oraz o opłatach za ich prowadzenie,

powinieneś koniecznie zainteresować się tą listą i pobrać raport z Bankowego Rejestru. Zwłaszcza, że jest on darmowy.

Jak zmieniło się pobieranie raportu z BR.

Po pierwsze, chociaż to rzecz drugorzędna, portal ZBP doczekał się odświeżenia i przynajmniej zbliżył się do standardów, jakie obowiązują dzisiaj w świecie serwisów internetowych. Do raportu wiedzie nas już nie jakiś karkołomny adres typu.

Dawniej: http://cpb.pl/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=4&Itemid=23
Dzisiaj: https://www.zbp.pl/dla-klientow/biuro-obslugi-klienta

Portal Biura Obsługi Klienta ZBP (BOK ZBP) umożliwia wypełnienie wniosku elektronicznie, a następnie:

  1. Pobranie PDF-a, wydrukowanie i wysłanie wniosku listem.
  2. Pobranie PDF-a, wydrukowanie i wycieczka do warszawskiego biura w celu osobistego złożenia,
  3. Wysłanie wniosku elektronicznie poprzez aplikację (wyłącznie z użyciem elektronicznego podpisu kwalifikowanego)

I od tego zacznijmy.

O ile dla większości cywilizowanego świata podstawowa, tradycyjna metoda załatwiania sprawy, zamyka się w słowach „przez Internet”, to w ZBP nadal oznacza to: „pocztą”. I nie mam na myśli poczty elektronicznej. Tak, ZBP chociaż ładniejsze, tkwi nadal w czasach, gdy synonimem słowa korespondencja była Poczta Polska.

Pobieramy raport z Bankowego Rejestru – metodą tradycyjną

Pomimo tego co już napisałem, to właśnie wbrew pozorom, w pobieraniu pocztą raportu z Bankowego Rejestru nastąpił największy, praktyczny przełom. Dzięki prostemu usprawnieniu, jakim jest generowanie z poziomu portalu gotowego wniosku o raport.

ZBP via poczta – krok po kroku

Portal ZBP - początek rejestracji
il. 1. Obiecujące początki i mylące ostrzeżenie

Już na pierwszy rzut oka widać, że potrzebna będzie przeglądarka Chrome, Edge lub Firefox. To lekkie niedopowiedzenie. Ja korzystam z przeglądarki Opera i bez problemu przeprowadzam całą procedurę. Po wpisaniu adresu e-mail ukaże Ci się oto taki komunikat:

Weryfikacja adresu e-mail przed pobraniem raportu z Bankowego Rejestru
il. 2. Wiadomość weryfikacyjna w drodze.

W skrzynce pocztowej natomiast pojawi się wiadomość z linkiem do generowania wniosku. Od razu zatem uprzedzam, to nie jest jakiś pierwszy krok w procedurze zakładania konta w BOK ZBP jak np. w BIK. Taką procedurę musisz przechodzić w koło, jeśli za jakiś czas zapragniesz ponownie pobrać raport. Rodzi się pytanie: po co to wszystko? Całkiem dobre, ale odpowiedzi udzielić nie sposób.

Wiadomość e-mail od portalu Biura Obsługi Klienta
il. 3. Wiadomość z linkiem pojawia się już po chwili

W każdym razie, gdy już uzyskasz dostęp do wniosków, przywita Cię taki oto „zaawansowany” system wyboru

Który raport z Bankowego Rejestru wybrać?
il. 4. Bankowy Rejestr to nie tylko raporty

Dzisiaj skupiamy się na raporcie, wybieramy zatem którąś z 3 pierwszych opcji. Jeśli jesteś osobą fizyczną, w następnym kroku musisz jeszcze zdecydować, czy należy Ci się darmowy raport z Bankowego Rejestru, czy już raczej nie.

Raport z BR możesz pobrać za darmo
il. 5. Konsument ma możliwość bezpłatnego zamówienia raportu z BR

Następnie pojawi Ci się typowy formularz z danymi do wprowadzenia. Ja na ten moment chciałbym z satysfakcją stwierdzić, że w ZBP zauważono inne dokumenty poza dowodem osobistym i zestaw ten jest dosyć imponujący.

Nietypowe dokumenty akceptowane przy weryfikacji wnioskodawcy
il. 6. Bogata lista dokumentów umożliwiających weryfikację

Nie zapomniano również o osobach pobierających raport o zmarłych członkach rodziny.

BOK ZBP dla spadkobierców
il. 7. Raport z Bankowego Rejestru także za zmarłego

Na tym etapie pozostaje już tylko potwierdzić, w jaki sposób złożyć wniosek. „Pobierz PDF” to dla tych, co są skazani na Pocztę lub wizytę w biurze ZBP.

Trzy metody by pobrać raport z Bankowego Rejestru
il. 8. Tradycyjnie lub on-line, czas wybrać.

My wybieramy opcję pobrania dokumentu i naszym oczom ukazuje się taki oto, gotowy do wydrukowania i podpisania wniosek o raport z Bankowego Rejestru.

Wniosek o raport z Bankowego Rejestru gotowy do druku
il. 9. Wniosek w całej okazałości, wystarczy wydrukować

Gdy już wniosek przelejesz za pomocą drukarki na papier, możesz go zapakować do koperty i wysłać na adres z nagłówka. Potem już tylko pozostaje czekać na odpowiedź z BOK ZBP.

Raport Bankowego Rejestru ZBP on-line?

Aktualnie ta metoda wymaga posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. I tu dwie uwagi:

  1. Nie każdy podpis kwalifikowany nadaje się do podpisania tego wniosku,
  2. Brak podpisu zaufanego (ePUAP) wynika z jednego – ZBP nie jest urzędem.

Zatem, jeśli chcesz korzystać z podpisu kwalifikowanego, wybierz taki w wersji fizycznej. To najpewniejsze rozwiązanie.

Czy wniosek o raport z Bankowego Rejestru można podpisać mobilnym podpisem kwalifikowanym?

Tu ku niemałemu zaskoczeniu odkryłem, że to zależy od wystawcy podpisu. Jako, że w przeglądarce złożenie podpisu umożliwia dodatek będący dziełem KIR-u, swój wzrok zwróciłem przede wszystkim na podpis oferowany przez KIR czyli mSzafir. Niestety mSzafirem wniosku się nie podpisze. Ale np. dysponując podpisem mobilnym od konkurencyjnego Certum (SimplySign), nie powinieneś mieć takiego problemu.

Wspomniałem o dodatku do podpisywania wniosków? Wróćmy więc na chwilę do opisywanego wcześniej ostrzeżenia o wyborze właściwej przeglądarki. O ile dla osób pobierających raport w wersji tradycyjnej wyda się on niezrozumiały, to przy próbie zamówienia z wykorzystaniem e-podpisu zrozumiemy, o co chodzi twórcom portalu ZBP. Na innych przeglądarkach w systemie Windows po prostu nie uda się uruchomić podpisywania dokumentu Ja osobiście polecam przeglądarki Edge lub Chrome, ze względu na łatwość zainstalowania dodatku, niezbędnego do skorzystania z e-podpisu (w Firefox-ie nie starczyło mi woli by się zmagać z uruchomieniem odpowiedniej opcji).

W każdym razie, gdy dysponujesz e-podpisem i wybierzesz podpisywanie wniosku tą metodą, na początek zostaniesz poproszony o ustalenie hasła. Będzie ono finalnie potrzebne do odblokowania pliku zawierającego raport z Bankowego Rejestru.

Aby otworzyć raport potrzebne będzie hasło
il. 10. Bankowy Rejestr spełnia nowe standardy i szyfruje pliki

Zatem szybko, łatwo i przyjemnie dotyczy jedynie wybrańców losu.

O ile wprowadzenia zmian w pobieraniu raportu ZBP listem było drobnym krokiem ku nowoczesności, to udostępnienie (nawet w ograniczonym zakresie) możliwości pobrania raportu on-line, to już znaczny postęp. Szkoda, że zaprzepaszczono szansę na pełne otwarcie portalu ZBP na podpisy cyfrowe. Już nawet nie mówię o tym, że zabrakło ePUAP, bo ten może być niedostępny dla Związku z prozaicznego powodu, który może nie być dla każdego oczywisty – ZBP nie jest urzędem. Mam natomiast na myśli chociażby nowe formy e-podpisu, wprowadzane i promowane m.in. przez wspomniany już powyżej KIR. Pozwoliłoby to na dostęp do sytemu dla znacznie szerszego grona użytkowników, którzy nie będą inwestować w zestaw do e-podpisu, po to by skorzystać z niego 3 razy do roku.

Dla przykładu ceny za zestaw do e-podpisu z rocznym certyfikatem:

wydawcaKIRCertum
cena za zestaw292 zł293 zł

Wciąż jednak musimy mieć świadomość, jak daleko ZBP jest w tyle od urzędujących pod tym samym adresem BIG Infomonitora czy BIK-u. Jeśli miałbym do czegoś ją porównać to do kwestii transportu. ZBP jak wioska na krańcach cywilizacji, w której właśnie położono asfalt, BIK natomiast rozważa gdzie wstawić Hyperloop-a. Tak się składa, że ostatnimi czasy BIK goni już standardy światowe np. udostępniając aplikację na telefon do obsługi konta w BIK. Gdyby tylko ktoś dopuścił w Polsce konkurencję dla BIK, moglibyśmy oglądać zdecydowanie ciekawsze zjawiska w tej branży.

źr. zbp.pl

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...