4.2
(17)

Gdy masz zajęcie komornicze i jednocześnie otrzymujesz świadczenia socjalne – konto rodzinne jest rozwiązaniem, które ratuje Twoją sytuacje. Jeśli nie wiesz jeszcze, co to jest socjalne konto rodzinne, w jakim banku założyć takie konto i dlaczego komornik nie może go zająć – zapraszamy do lektury.

Co to jest konto socjalne, czyli rodzinne?

Jest to specjalny rodzaj rachunku bankowego, na który przyjmowane są wyłącznie środki natury socjalnej. Na przykład świadczenia z programu 500+ czy zasiłki rodzinne. Dzięki temu, że środki te (a są one z urzędu wyłączone z możliwości zajęcia przez komornika) trafiają na bezpieczne konto socjalne, nie zostaną nigdy zajęte przez egzekutora.

Co byłoby możliwe w sytuacji, gdy trafią na normalny rachunek bankowy. Dla ułatwienia życia dłużnikom polskie prawo przewiduje możliwość kierowania środków natury socjalnej na konto rodzinne. Co gwarantuje, że żaden w Polsce komornik ich nie dotknie.

Jeśli nie słyszałaś nigdy nazwy „konto rodzinne” to skojarzysz z potoczną nazwą tego rachunku bankowego: konto bankowe do 500+.

Kto może założyć socjalne konto rodzinne?

Każdy, kto posiada prawo do otrzymywania świadczeń socjalnych chronionych od zajęcia komorniczego. To najprostsza definicja tego, kto może być właścicielem konta bezpiecznego od komornika. A jakie świadczenia otwierają drzwi do konta rodzinnego? Najpopularniejsze z nich:

  • Rodzina 500+
  • Świadczenia i dodatki rodzinne
  • Alimenty z funduszu alimentacyjnego
  • Zasiłki z MOPS i GOPS
  • Dodatki porodowe i pielęgnacyjne
  • Zasiłki dla sierot
  • Dodatki integracyjne

W jakim banku założyć konto rodzinne o charakterze socjalnym?

Na mocy ustawy każdy bank w Polsce ma prawo prowadzić rodzinne konto socjalne. Ale nie w każdym warto. Dlaczego? Gdyż warto wykorzystać bank podwójnie: do prowadzenia konta, którego nie zajmie komornik i jednocześnie wypracowywania sobie w tym banku oferty kredytowej.

O co chodzi, zapytacie? Odpowiadamy. Spośród banków, w których można założyć konto do 500+ (na przykład) jeden wyróżnia coś dodatkowo. Jest to możliwość otrzymania oferty kredytowej za stałe obroty na koncie. Oferty, która zostanie złożona bez konieczności ubiegania się o nią. Pojawi się sama po zalogowaniu do panelu klienta.

Konto socjalne (rodzinne) w banku Millenium

rodzinne konto socjalneOferta pojawi się sama. Nie musisz o nią wnioskować. Wystarczy, że bank uzna, iż Twoje wpływy na konto są stabilne i dają bankowi powód do zaufania – aby zaproponował Ci ofertę debetu. Przykład propozycji limitu w koncie widzisz po lewej stronie.

Przetestowane przez setki klientów banku – naszych czytelników

Sprawdza się zarówno jako dodatek do konta jak i w procesie odbudowy wiarygodności kredytowej na potrzeby BIK.

Oczywiście konto w banku Millenium jako rodzinne konto socjalne jest samo w sobie – nie tylko ze względu na dodatkowy bonus – mocno chwalone przez naszych czytelników

Zwracają oni uwagę na dostępność bankomatów.

Podoba im się nowoczesny, ale jednocześnie bardzo czytelny interfejs panelu sterowania kontem (czyli to, co widzisz po zalogowaniu się na konto)

A chyba najwięcej plusów zyskuje aplikacja na telefon, dzięki której można zarządzać kontem w sposób intuicyjny i płacić telefonem.

Dobrymi chęciami piekło… czyli jak tworzyć prawo bez pokrycia

Co się stało gdy po wielu miesiącach obietnic i wyczekiwania pojawiły się przepisy regulujące działanie kont rodzinnych? Nic, kompletnie. W bankach do dzisiaj nie wiedzą o takim wynalazku, nie mówiąc o jego otwarciu. A jak to miało wyglądać w praktyce?

Trochę więcej o tym co mówią przepisy o kontach rodzinnych

Ile powinno kosztować prowadzenie konta rodzinnego – socjalnego?

Nic. Nie może kosztować ani grosza, gdyż bank ustawowo jest zobowiązany prowadzić takie konto bezpłatnie. Zgodnie z treścią art. 52a ust. 1 Prawa bankowego otwarcie i prowadzenie rachunku rodzinnego oraz wypłaty z tego rachunku w banku, w którym rachunek jest prowadzony, są wolne od jakichkolwiek opłat i prowizji. Bezpłatna jest również karta płatnicza do rachunku o charakterze socjalnym.

I to się nie zmieni. Rachunki rodzinne są i będą całkowicie bezpłatne.

Co trzeba wiedzieć zakładając konto rodzinne bezpieczne od komornika?

Aby móc założyć konto rodzinne o charakterze socjalnym, które w praktyce jest kontem wolnym od komornika, potrzebujemy posiadać numery rachunków instytucji, które będą na to konto wpłacać pieniądze. Choć brzmi to nieco enigmatycznie, a dla niektórych strasznie, w praktyce wystarczy powiedzieć w urzędzie wypłacającym dany zasiłek, że jest potrzebny numer konta do założenia rachunku rodzinnego. Pracownicy urzędu wydawali go już tyle razy, że będą wiedzieli doskonale, o jakie chodzi zaświadczenie. Mając zaświadczenie można już zakładać rachunek rodzinny, czyli konto socjalne.

Nie ma takiej potrzeby pisać pisma do komornika z informacją o posiadaniu konta rodzinnego i przyjmowaniu nań świadczeń socjalnych? Bank wprowadza bowiem do umowy konta rodzinnego dane instytucji, które będą przelewać na to konto pieniądze ze świadczeń niepodlegających egzekucji komorniczej. To właśnie jest gwarancja bezpieczeństwa konta przed komornikiem i w tym celu zaświadczenia są bankowi potrzebne.

Koniec teorii, wszystko pięknie ładnie, lecz nie działa. Działa jednak wciąż stara dobra metoda, o której już nie raz mówiliśmy.

Socjalne konto rodzinne

Zrób to sam – przepis na jedyne pewne konto socjalne

To takie, które sam sobie wywalczysz i zabezpieczysz (np. takie jak to w Millennium). Może to i więcej zachodu ale to Ty zdecydujesz w jakim banku i na jakich warunkach zabezpieczysz pieniądze ze świadczeń socjalnych. Dodatkowo będzie to takie konto, które da Ci dodatkowe korzyści. Czyli wspomniany już limit kredytowy oraz dodatkową, bezpłatną gotówkę w momencie otwierania konta przez internet w okresie promocji.

  1. Załóż czyste konto, które przeznaczysz do otrzymywania świadczeń (kliknij tutaj, aby zrobić to od ręki)
  2. Pobierz całkowicie bezpłatne pismo do komornika (darmowe pismo sciągnie się automatycznie)
  3. Podpisz i złoż je na ręce komornika (mail, poczta, osobiście)
  4. Używaj stworzonego konta socjalnego tylko do przyjmowania świadczeń z instytucji państwowych i żadnych innych.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 17

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

1 komentujący “Socjalne konto rodzinne”

  1. Jeżeli na konto wpływa tylko wolna kwota, to bank z tej kwoty nie powinien zabierać dla kobiet mornika . Obecnie wolna kwota to 2636,56 zł, i z tej kwoty bank zabierze dla komornika. Z brutto 3010*75%= 2257,5. Czyli 106,06 idzie do komornika. I tak będzie przez kilkanaście miesięcy. Ale tu wszędzie jest głoszone, że komornik więcej jak ustawowo wolna kwota nie może zabrać. Ale co miesiąc będzie przyjmował po te 106 zł

Zostaw swój komentarz...