Rosnąca wartość kredytu hipotecznego

Spadek jakości kredytów, dlaczego coraz ciężej o hipotekę?

0
(0)

Wraz z rosnącą liczbą udzielonych danej osobie kredytów hipotecznych można zauważyć spadek jakości tych kredytów. Znaczy to, że są coraz gorzej spłacane. W konsekwencji coraz ciężej jest uzyskac taki kredyt.

Ostatni kwartał 2018 roku przyniósł nam zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów hipotecznych. Jak poinformowało BIK ( Biuro Informacji Kredytowej) nowy rok zaczął się spadkiem zainteresowań kredytami mieszkaniowymi o 8 %. W tym czasi średnia kwota wnioskowanego kredytu wzrosła.

Coraz trudniej o hipotekę

Polski Bank Centralny co trzy miesiąc przeprowadza badania ankietowe. Mają one na celu uzyskanie informacji na temat zmian w polityce udzielania kredytów. Na podstawie tych analiz można zauważyć, że dostęp do hipotek (kredytów hipotecznych) jest coraz trudniejszy.

Z badań NBP wynika, że w III kwartale 2018r. banki znacznie zaostrzyły kryteria udzielenia hipoteki (-58 proc.). Ostatni kwartał 2018r. skończył się jeszcze mocniejszym „dokręceniem śruby” co dało pokaźny -61 proc. Bank Centralny podaje wyniki jako „ważony procent netto”, głos większych banków ma większa wagę, a przeciwstawne sygnały są sumowane (+ dawałby złagodzenie kryteriów, – ich zaostrzenie).

Niestety dalsze badania przewidują, że w bieżącym roku zanotujemy jeszcze bardziej dotkliwe zmiany w kwestii otrzymania kredytu hipotecznego.

Opóźnienia w spłacie kredytu hipotecznego

Im więcej kredytów tym gorsza ich jakość

Jak podaje BIK, aktualnie ponad 90% osób posiadających kredyt mieszkaniowy, zaciągnięty w PLN, spłaca tylko jeden taki kredyt. Udział wartościowy kredytów hipotecznych opóźnionych powyżej 90 dni w wartości wszystkich takich kredytów spłacanych w złotówkach, w przypadku spłacania jednego kredytu wynosi 2,9%. Udział ten wzrasta wraz z ilością zaciągniętych w złotówkach kredytów mieszkaniowych i tak przy 5 spłacanych kredytach wynosi już 13,6%.

Jak poinformował BIK, osób spłacających powyżej 5 kredytów mieszkaniowych zaciągniętych w PLN jest na chwile obecną 393. Mają oni przed sobą do spłaty 396,5 mln. złotych.

Rynek kredytowy w 2019 roku

Jak zauważył prof. Waldemar Rogowski (główny analityk BIK):

„Rok 2019 na rynku kredytów mieszkaniowych będzie bardzo ciekawy. Wystąpią bowiem dwie przeciwstawne tendencje, tj. spadek liczby wnioskodawców i wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu. … Skala obu tych zjawisk jest jeszcze trudna obecnie do oszacowania. Skończył się program MdM (Mieszkanie dla młodych) i trudno na dzień dzisiejszy oszacować skalę efektu braku kontynuacji programu MdM w 2019 r.”

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...