cyfrowe sądy
|

Sprzeciw od nakazu zapłaty przez internet, czyli jak nie stać na poczcie

5
(5)

Sprzeciw od nakazu zapłaty przez internet, czyli on-line, zapewne stanowi ułatwienie dla wielu dłużników. Stanowiłoby większe, gdyby było łatwiej dostępne i więcej zainteresowanych wiedziało o takiej możliwości.

Dlaczego o składaniu sprzeciwu od nakazu zapłaty przez internet nie usłyszysz na każdym kroku? Ponieważ taka czynność jest możliwa jedynie w ograniczonym zakresie. Chociaż żyjemy w czasach, w których większość życia przenosi się do sieci, a w mamy powietrzu wirusa, który zmusza nas do siedzenia w domu, to korespondencja z sądem rządzi się swoimi prawami.

I nie pomogą tu ani ePUAP, ani podpis kwalifikowany, ani nawet Poczta Polska, która dawno poszła w cyfryzację usług. Tak, tak – niejedna osoba się zdziwi, ale Poczta Polska robi wielkie kroki w świecie on-line, jednak sądom ani podniesieniu poziomu obsługi rady nie dała.

W jaki sposób pozwany może złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty on-line?

Na początek musisz wiedzieć jedno. Ta metoda (jedyna zresztą) działa tylko w przypadku składania sprzeciwu od nakazu zapłaty przez Internet w e-sądzie. Zatem, jeśli nakaz zapłaty wystawił Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie, możesz śmiało złożyć sprzeciw z własnego komputera.

  1. Zacznij od założenia konta użytkownika w e-sądzie. Konto użytkownika zakłada się w e-sądzie poprzez wypełnienie i zatwierdzenie formularza wniosku rejestracyjnego o założenie konta na stronie www.e-sad.gov.pl.
  2. Będziesz potrzebował ważnego certyfikatu służącego do składania podpisu elektronicznego. Można uzyskać go w jednej z firm certyfikacyjnych (tzw. bezpieczny podpis elektroniczny), bądź też pobierając bezpłatny certyfikat ze strony www.e-sad.gov.pl (tzw. zwykły podpis elektroniczny)
  3. Gdy już zostaniesz szczęśliwym posiadaczem konta i podpisu elektronicznego:
  • zaloguj się na stronie e-sądu,
  • w zakładce „Dołącz do sprawy” określ swój status procesowy jako „pozwany” („pełnomocnik pozwanego”) oraz wskazać kod z pouczenia z nakazu zapłaty,
  • pamiętaj o zaznaczeniu opcji: ”Wnoszę o ustanowienie komunikacji elektronicznej”,
  • w zakładce „Moje sprawy” powinieneś zobaczyć sprawę, do której wniesiesz sprzeciw od nakazu zapłaty przez internet,
  • wybierz zakładkę „Moje nakazy”, widoczną na głównej stronie konta,
  • kliknij pierwszą ikonę po lewej stronie okna (przy odpowiednim nakazie zapłaty),
  • w otwartym oknie: „Prezentacja informacji o nakazie”, zobaczysz przycisk ”Wnieś sprzeciw”.

Elektroniczny sprzeciw od nakazu zapłaty do sądu rejonowego

Taka możliwość niestety nie istnieje. Sprzeciw od nakazu zapłaty do sądu rejonowego złożysz zatem wyłącznie bezpośrednio w biurze podawczym sądu lub za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Oczywiście sprzeciwy od nakazu zapłaty to nie jedyne pisma, jakie w Polsce adresuje się do sądów. Jak zatem wygląda kwestia złożenia do sądu innego dokumentu?

Pismo do sądu przez ePUAP

Przez ePUAP (elektroniczną skrzynkę podawczą) możesz wnieść do sądu określone pisma: petycje, skargi, wnioski i inne pism w rozumieniu Kodeksu Postępowania Administracyjnego (ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 071 z późn. zm.).

Ten katalog nie obejmuje pism procesowych w postępowaniach sądowych. W obecnym stanie prawnym pismo procesowe, wniesione drogą elektroniczną, nie wywołuje skutków prawnych. Zatem pismo wysłane przez internet nie jest brane przez sąd pod uwagę. Do tej kategorii pism zalicza się także sprzeciw od nakazu zapłaty przez internet

Generalnie z cyfryzacją sądów jest dosyć kiepsko. Nie dziwi zatem fakt, że prawnicy traktują po macoszemu składanie sprzeciwu do nakazu zapłaty przez internet.

Większość prawników sporządzających pisma do sądu zaleca ich składanie do e-sądu za pośrednictwem Poczty Polskiej.

A skoro już o Poczcie Polskiej mowa

Czy można wysłać pismo do sądu z Poczty Polskiej on-line (Envelo)?

Stanie w kolejce na poczcie jest co najmniej mało komfortowe, a w czasach pandemii wręcz stanowi igranie ze śmiercią. Godzinna ekspozycja na kontakt z obcymi ludźmi, w zamkniętej przestrzeni, to aktualnie doprawdy kiepski pomysł.

Sprzeciw od nakazu zapłaty przez internet, kolejka na poczcie

W zasadzie Poczta Polska, jako największa tego typu instytucja w Polsce, wydaje się być przygotowana na przejście do życia on-line w kwestii korespondencji listowej. Na dodatek posiada status operatora narodowego – to dlatego, gdy wysyłasz pismo do Sądu w ostatnim możliwym dniu, Sąd czy urząd traktuje takie pismo, jak złożone we własnym biurze podawczym. Ot, moc pieczątki Poczty Polskiej.

Niestety, nie przekłada się to nijak na korespondencję, którą wyślesz Pocztą Polską z domowego zacisza.

Konto Zaufane Envelo

Platforma envelo.pl (czyli Poczta Polska Usługi Cyfrowe) oczywiście umożliwia wysłanie listu poleconego. Umożliwia nawet korzystanie z ePUAP-u, gdy zdecydujesz się na dodatkową weryfikację. Jak ona wygląda? Pracownik placówki pocztowej wypełnia formularz uwierzytelnienia, prosząc Cię o podanie różnych danych:

  • Envelo ID,
  • adres e-mail,
  • imię i nazwisko,
  • PESEL,
  • obywatelstwo,
  • rodzaj dokumentu tożsamości,
  • numer i serię dokumentu tożsamości.

W ten sposób stajesz się posiadaczem Konta Zaufanego. Dlaczego o tym wspominam? Dlatego, że nadal ciężko zrozumieć, że po takim zabiegu wysłanie w ten sposób korespondencji do sądu mija się z celem. Ten sam pracownik poczty, który stawia stemple mające szczególną moc w świetle prawa, nie potrafi najwidoczniej zweryfikować stojącej przed nim osoby tak, by jej korespondencja do sądu nie wymagała wystawania w kolejkach. Nic to, że ma tą osobę na wyciągnięcie ręki, może porównać ją ze zdjęciem w dowodzie. Stać w sznureczku trzeba i już.

Chociaż, z drugiej strony, trudno ocenić, czy pocztowcy sprawdziliby się w tej roli, skoro sami nie wiedzą. co może ich usługa. W każdym razie na pytanie, czy sąd akceptuje list polecony on-line na równi z tym papierowym, odpowiedź brzmi:

„uprzejmie informuję, że należy dopytać bezpośrednio, czy ta instytucja akceptuje taki list. „

Z zaskoczeniem należy stwierdzić, że Państwo tym razem nie nadążyło za Pocztą Polską.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...