|

Sprzedaż przez komornika na Allegro lub OLX?

0
(0)

Czy komornicy ruszą sprzedawać majątek dłużników na Allego czy OLX? Wszystko jest możliwe, gdyż nadchodzą zmiany w prowadzeniu licytacji elektronicznej. Które mogą sprawić, że niedługo sprzedaż przez komornika na Allegro będzie codziennością. I majątek tysięcy dłużników będzie dostępny w postaci aukcji komorniczych na popularnych platformach dostępnych dla każdego.

Nowe przepisy sprawią również, że do wszczęcia egzekucji nie będzie potrzebne doręczenie tytuły wykonawczego. Wystarczy wpis do hipoteki bądź faktyczne zajęcie pojazdu.

Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym

W lutym bieżącego roku pojawił się projekt zmian w postępowaniu egzekucyjnym w administracji, umieszczony na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Autorzy projektu zapewniają, iż takie uproszczenie procedur będzie korzystne nie tylko dla wierzycieli i fiskusa, ale również dla dłużników. Niestety, czytając projekt, a w szczególności rozwiązanie poszerzające katalog „zdarzeń” oznaczających wszczęcie egzekucji administracyjnej, nie sposób zgodzić się z jego autorami.

Ułatwienia dla wierzycieli i fiskusa

Projekt zmian autorstwa resortu finansów faktycznie zawiera szereg uproszczeń jeśli chodzi o egzekucje administracyjną. Ale nie dla dłużnika, lecz dla wierzycieli i organów egzekucyjnych (fiskus).

Eksperci rozwiewają wszelkie wątpliwości stwierdzeniem, iż te niewielkie zmiany mogą okazać się potężną bronią w rękach urzędu skarbowego. Jeśli wszystko poszłoby zgodnie z planem projektu, to w krótkim czasie doręczenie tytułu wykonawczego może przejść do historii. W projekcie zawarte są dwa przypadki skutecznego wszczęcia egzekucji jeszcze przed formalnym poinformowaniem o tym dłużnika. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie w obecnym kształcie, do wszczęcia egzekucji wystarczy:

  1. podpisanie protokołu zajęcia ruchomości czy wpis w księdze wieczystej o wszczęciu egzekucji,
  2. złożenie wniosku o wpis o wszczęciu egzekucji z nieruchomości do zbioru dokumentów.

Jak sugerują eksperci teoretycznie możliwe są sytuacje, w których urzędnik dokona zajęcia auta na parkingu pod sklepem nie ruszając się zza swojego biurka. Analogiczne sytuacje mogą zajść w przypadku wpisu do hipoteki. A przecież do czego prowadzi zajęcie zza biurka przez komornika już pisaliśmy.

Kiedy wszczęta zostaje egzekucja administracyjna

Na chwile obecną dopiero po doręczeniu zobowiązanemu tytułu wykonawczego lub doręczeniu dłużnikowi zawiadomienia o zajęciu wierzytelności bądź innego prawa majątkowego, wszczęta zostaje egzekucja administracyjna.

Zatem aktualnie żeby skutecznie wszcząć egzekucję, konieczne jest podjęcie konkretnych działań i zawiadomienie dłużnika. Wszczęcie egzekucji ma na celu nie tylko skuteczniejsze ściganie dłużnika, ale również przerwanie biegu terminu przedawnienia, co niejednokrotnie wykorzystuje fiskus aby „kupić” sobie więcej czasu.

Po wejściu projektu w życie istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że fiskus będzie wywodzić skuteczne przerwanie biegu terminu przedawnienia na mocy faktu zawiadomienia dłużnika o zajęciu ruchomości. Którą rzecz jasna będzie mógł wystawić na licytację komorniczą.

Sprzedaż przez komornika na Allegro

Sprzedaż przez komornika na Allegro, OLX, a może eBay?

Jak zauważyli eksperci, jednym z bardzo nielicznych plusów nowego projektu jest nowa odsłona licytacji elektronicznej. Jak wskazują autorzy projektu:

„Przyjęcie opisanego rozwiązania, tj. prowadzenia licytacji elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego prowadzonego przez podmiot (np. Allegro, OLX) wybrany przez organ egzekucyjny, powinno pozwolić na sprawną, efektywną i skuteczną sprzedaż w trybie licytacji elektronicznej”

To dosyć ciekawe rozwiązanie. Już niedługo na popularnych portalach możemy trafić na aukcje-licytacje prowadzone przez komorników – urzędników skarbówki. W sumie to dosyć naturalna ścieżka wykorzystywana już przez niektórych syndyków masy upadłościowej. Zwiększony zasięg takiej licytacji zapewne podniesie liczbę skutecznie zakończonych licytacji oraz zwiększy sumy, jakimi takie licytacje będą się kończyć.

źródło: RP.pl

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...