SWIFT GPI – szybkie przelewy międzynarodowe dla firmy

4
(2)

Chociaż SWIFT GPI umożliwia szybkie przelewy międzynarodowe nie jest jakoś powszechnie rozpoznawalny. Natomiast określenie przelew SWIFT raczej nie jest obce nikomu, kto korzystał z przelewu bankowego (obok przelewu SEPA). Dlaczego w ciągu jednego dnia o 100% zwiększyła się ilość polskich banków oferujących SWIFT GPI? O tym poniżej.

Nie rozwodząc się zbytnio na początek wytłumaczmy

co znaczy SWIFT GPI

SWIFT to po prostu nazwa firmy, a GPI to jej produkt, innowacja na globalnym rynku płatniczym (global payments innovation). Innowacja dotyczy sposobu realizacji przelewów z kraju do kraju.

Jak szybki jest SWIFT GPI

Szybszy niż dotychczasowe metody transferu pieniędzy przez granicę. Nie jest jednak tak jak piszą niektóre portale w Polsce, że trwa sekundy. Spotkałem się z określeniami, sugerującymi, że maksymalnie pół godziny, a nawet w czasie rzeczywistym. To raczej opisy ze sfery pobożnych życzeń. Jednak i tak w stosunku do tego co aktualnie oferują w tym zakresie polskie banki to wręcz błyskawica.

Jakie banki w Polsce oferują SWIFT GPI

Z wcześniejszego opisu wyłamały się aż…dwa polskie banki. Jako pierwszy SWIFT GPI w Polsce zaoferował nie istniejący już BZ WBK, a we wrześniu 2019 roku do tego rodzynka dołączyło PKO BP (oczywiście w sektorze usług korporacyjnych). Tak oto wyglądał nagłówek obwieszczający tą radosną nowinę.

SWIFT GPI - szybkie przelewy międzynarodowe dla firmy
il. 1. Ile czasu potrzeba by nowość dotarła do Polski

Dlaczego zaznaczyłem datę publikacji. Bo to wyraźny dowód na tempo wdrażania takich innowacji na naszym rynku. Mija niemal 3 (słownie: trzy) lata od kiedy GPI jest oferowane, a wdrożenie systemu Swift gpi w polskim banku ogłasza się jak jakiś spektakularny sukces. Z drugiej strony jeśli wrócić do tego ile banków zintegrowało się z tym systemem to w zasadzie liczba banków oferująca SWIFT GPI w ciągu jednego dnia wzrosła o 100%.

Jak działa SWIFT GPI na świecie?

Zauważmy, że kwota transferów międzynarodowych z wykorzystaniem Swift global payments innovation niemal podwoiła się rok do roku z 40 bln $ w 2018 r., do 77 bln $ w roku 2019. Oznacza to, że zapotrzebowanie na program umacnia się międzynarodowym rynku bankowym.

65% transgranicznych komunikatów płatniczych przekazywanych przez członków Swift było przesyłanych za pośrednictwem gpi, liczba kanałów płatniczych przekracza 1900. Użycie określenia „komunikat płatniczy” wydaje się być zasadne. W dzisiejszych czasach nikt nie wozi żywej gotówki między bankami, a jedynie następuje wymiana zapisów w „księgach” bankowych.

„Dzięki sukcesowi gpi rozszerzyliśmy korzyści płynące ze śledzenia i potwierdzania płatności dla wszystkich instytucji finansowych w Swift. Od grudnia 2019 r. każda instytucja w firmie Swift ma dostęp do naszego podstawowego urządzenia śledzącego i widzieliśmy już wiele osób na całym świecie, które z tego korzystały”.

Carlo Palmers, Swift, źr. finextra.com

Ta „permanentna inwigilacja” każdej transakcji to jedna z zalet i sprawia, że

Swift gpi zwiększa bezpieczeństwo transakcji międzynarodowych

I to jest podkreślane gdy mowa, że dla instytucji finansowych priorytetem jest zwiększenie bezpieczeństwa i identyfikowalności płatności transgranicznych. Cyberprzestępczość rozwija skrzydła, hakerzy usiłują wykorzystać wszystkie słabe punkty systemów płatniczych, również tych najbardziej innowacyjnych.

Zauważalne jest przerzucanie przez regulatorów odpowiedzialności za stabilność i bezpieczeństwo systemu na banki. Oznacza to, że są one zobowiązane do zapewnienia wystarczająco solidnych protokołów zgodności.

Istnieje szereg cech gpi, które pomagają chronić instytucje przed oszustwami płatniczymi. Banki otrzymały możliwość śledzenia drogi płatności i jej dokładnej lokalizacji w danym momencie. Pozwala to zespołom bezpieczeństwa szybciej wykrywać oszustwa.

Nie tylko patrzeć, także działać

Standard Chartered w styczniu br. udostępnił mechanizm pozwalający śledzić płatności transgraniczne. Skomentowała to Lisa Robins, szefowa światowej bankowości transakcyjnej: „Korporacje i instytucje finansowe na całym świecie polegają na potwierdzaniu płatności w celu ułatwienia przepływu towarów i usług, aby wspierać zdrowy rozwój łańcuchów dostaw.”

Jak jednak słusznie zauważa Carlo Palmers „widoczność rozwiązuje tylko połowę problemu”. Cóż z tego, że bank może być świadkiem oszustwa, skoro nie może nań zareagować?

Swift w gpi rozwiązał ten problem. Pozwala bowiem na natychmiastowe zatrzymanie transakcji niezależnie od jej umiejscowienia w łańcuchu płatności. Wszystko dzięki unikalnemu kodowi śledzenia przypisanemu do każdej transakcji niczym do przesyłki kurierskiej.

Każdy bank uczestniczący w transakcji otrzymuje powiadomienia w tym samym czasie. A jeśli płatność została już zaksięgowana, zlecający bank otrzymuje natychmiastową instrukcję wycofania środków.

„Od banków dowiedzieliśmy się, że są w stanie przeciwdziałać podejrzanym próbom oszustwa poprzez zatrzymanie i wycofanie środków”.

Carlo Palmers, Swift, źr. finextra.com

GPI umacnia Swift na rynku przelewów

Możliwość wymiany informacji w czasie zbliżonym do rzeczywistego w systemie gpi gruntuje pozycję Swift. Stanowi zabezpieczenie przed wtargnięciem na obszar jej głównej działalności przez konkurencyjnych dostawców usług, m.in. Ripple.

Słowo o konkurencj

Ripple – system rozliczeń w czasie rzeczywistym (RTGS), sieć wymiany walut i przekazów pieniężnych stworzona przez firmę Ripple[1]. Nazywany również protokołem Ripple Transaction Protocol (RTXP), zbudowany jest na rozproszonym internetowym protokole open source. Wydany w 2012 roku (niemal 5 lat przed SWIFT gpi) program Ripple umożliwia bezpieczne, natychmiastowe i prawie bezpłatne globalne transakcje finansowe dowolnej wielkości bez żadnych obciążeń zwrotnych.

Dlaczego Swift gpi jest atrakcyjne?

Po pierwsze Swift gpi jest szybką formą transferu pieniędzy, jak mówią statystyki:

  • ponad 50% płatności gpi jest przekazywane beneficjentom końcowym w ciągu 30 minut,
  • 40% dociera do celu w ciągu mniej niż pięciu minut,
  • niemal 100% płatności gpi jest przekazywane w ciągu 24 godzin.

Po drugie, co już napisałem pozwala śledzić te transakcje. „Instytucje finansowe i ich klienci końcowi mogą śledzić swoje przepływy płatności od początku do końca w czasie rzeczywistym i jest to przejrzyste”.

Na koniec ciekawostka, pokazująca że i firmy mające znaczny wpływ na świat on-line nie unikają wpadek z nim związanych. Swift każdego pozwala zmienić właściciela całkiem sporej kupki pieniędzy, a na własnej witrynie coś wymyka się im spod kontroli.

Swift - link do donikąd
il. 2. Coś więcej o prywatności? Nie dzisiaj,

źr. wikipedia.pl, finextra.com, swift.com

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...