Szybki test płatności transgranicznych w Europie

0
(0)

Czego dowodzi przeprowadzenie szybkiego testu płatności transgranicznych? Czy możliwe jest zaksięgowanie przelewu w takim samym czasie jak w ramach jednego banku?

Kto posiada konto np. w mBanku wie, że przelew w ramach tego banku księguje się niemalże w mgnieniu oka. Jak okazuje się kilka sekund wystarczy, by Twoje pieniądze znalazły się na drugim końcu świata. Testy trwają.

Banki z Francji, Niemiec, Włoch, Luksemburga, Rosji oraz Hiszpanii połączyły się ze Stowarzyszeniem na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication-SWIFT), a wszystko po to aby przetestować transgraniczne płatności w czasie rzeczywistym poprzez system natychmiastowego rozrachunku płatności – Target Instant Payment Settlement (TIPS).

Co to w ogóle jest SWIFT?

SWIFT to skrót od Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Jest to międzynarodowa organizacja założona w 1973 r., której celem było powołanie i utrzymanie sieci telekomunikacyjnej służącej do wymiany informacji pomiędzy bankami, domami maklerskimi, giełdami i innymi instytucjami finansowymi. Obecnie SWIFT zrzesza ponad 10,6 tys. instytucji finansowych z 212 krajów.

Jak działa SWIFT

Podczas gdy komunikaty płatnicze przechodzą przez sieć SWIFT w czasie rzeczywistym, rozliczenie i odbiór środków z konta beneficjenta może opóźnić się nawet o kilka dni w przypadku wejścia do krajowego systemu rozliczenia. Realizacja przelewu w tym systemie jest bardzo prosta. Wystarczy wpisać w formularzu przelewu tzw. kod BIC banku, do którego nasze pieniądze mają trafić.

„Im pełniejsza jest informacja na temat banku-odbiorcy, tym procedura jest szybsza. Standardowo tego typu przelewy wykonywane są w ciągu 3 dni roboczych, jednak w bardziej skomplikowanych transakcjach może to trwać dłużej.”

Grażyna Cheetham, Zastępca Dyrektora Linii biznesowej rozliczenia w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A

Zmiany w realizacji przelewów – jak TIPS zmieni nasz świat

Wraz z pojawieniem się systemów płatności w czasie rzeczywistym, całodobowych systemów płatności, które możliwe są dzięki stałej dostępności rozliczeń pieniężnych banku centralnego, takich jak oferowane przez nową usługę kryjąca się pod nazwą TIPS, możliwe jest usuniecie wszelkich operacji przedłużających czas transakcji, a co za tym idzie zaksięgowanie płatności może potrwać kilka sekund.

Do tej pory realizacja przelewu międzynarodowego na terenie Unii Europejskiej (z wykorzystaniem bankowych systemów) trwała jeden dzień roboczy. To zdecydowanie za długo, dlatego klienci zwracali się do innych dostawców. TIPS ma rozwiązać ten problem.

Nowy system rozliczeniowy jest częścią TARGET2 – między-europejskiego systemu rozliczeń w czasie rzeczywistym. Dzięki TIPS przelewy między bankami w całej Europie mają się odbywać w czasie rzeczywistym – przez całą dobę, 365 dni w roku.

Od kogoś trzeba zacząć

Banki uczestniczące w projekcie pilotażowym to Banque Internationale a Luxembourg, BBVA, Deutsche Bank, Natixis, Santander, Sberbank i UniCredit.

„Łącząc SWIFT gpi i TIPS, nasi klienci będą mogli wykorzystać swoje istniejące inwestycje, aby zapewnić swoim klientom najwyższej jakości usługi. Wsparcie, jakie otrzymujemy od największych banków europejskich, dowodzi ich zaangażowania we współpracę ze Swift w celu zapewnienia szybkiej, bezpiecznej i bezproblemowej transgranicznej usługi płatności w czasie rzeczywistym, ma charakter globalny.”

Alain Raes, Dyrektor Generalny Emea i Asia Pacific w SWIFT

Podobne porozumienie zostało pomyślnie wypróbowane przez Swift w 2018 roku z australijskim systemem natychmiastowych płatności, Nową Platformą Płatniczą (NPP) oraz grupą banków z Australii, Chin, Singapuru i Tajlandii.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...