Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ostrzega

The Reserve Bank of Poland i TNN Finance pod lupą KNF

0
(0)

Kolejne dwie instytucje: The Reserve Bank i TNN Finance trafiają na listę ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Siła KNF może nie jest porażająca, ale od czasów Amber Gold jakby większa. Baczniej obserwuje się to, co ma do powiedzenia ta instytucja państwowa. Cóż zatem niepokoi komisję w sprawie dwóch wcześniej wymienionych firm?

Przypomnijmy tylko, czym jest lista prowadzona przez urząd KNF? Jest to zbiór podmiotów, w stosunku do których Komisja zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

KNF ostrzega przed The Reserve Bank of Poland

The Reserve Bank of Poland- nie każdy „bank” jest bankiem

To, że jakiś podmiot wpisze sobie w nazwie bank, nie oznacza od razu, że jest bankiem. A jeśli nim nie jest, to musi się liczyć z koniecznością bliższego kontaktu z prokuraturą. Nie inaczej jest w przypadku podmiotu z nazwą na miarę amerykańskiego snu. Otóż KNF złożył doniesienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście w Warszawie, że The Reserve Bank of Poland bezpodstawnie posługuje się słówkiem „bank”.

Art. 171 – Prawo bankowe

ust. 1 (…) podlega grzywnie do 10 000 000 złotych i karze pozbawienia wolności do lat 5.
ust. 2. Tej samej karze podlega, kto, prowadząc działalność zarobkową wbrew warunkom określonym w ustawie, używa w nazwie jednostki organizacyjnej niebędącej bankiem lub do określenia jej działalności lub reklamy wyrazów „bank” lub „kasa”.

Sama działalność tego tworu wzbudza wiele kontrowersji już na zupełnie innej płaszczyźnie, gdyż w zasobach sieci można znaleźć i takie opinie ja ta z pewnego blogu

KNF ostrzega  przed TNN Finance SA

W Sosnowcu TNN Finance SA

TNN Finance SA z siedzibą w Sosnowcu związana jest z branżą internetową i prowadzi znany projekt pod nazwą kantoronline.pl. KNF wpisał spółkę na listę ostrzeżeń i skierował zawiadomienie a z art. 150 ust. 1 ustawy o usługach płatniczych do Prokuratury Rejonowej w Sosnowcu.

art. 150 ust. 1 ustawy o usługach płatniczych

Kto, nie będąc uprawnionym, prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego, podlega grzywnie do 5.000.000 zł albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.

Pozostaje czekać na opinię organów ścigania. Zobaczymy jak dalej potoczą się losy spółki.

Z listą ostrzeżeń publicznych KNF za pan brat

Warto wiedzieć, że komisja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób chcących być na bieżąco z ostrzeżeniami. Urząd stworzył specjalną aplikację mobilną KNF Alert – informuje ona „na bieżąco” o dodaniu nowych podmiotów na listę ostrzeżeń publicznych.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...