Umorzenie egzekucji komorniczej – kiedy następuje i czy jest umorzeniem długu?

3.5
(2)

Umorzenie egzekucji komorniczej to marzenie każdego dłużnika mającego komornika. Kiedy zatem jego marzenie może się spełnić, co o tym decyduje i co wiąże się dla osoby zadłużonej z umorzeniem egzekucji komorniczej. Tradycyjnie poradnik ten napisany będzie językiem prostym, zrozumiałym dla osoby zadłużonej. Opiszemy w ten sposób cztery, najczęściej występujące w życiu codziennym, powody umorzenia przez komornika egzekucji. Sprawdź je koniecznie, być może w Twoim przypadku również okazać się, że egzekucję komorniczą umorzysz łatwo. Choć teraz wydaje Ci się to niemożliwe.

Umorzenie egzekucji komorniczej z powodu braku możliwości zaspokojenia roszczenia

Umorzenie egzekucji komorniczej z powodu braku możliwości odzyskania pieniędzy od dłużnika to jeden z jej możliwych szczęśliwych finałów. Oznacza, że komornik wyczerpał swoje możliwości i po prostu się poddał. Egzekucja komornicza najczęściej umarzana jest przez samego komornika w sytuacji, gdy dłużnik nie posiada majątku lub też okazał się dobrze przygotowany do egzekucji i sprytniejszy od komornika. Który uznał się za pokonanego i egzekucję przez siebie prowadzoną umorzył.

Możliwość umorzenia egzekucji daje komornikowi artykuł 824 kodeksu cywilnego, który w punkcie 3 jasno i wyraźnie precyzuje, kiedy może dojść do umorzenia egzekucji z urzędu:

jeżeli jest oczywiste, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych

Jak to rozumieć? W bardzo prosty sposób. Że komornik, który w pierwszej kolejności pokrywa swoje koszty i zabezpiecza swój zarobek, nie może ściągnąć nic poza to, co zabierze dla siebie. Albo więc dłużnik jest „goły i wesoły”, albo można wyegzekwować od niego grosze. 

Dłużnik typowy, czyli kredytowy, podlega tzw. egzekucji masowej. Czyli komornik nie bawi się w detektywa, a wierzyciel nie zabiega o to. Dłużnik traktowany jest taśmowo, co daje mu duże szanse na doprowadzenie do umorzenia przez komornika działań egzekucyjnych

W przypadku tego typu egzekucji komornik nie interesuje się dłużnikiem, nie odwiedza go w domu i nie szuka składników majątku poza tymi, które może znaleźć z pozycji swojego fotela w swoim gabinecie. 

Koszmar komornika, czyli dłużnik, który zabierze egzekutorowi czas i energię, a ten finalnie i tak umorzy za chwilę egzekucję

Gdyby stworzyć obraz dłużnika, którego komornik chciałby uniknąć, mógłby wyglądać on tak:

 • mężczyzna lat 30 (do emerytury więc mu bardzo daleko),
 • zarabiający najniższą krajową (czyli kwotę wolną od zajęcia komorniczego),
 • dwójka dzieci, zasądzone alimenty płacone z dużym opóźnieniem (w razie pojawienia się źródła zaspokojenia i tak wszystko zabierze najpierw komornik egzekwujący alimentacyjny),
 • posiadający samochód o wartości 3000 zł (czyli klątwa komornika, gdyż pracy przy licytacji tyle, ile przy aucie za 150 tysięcy, a zarobek ewentualny żenujący w stosunku do nakładów i poborów komorniczych),
 • bez majątku w postaci nieruchomości,
 • z kontem bankowym w Dipocket.

Taki dłużnik może mieć pewność, że komornik będzie starał się jak najszybciej umorzyć egzekucję. Gdyż to dla niego kłopot, a nie źródło zarobku. 

Ale, jak wiadomo, takich koszmarnych dłużników wielu nie ma. Więc pozostała reszta nieszczęśników musi zmierzyć się z komornikiem. Przynajmniej do czasu, gdy okaże się, że umorzenie egzekucji komorniczej jest nieuniknione. Zanim to się stanie, warto dowiedzieć się, czego będzie szukał komornik i jak będzie to robił.

Czego szuka komornik zanim uzna, że egzekucja jest bezskuteczna i należy ją umorzyć, aby nie rósł mu stos teczek dłużników kredytowych?

Komornik w przypadku egzekucji masowych z reguły ogranicza się do wykonania czynności standardowych, które dłużnik wcześniej zna i do których – jeśli może – przygotowuje się zawczasu. Należą do nich powszechnie znane działania komornika.

Czego szuka komornik

1. Sprawdzenie z bazie ZUS miejsca pracy dłużnika i zajęcie wynagrodzenia za pracę.

Rzecz, wydawałaby się możliwie najprostsza do wykonania. Pracujący dłużnik zostaje namierzony, a komornik zajmuje mu pensje. Nic bardziej mylnego. Dłużnik, którego celem jest doprowadzenie go umorzenia egzekucji, przewidział wszakże ten ruch i ma na komornika antidotum.

Poniżej kilka przykładów najczęstszej formy obrony dłużnika przed komornikiem i zmuszenia go do uznania egzekucji za bezskuteczną.

Dłużnik, mający taką możliwość, porozumiewa się z pracodawcą i redukuje wynagrodzenie do poziomu płacy minimalnej. Czyli dla komornika niemożliwej do zajęcia. Resztę wynagrodzenia pobiera pod tzw. stołem. Lub, dotyczy to szczególnie pracy u znajomego, na czas trwania egzekucji idzie na bezrobocie. Po umorzeniu egzekucji odzyskuje pracę.

Jeśli pracuje w poważniejszej firmie, gdzie tego typu manewry kadrowo – płacowe są niewykonalne, zmienia formę zatrudnienia i nie zmieniając pracodawcy ani stanowiska pracy – znika z radarów komornika. Zmiana formy zatrudnienia z etatu na bezpieczne b2b jest bardzo popularne w wielu zawodach i nie daje komornikowi żadnych na zajęcie wynagrodzenia. A to wszystko w majestacie prawa.

Dłużnik pracujący w wielkiej korporacji lub sferze budżetowej ma najtrudniej doprowadzić komornika do umorzenia egzekucji. Jego pensja leży, wydaje się, na talerzu z logo korpo i pachnie egzekutorowi z daleka. Ale komornik obliże się tylko i smakiem obejdzie, jeśli dłużnik z korpo lub budżetówki posiada potomstwo. Gdyż w obliczu egzekucji dłużnik nagle może zapragnąć posiadać umowę alimentacyjną i płacić alimenty równe połowie wynagrodzenia. Szybka umowa notarialna z drugim rodzicem dziecka i nagle wypłata staje się nieosiągalna dla komornika przychodzącego z zajęciem za kredyty czy pożyczki. Wszak alimenty mają pierwszeństwo. O czym dokładnie pisze nasz prawnik w specjalnym artykule poświęconym temu zagadnieniu.

Efekt: w przypadku braku możliwości zaspokojenia wierzyciela z innych źródeł niż wynagrodzenie za pracę, komornik dokonuje umorzenia egzekucji.

2. Sprawdzenie przez komornika dłużnika w Urzędzie Skarbowym pod kątem prowadzenia działania gospodarczej i zajęcie konta firmowego przedsiębiorcy. Oraz jego przyszłych zysków u kontrahentów.

Mówi się powszechnie, że prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w tym kraju lekko nie mają. Szczególnie, gdy mają komornika. Ten zablokuje im konto firmowe niezależnie od tego, czy mają długi prywatne czy związane z działalnością. Przedsiębiorca z długami jest dla komornika łupem łatwym. Konto komornik namierzy w sekundę. Co bardziej zdeterminowany może sprawdzić cykliczne płatności na tym koncie i od razu zablokować przyszłe wpływy dłużnika, dokonując zajęcia wierzytelności u jego stałych płatników. Tak, aby nie doszło do przekazania pieniędzy w inny sposób, mniej oficjalny.

Czy taki zadłużony przedsiębiorca ma jakieś szanse na to, że komornik nie puści go w skarpetkach, a przeciwnie – dokona umorzenia egzekucji przeciwko niemu prowadzonej?

Jeśli oprócz długów ma trochę wiedzy, albo chęci zdobycia jej, czeka na komornika z otwartymi ramionami. I zawieszoną działalnością gospodarczą. Której rolę przejęła bezpieczna spółka. Taka, której komornik prowadzący egzekucję masową, nie zauważy nawet. Jak pisałem, komornik nie jest detektywem. On działa na zasadzie przekaźnika. Jeśli po sprawdzeniu, czy dłużnik nie ma zarejestrowanej działalności jednoosobowej, dowiaduje się, że nie ma, to nie sprawdza dłużnika pod kątem posiadania udziałów i aktywności biznesowej.

Komornik widzący, że dłużnik nie pracuje na etacie i nie prowadzi działalności gospodarczej, uznaje go za osobę bez dochodów. I dokonuje umorzenia egzekucji komorniczej jako bezskutecznej. A dłużnik może w tym czasie legalnie, choć bez wiedzy komornika, rozwijać swój biznes w formie – od komornika całkowicie bezpiecznej – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

3. Zajęcie dłużnikowi kont bankowych. Poza tymi, których komornik nie może zobaczyć

Wydawać mogłoby się, że system KIR – Ognivo daje komornikowi taką przewagę nad dłużnikiem, iż ten może tylko siąść i płakać na zajętymi kontami bankowymi. I tak się dzieje, jeśli dłużnik nie jest od komornika sprytniejszy. Dłużnik świadomy nadejścia egzekutora jest z reguły na to przygotowany. A swoją wiedzę wykorzystuje do tego, aby komornik dokonał umorzenia egzekucji z powodu nieściągalności. 

Wśród dłużników występują dwie, często rozbieżne, tendencje do zabezpieczenia konta bankowego przed egzekucją. Pierwsza to furtka oferowana przez jeden z polskich banków. I wykorzystanie karty podarunkowej. Trick ten (opisany tutaj)  jest powszechnie wykorzystywany przez dłużników, którzy wolą tradycyjne banki. Gdyż nie ufają nowych technologiom finansowym. Druga furtka dla dłużnika to właśnie nowe technologie – wykorzystanie parasola ochronnego w postaci subkont do kart Paysera czy Dipocket. Czyli korzystaniu z kont prowadzonych przez fintechy, które mają to do siebie, że ich prawnym właścicielem jest właśnie fintech, a nie dłużnik. Ten nie jest do konta przypisany w sposób fizyczny. A to powoduje, że komornik nie widzi konta, z którego dłużnik – jako klient fintechu – korzysta.

Fintech albo FinTech to skrót od angielskiego terminu Financial Technology. Oznacza to innowacyjne technologie w branży finansowej. W dużym uproszczeniu Fintech to nowa forma bankowości dostosowana do współczesnych czasów i stanowiąca coraz większą alternatywę dla bankowości w wydaniu tradycyjnym. Ponieważ egzekucja komornicza opiera się w 100% na współpracy z bankami klasycznymi, przeniesienie się przez dłużnika do bankowości w wydaniu FinTech zapewnia mu ochronę przed komornikiem. Ten nie ma bowiem żadnych narzędzi, aby się w nowej technologii poruszać. A tym samym, aby móc namierzyć i zwindykować dłużnika.

Więcej o fintechowych kontach bezpiecznych od komornika przeczytasz w tym miejscu.

Oczywiście, brak możliwości zajęcia konta bankowego, wobec braku zajęć z innych składników majątku, finalnie kończy się umorzeniem egzekucji komorniczej. 

4. Zajęcie ruchomości dłużnika, czyli wielki pic na wodę

W przypadku egzekucji komorniczej prowadzonej ze względu na długi natury pożyczkowej zajęcie ruchomości nie występuje praktycznie wcale. Znowelizowana ustawa o komornikach nie pozwala bowiem komornikowi na zabranie z domu praktycznie niczego, co można łatwo i szybko sprzedać. Poza przedmiotami służącymi rozrywce. Inna sprawa, że wierzyciel masowy niechętnie – właśnie z tego względu – korzysta z rozszerzonych o wizytę domową usług komornika. Gdyż musi za nie zapłacić, a rewanżu nie otrzymuje nic pewnego. 

Wszak ze świecą szukać komornika, który w dzisiejszych czasach zajmie dłużnikowi telewizor licząc na to, że go sprzeda na licytacji. No chyba, że zajęcia dokona w celu postraszenia dłużnika. Czyli osiągnięcia efekty psychicznego.

Z ruchomości komornik może zainteresować się samochodem. No ale znów dochodzimy do muru. Przecież dłużnik, świadomy swojej sytuacji, zawsze pozbywa się pojazdu przez nadejściem komornika. Inna sprawa, że nawet, gdy jest gapą, to komornik woli „nie zauważyć” auta o wartości niższej niż jego ustawione minimum, aby nie napracować się za marne grosze przy jego licytacji. 

Jednak u olbrzymiej rzeszy dłużników świadomych po samochodzie zostaje najczęściej…umowa sprzedaży.

Jeśli i to źródło zaspokojenia roszczenia okaże się wyschnięte, komornik może z czystym sumieniem umorzyć prowadzoną przez siebie egzekucję.

Najczęściej licytacji pojazdu obawiają się właściciele samochodów bardzo drogich i….bardzo starych i tanich. Martwisz się, że komornik nie umorzy egzekucji, jeśli w bazie CEPiK odnajdzie Twój pojazd? Porozmawiaj z byłym asesorem komorniczym na żywo, dzięki takiej rozmowie zdobędziesz wiedzę indywidualną o tym, co możesz zrobić, aby uniknąć kłopotów. Wiedzy tej nie znajdziesz w jakimkolwiek miejscu w internecie, nie znajdziesz jej również w tym artykule. Ten rodzaj wiedzy przekazywany jest bowiem wyłącznie bezpośrednio w ramach telefonicznych konsultacji bezpośrednich.

5. Nieruchomość jako źródło zaspokojenia dużych wierzycieli

Ponieważ jest to artykuł opisujący proces umorzenia prowadzonej przez komornika egzekucji, temat zajęć nieruchomości nie będzie tutaj szeroko poruszany. Jeśli bowiem dłużnik posiada nieruchomość, to wiadomym jest, że o żadnym umorzeniu z powodu braku majątku nie może marzyć. Gdyż komornik już mu majątek namierzył. Jeśli natomiast nie posiada lub przed komornikiem ją sprytnie zabezpieczył, konsekwencją nieskutecznych poszukiwań nieruchomości będzie umorzenie postępowania egzekucyjnego.

Jeśli komornik zajął nieruchomość, masz sporo czasu na działania. Dzięki zabiegom prawnym możesz zablokować licytację na okres nawet kilku lat. W tym czasie masz szanse na ugodę z wierzycielem. Zajęta nieruchomość to czasami pozornie tylko wielki problem. W praktyce połączenie działań prawnych adwokata z doświadczeniem komorniczym i negocjatora bankowego pozwala na uniknięcie egzekucji z nieruchomości i podpisanie ugody z wierzycielem zanim jeszcze dojdzie do oszacowania. Jesteś w potrzebie – zamów darmową analizę swojego problemu. Napisz na adres prawnicy@mamdlugi.pl  

przeprowadzki utrudniają egzekucję

Zawieszenie, a następnie umorzenie egzekucji komorniczej w przypadku bardzo częstym u dłużników – zmiany adresu miejsca zamieszkania

Jeśli dług krąży po firmach windykacyjnych, a dłużnik krąży po świecie, prędzej czy później dopadnie go komornik. A dłużnik nie będzie w ogóle wiedział o jaki dług chodzi….

I cóż w takiej sytuacji robić? Zacznijmy od tego, czego nie robić. Złą reakcją jest machnięcie ręką i powiedzenie:

skoro już mam komornika, to nic nie da się zrobić

Gdyż na to właśnie czeka wierzyciel. Oraz oczywiście komornik. Wbrew pozorom uniknięcie spłaty w sytuacji, gdy dłużnik nie miał możliwości obrony przed nakazem zapłaty, gdyż był go po prostu nieświadomy, jest proste. I on nim teraz opowiemy.

Zawieszenie egzekucji komorniczej na wniosek dłużnika

Dłużnik, chcąc zawiesić egzekucję, o której dowiedział się dopiero w momencie zajęcia np. konta bankowego przez komornika, musi skierować do sądu wniosek o wydanie specjalnego zaświadczenia. Jest to zaświadczenie stwierdzające fakt, że nakaz zapłaty został uznany za doręczony przez awizowanie. Czyli w trybie zastępczym. Komornik, po otrzymaniu takiego zaświadczenia, zawiesi prowadzone postępowanie egzekucyjne. Jest to tak zwane zawieszenie na wniosek dłużnika.

Oczywiście nie musisz tego robić samodzielnie. Napisanie takiego wniosku możesz zlecić adwokatowi. Jednym kliknięciem:

Zanim zamówisz pismo bezpłatnie skonsultuj zlecenie - napisz po prostu na adres prawnicy@mamdlugi.pl

Zapoznałem się i akceptuję regulamin, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu realizacji zlecenia oraz korzystania z Serwisu na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

Zawieszenie postępowania nie oznacza umorzenia egzekucji komorniczej, więc dłużnik musi walczyć dalej o swoje

Jednocześnie z wnioskiem, który opisany jest powyżej, dłużnik powinien (chcąc doprowadzić do umorzenia egzekucji komorniczej) zażalenie na postanowienie sądu o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty. Zażalenie wysyła się się do sądu, który wydał nakaz zapłaty. Jeśli był to e-sąd w Lublinie, właściwym działaniem będzie skarga na referendarza. 

To, jaki sąd wydał nakaz, dowiesz się bezpośrednio od komornika, który wszczął egzekucję. Ujawnienie tych danych jest jego obowiązkiem. Kontakt z komornikiem możesz wykorzystać do poinformowania go o zamiarze złożenia zażalenia czy skargi i dalszych planach. Być może ta wiedza ostudzi jego zapał do dalszych działań egzekucyjnych 

Zażalenie do sądu musisz poprzeć dowodami.  Są nimi zaświadczenie o zameldowaniu w innym miejscu, kopia umowy najmu lokalu, rachunki za media wysłane na adres innego miejsca zamieszkania, a w ostateczności zeznania świadków. Wraz z zażaleniem należy wysłać prośbę o dostarczenie nakazu zapłaty na adres podany już jako właściwy.

Od zawieszenia do umorzenia egzekucji komorniczej, czyli finalizacja działań w przypadku niewłaściwego adresu do doręczeń pism z sądu

Jeśli sąd uwzględni zażalenie (czy też w przypadku e-sądu skargę), uchyli postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności i  wyśle nakaz zapłaty wraz z pozwem ponownie. Gdy je otrzymasz, musisz w ciągu 14 dni złożyć sprzeciw od otrzymanego nakazu zapłaty. Złożenie sprzeciwu spowoduje utratę mocy nakazu zapłaty, a tym samym egzekucja komornicza będzie musiała być umorzona. Gdyż to nakaz zapłaty jest właśnie „biletem”, dzięki któremu wierzyciel mógł wynająć sobie komornika. Bilet staje się nieważny, egzekucja jest umarzana.

Droga do sukcesu, czyli doprowadzenia do umorzenia postępowania egzekucyjnego, wbrew pozorom nie jest wcale trudna. 

Zapewne myślisz inaczej. I nie dziwię się. Padają tutaj słowa tajemnicze i groźne: nakaz zapłaty, klauzula wykonalności, zażalenie do sądu, podwójna awizacja czy sygnatura akt. To wszystko może wywołać poczucie, że umorzenie egzekucji komorniczej wymaga nie wiadomo jakiej wiedzy czy umiejętności. Trochę tak, trochę nie. Dla prawnika to taka czynność jak dla pielęgniarki zrobienie zastrzyku. Pozornie rutynowa i błaha. Tyle, że pielęgniarka samodzielnie będzie miała z umorzeniem egzekucji komorniczej taki sam kłopot, jak prawnik ze zrobieniem zastrzyku. Dlatego w sytuacjach, w których wkracza się na nieznane sobie lądy, lepiej oddać sprawę fachowcowi, niż pokłuć się boleśnie. Szczególnie, ze pomoc adwokata w umorzeniu egzekucji komorniczej nie kosztuje wcale dużo. Sprawdź sam:

Zanim zamówisz pismo bezpłatnie skonsultuj zlecenie - napisz po prostu na adres prawnicy@mamdlugi.pl

Zapoznałem się i akceptuję regulamin, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu realizacji zlecenia oraz korzystania z Serwisu na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

 

Ugoda z wierzycielem

Umorzenie egzekucji komorniczej na żądanie wierzyciela, czy co się stanie, gdy zawrzesz ugodę mając komornika na karku?

Tak, jak szybko się pojawił, tak szybko może zniknąć. Kto? Komornik. Umarzając wraz ze swoim odejściem prowadzoną egzekucję. Co musi się wydarzyć, aby taki scenariusz miał miejsce?

Tylko jedno. Umorzenie egzekucji komorniczej na żądanie wierzyciela. Do tego potrzebna jest jednak 

Ugoda z wierzycielem

Wynegocjowanie ugody, która zmieni egzekucję komorniczą w polubowną spłatę, jest trudne przy niewielkich zadłużeniach, łatwiejsze w przypadku długów dużych. Ugody z bankami, w przypadku dużych kredytów, nie stanowią kłopotu do wynegocjowania (oczywiście poza tymi bankami, które nie uznają ugód jako takich). Bank wie, że odzyskanie dużej sumy jest praktycznie niemożliwe. Bo dłużnik zaraz zrobi tak, aby egzekucja okazała się bezskuteczna, a komornik, w związku z bezskutecznością, musiał ją umorzyć.

Dlatego banki wiedzą, że lepiej pójść dłużnikowi na rękę, zaktywizować go tym samym do spłaty, a w efekcie odzyskać pieniądze. Niż liczyć na to, że komornik zrobi coś więcej niż umorzenie egzekucji. Gdy trafi na sprytnego dłużnika.

Wykup swojego długu – najlepszy sposób na błyskawiczne umorzenie egzekucji komorniczej

Słyszałeś o wykupie swojego długu? Jeśli nie, to czas nadrobić zaległości. Gdyż to jedyny sposób na pozbycie się komornika i ….zarobienie na swoim długu. Brzmi to zapewne bardzo niewiarygodnie, więc może zamiast tysiąca słów jeden dokument?

Umorzenie długów to automatyczne umorzenie egzekucji komorniczej

Kilka dni negocjacji i z długu 28.396 zł tysięcy robi się zaledwie 5707 zł. Ta druga kwota to kwota wykupu długu. Tyle musi zapłacić dłużnik firmy Ultimo, aby wykupić od niej swój dług. Oczywiście nie muszę zapewne pisać, że wykup długu oznacza automatyczne umorzenie egzekucji komorniczej na wniosek wierzyciela. Bo jaka egzekucja, jaki komornik, skoro nie ma długu?

O umorzeniach długów napisaliśmy w naszym serwisie dziesiątki artykułów. Nie będę zatem powielał tego, co bez problemu znajdziesz – na przykład w tym artykule:

Negocjacje z firmą windykacyjną

O tej formie wychodzenia z długów warto wiedzieć jednak odrobinę, zanim rozważy się ją jako drogę do zakończenia bytności komornika w swoim życiu.

Wykup długów; warunki i zasady:

 • dług musi być sprzedany przez pierwotnego wierzyciela,
 • wierzytelność musi zostać wykupiona jednorazowo (nie ma tutaj rat),
 • minimalne, gwarantowane umorzenie przy wykupie to 30%,
 • czas na dokonanie zapłaty na rzecz wierzyciela to 30 dni,
 • wykup długu powoduje automatyczne umorzenie egzekucji komorniczej,
 • oraz usunięcie z baz BIG do 14 dni.

Oddłużanie poprzez wykup długów jest najlepszą i najbardziej opłacalną formą oddłużania. Powoduje natychmiastowe umorzenie postępowania egzekucyjnego i pozwala zaoszczędzić, w przypadku dużych długów, spore kwoty.

Umorzenie postępowania lub postępowań po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

Często jedyną drogą do wolności finansowej jest ogłoszenie przez dłużnika upadłości. Trwające egzekucje komornicze, niezależnie od ich ilości, nie mają wpływu na to, czy dłużnik może upadłość czy nie. Wraz z uznaniem przez sąd dłużnika za upadłego, komornik zawiesi postępowanie egzekucyjne. Zawiesi, nie umorzy. Warto o tym pamiętać. Samo wydanie przez sąd, w stosunku do zadłużonego konsumenta, postanowienia o ogłoszeniu upadłości nie powoduje umorzenia egzekucji komorniczej. Ta, choć zawieszona, wciąż trwa. Umorzenie postępowania komorniczego definitywnie następuje dopiero po uprawomocnieniu się wydanego przez sąd postanowienia o upadłości.

Ogłoszenie upadłości nie oznacza jednak braku możliwości egzekucji komorniczej w związku z długami alimentacyjnymi i długami świadomie przez upadającego zatajonymi

Upadłość konsumencka jest dla osoby w pętli długów nierzadko wyjściem komfortowym. Wielu jednak, po zrobieniu rozeznania w kilku kancelariach uznaje, że 

ogłoszenie upadłości jest za drogie dla dłużnika

I trochę racji mają. Gdyż nierzadko dłużnik zainteresowany umorzeniem swoich długów i pozbyciem się z życia komornika słyszy kwoty rzędu 10 – 15 czy nawet 20 tysięcy złotych za pomoc w przeprowadzeniu procesu upadłości. 

Co zrobić, aby móc rozpocząć proces upadłości konsumenckiej za mniej niż 1500 zł?

Napisz na adres prawnicy@mamdlugi.pl. Otrzymasz ofertę przeprowadzenia Cię przez proces upadłości konsumenckiej przez adwokata za mniej niż 1500 zł. Drugą transzę, w wysokości 1800 zł. zapłacisz po osiągnięciu celu. Czyli wydania postępowania o stwierdzeniu upadłości. 

Upadłość konsumencka jest dostępna finansowa dla każdego dłużnika. Trzeba tylko wiedzieć, który gdzie szukać pomocy, aby nie przepłacić 10 razy za tę samą usługę.

Najbardziej smutne zawieszenie (bo nie umorzenie egzekucji komorniczej) – po śmierci dłużnika

Śmierć dłużnika powoduje z urzędu umorzenie postępowania egzekucyjnego, jakie się przeciwko niemu toczyło. Co gorsza, szczególnie dla rodziny dłużnika, jego śmierć nie powoduje automatycznego umorzenia egzekucji prowadzonej przeciwko dłużnikowi. A jedynie jej zawieszenie. Komornik zawiesza egzekucję i informuje wierzycieli o śmierci dłużnika. Jeśli wierzyciele wskażą spadkobierców, którzy odziedziczyli długi osoby zmarłej, komornik odwiesza postępowanie egzekucyjne. Tym razem kierując je w stosunku do spadkobierców. 

Umorzenie egzekucji komorniczej nie oznacza umorzenia długu

Czy umorzenie egzekucji komorniczej oznacza umorzenie długu?

Zapewne, po lekturze tego artykułu, domyślasz się, że nic podobnego. Umorzenie egzekucji komorniczej to po prostu umorzenie postępowania prowadzonego przez komornika. Umorzenie, czyli zakończenie.

Chcąc dobrze zrozumieć rolę komornika w egzekucji długu wyobraź go sobie jako windykatora o dużych uprawnieniach do wynajęcia. Wierzyciel wynajmuje komornika, opłaca go i zleca odzyskanie pieniędzy. W przypadku bezskutecznej egzekucji komornik decyduje o jej umorzeniu, a tym samym rozwiązuje kontrakt z wierzycielem. Ten może wynająć do egzekucji kolejnego komornika lub odczekać kilkanaście miesięcy, licząc na zmianę sytuacji życiowej dłużnika. Lub popełnienie przez niego błędu wynikającego z poczucia bezkarności.

Umorzenie przez komornika nawet kilku egzekucji nie ma nic wspólnego z umorzeniem długu. Choćby komornik przez 20 lat kilkanaście razy dokonywał umorzenia w stosunku do dłużnika, to jego dług nie będzie z tego powodu umorzony. Co gorsza dla dłużnika – każda na nowo wszczęta egzekucja sprawi, że bieg przedawnienia rozpocznie się od nowa. Czyli w praktyce dług nie przedawni się nigdy.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 3.5 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...