Jak VW leasing traktuje dłużnika?

Windykacja Volkswagen Leasing i wznowienie wypowiedzianej umowy

5
(3)

Volkswagen Leasing (właściwie Volkswagen Financial Services Polska Sp. z o.o.) doczekał się wreszcie swojego artykułu o windykacji i procesie wznawiania wypowiedzianych umów leasingu samochodowego.

Będzie to prawdopodobnie najkrótszy z artykułów zebranych w serii o windykacji leasingów i podejściu firm leasingowych do zadłużonego klienta.

Dlaczego najkrótszy i dlaczego to akurat jest dla dłużnika Volkswagen Leasing niezwykle pozytywne? Już wyjaśniam.

Windykacja Volkswagen Leasing

Gdy klientka Volkswagen Leasing przestała regulować swoje zobowiązania (luty 2020) miała możliwość – jak każdy klient tej (i nie tylko tej) firmy leasingowej skorzystania z tzw. wakacji covidowych.

Nawet miesięczna „obsuwa” nie byłaby tutaj przeszkodą. Wybuch pandemii koronawirusa postawił rynek leasingowy do góry nogami. I wiele firm, aby pomóc swoim klientom, patrzyło liberalnie na wnioski o covidowe wakacje, przyznając je nawet tym, którzy mieli nie do końca uregulowane sprawy finansowe.

Nasza bohaterka, roboczo nazwana Anna, z sobie tylko znanych względów nie skorzystała z możliwości odroczenia rat. Dług rósł, w ślad za coraz większym zadłużeniem pojawiła się windykacja Volkswagen Leasing. Najpierw miękka. Wobec braku efektów zmieniona w windykację terenową.

Panią Annę zaczęli odwiedzać windykatorzy. W tym momencie dłużniczka uświadomiła sobie, że to nie są przelewki i wkrótce straci samochód. Na jej szczęście w tym momencie finansowo była już w zupełnie innym miejscu niż kilka miesięcy wcześniej. Choć jeszcze nie w tym, w którym mogłaby uregulować zadłużenie wobec Volkswagen Leasing w całości. Dokonała wpłaty w wysokości ok. 30% zadłużenia i poprosiła o pomoc w

negocjacjach wypowiedzianej umowy z Volkswagen Leasing

Te zostały przeprowadzone z Panią Dyrektor Departamentu Windykacji. Która podeszła z pełnym zrozumieniem do sytuacji klientki, a po przedstawieniu przez Annę swojej propozycji spłaty zadłużenia, zaakceptowała je bez problemu.

Dłużniczka Anna spłaciła swoje zaległe zobowiązania wobec Volkswagen Leasing i kilka dni po spłacie mogła już cieszyć się wznowioną umową. A windykacja Volkswagen Leasing stała się wspomnieniem.

Wszystko odbyło się bez niepotrzebnego, a tak ostatnio namiętnie stosowanego, wymogu zabezpieczenia pojazdu, przedmiotu leasingu przez windykację Volkswagen Leasing.

Z pełnym zrozumieniem tego, że lepiej jest zadłużonemu klientowi pomóc, gdyż jeden zadowolony klient generuje kilku nowych, którzy docenią postawę firmy leasingowej wobec leasingobiorcy wymagającego podania pomocnej dłoni.

Czy wobec tego VW Leasing można nazwać firmą idealną?

Nie chciałbym wysnuwać zbyt pochopnych wniosków po obserwacji jednej sprawy jednego dłużnika. Ale muszę wziąć pod uwagę fakt, że Pani Anna posiada podobne kłopoty związane z wypowiedzianą umową leasingu z jeszcze dwóch innych firmach.

Porównując proces wznawiania wypowiedzianych umów w nich i Volkswagen Leasing, nie mam wątpliwości, że VWFS na ich tle wygląda, jakby grał w innej lidze. Tam sprawy ciągną się w nieskończoność, leasingobiorcy żądają odstawienia na parking samochodów do czasu wznowienia umowy. Lub przynajmniej oględzin dokonanych przez windykację. To wszystko wiąże się z pokonywaniem nieraz kilkusetkilometrowych tras po to, aby spełnić żądania wierzycieli.

W tym czasie Volkswagen Leasing bez jakichkolwiek zbędnych procedur i rzucania biurokratycznych kłód pod nogi, wypowiedzianą umowę wznowił i ma pewność, że Anna, gdy wyjdzie z kłopotów i będzie rozszerzać flotę, raczej nie spojrzy w kierunku innej firmy niż VWFS.

bezbolesna Windykacja Volkswagen Leasing

Windykacja Volkswagen Leasing – ile dodatkowo zapłaci dłużnik chcący wznowić wypowiedzianą umowę?

Windykacja i koszty wznowienia wypowiedzianej umowy leasingowej z reguły boleśnie biją dłużnika po kieszeni. Niektóre firmy leasingowe wręcz uczyniły sobie z tego typu opłat świetne źródło zarobkowania, o czym piszę w artykule poświęconym kosztom windykacji.

Czas zatem zajrzeć do cennika VWFS i sprawdzić, ile kosztuje windykacja w Volkswagen Leasing.

Oficjalna Tabela Opłat i Prowizji wymienia kilka pozycji, które sprawią, że wypowiedzenie umowy przez tego leasingobiorcę trochę zaboli portfel dłużnika.

Najmniejszym obciążeniem są wezwania do zapłaty. Każde z nich to 90 zł.

Opłata windykacyjna za czynności terenowe to przedział od 1200 do 1800 zł. Kwota do zapłaty jest zależna od wysokości zadłużenia wygenerowanego przez dłużnika. Tabela nie określa jednak precyzyjnie widełek, zatem nie sposób dokładnie określić kosztów windykacji w przypadku pojedynczej umowy. Od trzech umów w górę nie mamy już przedziału, a konkretną kwotę.

Można natomiast bez problemu poznać opłatę za wznowienie umowy. Jest to kwota 1200 zł.

Czy koszty windykacji i wznowienia umów są negocjowalne – nie wiem. Ale mogę z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że tak, jak w olbrzymiej większości firm leasingowych, w indywidualnych przypadkach koszty te można zredukować.

Podsumowanie

Będę z dużą uwagą przyglądał się tej firmie, gdyż to, co pokazała w sprawie Pani Anny, napawa dużym optymizmem. I aż prosi się o sprawdzenie, jak Volkswagen Leasing zachowa się w przypadku znacznie trudniejszej sprawy. Wymagającej znacznie więcej dozy elastyczności.

Gdybym miał zestawić z kimś windykację Volkswagen Leasing, dobrałbym do pary Volvo Leasing. Łączy te firmy wszakże obecność koncernu samochodowego w nazwie. Dzieli natomiast wszystko. O czym możesz się, Szanowny Czytelniku, przekonać czytając mój artykuł o windykacji Volvo Leasing……

Radosław Chyt
Autor tego tekstu jest dziennikarzem serwisu Windykowani.pl i w swoich badaniach zajmuje się m.in. leasingami. Jego opinie były publikowane m.in. w tygodniku Newsweek. Chcesz zgłosić swój problem do sprawdzenia i opisania w naszym serwisie? Zadzwoń: 530 444 322

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...