Zajęcie komornicze renty socjalnej

4.3
(6)

Masz rentę socjalną i komornika? Nie wiesz, ile może komornik zabrać Ci z renty? Przeczytaj i zapamiętaj, gdyż zajęcie komornicze renty socjalnej odbywa się zawsze na tych samych zasadach.

Ile komornik może zabrać z renty socjalnej?

Wysokość renty socjalnej to aktualnie 878 zł. Kwota wolna od zajęcia renty socjalnej to 825 zł. Nie jest zatem problemem wyliczyć, że komornik zabierze z renty socjalnej zaledwie (choć dla niektórych aż) 53 zł.

Kwoty te dotyczą sytuacji, gdy zajęcie komornicze renty socjalnej powstało w wyniku zadłużeń innych niż alimentacyjne.

Kwota wolna od zajęcia w przypadku renty socjalnej

W chwili obecnej kwota, której nie zajmie komornik to 825 zł. Tyle dokładnie wyniesie wysokość renty socjalnej po potrąceniu przez ZUS kwoty zajęcia komorniczego.

Nie taki ZUS straszny
Bywa, że komornicy i pracownicy ZUS rożnie interpretują przepisy dotyczące zajęcia renty socjalnej. Dochodziło nawet do tego, że na pracowników ZUS były nakładane grzywny, za to że nie godzili się na egzekucję z tego świadczenia. Trzeba przyznać, że w tym wypadku pracownicy ZUS zachowali się jak trzeba i stanęli po stronie najbiedniejszych, niestety dostawali za to „po łapach”.

Czy można uniknąć komornika, gdy ma się rentę socjalną?

Nie ma sposobu na komornika w przypadku pobierania renty socjalnej (i każdej innej renty), gdy ten dokona zajęcia świadczenia. Egzekucja komornicza odbywa się bowiem już na etapie naliczania świadczenia w ZUS. Potrącenie jest realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i nie sposób tego potrącenia uniknąć.

Zajęcie komornicze renty socjalnej w przypadku alimentów

Masz egzekucję komorniczą z tytułu alimentów i jedyny dochód w postaci renty socjalnej? Wiadomo – komornik od razu wysyła informację do ZUS i zajmuje Ci rentę. Pytanie – ile może zająć z renty socjalnej, gdy chodzi o alimenty?

Tutaj sprawa jest prosta. Obowiązuje kwota wolna od zajęcia renty socjalnej w przypadku alimentów – 500 zł. Czyli komornik, gdy nie spłacasz zobowiązań alimentacyjnych, może Ci zabrać 378 zł.

Czy dostanę pożyczkę mając dochód w postaci renty socjalnej?

To pytanie nurtuje wielu. Postarajmy się zatem wczuć w rolę pożyczkodawcy, do którego przychodzi po pieniądze ktoś z rentą socjalną. Czy można zaufać komuś, o kim wie się, że w razie niespłacania pożyczki komornik ściągnie z niego zaledwie 53 zł?

Wydawałoby się to nieroztropne, ale wg informacji z pewnego źródła w internecie można znaleźć firmy pozabankowe, które udzielają pożyczek osobom legitymującym się jedynym dochodem z tytułu renty socjalnej.

Choć wiedzą, że przy wysokości renty 878 zł kwota wolna od komornika wynosi aż 94% wysokości świadczenia. A nie 25% jak w przypadku innych rent (sprawdź tabelę zajęć rentowych).

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 6

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

6 komentarzy

  1. Mam takie pytanie. Mam już zajęta cześć renty socjalnej przez komornika.Prawdopodobnie czeka mnie druga egzekucja.Jak będzie to wyglądało po wejściu drugiego potrącenia? Czy będzie jeszcze dodatkowa kwotę potrącał z tego co mi zostanie po aktualnym potrąceniu (60% kwoty i zostaje mi po dokonaniu opl9 około 170 zl); czy jakoś rozdzieli obecne potrącenia pomiędzy wierzycieli? Proszę o odpowiedź

  2. Dwa lata temu pojechałam do pracy za granicę.od ponad 20 lat mam rentę socjalną,że względu na skomplikowaną sytuację rodzinną wzięłam kredyt i pojechałam.nie dość że wróciłam z pustym kontem to wróciłam chora bo potrącił mnie samochód.zwracalam się do wielu instytucji o pomoc,z nikąd nie dostałam wsparcia,no może ze związku niewidomych w kupnie nowych okularów które zostały uszkodzone w wypadku.z ZUS dostałam powiadomienie o zajęciu renty przez komornika.nie wiem co dalej,do tej pory nie mogę się pozbierać

  3. Mam rente socjalna i nie mogę żadnej pracy podjac zakaz lekarze dostałam że ZUS będzie zabierał dla komornika za stare mieszkanie za rodziców renta socjalna to kwota 1025 teraz to 1066 zł ile ZUS może zabrac zaznaczam że muszę jeszcze leki i media gdzie pisać o umorzenie proszę o odpowiedź

  4. Mam rentę z tytułu niezdolności do pracy 1800zł place alimenty 800zł pozostaje mi 1000zł mam drugi za kredyt ile zajmie mi komornik i ile pozostanie mi na życie w tej sytuacji

    1. Ponawiam jesli po opłaceniu alimentów zostaje mi 1000zł to ile ztego może wziąć komornik a poczet spłaty kredytu gotówkowego?

  5. Tel 507443567 Witam serdecznie mam renta socjalna z zus-u ile może wziąć komornik z tego procentem Jaka to jest kwota mi dostanie na życie z tej kwoty renta socjalna z zus-u

Zostaw swój komentarz...