Zajęcie komornicze z umowy zlecenia [2025]
Zajęcie komornicze z umowy zlecenia jest tematem bardzo żywym wśród dłużników. Szczególnie, że nie wszyscy wiedzą, jak prawidłowo podejść do sytuacji w której komornik zajmuje wynagrodzenie z umowy zlecenie.. W artykule wyjaśniamy ile komornik może zabrać z umowy zlecenia oraz prezentujemy wzór pisma do komornika. Jakie należy wysłać, gdy pracodawca zabiera ci 100% wynagrodzenia.
Zajęcie komornicze z umowy zlecenia – ile zajmie komornik
Aby zrozumieć jak działa zajęcie przez komornika wypłaty z tytułu umowy zlecenia, trzeba najpierw ustalić podstawy prawne, które takie zajęcie regulują.
Zasada podstawowa wg kodeksu cywilnego jest taka, że każda umowa zlecenie podlega zajęciu komorniczemu w całości. Czyli jeśli zarabiasz na umowie zleceniu 4800 zł, to pracodawca ma obowiązek przelać komornikowi właśnie tyle. A Tobie z wypłaty nie zostanie nic. Tak w teorii działa zajęcie komornicze z umowy zlecenia. Ale na szczęście są od tego wyjątki.
I taka interpretacja obowiązuje w sytuacji, gdy pójdziesz na przykład sezonowo zbierać truskawki. Podpiszesz umowę – zlecenie na powiedzmy 3 tygodnie i wszystkie zarobione przez Ciebie pieniądze zostaną zabrane przez komornika.
Ochrona wynagrodzenia osób pracujących na umowę zlecenie
Sytuacja zmienia się, gdy Twoja umowa zlecenie ma charakter umowy o pracę.
Osoby zatrudnione na podstawie umów zlecenia korzystają z ochrony wynagrodzenia przed nadmiernymi potrąceniami na podobnych zasadach jak pracownicy. Wynagrodzenie zleceniobiorców (pracujących na umowę zlecenie) podlega ochronie, o ile są to świadczenia okresowe, które zapewniają im utrzymanie lub stanowią dla nich jedyne źródło przychodów.
Warunkiem tego jest to, że Twoja praca na umowie zleceniu jest stała, powtarzająca się (wypłaty regularnie w tych samych odstępach czasu) i celem jej świadczenia jest utrzymanie się (stanowi główne źródło dochodu), a nie dorobienie do głównego źródła utrzymania (na przykład praca dorywcza po godzinach pracy głównej).
W takim przypadku pracodawca ma obowiązek zastosować inne kryteria przy dokonywaniu zajęcia wynagrodzenia z umowy zlecenia. Identycznie takie same jak przy umowie o pracę: 50% wynagrodzenia z zachowaniem kwoty wolnej od zajęcia. Sprawdź ile zabierze Ci komornik z umowy zlecenia, jeśli ta ma charakter stały, a nie sezonowy. Odczytaj z tabeli zajęć komorniczych wynagrodzenia.
Umowa zlecenie, komornik i błędy pracodawcy
W teorii wszystko wygląda prosto i można zawszeć to w jednym zdaniu:
Jeśli umowa zlecenia ma charakter stały, powtarzający się regularnie i stanowi jedyne źródło dochodu służące utrzymaniu się – wówczas pracodawca nie odda komornikowi całości wynagrodzenia, a jedynie część, maksymalnie połowę, dokładnie na takich samych zasadach jakie stosuje się przy umowach o pracę.
Niby wszystko proste. Ale tutaj zaczynają się schody. A jak schody, to i błędy. W ich wyniku wielu pracowników dostaje mniejsze wynagrodzenia niż powinni. Albo wręcz cała wypłata z umowy zlecenia przekazywana jest komornikowi sądowemu prowadzącemu egzekucję. Winę ponoszą osoby naliczające wynagrodzenia, gdyż w wielu przypadkach robią to po prostu źle.
W takiej sytuacji najlepiej jest samodzielnie wysłać pismo do komornika – wzór pisma o ograniczenie zajęcia znajdziesz w artykule.
Zajęcie komornicze umowy zlecenia – kwota wolna od zajęcia
Jeśli zajęcie komornicze dotyczy umowy zlecenia pracownika wykonującego pracę regularnie, osiągającego z jej tytułu stałe przychody – umowa taka powinna zostać potraktowana przez komornika od strony prawnej jak umowa o pracę. Pomimo tego, że jest umową zlecenia.
I zajęcie komornicze umowy zlecenia powinno być identyczne jak UOP. Czyli wg zasady:
- pracownik musi otrzymać do ręki pensję minimalną niezależnie od ilości postępowań egzekucyjnych i kwoty zadłużenia
- wszystko, co zarabia powyżej minimalnego wynagrodzenia trafia do komornika (jeśli zarabia mniej niż dwukrotność wynagrodzenia minimalnego)
- gdy jego zarobki przekraczają dwukrotność płacy minimalnej to wówczas komornik zajmuje połowę wynagrodzenia
Powyższe przepisy mają zastosowanie wyłącznie do długów niealimentacyjnych.
Jak uniknąć zajęcia całości wynagrodzenia z umowy zlecenia?
Zatrudniony na umowę zlecenie może wystąpić do komornika z wnioskiem o ograniczenie egzekucji. Prawo do tego daje mu art. 833 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego:
Warunkiem ograniczenia egzekucji jest skierowanie do komornika sądowego specjalnego pisma. Pismo do komornika znajdziesz poniżej:
Pismo do komornika o zwolnienie umowy zlecenia z egzekucji w wysokości 100% dochodów
Wzór pisma do komornika dla mających zajęcie komornicze z umowy zlecenia. Wysyłasz zawsze, gdy chcesz uchronić swoje wynagrodzenie przed zajęciem w całości.
Dane dłużnika:
Imiona, nazwisko
Adres zamieszkania
Numer PESEL
Dane komornika:
Nazwa komornika
Adres komornika
OŚWIADCZENIE
Sygnatura akt: odczytaj z pisma, które otrzymałeś od komornika
Oświadczam, że jedynym źródłem mojego utrzymania jest umowa zlecenia zawarta w dniu (podać datę) z firmą (pełna nazwa pracodawcy wraz z adresem). Świadczenie ma charakter powtarzalny i wypłacane jest w regularnych odstępach czasu – raz w miesiącu. Umowa zlecenia zawarta jest na dłuższy okres (tu wskazać daty od do) lub Umowa zlecenia zawierana jest na okresy miesięczne w oparciu o deklarację stałej współpracy.* Z tytułu zawartej umowy osiągam miesięczny przychód brutto w kwocie (proszę podać kwotę).
W związku z powyższym proszę o zakwalifikowanie mojego przychodu z tytułu zawartej umowy zlecenia, jako świadczenie powtarzające się, którego celem jest zapewnienie utrzymania, zgodnie z artykułem 833 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego.
Z poważaniem
………………………
(imię i nazwisko)
*Wybierz właściwa opcję bądź dostosuj do własnych potrzeb.
Komornik po otrzymaniu pisma wysyła pracodawcy zgodę na ograniczenie egzekucji. Oraz informuje go, że do wynagrodzenia z umowy zlecenie należy stosować przepisy o ochronie minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Zajęcie komornicze z umowy zlecenia u emeryta dorabiającego sobie do świadczenia ZUS
W przypadku osób, u których umowa zlecenie jest dodatkiem do świadczenia głównego (np. emerytury) nie ma możliwości ochrony jej przed zajęciem komorniczym. W takiej sytuacji całość wynagrodzenia z umowy zlecenia podlega zajęciu przez komornika sądowego.
Umowa zlecenie a alimenty – ile zabierze komornik?
W przypadku zajęć komorniczych o charakterze alimentacyjnym egzekucja z umowy zlecenia może mieć charakter dwojaki. W sytuacji, gdy praca w oparciu o umowę zlecenie ma charakter nieregularny, dorywczy, tymczasowy – dłużnik alimentacyjny ma zajęcie w wysokości 100% osiąganych przychodów z tytułu zlecenia.
Jeśli natomiast jego umowa zlecenie spełnia warunki poniższe:
- wynagrodzenie z umowy zlecenia wypłacane jest regularnie co miesiąc
- stanowi jedyne lub główne źródło dochodu dłużnika
ma prawo wystąpić do komornika o ograniczenie egzekucji. Wówczas, na poczet zaległych alimentów, pracodawca będzie zabierał i przekazywał komornikowi 60% dochodów dłużnika alimentacyjnego. Bez stosowania kwoty wolnej od zajęcia.
Dodatkowa umowa zlecenie do umowy o pracę u tego samego pracodawcy
Osoby mające czynną egzekucję komorniczą często starają się jak najszybciej wyjść z długów. W tym celu zawierają ze swoim pracodawcą dodatkową umowę zlecenie. Niezależną od posiadanej umowy o pracę. Aby móc pracować i dorabiać po godzinach lub w weekendy.
Czy dodatkowe źródło dochodu w postaci wynagrodzenie z umowy zlecenia będzie zajęte w całości? Tak, bez żadnych wyjątków.
Zajęcie komornicze z umowy zlecenia jako dodatkowego źródła dochodu obejmie całość wynagrodzenia z tego tytułu. Dłużnik ma bowiem główne źródło dochodu w postaci wynagrodzenia z umowy o pracę. Umowa zlecenia jest dodatkowym dochodem, który nie podlega żadnej ochronie przed egzekucją komorniczą.
Dłużnik podejmujący pracę dodatkową niejako pracuje na spłatę długów. Gdyż każda zarobiona z tytułu dodatkowej umowy zlecenia złotówka trafia do komornika.
Jak uchronić dochód z umowy zlecenia przed zajęciem komorniczym?
Oczywiście można. Większość dłużników, których dotyka zajęcie komornicze z umowy zlecenia może skutecznie zablokować komornika. Do tego, aby komornik nie mógł Ci zająć ani złotówki z wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia (ale też umowy o pracę) można użyć znanych forteli.
Zablokowanie komornikowi możliwości zajęcia wynagrodzenia jest często warunkiem niezbędnym do rozpoczęcie procesu oddłużania. Szczególnie, gdy suma zajęć komorniczych jest wysoka.
W celu ochrony swojej pensji przed zajęciem komorniczym można użyć umowy alimentacyjnej. Osoby bezdzietne lub mające samodzielne już potomstwo pomyśleć powinny o zmianie formy zatrudnienia. Na taką, która zapewni im bezpieczne wynagrodzenie bez możliwości zajęcia przez komornika.
Jeśli myślisz o wyjściu z długów, a zajęcie komornicze z umowy zlecenia uniemożliwia Ci rozpoczęcie oddłużania, skontaktuj się. Czasami jedna bezpłatna konsultacja ze specjalistą od wychodzenie z długów otwiera oczy i powoduje zmianę myślenia o długach o 180 stopni.