druczek rtv

Zajęcie komornicze za abonament RTV

2.8
(4)

Żyjemy w czasach, gdy wielu młodych obywateli z rocznika ’89 i późniejszych, wychowanych w internecie – gdzie wszystko jest za darmo – nie jest w stanie zrozumieć instytucji obowiązkowego abonamentu telewizyjnego i czegoś tak absurdalnego jak zajęcie komornicze za abonament RTV. Odsetek młodych właścicieli odbiorników, którzy opłacają je, jest zapewne trudno policzalny. Ze względu na odległą ilość miejsc po przecinku. Wielu młodych niezwykle praworządnych w życiu codziennym łamie prawo, którego nie jest w stanie sobie wyobrazić. Tak jak nie potrafi obowiązkowego pochodu pierwszomajowego…

kredyt windykowani

Rola telewizji z życiu Polaków

Co innego rodzice i dziadkowie tych młodych obywateli. Oni wychowani byli w czasach, gdy każdy – nie zastanawiając sie nad tym – rejestrował odbiornik telewizyjny i radiowy na poczcie. A następnie, używając specjalnej książeczki, również na poczcie opłacał sumiennie daninę na rzecz państwa. Daninę za możliwość korzystania z odbiornika.

I zapewne dla wielu płacących wówczas abonament RTV było to sprawiedliwe i słuszne. Telewizja była jedyną rozrywką, oknem na świat i źródłem wiedzy. Oglądanie TV dawało znacznie więcej niżeli dziś. I było dla chyba wszystkich obywateli po prostu warte płacenia.

Precz z komuną, precz z abonamentem RTV

Wraz z rokiem 1989 przyszła wolność. Ale obowiązkowy abonament RTV pozostał. Połowa z tych, którzy wcześniej płacili bez szemrania, postanowiło w ramach walki z komuną dokonać bohaterskiego czynu i postawić się reliktowi PRL. Z wirtualnym opornikiem w klapie przestali płacić abonament RTV i czekali, co będzie dalej. Nie wydarzyło się nic. Państwo, pomimo zakusów na kasę obywateli, nie znalazło skutecznego sposobu na zmotywowanie swoich nieposłusznych obywateli, aby powrócili do starych przyzwyczajeń i bez zastanawiania się nad sensem płacili abonament.

babcia komornik

Babciu, masz zajęcie komornicze za abonament RTV

Wydawało się, że nic nie grozi już dłużnikom abonamentowym. Ale w ostatnich miesiącach na świadczeniach wielu emerytów pojawił się komornik. Egzekwujący opłaty za ostatnie kilka lat. Dlaczego tak się stało i komu może realnie grozić zajęcie komornicze za niepłacony abonament RTV?

Tylko i wyłącznie tym, którzy zarejestrowali odbiorniki i nie dokonali ich wyrejestrowania. Fakt ten bowiem jest podstawą do wszczęcia egzekucji. To logiczne, gdyż zarejestrowanie odbiornika i brak opłat za niego jest równoznaczne z zaniedbaniem swoich obowiązków. I państwo może w tym momencie bez żadnego problemu egzekwować zaległe abonamenty. Wraz z odsetkami.

Dlatego też ofiarami stali się emeryci i renciści. Po pierwsze – dzięki świadczeniom z ZUS komornik dostaje się do ich pieniędzy bez wysiłku (tutaj możesz sprawdzić, ile może zabrać komornik z emerytury czy renty)

Po drugie – to w tej drupie wiekowej mamy największy odsetek tych, którzy zarejestrowali kiedyś odbiorniki radiowe i telewizyjne, ale przestali płacić abonament.

Czy emeryci i renciści mogą się bronić przed komornikiem za abonament RTV?

O to zapytaliśmy eksperta. Czekamy na jego odpowiedź.

Nie mam zarejestrowanego odbiornika, czy mogę otrzymać wezwanie do zapłaty za abonament?

W praktyce osoby, które nie posiadają zarejestrowanego odbiornika nie mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Nie sposób bowiem udowodnić im, że korzystają z radia czy telewizora. A co za tym idzie – bez dowodów nie ma konsekwencji.

Zatem problem faktyczny dotyczy tylko tych, którzy odbiornik zarejestrowali, a abonamentu nie płacili. Najświeższe dane, jakie pozyskaliśmy od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mówią, jak w liczbach wyglądają działania wymierzone w telepajęczarzy (młodszym czytelnikom podpowiadam – jest taki termin, dziś już archaizm, taki sam jak abonament RTV, choć ten pozostał)

Na 13 572 000 gospodarstw domowych w Polsce zarejestrowane odbiorniki radiofonicznej i telewizyjne miało 6 689 130 gospodarstw, czyli równa połowa. Z tych prawie 7 milionów gospodarstw ponad 50% było zwolnionych z obowiązku płacenia daniny. Jednak aż 3 095 000 gospodarstw posiadało zarejestrowane odbiorniki i realny obowiązek płacenia abonamentu. Płaciło tylko milion gospodarstw. W pozostałych 2 milionach gospodarstw żyją dłużnicy, którym w dowolnym momencie może na pensje / emerytury / konta usiąść komornik.

Zajęcie komornicze za abonament RTV – dane statystyczne

Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej w 2017 r. wysłało 557 353 upomnienia do dłużników zalegających z płatnością abonamentu. Dług uregulowało sporo, bo 112 185 abonentów (20% upomnianych).

W stosunku do pozostałych dłużników Poczta Polska SA wszczęła postępowanie administracyjne i wystawiła 108 079 tytułów wykonawczych, z czego zrealizowano 77 069 tytułów.

Co oznacza, że w 2017 roku komornik ściągnął pieniądze od ponad 77 tysięcy Polaków.

Trudno zatem mówić, że niepłacenie abonamentu RTV jest bezpieczne. Statystyki nie kłamią. Choć liczba 77 tysięcy skutecznie zwindykowanych na 2 miliony gospodarstw pełnych dłużników jest kroplą w morzu, nie zapominajmy, że są to dane za rok 2017. W tym roku może być znacznie więcej zajęć i egzekucji komorniczych. A w 2019 roku prawdziwa rzeź telepajęczarzy.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 2.8 / 5. Liczba głosów: 4

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...