Zajęcie komornicze zagranicznego świadczenia socjalnego

0
(0)

Zajęcie komornicze zagranicznego świadczenia socjalnego powoduje równie duże emocje, co fakt zajęcia zasiłku np. z MOPSu. Jednak obrona zagranicznego zasiłku nie musi być skazana z góry na porażkę.

Jak zwykle najłatwiej będzie nam oprzeć się na przykładzie z życia wziętym. Oto jedno z pytań do portalu zajmującego się zajęciami komorniczymi (zachowana oryginalna pisownia):

Pozwoliłem Zgłosić sie do Was z Prosbą o Pomoc.
Prosba moja dotyczy Pomocy w Udzieleniu Fachowej porady Jak Zmusić komornika do Nie Blokowania Pieniędzy z Zasiłku rodzinnego.
Nie wiem czy To Problem czy Coś innego Gdyą Wypłacany Zaiłek Rodzinny pochodzi z Zagranicy,konkretnie z Belgii.
Zasiłek wypłaca Firma Acerta z siedzibą w Brukseli przez oddział Terenowy w miescie Leuven.
Pieniądze Te wpływają na konto Które juz mam od Kilku lat .
To konto zostało otwarte Tak jakby Tylko po To by wpływały Te środki z Zasiłku.
Nie wpływaja na To Konto Żadne inne środki finansowe.
Posiadam Tak jakby Historie konta z Przeprowadzonymi Tranzakcjami na Tym Koncie.
Czy mogę Starać się by komornik uznał To konto za Socjalne czy muszę otwierać Nowe?

Świadczenia socjalne wolne od egzekucji komorniczej

Na wstępie należy przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym prawem, świadczenia rodzinne pozostają wolne od egzekucji komorniczej (art. 833 § 6 k.p.c.). Co więcej we wskazanym przepisie brak jest doprecyzowania, że chodzi wyłącznie o środki wypłacane przez polskie oddziały OPS. Wobec czego należy przyjąć, że ustawodawca formułując ten przepis, miał na myśli zarówno jednostki krajowe, jak i zagraniczne. Z doświadczenia odpowiadającego wynika, że większość egzekutorów interpretuje ten przepis w sposób prawidłowy. Idostarczenie do kancelarii posiadanej dokumentacji wystarczy, aby uzyskać ograniczenie rachunku.

Gdyby jednak komornik zajmujący się Pana sprawą nie honorował okazanych papierów, to przypominamy, że wszelka skuteczna ingerencja komornika w środki należne Pana dzieciom, winna się skończyć dla takiego egzekutora skargą do sądu rejonowego lub powództwem przeciwegzekucyjnym. Na marginesie zaś, sugerujemy skorzystanie z przedstawionej wyżej drogi również w stosunku do środków już wyegzekwowanych. Oraz – co ważne – domaganie się ich pilnego zwrotu.

Zajęcie komornicze zagranicznego świadczenia socjalnego

Jak wstrzymać zajęcie komornicze zagranicznego świadczenia socjalnego

Odnosząc się zaś do meritum Pańskiej wiadomości, najlepszym obecnie rozwiązaniem wydaje się otwarcie rachunku rodzinnego (zwanego potocznie „kontem socjalnym”). Jest to szczególna forma konta bankowego, na który mogą wpływać wyłącznie świadczenia niepodlegające egzekucji. Co zaś szczególnie ważne w omawianym przypadku, wpłat na niego dokonywać mogą wyłącznie jednostki powołane do realizacji przyznanych świadczeń. Niestety, założony przez Pana kilka lat temu rachunek nie jest „socjalnym rachunkiem rodzinnym”. Oznacza to, że nie korzysta on z „przywilejów” konta socjalnego, a ulokowane na nim środki mogą bez problemu paść łupem zarówno sądowych, jak i administracyjnych organów egzekucyjnych,

Podsumowując, winien się Pan udać do oddziału swojego banku. Na spokojnie przedstawić problematykę związaną z wypłacaniem świadczeń socjalnych w Belgii i poprosić o udzielenie informacji. Przede wszystkim dowiedzieć się, jakie dokumenty wymagane są do tego, aby należne środki mogły być bez przeszkód przekazywane na państwa nowy rachunek. Oczywiście podczas wizyty w banku radzimy posiadać przy sobie wszelką posiadaną dokumentację zarówno z Belgii, jak i z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...