Zastrzeżenie kredytowe BIK – bo lepiej zapobiegać niż leczyć

5
(2)

Zastrzeżenie kredytowe BIK jest jak element przytoczonego w tytule stwierdzenia, które zwykli powtarzać lekarze. Dlaczego zastrzeżenie kredytowe zapobiega kłopotom i czym się różni od zastrzeżenia dokumentów?

Zastrzeżenie kredytowe to usługa wyjątkowa, dostępna aktualnie wyłącznie w BIK. Jak zatem

zastrzeżenie kredytowe chroni przed wyłudzeniem kredytu na Twoje dane?

Otóż zastrzeżenie kredytowe jest jak limit płatności na karcie debetowej czy kredytowej. Gdy Twoja karta zaginie lub jej dane zostaną skradzione, limit zabezpiecza Cię przed apetytem złodziei. Nie opróżnią konta do cna. Podobnie działa zastrzeżenie kredytowe. Dzięki niemu zakładasz limit na zaciąganie pożyczek na Twoje dane. Limit, który w tym wypadku wynosi 0 zł.

Gdy na Twoje dane zostanie złożony wniosek o kredyt lub pożyczkę, pożyczkodawca sprawdzi w BIK status Twojego zastrzeżenia. Jeśli będzie włączone – nie udzieli finansowania.

Klika faktów na temat zastrzeżenia kredytowego:

  1. Zastrzeżenie kredytowe włączysz w portalu BIK jednym kliknięciem, tak samo w razie potrzeby je wyłączysz.
  2. Włączenie zastrzeżenia nie równa się z wycofaniem zgody na otrzymywanie ofert kredytowych.
  3. Usługa nie obejmuje z automatu wszystkich instytucji finansowych, aktualnie do systemu należą: Provident, Cross Loan, SMS kredyt, MediRaty, Pekao Bank Hipoteczny, Alfa Kredyt, Krakowski Bank Spółdzielczy, YOLO, SKOK im. św. Brata Alberta, SKOK Boże Dary, SKOK Kwiatkowskiego, SKOK Mysłowice, SKOK Szopienice i Krakowska SKOK. Zapewne z czasem ta lista zdecydowanie się wydłuży, a BIK deklaruje, że chciałby aby brały w nim udział wszystkie firmy i banki z nim współpracujące.
  4. Usługa jest dostępna jako dodatkowa opcja tylko dla osób, które wykupiły Alerty BIK (24 zł/ rok) lub Pakiet BIK (99 zł/rok).
zastrzeżenie kredytowe i zastrzeżenie dokumentów w BIK
zdj. 1. Wybieramy rodzaj zastrzeżenia w BIK

Jak uruchomić zastrzeżenie kredytowe BIK?

Na początek musisz utworzyć konto w portalu BIK. Cała procedurę przeprowadzisz on-line.

1.

Zarejestruj się w BIK

2.

aktywuj alerty (same lub w pakiecie)

3.

włącz zastrzeżenie kredytowe

Zastrzeganie dokumentów w BIK – czyli co robić gdy dokumenty zaginęły.

Zastrzeganie dokumentów to podstawowa czynność dla każdego, kto zorientował się, że jego dokumenty trafiły w niepowołane ręce. Pozwala w dużym stopniu uniknąć wyłudzenia kredytu na Twoje dane. Należy zwrócić uwagę, że zastrzeżenie dokumentów jest jedynie pewnego rodzaju usprawiedliwieniem. Nie ochroni przed zaciągnięciem kredytu czy pożyczki do momentu, w którym ta informacja nie trafi do systemu. Z tej perspektywy opisywane wcześniej zastrzeżenie kredytowe wydaje się rozwiązaniem korzystnym dla obu stron umowy kredytowej. Kredytodawca nie straci pieniędzy w kieszeni oszusta, kredytobiorca unika tłumaczenia, że to przecież nie on, że zgłaszał zagubienie dokumentów. Z drugiej strony na ten moment usługa ma zdecydowanie większy zasięg. Po zgłoszeniu zastrzeżenia dowodu w ciągu kilku minut informacja trafi do wszystkich banków w Polsce, Poczty czy operatorów telefonii komórkowej.

Zastrzeżenie kredytowe BIK

Jak zastrzec dokumenty w BIK?

Wystarczy mieć zarejestrowane konto w BIK. W przeciwieństwie do zastrzeżenia kredytowego nie potrzebne są żadne płatne pakiety.

1.

Zarejestruj się w BIK

2.

w razie potrzeby zastrzeż dokument jednym kliknięciem

Jeśli dowód został skradziony po jego zastrzeżeniu koniecznie zgłoś ten fakt na Policji.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...