Zbieg egzekucji komorniczych z wynagrodzenia za pracę

3.8
(4)

Zbieg egzekucji komorniczych ma miejsce wówczas, gdy do zajęcia jednego wynagrodzenia za pracę danego dłużnika rości sobie prawo kilku komorników. Z czym wiąże się to dla dłużnika i jakie niesie to dla niego konsekwencje finansowe – postaramy się to wyjaśnić i rozwiać wszystkie wątpliwości.

Zbieg egzekucji komorniczych – jak do niego dochodzi?

Dłużnik, nazwijmy go Krzysztof, popadł w pętle kredytową. Liczy się z tym, że na jego wynagrodzeniu “usiądzie” komornik działający na zlecenie wierzyciela. I tak dzieje się, w pewnym momencie Krzysztof otrzymuje informację, że komornik rozpoczął egzekucję z wynagrodzenia.

Krzysztof zarabia 3000 zł netto, po zajęciu komorniczym jego wynagrodzenie zmniejsza się o połowę. Krzysztof w wyniku egzekucji komorniczej traci 50% swojej pensji i otrzymuje na rękę 1500 zł wypłaty. Jednakże, biorąc pod uwagę fakt, że Krzysztof posiada kilkunastu wierzycieli, kilku z nich również kieruje swe kroki na drogę postępowania sądowego, a po uzyskaniu nakazu sądowego – do komornika.

Pracodawca w kolejnym miesiącu otrzymuje pisma od dwóch kolejnych komorników. W ten właśnie sposób powstaje zbieg egzekucji komorniczych z jednego wynagrodzenia. Krzysztof wpada w panikę, ponieważ na forach dla zadłużonych przeczytał, że każdy kolejny komornik będzie mógł zabierać mu z pozostałej po egzekucji pierwszego komornika kolejne pieniądze.

Zbieg egzekucji komorniczych – czy można dwukrotnie zająć to samo wynagrodzenie?

Obawy Krzysztofa są całkowicie bezzasadne. Na pewno byłby on spokojniejszy, gdyby zamiast czytać niestworzone historie na forach poczytał Kodeks Postępowania Cywilnego. Ten bowiem w sposób jednoznaczny objaśnia, z czym wiąże się dla dla dłużnika zbieg egzekucji komorniczych.

Tak naprawdę nie wiąże się z niczym. Wszystko odbywa się poza nim, a jego pensja nie jest w żaden sposób zagrożona. Nie ma bowiem znaczenia ilu komorników ma chrapkę na jedną wypłatę, ta podlega ochronie w postaci kwoty wolnej od zajęcia komorniczego. I nic nie może tego zmienić – choćby ilość komorników na wynagrodzeniu była liczbą dwucyfrową.

Na wynagrodzeniu może istnieć bowiem tylko jedno zajęcie komornicze. I zbieg egzekucji komorniczych tego nie zmieni. Pensja Krzysztofa wciąż pozostanie zajęta w 50%, a do wypłaty pozostanie mu 1500 zł.

Zbieg egzekucji komorniczych – co dzieje się dalej?

W sytuacji, gdy jeden komornik wszczął egzekucję z wynagrodzenia, a do pracodawcy trafiają kolejne pisma od innych komorników, sytuacja dla dłużnika pozostaje całkowicie bez zmian. Pracodawca na próby zajęcia pensji przez kolejnych komorników nie reaguje bowiem wysyłaniem im jakichkolwiek pieniędzy z wynagrodzenia swojego pracownika. Wysyła im za to pismo informujące, że powstał zbieg egzekucji komorniczych i wskazując dane komornika, który zajął pobory jako pierwszy.

Na tym rola pracodawcy się kończy. To komornicy muszą między sobą ustalić i rozstrzygnąć jak będzie wyglądała dalsza egzekucja. To z kolei nie interesuje dłużnika, gdyż niezależnie od ich ustaleń obciążenie jego wynagrodzenia nie zmieni się.

Zatem zbieg egzekucji komorniczych nie ma dla dłużnika żadnego znaczenia i nie wpływa w żaden sposób na wysokość zajęcia komorniczego wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.

Opisana sytuacja – co istotne – dotyczy dłużników niealimentacyjnych. Czyli osób mających zbieg egzekucji z tytułu na przykład niespłacanych kredytów lub pożyczek pozabankowych.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 4

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...