wniosek o zwolnienie z abonamentu rtv dla emerytów - wzór do druku

Wniosek o zwolnienie z abonamentu RTV dla emerytów – wzór pisma do druku

4.2
(21)

Do opłacania abonamentu RTV z zasady zobowiązani są wszyscy, którzy posiadają w domu telewizor lub radio. Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów jest jednak jednym z kilku wyjątków od tej reguły. Zobacz zatem

  1. jakie warunki musisz spełnić, aby nie musieć już regulować abonamentu RTV.
  2. jak pobrać wniosek o zwolnienie z abonamentu RTV dla emerytów – wzór pisma do druku

Kto jest zwolniony z abonamentu?

W tej kwestii polskie prawo traktuje ulgowo kilka grup społecznych. Ciebie, Czytelniku, będą zapewne interesowały przede wszystkim kryteria dotyczące seniorów.

Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów – kryterium dochodowe

Osoby powyżej 60. roku życia nie muszą opłacać abonamentu. Jeśli posiadają prawo do emerytury nie wyższej niż 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku poprzednim. W 2021 roku oznacza to 0,5 x 5167,47zł ≈ 2 583,75zł. W takim przypadku należy dopełnić kilku formalności, o których opowiemy za chwilę.

Kryterium wiekowe

Ograniczenie ze względu na wysokość emerytury nie dotyczy seniorów, którzy ukończyli 75. rok życia. Tutaj z opłat zwolnieni są wszyscy, bez względu na dochody. Nie będzie konieczne także wypełnianie żadnych dokumentów ani internetowych wniosków, ponieważ zmiana dokonuje się na podstawie numeru PESEL, obecnego przecież w systemie.

Abonamentu RTV płacić nie muszą także osoby:

  • zaliczane do I grupy inwalidzkiej,
  • bezrobotne,
  • pobierające świadczenia pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy czy
  • otrzymujące rentę socjalną.

Opłata nie dotyczy także tych, którzy po prostu telewizora i radia nie posiadają (wg przepisów odbiornik należy zarejestrować w ciągu 14 dni od zakupu).

Jak sformalizować zwolnienie z abonamentu RTV emerytów - Wniosek o zwolnienie z abonamentu RTV dla emerytów - wzór pisma do druku

Wniosek o zwolnienie z abonamentu rtv dla emerytów – wzór do druku

Wszelkich formalności można dopełnić w placówce Poczty Polskiej, wypełniając odpowiednie oświadczenie.

Wzór do druku można pobrać poniżej:

Konieczne będzie przedstawienie dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia z abonamentu RTV (w tym przypadku odcinek emerytury lub decyzję o przyznaniu albo waloryzacji tejże) i okazanie dowodu osobistego.

Obowiązek stawienia się na poczcie nie dotyczy osób powyżej 75. roku życia.

O abonamencie RTV

Abonament RTV jest opłatą na rzecz mediów publicznych. Nie zwalnia z niego umowa z prywatnym operatorem telewizji kablowej lub satelitarnej. Nie ma znaczenia także, czy posiadany telewizor (lub radio) służy do oglądania TVP i słuchania Polskiego Radia – podstawą obowiązku jest sama możliwość odbierania tych programów.

W 2021 roku wysokość abonamentu to odpowiednio:

  • 7,50 zł miesięcznie za odbiornik radiowy,
  • 24,50 zł miesięcznie za radio i telewizor.

W przypadku regulowania tej kwoty z góry na cały rok można zyskać 10-procentową ulgę. Za nieopłacanie zarejestrowanego odbiornika grożą karne odsetki, dlatego, jeśli jesteś zwolniony z opłat, powinieneś zadbać o zgłoszenie tego faktu Poczcie Polskiej. Obowiązek płacenia abonamentu RTV przestanie Cię obejmować od następnego miesiąca kalendarzowego.

Gdy dokonasz zgłoszenia, nie grożą Ci zaległości z tytułu abonamentu, a co za tym idzie także zajęcie komornicze za abonament RTV.

grafika: https://commons.wikimedia.org, CC0

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 21

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...