Wezwanie do wyjawienia majątku przed sądem lub komornikiem

5
(2)

Masz długi i komornika, to już niebawem możesz spodziewać się nieprzyjemności, jaką jest wezwanie do wyjawienia majątku przed sądem lub komornikiem. To znacznie gorsze konsekwencje unikania spłaty niż zajęcie komornicze wynagrodzenia czy blokadę konta bankowego. Przez długi możesz trafić przed sąd. Wszystko dzięki popularyzacji sposobu na dłużników, jakim jest wezwanie do wyjawienia majątku przed sądem lub komornikiem.

Za długi przed sąd

Przed sądem za swój brak entuzjazmu w spłacaniu długów możesz stanąć zanim jeszcze w Twoim życiu pojawi się komornik. Jeśli Twój wierzyciel jest świadomy swoich nowych praw, zapewne z chęcią z nich skorzysta. Posiadając prawomocny nakaz zapłaty wydany przez sąd, wyśle Ci wezwanie do zapłaty, odczeka 14 dni i złoży w sądzie to, czego współcześnie dłużnicy mogą obawiać się najbardziej, czyli

wezwanie do wyjawienia majątku przed sądem

Sąd wezwie Cię niezwłocznie, aby odebrać od Ciebie przyrzeczenie oraz wykaz majątku. Pamiętaj, że składać będziesz go pod przysięgą. A za złożenie fałszywego oświadczenia o stanie majątkowym grozić Ci będą sankcje karne.

Przeczytasz i uśmiechniesz się ironicznie: “No i co, pójdę i powie prawdę, że nic nie mam. Wielkie mi tam strachy na lachy”

I tutaj się mocno zdziwisz…. gdyż wyjawić będziesz musiał wszystkie składniki majątku, które w ostatnich 5 latach sprzedałeś, podarowałeś, przepisałeś na rodzinę, a które miały wartość przekraczającą wysokość pensji minimalnej.

I tutaj dla wielu dłużników zaczynają się schody. Wiesz, o czym piszę, prawda?

Czy za długi idzie się do więzienia?

Unikanie wyjawienia majątku jest jednym z tych nielicznych przypadków, gdy za długi można trafić za kratki. W przypadku, gdy nie stawisz się na wezwanie sądu lub stawiwszy zamienisz się w milczący głaz – sąd może uznać, że fajnie byłoby wsadzić Cię na miesiąc do aresztu. I pójdziesz siedzieć niejako za długi. Zapewne jakiś procent dłużników, dla których wezwanie do wyjawienia majątku przed sądem jest z racjonalnego punktu widzenia niemożliwe (zbyt duża strata) zdecyduje się na miesięczny odpoczynek w celi niż mówienie.

Wezwanie do wyjawienia majątku przed komornikiem

W myśl aktualnych przepisów prawnych komornik rozpoczynając egzekucję ma obowiązek wezwać każdego dłużnika do wyjawienia majątku w sytuacji, gdy wierzyciel we wniosku egzekucyjnym nie wskaże majątku pozwalającego na zaspokojenie świadczenia. Zgodnie z przepisami wyjawienia majątku (zestawienia składników majątku) dokonuje się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia Komornik udziela również pouczenia, że w razie niezłożenia wykazu wierzyciel będzie mógł zlecić poszukiwanie majątku dłużnika. Przez komornika – ma się rozumieć.

Uwaga: choć dla wielu komornik to nie sąd, to w razie zignorowania takiego wezwania ma on (komornik) prawo nałożyć na dłużnika karę grzywny. Jeśli to nie zrobi na dłużniku wrażenia (a raczej nie zrobi, gdyż jest to tylko kolejny dług w kolekcji) komornik może poprosić sąd o wydanie nakazu doprowadzania dłużnika do kancelarii lub osadzenia go w areszcie.

Czy nowe uprawnienia komorników to bat na dłużników?

Zdania są mocno podzielone. Jedni prawnicy upierają się, że po wprowadzeniu tych zmian egzekucja będzie prosta, gdyż dłużnik przestanie być bezkarny i wykazując się bezczelnością wobec prawa zostanie umieszczony w areszcie.

Drudzy wyszydzają to stanowisko, mówiąc wprost : Polscy dłużnicy są tak sprytni i inteligentni, ze ta zmiana jest dla nich jak woda na młyn. Wezwanie do wyjawienia majątku przez sąd lub komornika potraktują jak świetne ostrzeżenie i jednocześnie sygnał: trzeba śpieszyć się z chowaniem majątku. I nie ma znaczenia, że istnieje instytucja skargi paulińskiej. O czym dobitnie mówi autorytet w tej dziedzinie:

Oczywiście wierzycielowi przysługuje pozew o stwierdzenie bezskuteczności takiej czynności prawnej, czyli skarga pauliańska, ale jak wiadomo, to wszystko utrudnia i przedłuża egzekucję – dr Jarosław Świeczkowski, były prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...