Przechwytywanie | Egzekucja komornicza nie zawsze wygląda tak samo. Warto wiedzieć, co decyduje o sposoby jej przeprowadzenia. Zapraszamy do kompendium wiedzy o egzekucjach komorniczych. W przypadku zainteresowania którąś z form egzekucji wystarczy kliknąć w link, aby przenieść się do artykułu szczegółowo opisującego interesującą nas formę egzekucji prowadzonej przez komornika.

Egzekucja komornicza

5
(1)

Egzekucja komornicza nie zawsze wygląda tak samo. Warto wiedzieć, co decyduje o sposoby jej przeprowadzenia. Zapraszamy do kompendium wiedzy o egzekucjach komorniczych. W przypadku zainteresowania którąś z form egzekucji wystarczy kliknąć w link, aby przenieść się do artykułu szczegółowo opisującego interesującą nas formę egzekucji prowadzonej przez komornika.

Egzekucja komornicza – składniki majątku

Składników majątku, podlegających egzekucji jest kilka. Między innymi są to: wynagrodzenie za pracę, świadczenia emerytalne lub rentowe, ruchomości, nieruchomości, środki na rachunkach bankowych, oraz różne inne wierzytelności i prawa majątkowe, takie jak chociażby nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Posiadając w ręku dokument stwierdzający prawo do wszczęcia egzekucji, wierzyciel wskaże komornikowi we wniosku te składniki majątku, z których egzekucja komornicza ma zostać przeprowadzona.

Jeśli “mamy komornika”, pamiętać musimy o tym, że to nie komornik, a wierzyciel decyduje o sposobie przeprowadzenie egzekucji. I o tym, jak egzekucja komornicza ma wyglądać.

Egzekucja komornicza z wynagrodzenia

Wierzyciel może wnioskować o zajęcie wynagrodzenia za pracę, wskazując konkretnego pracodawcę, oczywiście jeżeli ma wiedzę na temat miejsca pracy dłużnika. W przeciwnym razie ma możliwość skierowania komornika z zapytaniem do odpowiedniej placówki ZUS, która powinna przekazać informacje o miejscu zatrudnienia dłużnika. I oczywiście zrobi to.

Egzekucja długu w tym przypadku zależna jest od umowy, na jaką dłużnik jest zatrudniony. W przypadku umów cywilnoprawnych, np. umowy zlecenia komornik ma prawo zająć całe wynagrodzenie z jej tytułu i w takiej sumie zleceniodawca (czyli firma, w której pracuje dłużnik) powinien je przekazać. Powinien, gdyż istnieje możliwość zmniejszenia przez komornika kwoty podlegającej egzekucji z tytułu umowy zlecenia. Sam z siebie jednak tego nie zrobi. Trzeba go o to poprosić, odpowiednio to motywując. Osoby mające egzekucję komorniczą z umowy zlecenia mogą wysłać pismo do komornika. Wzór pisma do komornika znajduje się w zaznaczonym artykule.

Inaczej sytuacja się przedstawia, gdy mamy do czynienia z umową o pracę. W tym przypadku można zająć 50% do wysokości progu w postaci pensji minimalnej. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dłużnik pobiera wynagrodzenie w wysokości minimalnej, wtedy ta kwota jest wolna od potrąceń. Więcej o tym, czy komornik może zabrać pensję minimalną przeczytasz w naszym serwisie.

Egzekucja komornicza z emerytury lub renty

Gdy wierzyciel wie, że dłużnik pobiera świadczenia emerytalne lub rentowe, wnioskuje o zajęcie tych świadczeń. Jeżeli tego typu wniosek zostanie do komornika przedłożony, szczegóły tego składnika majątkowego komornik również może ustalić sam. W tym rozwiązaniu, z emerytury lub renty może zostać potrącona kwota w wysokości do 25% zajętego świadczenia. Również i w tym przypadku są ograniczenia. Kwota wolna od egzekucji to 50% najniższej emerytury lub renty. Od 1 marca 2016 r najniższa emerytura oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna wynosi 882,56 zł

Egzekucja komornicza z rachunku bankowego

Kolejnym ze sposobów odzyskania swojego długu jest ściągnięcie ich z rachunku bankowego. Bardzo często wierzyciel ma informację o jego numerze od kontrahenta. Wielu dłużników zada sobie pytanie: skąd wierzyciel zna numer mojego konta?

Wielu zapomina o czymś takim, jak przelew weryfikacyjny w przypadku na przykład pożyczek pozabankowych. Przelew weryfikacyjny przy braniu chwilówki ma wiele zadań. W tym również takie, aby w przypadku dłużnika uchylającego się od spłaty pożyczki zaatakować znienacka blokadą konta osobistego. Na które to być może właśnie spłynąć ma kolejna pożyczka od kolejnej firmy…

W takim przypadku egzekucja komornika z rachunku bankowego przeprowadzona jest błyskawicznie i najczęściej skutecznie. Nie ma wówczas znaczenia, czy dany bank jest bezpieczny od komornika czy nie. Komornik otrzymujący informacje o numerze rachunku i zlecenie zajęcia konta bankowego czyni to niezwłocznie. Nie musi poszukiwać numeru rachunku dłużnika, dlatego też nie ma znaczenia, czy dany bank należy do systemu OGNIVO czy też jest bankiem, który to bank nie należy do OGNIVO.

Egzekucja komornicza – zajęcie ruchomości

Komornik może oczywiście również zająć ruchomości dłużnika. W tym przypadku mogą to być pojazdy mechaniczne, samochody, motocykle, sprzęt RTV/AGD, lub inne elementy składające się na wyposażenie miejsca zamieszkania. Szacowana jest wartość danej ruchomości przez komornika, a następnie wystawiana jest ona na publiczną licytację. Obecnie informacje o nich można znaleźć w Internecie, na stronie: http://licytacje.komornik.pl. Możemy tam znaleźć wystawione ruchomości, oszacowaną wartość, cenę wywoławczą, oraz stosowne dokumenty będące podstawą wystawienia na aukcję.

Swoje roszczenia względem większych długów (lub długów zabezpieczonych nieruchomością) można również dochodzić na drodze egzekucji z nieruchomości. Mogą być one wszelkiego rodzaju: dom, mieszkanie, garaż lub miejsce postojowe, grunty, a nawet statki morskie. Komornik zajmuje daną nieruchomość, a następnie kompetentny rzeczoznawca szacuje jej wartość i również jak w przypadku ruchomości wystawiana jest na aukcję, której termin licytacji wnioskuje wierzyciel. Cena wywoławcza uzależniona jest od tego, czy jest to pierwsza, czy druga aukcja. Dla pierwszej wynosi ona ¾ kwoty oszacowania, a w przypadku drugiej jest to 2/3 . Jeżeli nie dojdzie do sprzedaży nieruchomości na drodze licytacji, wierzyciel ma prawo odliczyć cenę nabycia od wysokości wierzytelności, a następnie ją przejąć.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...