Portal Informacji Sądu – sprawy w sądzie rejonowym przez Internet
Portal Informacji Sądu daje Ci możliwość sprawdzenia sprawy w sądzie rejonowym przez Internet. Kto korzystał z możliwości obserwowania spraw w e-sądzie zrozumie, jak bardzo przydatne jest to rozwiązanie. A Portal Informacji Sądu Powszechnego (PISP) oferuje bardziej zaawansowane rozwiązania niż e-sąd. Słyszeliśmy wielokrotnie, że nowe technologie wchodzą poważnie na sale sądowe. Teraz czas przekonać się o tym w praktyce. Zobacz zatem, jak założyć konto w sądzie rejonowym i śledzić swoje sprawy.
Możliwość utworzenia bezpłatnego konta w e-sądzie ułatwia życie wielu dłużnikom. W czasach gdy ludzie podróżują, pandemia zamyka ich wiele kilometrów od domu, nietrudno przegapić np. nakaz zapłaty z sądu. Możliwość kontrolowania sprawy w sądzie rejonowym przez Internet wydaje się nieoceniona.
Portal Informacji Sądu – sąd przez Internet
W końcu każdy dostaje do ręki narzędzie, które pozwala bez ruszania się z domu wejrzeć w sprawę sądową i dokumenty z nią związane. Cztery słowa: Portal Informacji Sądu Powszechnego otwierają dzisiaj drogę do sądu przez Internet.
Sąd musi dokładnie zweryfikować tożsamość użytkownika, któremu ujawni dane dot. postępowania sądowego. Pomimo tego w dzisiejszych czasach, wszystko można załatwić on-line, począwszy od rejestracji. Pod pewnymi warunkami.
Czego potrzebujesz, aby otworzyć konto on-line w Sądzie Rejonowym?
Jeśli cała procedura ma przebiegać całkowicie on-line i całkowicie bez opłat będziesz potrzebować:
- Dostępu do Internetu.
- Potwierdzenia swojej tożsamości przy pomocy Profilu Zaufanego (ePUAP) (natomiast logowanie dostępne jest przez: Profil zaufany, aplikację mObywatel, bankowość elektroniczną, e-Dowód oraz USE eID).
- Informacji do jakiej Apelacji przypisany jest Twój Sąd – możesz zacząć poszukiwania od wizyty na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Właściwości_terytorialne_sądów_powszechnych_w_Polsce
- 15 min. czasu.
Jeżeli nie masz i nie chcesz mieć Profilu Zaufanego, będziesz musiał wybrać się na spacer do najbliższego sądu w Twojej apelacji, aby zweryfikować konto. Tam w Biurze Obsługi Interesanta należy okazać się dokumentem potwierdzającym tożsamość (tym użytym do rejestracji konta).
Jeśli nie masz głowy do żadnej z powyższych opcji, zawsze możesz wysłać w tej sprawie adwokata z pełnomocnictwem. Po co jednak iść w koszty, kiedy rejestracja na prawdę nie jest skomplikowana?
Jak założyć konto w sądzie rejonowym przez Portal Informacji Sądu?
Oto instrukcja krok po kroku:
Po pierwsze – należy odnaleźć stronę Portalu Informacji Sądów Powszechnych – https://portal.wroclaw.sa.gov.pl/ Dla wielu słowo Wrocław w linku może być mylące. Jednak pod tym jednym adresem zawsze zaczynamy wizytę na stronie PISP-u. Użyj trony Portalu Informacji Sądu i po jej otwarciu wybierz swoją apelację (czyli obszar na którym jest Twój Sąd Rejonowy).
Kolejnego kroku, który w Portalu określono jako pierwszy objaśniać nie trzeba. Akceptacja regulaminu to standard.
W kolejnym kroku podajemy swoje dane dane z dokumentu (PESEL i np. numer dowodu osobistego). Jako typ użytkownika wskaż „użytkownik zwykły” – to opcja dla osób, które samodzielnie chcą kontrolować swoje sprawy.
Na kolejnej stronie zwróć uwagę na małe pole „Powiadamiaj e-mailem o zmianach w sprawach”. Zaznacz je, a system automatycznie wyśle Ci e-maila wówczas, gdy coś się zmieni w dotyczących Ciebie postępowaniach.
Portal Informacji Sądu umożliwia podanie kilku adresów:
Oczywiście warto zwrócić uwagę na to, żeby odpowiednio oznaczyć adres zamieszkania.
Pozycja piąta na portalowej liście nie jest obligatoryjna. Na tym etapie można złożyć „Wniosek o udzielenie dostępu do sprawy” poprzez poprawne wypełnienie formularza. Pola Sąd, Wydział, Repertorium wybierane są z listy rozwijanej. Resztę wypełniasz ręcznie.
Po wysłaniu wniosku i podpisaniu go Profilem Zaufanym naszym oczom ukazuje się informacja o aktywacji konta. Pamiętaj login to Twój numer PESEL.
Chociaż panel logowania udostępnia możliwość:
- Logowania przy pomocy numeru PESEL i hasła
- Przy użyciu Profilu zaufanego, aplikacji mObywatel, bankowości elektronicznej, e-Dowodu oraz USE eID
to na początek skorzystasz tylko z tej drugiej opcji. Po prostu nie masz nadanego hasła.
Jeśli wolisz logować się przy pomocy pierwszej z tych opcji skorzystaj z opcji „Nie pamiętam hasła” – wówczas otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia hasła.
Na tym kończysz rejestrację w Portalu Informacji Sądu. Czas się zalogować.
Sprawa sądowa online – co znajdziesz w sądzie przez Internet
Po zalogowaniu się do PISP łatwo odnajdziesz najnowsze sprawy, najbliższe posiedzenia sądu czy ostatnie dokumenty w sprawach, które są z Tobą związane.
Warto upewnić się, że w opcjach jakie udostępnia Portal Informacji Sądu Powszechnego ustawione są powiadomienia o zmianach w toczących się sprawach. Domyślnie są to powiadomienia e-mail.
W dniu {data} w sprawie {sygnatura} zarejestrowano nową czynność.
Sprawa jest dostępna pod adresem: {adres url odsyłający do sprawy}
—
Powyższa informacja została wygenerowana automatycznie. Prosimy na nią nie odpowiadać.
Wszystkie powiadomienia jakie wysłał Ci portal odnajdziesz również w zakładce „Powiadomienia”
Jakie informacje dostarcza sąd rejonowy przez Internet
Jeśli w Portalu Informacji Sądu pojawi się jakaś sprawa to po jej wybraniu zobaczysz szczegółowe dane:
- Sąd,
- Wydział,
- sygnaturę,
- skład orzekający,
- datę wpływu,
- datę zakończenia lub stan sprawy (wyświetlany dla spraw zakończonych),
- przedmiot sprawy,
- tytuł teczki,
- dane o wartości przedmiotu sporu oraz o sposobie rozstrzygnięcia sprawy (w przypadku jej zakończenia)
Najlepsze jednak przed nami, dzięki rozwojowi technologii.
PISP informuje użytkownika o terminach rozpraw przyszłych i historycznych. Umożliwia użytkownikowi dostęp do zapisu audio lub audio-video rozprawy (e-protokół).
Znajdziesz je w zakładce „Posiedzenia” w czwartym dniu roboczym od daty jego sporządzenia.
Prócz możliwości pobrania lub odsłuchania e-protokołów użytkownik może w Portalu Informacji Sądu
wykonanie automatycznego rozpoznania mowy na tekst.
to wszystko powoduje, że rozprawy mogą przenieść się do świata wirtualnego. Nie da się ukryć, że pandemia drastycznie odmienia to w jaki sposób zaczynają funkcjonować urzędy i Sądy.
Pełną informację o korzystaniu z PISP znajdziesz na stronie: https://portal.wroclaw.sa.gov.pl/#/help
Sąd rejonowy przez Internet w świetle prawa
Opcja przeprowadzenia sprawy w sądzie rejonowym przez Internet wiąże się z takim oto przepisem.
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich, w sprawach rozpoznawanych według przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, zwanej dalej „Kodeksem postępowania cywilnego”:
- rozprawę lub posiedzenie jawne przeprowadza się przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie ich na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku, z tym że osoby w nich uczestniczące nie muszą przebywać w budynku sądu, chyba że przeprowadzenie rozprawy lub posiedzenia jawnego bez użycia powyższych urządzeń nie wywoła nadmiernego zagrożenia dla zdrowia osób w nim uczestniczących;
- przewodniczący może zarządzić przeprowadzenie posiedzenia niejawnego, jeżeli uzna rozpoznanie sprawy za konieczne, zaś przeprowadzenie wymaganych przez ustawę rozprawy lub posiedzenia jawnego mogłoby wywołać nadmierne zagrożenie dla zdrowia osób w nich uczestniczących i nie można przeprowadzić ich na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku, a żadna ze stron nie sprzeciwiła się przeprowadzeniu posiedzenia niejawnego w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia ich o skierowaniu sprawy na posiedzenie niejawne; w przesyłanym zawiadomieniu należy pouczyć stronę niezastępowaną przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej o prawie i terminie do złożenia sprzeciwu;
- jeżeli ze względu na szczególne okoliczności prezes sądu tak zarządzi, członkowie składu, z wyjątkiem przewodniczącego i referenta sprawy, mogą brać udział w posiedzeniu za pomocą środków komunikacji elektronicznej, z wyjątkiem posiedzenia, na którym dochodzi do zamknięcia rozprawy.
Dz.U.2020.374, Art. 15zzs1. 366 [Rozprawa odmiejscowiona w postępowaniu cywilnym; zarządzenie przeprowadzenia posiedzenia niejawnego zamiast rozprawy lub posiedzenia jawnego]
Jak pobrać dokumenty z sądu rejonowego?
Oczywiście wciąż pozostajemy przy temacie Portalu Informacji Sądu. Aby pobrać dokumenty z Sądu Rejonowego przez Internet musimy wykonać po kolei dwie czynności:
- Logujemy się do portalu.
- Po lewej stronie wchodzimy w zakładkę „wnioski”.
- Klikamy zakładkę „złóż wniosek”.
- Klikamy „Wniosek o udzielenie dostępu do sprawy”
- Uzupełniamy formularz. Potrzebne dane: sąd, wydział, repertorium, numer sprawy, rok oraz rola w sprawie. Oczytamy je z sygnatury sprawy. Np. sygnatura I Nc 22/18 to: I Wydział, Repertorium Nc, numer sprawy: 22, rok 2018, rola w sprawie: pozwany.
- Po uzupełnieniu formularza klikamy „dalej”.
- Klikamy, że dane zostały poprawnie uzupełnione i chcemy złożyć wniosek
Po zakończeniu na e-mail przyjdzie informacja o uzyskaniu dostępu do sprawy (jak szybko to zależy od poszczególnych sądów). Akta sprawy będą dostępne do przejrzenia dzień po otrzymaniu dostępu do akt sprawy.
- Wybieramy sprawę – klikamy w sygnaturę konkretnej sprawy.
- Klikamy zakładkę „Dokumenty” (trzecia zakładka od prawej strony).
- Pojawiła się lista dokumentów, które sąd wygenerował w sprawie. Przy każdym dokumencie jest przycisk „Pobierz”.
- Przy dokumencie który nas interesuje klikamy przycisk „pobierz”
Tak pobrane dokumenty można np. przekazać do prawnika, który skutecznie poradzi w kwestii oddłużania postępowania sądowego
źr. portal.waw.sa.gov.pl
Mam jedno pytanie związane z artykułem. Czy posiadanie konta i podglądanie przebiegu sprawy czy też zaznajomienie się z wyrokiem poprzez internet powoduje, że ten wyrok uznaje się za dostarczony stronie? Inaczej- czy wersja papierowa nie musi już zostać dostarczona?
Dzień dobry, proszę zwrócić uwagę, że ten portal nie obsługuje tylko jednego rodzaju postępowań. W artykule skupiamy się jedynie na podstawach tematu. Istnieją doskonałe portale roztrząsające takie kwestie prawne od strony czysto technicznej. Dlatego jeśli chce Pan(-i) zgłębić temat to podpowiem, że np. w sprawach karnych doręczanie odbywa się aktualnie na zasadach: https://sip.lex.pl/procedury/sposoby-doreczania-decyzji-procesowych-w-postepowaniu-karnym-1610615777, a np. w sprawach cywilnych https://www.arslege.pl/kodeks-postepowania-cywilnego/k14/s607/ Jeśli potrzebuje Pan(-i) konsultacji w konkretnym przypadku zapraszam do kontaktu na adres prawnicy@mamdlugi.pl
Bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂