E-sąd czyli sąd w Lublinie

Jak założyć konto w e-sądzie

4.8
(16)

Jeśli masz niespłacane długi i wiesz, że prędzej czy później trafi na drogę prawną, sprawdź koniecznie jak założyć konto w e-sądzie? Jak sprawić by nic Ci nie umknęło, abyś mógł reagować na czas? Nowoczesne rozwiązania e-sądu powinny Cię zainteresować, zwłaszcza jeśli w swoim życiu nie grzałeś jednego miejsca. Częste przeprowadzki komplikują kontrolę nad prawnym życiem długów. Jak w tym wszystkim może pomóc e-sąd?

Jak wiadomo e-sąd ma pomóc rozstrzygać kwestie długów. Korzyści głównie ciągną z tego wierzyciele, ale jak pokazuje życie również dla dłużnika wprowadzenie e-sądu może zmienić coś na plus.

Jak założyć konto w e-sądzie

Zaczynamy od tego co zwykle, otwórz stronę https://www.e-sad.gov.pl/ i wybierz z menu pozycję „zarejestruj konto”

E-sąd- rejestrujemy konto

Otworzy się strona na której musisz wybrać rodzaj rejestracji. Oczywiście wybieramy konto podstawowe (1), a następnie zatwierdzamy wybór klikając w guzik DALEJ (2).

rodzaje rejestracji w e-sądzie

Twoim oczom ukaże się formularz jaki można spotkać na dziesiątkach innych stron. Podajesz w nim swoje dane (3). Dla osób, które wybrały życie na emigracji zapewne przydatnym będzie informacja, że na tym etapie oprócz dowodu osobistego można posłużyć się także paszportem (4). Skoro upraszczamy sobie życie korzystając z usług on-line, warto zgodzić się na przesyłanie powiadomień z e-sądu w postaci wiadomości e-mail (5).

Po wprowadzeniu wszystkich danych wystarczy już tylko przesłać wniosek (6) o rejestrację konta.

e-sąd formularz rejestracyjny

Jeśli wszystkie pola wypełniłeś poprawnie zobaczysz podziękowania.

potwierdzenie złożenia wniosku

W praktyce uruchomienie konta w e-sądzie zajmuje 2-3 dni roboczych. Jednak powyższa informacja nie jest zbyt dokładna, dlatego nie należy dziwić się, że jednak kilka dni dłużej.

UWAGA! Twój wniosek nie jest jeszcze rozpatrywany, a wspomniana wiadomość z linkiem aktywacyjnym nie przyjdzie nigdy, jeśli nie wykonasz jednej czynności – nie potwierdzisz swojego adresu e-mail.

Przejdź zatem na główną stronę portalu lub wydrukuj sobie wniosek (7) (chociaż nie zawiera nic szczególnego), a następnie koniecznie sprawdź swoją skrzynkę pocztową.

potwierdzenie adresu e-mail w e-sądzie

Tam powinna już czekać wiadomość z linkiem służącym do potwierdzenia adresu e-mail (8). Po kliknięciu w ten link ujrzysz następującą informację:

wniosek jest rozpatrywany

Kliknij (9) i na tym zakończysz składanie wniosku, teraz pozostaje Ci poczekać na zakończenie rejestracji, co zostanie potwierdzone odrębną wiadomością.

Absolutnie podstawowe informacje o załatwianiu spraw w e-sądzie.

  1. Nakaz zapłaty wydany w EPU ma postać wyłącznie elektroniczną i jest dostępny na stronie e-sądu po podaniu unikalnego, 20 znakowego kodu (takiego jak na nakazie zapłaty, który umieściłem na początku tego artykułu).
  2. Klauzula wykonalności wydana w elektronicznym postępowaniu upominawczym ma postać wyłącznie elektroniczną i jest dostępna zawsze wraz z nakazem zapłaty, do którego została wydana..
  3. Sprzeciw i inne pisma procesowe można podpisywać posiadanym certyfikatem kwalifikowanym.
Nie musisz mieć podpisu kwalifikowanego aby złożyć sprzeciw lub inne pisma procesowe w e-sądzie. Wystarczy, że złożysz wniosek o wydanie certyfikatu przez Centrum Certyfikacji EPU i pobierzesz certyfikat. Wszystko korzystając z konta w e-sądzie.

Po co Ci konto w e-sądzie?

Wróćmy do sytuacji, że wielu dłużników zmienia adres zamieszkania, a mało kto pamięta o zgłaszaniu tego faktu wierzycielowi (czyli firmie, która np. pożyczyła Ci pieniądze). Gdzie zatem trafi wezwanie do zapłaty wystawione przez sąd na wniosek wierzyciela? Dokładnie tak jak myślisz, na jakiś adres pod którym nie mieszkasz od wielu lat. Wówczas w praktyce dowiadujesz się jak działa fikcja doręczenia, a prawo pozostaje w tym zakresie bezwzględne.

Zatem po co Ci konto w e-sądzie?

  1. Abyś mógł oderwać się od fizycznego adresu i zaczął otrzymywać powiadomienia o toczących się postępowaniach na adres e-mail.
  2. Unikniesz komplikacji i dzięki powyższemu zyskasz możliwość reagowania na czas.

To drugie to przede wszystkim możliwość złożenia w terminie sprzeciwu do nakazu zapłaty.

fikcja doręczenia polega na tym, że pismo uważa się za doręczone, mimo że faktycznie adresat pisma nie odebrał. Nieistotne, czy po prostu mnie miał ochoty go odebrać, czy nie mieszka pod ostatnim znanym wierzycielowi adresem

Konto w e-sądzie ułatwia życie dłużnikowi

Jak widzisz, administracja postarała się aby uprościć obce, zwykłemu człowiekowi zawiłości postępowania sądowego. Już sam fakt, że do swojej sprawy docierasz bez wychodzenia z domu i możesz na nią zareagować w ten sam sposób, jest godny pochwały. Mimo wszystkich nieprawidłowości jakie pociągnęło za sobą funkcjonowanie EPU.

W tym wszystkim jednak państwo nie uprościło jednej rzeczy, konstruowania wniosków. Zatem aby skutecznie złożyć wniosek lub wystąpić o przywrócenie terminu, będziesz potrzebował fachowej pomocy. Ta nie musi być jednak wcale kosztowna jakby się wydawało. Dodatkowo złożenie sprzeciwu to w rękach doświadczonego prawnika dopiero początek walki o Twoje prawa i pieniądze.

Dzięki posiadaniu konta w e-sądzie dowiesz się szybko o wystawionym nakazie zapłaty, dzięki nam dowiesz się jak wykorzystać taką informację. Napisz, ustalimy jak możesz powalczyć o swoje z wierzycielem. I jeśli chcesz, aby Twoi znajomi i rodzina również dowiedzieli się, jak założyć konto w e-sądzie, po prostu prześlij im ten artykuł.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 16

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...