Dłużnik alimentacyjny kontra Krajowy Rejestr Zadłużonych

5
(2)

To kwestia czasu, gdy dłużnik alimentacyjny odczuje, czym pachnie Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ). Jak na życie tzw. alimenciarza wpłynie KRZ, który na dobre rozpoczął swoją działalność?

KRZ zapowiadany było od dawna, o czym już pisaliśmy. Dzisiaj zastanówmy się jak wpłynie na szczególną grupę zadłużonych – dłużników alimentacyjnych.

Dłużnik alimentacyjny i KRZ

To zestawienie jeszcze nie pojawia się zbyt często. Z naciskiem na słowo „jeszcze”. Albowiem wpływ KRZ na dłużników będzie się nasilał z czasem. Wynika to z jego specyfiki, a w zasadzie ze specyfiki dopisywania długów do tego rejestru.

Jakie długi trafią do KRZ?

W zakresie długów alimentacyjnych będą to te, które powstały po 1 grudnia 2021 (tak jak informacje o upadłościach).

Znajdą się tam dłużnicy alimentacyjni, których zaległości z tyt. alimentów wynoszą co najmniej 3 miesiące i mający w związku z tym postępowanie egzekucyjne na karku.

Informacje o długach trafiają do KRZ z sądów i od komorników, naczelników US, dyrektorów oddziałów ZUS i szefa KAS. Rejestr będzie się więc z czasem rozrastał i zapełniał, a co za tym idzie, coraz częściej dłużnicy będą musieli się zapoznać z Krajowym rejestrem Zadłużonych.

Ile lat dług alimentacyjny widać w krajowym rejestrze zadłużonych?

W przeciwieństwie do innych długów, które trafiają do KRZ, dług alimentacyjny nie musi być umorzony. Oczywiście wpis o długu będzie widoczny w momencie jego istnienia.

Co odróżnia KRZ od wcześniej istniejących rejestrów? To, że po spłacie zadłużenia alimentacyjnego, historia taka będzie się ciągnąć za dawnym dłużnikiem przez 7 lat.

Zwrócić warto uwagę, że jest to rejestr państwowy, więc należy porzucić myśl o wyczyszczeniu historii w KRZ tak, jak np. czyści się historię w BIK.

Kto może sprawdzić wpisy w Krajowym Rejestrze Zadłużonych

Rejestr jest jawny i dostępny za pośrednictwem Internetu poprzez Portal Rejestrów Sądowych. Do jego sprawdzenia wystarczą podstawowe dane dłużnika: imię, nazwisko, PESEL. Dane uzyska każdy, kto będzie posiadał te informacje. Co istotne, nie wymagana jest nawet rejestracja do sprawdzenia tych danych, zatem nie potrzeba żadnej zgody dłużnika na takie sprawdzenie.

Dłużnik alimentacyjny kontra krajowy rejestr zadłużonych
il.1. Dane o długach alimentacyjnych dostępne publicznie

Kto w praktyce będzie sprawdzał te dane, trudno przewidzieć. Może to być np. pracodawca, który nie będzie chciał się użerać z egzekucją komorniczą przyszłego pracownika. I nie tylko z nią.

Raczej nie ma się co łudzić, że dłużnik alimentacyjny, ujawniony w Rejestrze Zadłużonych i sprawdzony przez potencjalnego pracodawcę, ma szansę z osobami bez alimentów o identycznych kwalifikacjach i oczekiwaniach finansowych. Większość pracodawców, z wielu powodów, również moralno – etycznych, nie będzie chciało zatrudniać kogoś, kto nie płaci na własne dzieci. Szczególnie, gdy dług alimentacyjny nie jest wypadkiem losowym, a ewidentnym uchylaniem się od płacenia przez wiele lat.

Czy wpis do Krajowego Rejestru Zadłużonych ma wpływ na zdolność kredytową w banku?

Czy taka informacja będzie utrudniać również zaciągnięcie kredytu? W mojej opinii niekoniecznie, bowiem banki bardziej są zainteresowane historią kredytową i ewentualnymi bieżącymi zaległościami w spłacie. Tutaj dochodzimy do kolejnej zmiany w prawie odcinającej dłużników alimentacyjnych od kredytów, ale także od np. podpisania umowy na abonament w telekomie.

Na koniec roku zmienia się to jak przetwarzane są

Długi Alimentacyjne w BIG

Długi alimentacyjne będą traktowane wyjątkowo i w przeciwieństwie do zwykłych długów, Biura Informacji Gospodarczej, prowadzące rejestry dłużników nie będą już usuwały informacji o długach alimentacyjnych starszych niż 6 lat. W konsekwencji przekazywane przez gminy dane o zaległościach alimentacyjnych będą ujawniane bez ograniczeń terminowych do czasu, aż dług wobec Skarbu Państwa zostanie spłacony.

Długi alimentacyjne KRZ vs BIG

 KRZBIG
Czas ujawniania7 lat po spłaciedo momentu spłaty
Kto może sprawdzićkażdyfirma posiadająca umowę z BIG
wymagana zgoda dłużnikaNIETAK

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...