Allegro Pay możliwości
|

Czy Allegro Pay i zdolność kredytowa idą w parze?

3.2
(10)

Gdy pojawiło się Allegro Pay, pojawiło się również pytanie o to, czy portal aukcyjny może wpływać na zdolność kredytową? Jeśli tak, to w jakim zakresie?

Allegro w polskim świecie portali aukcyjnych jest niemal jak Adidas wśród obuwia. Stanowi odniesienie. Allegro Pay, czyli system płatności wprowadzony przez ten portal, zapewne tylko utrwali pozycję firmy na rynku. Nas jednak nie będzie interesować, jaki cel przyświecał Allegro przy wprowadzaniu takiego rodzaju płatności. Dla naszych czytelników już rozważaliśmy, co na Allegro może zrobić komornik. Dzisiaj przemyślmy, czy i jak pożyczka na Allegro może wpływać na zdolność kredytową. Aby to zrobić, na początek kilka słów o tym czym jest i jak działa Allegro Pay.

Co to jest Allegro Pay?

Allegro Pay to sposób odroczonej zapłaty na Allegro, jak mówi sama firma „prosty, bezpieczny i wygodny”. Odroczonej oznacza, że za zakupy możesz zapłacić maksymalnie w ciągu 20 miesięcy od ich dokonania. W swojej istocie działa jak połączenie chwilówki, limitu odnawialnego i kredytu ratalnego. Gdy zapłacisz Allegro Pay, dostępna kwota Twoich środków zmaleje. Gdy będziesz spłacać zakupy, Twoje środki znów się zwiększą.

Allegro Pay w aplikacji Allegro
il. 1. Allegro Pay zachęca do kupowania

Ile czasu masz na skorzystanie z środków Allegro Pay?

Środki są przyznane bezterminowo. Zatem w zasadzie można z nich korzystać na zawołanie. Czy można dzięki temu budować punktację BIK? Wrócę do tego za chwilę.

Kredyt z Allegro, czyli kto pożycza pieniądze

Każdy zakup z Allegro Pay to odrębna umowa o kredyt konsumencki. Czy zatem za pieniędzmi stoi jakiś bank? Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości sprawę wyjaśni regulamin, który jasno mówi, że pieniądze wykłada Allegro Pay Sp. z o.o. Zatem ten produkt to w istocie rzeczy pożyczka pozabankowa. Co charakterystyczne, tutaj nikt nawet nie podaje Ci

na jakie konto masz dokonać spłaty zadłużenia wobec Allegro

Firma przedstawia to jako zaletę, że nie musisz pamiętać numeru konta z umowy. Wykonujesz przelew bezpośrednio w Panelu Allegro Pay płacąc BLIK-iem czy szybkim przelewem. Za tę część odpowiada „niewidzialny” pośrednik świadczący usługi płatnicze, czyli firma PayPro S.A., którą wielu zapewne lepiej kojarzy jako Przelewy24.

Jaką kwotę uzyskasz w ramach pożyczki?

Aktualnie Allegro Pay pożyczy Ci do 4 tysięcy złotych. Jednakże widziałem zapisy sugerujące, że z czasem może się to zmienić. W każdym razie od kwoty zależy to, w jakim czasie trzeba będzie spłacić zaciągniętą pożyczkę. Nas bardziej jednak interesuje, jak szybko będzie się spłacać taką pożyczkę.

 1. jeżeli wartość zakupów mieści się w przedziale 40 zł – 1.000 zł to spłata musi nastąpić w ciągu 30 dni,
 2. jeżeli wartość zakupów przekroczy 500 zł – można je spłacić w 3, 5, 10 lub 20 ratach.

Tylko dla zainteresowanych dodam, że spłata w 3 ratach jest dostępna dla korzystających z Allegro Smart!.

Czy można spłacić pożyczkę przed terminem?

To pytanie interesuje nas jedynie z perspektywy płatności w ratach. Istnieje taka możliwość, jednak pamiętajmy, że nie warto spłacać pożyczek przed czasem, jeśli wykorzystujemy je w procesie odbudowy scoringu BIK. W innym przypadku musisz skontaktować się z Centrum Pomocy Allegro, w czasie pisania tego artykułu nie było samodzielnej możliwości skrócenia okresu spłaty.

Kto może skorzystać z pożyczki w największym portalu aukcyjnym w Polsce?

Wśród wielu zapisów nas najbardziej interesują te

 • o wieku: 18 – 75 lat,
 • polskim obywatelstwie,
 • związkach z Allegro. Nie chodzi jednak o to, że trzeba być klientem Allegro, bo tylko tam działa ten system. To oczywiste. Ważniejszy wydaje się zapis o tym, że trzeba wyrazić zgodę na profilowanie.

Ten ostatni punkt może wskazywać, że Allegro będzie podejmować wysiłek samodzielnej oceny potencjalnego pożyczkodawcy, w oparciu o własne doświadczenia. To istotne, bo może sprawić, że nie odmówi klientowi, którego zna i nie miało z nim problemów, nawet jeśli nie będzie ideałem. Co nie sprawi, że Allegro pay będzie rozdawać pieniądze na lewo i prawo:

„udzielisz wymaganych zgód na pozyskanie informacji z zewnętrznych baz danych na potrzeby oceny zdolności kredytowej i analizy ryzyka kredytowego oraz możliwości weryfikacji prawidłowości wykonania tej oceny, jeżeli zostaniesz o nie poproszony”

Czy Allegro Pay sprawdza BIK?

BIK powiadamia o sprawdzeniu historii
il. 2. Allegro Pay sprawdza informacje z BIK

Sprawdza i nie tylko BIK. Do oceny wiarygodności kredytowej wykorzystuje się informacje pozyskane od:

 1. Biura Informacji Kredytowej S.A. (BIK),
 2. Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A. (KRD),
 3. Krajowego Biura Informacji Gospodarczej S.A. (KBIG),
 4. Podmiotów współpracujących w ramach platformy Credit Check prowadzonej przez Crif Sp. z o.o. (czyli od pożyczek pozabankowych).

Znając podejście podmiotów pozabankowych (no może z wyjątkami typu Smartney) do BIK, to firma prawdopodobnie nie będzie przywiązywać przesadnej uwagi do historii, a skupi się na teraźniejszości. BIG-i sprawdza w ograniczonym zakresie i w tym zakresie zapewne ważące będą wpisy z KRD. Tak można ocenić sytuację, gdy pożyczkodawca nie pozyskuje danych od dwóch innych istotnych na rynku graczy, czyli Infomonitora i Infokonsumenta. 3-ci i 4-ty punkt listy to w zasadzie projekty z jednej stajni, więc Allegro Pay nie mnoży nazbyt źródeł informacji.

Allegro Pay i zdolność kredytowa

Gdy już znamy te podstawy. warto zastanowić się,

jak połączyć te zjawiska jakimi są Allegro Pay i zdolność kredytowa. Bowiem, co istotne, firma nie tylko sprawdza BIK, ale również raportuje tam historię współpracy z pożyczkobiorcą. Jak każda pożyczka, tak i ta może rzutować poprzez BIK na Twoją historię i zdolność kredytową. Mamy w tym przypadku dwie możliwości, jak złą i dobrą wiadomość. Zacznijmy od złej.

Pożyczka z Allegro Pay na liście spłącanych zobowiązań
il. 3. Taki wpis nie pomoże zbudować wiarygodności kredytowej. Dlaczego? Przeczytasz poniżej

Jak pożyczka może zaszkodzić zdolności kredytowej

To raczej oczywista sprawa. Jeśli będziesz miał opóźnienia w spłacie zaciągniętej w Allegro Pay pożyczki, pociągnie to Twój scoring BIK w dół. Oczywiście szczęściem w takim nieszczęściu pozostaje fakt, że jest to pożyczka pozabankowa i szybko można usunąć taki wpis z historii kredytowej.

Budowanie zdolności kredytowej z Allegro Pay

Dobrą wiadomością jest to, że Allegro Pay można wykorzystać do odbudowy zdolności kredytowej. Umiarkowanie dobrą, gdyż w takim zakresie jest to możliwe, ale po kolei.
W wielu raportach BIK jego właściciel może zobaczyć co następuje:

Co o pożyczkach myśli BIK
il. 4. Sama pożyczka pozabankowa nie wystarczy do zbudowania oceny BIK

Co to oznacza? Że pozytywnie na zdolność kredytową Allegro wpływa tylko w towarzystwie kredytów bankowych (lub SKOK). Klasyka, od lat BIK pożyczki pozabankowe traktuje po macoszemu, jako coś, co po prostu wepchnięto im na siłę do obsługi.

Ze względu na to jak funkcjonuje BIK, do budowy scoringu liczą się wpisy z historią spłat powyżej 6 miesięcy. Zatem optymalnym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy wybierzemy spłatę w 10 ratach.

Zatem ALLEGRO PAY pomoże odbudować scoring gdy:

 1. Masz aktywny kredyt bankowy lub ze SKOK-u
 2. Wybierzesz spłatę w co najmniej 10 ratach.

Dlatego, jeśli zaczynasz od zerowej wiarygodności w BIK, najpierw wybierz metodę pomagającą odbudować scoring BIK przy pomocy banków, a opisywana pożyczka może Ci pomóc wzmocnić ten efekt .
W innym przypadku nawet wiele miesięcy płacenia rat nie pomoże zmienić tego obrazka:

Alllegro Pay zbuduje historię tylko w parze z kredytem
il. 5. Bez kredytów ocena punktowa nie jest naliczana

w zabarwiony na zielono.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 3.2 / 5. Liczba głosów: 10

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

5 komentarzy

 1. Uwaga , mam allegroc pay jako jedno zobowiązanie korzystałem splacalem i spłacam nawet wcześniej i super to było aż do czasu gdy wierzttlnosci przejął aion i z jednego zobowiązania zrobiło zrobiło 10

 2. Co za głupota! Nie buduje się historii w Bik pozabankowkami bo potem tacy klienci są zdyskwalifikowani w banku. Pracowałam w 4 różnych bankach .Mam ponad 20 letnie doświadczenie i powiem jedno,każdy klient ktory ma pozabankowke jest traktowany klient wysokiego ryzyka!Niektóre banki odrzucają takich klientów w ogóle a w innych wpada on w grupę skoringową i oferta jest niższa albo na gorszych warunkach.Ostatnio dzięki Allegro przypadków odrzutów jest więcej. Zdaniem ekspertów ds ryzyka klient taki ma predyspozycje do szybkiego zadłużania się wiec jest nie miłe widziany w banku.

  1. Proszę przeczytać artykuł ze zrozumieniem. Przecież traktuje o tym właśnie. Znajdzie Pani takie zdanie pod skanem wpisu w BIK: Taki wpis nie pomoże zbudować wiarygodności kredytowej. Dlaczego? Przeczytasz poniżej

 3. Ja tam nie rozumiem. Próbowałem aktywować allegro lat i mi wyświetla, że posiadam jakieś zobowiązania kredytowe i nici. Jeśli takie miałem, to lata temu i zawsze spłacane na czas lub szybciej. Więc moja historia powinna być nieskazitelną a tu takie cyrki.

  1. Mam podobną sytacje. Brak możliwości aktywacji allegro pay z powodu rzekomych danych w KBIK. Specjalnie założyłem i aktywowałem konto w KBIK aby pobrać raport. Nie dość,że w raporcie nie ma żadnych informacji o zaległościach to tym bardziej jakiej kolwiek informacji historycznej. Skasowali mnie 10 zł za raport w tym polecony i czas stracony na udanie się na pocztę. Na infolinii w KBIK odbijają piłeczkę aby zadzwonić do Allegro a Allegro,że do KBIK bo nie kumają o co chodzi. To jest dopiero cyrk!

Zostaw swój komentarz...