Komornik za stare długi i nieprawidłowo doręczony nakaz zapłaty

3.6
(11)

Stare długi, o których zapomniałeś skutecznie, potrafią dopaść po latach. Pod postacią komornika, który bez ostrzeżenia zajmuje konto bankowe. Są też stare długi, o których wiesz, a które ciągną się za Tobą latami wraz z firmą windykacją, która je kupiła i usiłuje egzekwować. Stare długi to zmora wielu Polaków. Niewielu jednak wie, że choć stare długi nie są przedawnione, to za chwile mogą przestać istnieć.

  • Masz stare długi? Sprawdź koniecznie swoje konto w e-sądzie
  • Cały proces umarzania starych długów przeprowadzi za Ciebie adwokat
  • Nie wyobrażasz sobie, jak duży procent starych długów można umorzyć

Masz stare długi potwierdzone sądowym nakazem? Możliwości ich umorzenia sprawdzisz całkowicie bezpłatnie w naszej kancelarii. Pamiętaj – to nic nie kosztuje, a oszczędności wynikające z umorzenia starych długów mogą sięgać dziesiątek tysięcy złotych.

Nawet jeśli masz zajęcie komornicze od lat, wykazanie przez adwokata nieprawidłowości w doręczeniu Ci nakazu zapłaty sprawie, że egzekucja zakończy się, a wszystkie pieniądze zabierane przez komornika otrzymasz z powrotem.

Jesteś dłużnikiem i pogodziłeś się z tym? Sprawdź, czy na pewno otrzymałeś prawidłowo dostarczony nakaz zapłaty

Nie ma znaczenia, jak stare są Twoje długi. Nie ma znaczenia, że sąd wydał nakazy, a dług jest egzekwowany przez komornika. Jeśli od momentu powstania zadłużenia w banku czy firmie pożyczkowej

  • zmieniłeś choćby raz miejsce zamieszkania
  • pracowałeś za granicą
  • w umowie pożyczki podałeś adres zameldowania, pod którym nie przebywałeś fizycznie

masz ogromną szansę na całkowite uwolnienie się od ciążących na Tobie długów. Sprawdź swoją szanse na umorzenie starych długów. To nic nie kosztuje.

Brak sprawy w sądzie i zajęcie komornicze

Nigdy nie otrzymałeś z sądu nakazu zapłaty ani wezwania na rozprawę. Jesteś tego pewien. Aż znienacka dowiadujesz się, że masz komornika. Wzięty z zaskoczenia, aby uniknąć wstydu w pracy z powodu zajęcia wynagrodzenia, szybko dogadujesz się z komornikiem na dobrowolne, polubowne wpłaty i latami spłacasz stary dług. Nierzadko duży.

To ogromny błąd. Jeśli opisana sytuacja jest kopią Twojej życiowej sytuacji, masz szansę raz na zawsze uwolnić się od ciążących na Tobie starych długów. I niezdrowych relacji z komornikiem. Ba, masz wielką szansę na to, że wszystko, co do tej pory wpłacałeś komornikowi, odzyskasz wraz z odsetkami.

Pojawienie się komornika to informacja dla Ciebie, że kiedyś jakiś sąd wydał nakaz zapłaty, o którym nie wiedziałeś. Wydany nakaz sąd wysłał na adres, który podał w pozwie wierzyciel. Ponieważ nie otrzymałeś nakazu, adres ten musiał być nieaktualny. W dokumentach sprawy można ten adres bez problemu sprawdzić. Jeśli okaże się, że był on adresem, pod którym nie przebywałeś – a masz na to dowody – z pomocą adwokata cofniesz czas i wszystkie konsekwencje. Do momentu w którym sąd wysłał nakaz pod nieaktualny adres. 

Polskie prawo przewiduje, że w takiej sytuacji możesz wnioskować o przywrócenie swojego prawa do otrzymania nakazu zapłaty. Nawet, jeśli od jego wydania minęło kilkanaście lat.

Jak sprawdzić adres, pod jaki sąd wysłał Ci nakaz zapłaty?

Pierwszym tropem będzie pismo od komornika sądowego, który prowadzi egzekucję starych długów. W piśmie tym znajdziesz sygnaturę sądową, a więc będziesz mógł sprawdzić, czy nakaz zapłaty został wydany przez e-sąd czy też przez sąd rejonowy. To bardzo ważne na tym etapie, aby wiedzieć, jaki sąd wydał nakaz zapłaty.

Jeśli w Twoim piśmie od komornika znajdzie się taka informacja:

Fragment pisma od komornika informujący dłużnika o tym, jaki sąd wydał nakaz zapłaty na podstawie którego prowadzona jest egzekucja starego długu

oznacza, że nakaz zapłaty został wydany przez e-sąd.

E-sąd ukrywa się pod nazwą Sąd Rejonowy Lublin – Zachód, VI Wydział Cywilny. Pojawienie się tego oznaczenia w piśmie od komornika wskazuje bezbłędnie, że tam musisz sprawdzić szczegóły wysyłki nakazu.

Pod jaki adres e-sąd wysłał nakaz i kto go odebrał? Jak to sprawdzić?

Aby dostać się do tych danych, które są Ci niezbędne, musisz założyć konto w e-sądzie. Jest to konto bezpłatne, które może mieć każdy Polak. Instrukcję założenia konta w e-sądzie znajdziesz pod linkiem.

Założenie konta pozwala Ci na sprawdzenie, co stało się z nakazem zapłaty po jego wydaniu – na jaki adres został wysłany i kto go odebrał – jeśli został odebrany.

Panel klienta e-sąd pokazuje, kiedy i na jaki adres został doręczony nakaz zapłaty oraz kto go odebrał.

Po zalogowaniu zobaczysz historię wszystkich nakazów zapłaty przez e-sąd wydanych ze szczegółami doręczenia. Widoczny powyżej fragment historii naszego klienta wskazuje jednoznacznie, że nakazy zapłaty nie były odebrane nigdy. Bo i nie mogły być odebrana, gdyż klient w latach 2014-2015 mieszkał za granicą. A jego stare długi żyły w tym czasie swoim własnym życiem.

Nieskuteczne doręczenie jest podstawą, aby reprezentujący Cię adwokat złożył do sądu wniosek o prawidłowe doręczenie nakazu zapłaty.

Jak sprawdzić prawidłowość doręczenia nakazu zapłaty wydanego przez sąd rejonowy?

Mając sygnaturę akt i oznaczenie sądu, który wydał wyrok, możesz ustalić kiedy i na jaki adres został wysłany nakaz. Potrzebne informacje znajdziesz znów w piśmie od komornika. Przykładowo wyglądać będą w ten sposób:

Informacje uzyskasz telefonicznie w sekretariacie sądu lub w aktach sprawy (zamawiając je do czytelni). Następnie wszystkim zajmuje się adwokat.

Jeśli masz problem z ustaleniem historii doręczenia sądowego nakazu zapłaty pomożemy Ci w tym całkowicie bezpłatnie. Napisz na adres prawnicy.lodz@mecenatura.pl i zaczekaj na kontakt zwrotny ze strony adwokata. Pomoc adwokata w zakresie sprawdzenia prawidłowości doręczenia nakazu zapłaty jest świadczona bez żadnych opłat.

Wniosek o prawidłowe doręczenie nakazu zapłaty

Jest on podstawą do tego, aby sąd uznał, że nakaz zapłaty został doręczony nieprawidłowo i uchylił go. Kierując jednocześnie sprawę do sądu rejonowego. W którym stary dług najpewniej dokona swoje żywota. Innymi słowy – przestanie istnieć.

Gdy sąd umorzy sprawę, bo tym kończą się w ogromniej większości przywrócone prastare sprawy, a wierzyciel otrzymywał od komornika środki zabierane Ci w trakcie egzekucji, na mocy decyzji sądu będzie musiał Ci je zwrócić.

Łatwość, z jaką można umorzyć stare długi, sprawia, że zawsze warto sprawdzić, czy nakaz zapłaty został doręczony na właściwy adres. Nawet jeśli masz tylko cień wątpliwości, że mogłeś nie odebrać nakazu z sądu osobiście. Pamiętaj, że sytuacja, która pozwala Ci na skorzystanie z możliwości prawnych to awizowanie przesyłki z sądu lub odebranie jej przez osobę trzecią. Jedyna sytuacja, która ogranicza (choć nie wyklucza) złożenie wniosku o prawidłowe doręczenie nakazu zapłaty to taka, w której w dokumentach sądowych widnieją Twoje dane jako osoby odbierającej nakaz zapłaty z rąk pracownika poczty.

Stary dług w Aasa bezpowrotnie znika po 4 latach od wydania źle doręczonego nakazu zapłaty – umorzenie było formalnością

Paweł w roku 2016 zaciągnął pożyczkę w Aasa. Spłacił kilka rat, ale pętla kredytowa przytłoczyła go. Porzucił dotychczasowe życie pełne długów i wyjechał do Szwecji zacząć nowe.

Firma pożyczkowa Aasa wypowiedziała umowę pożyczki i po bezskutecznej windykacji skierowała sprawę do e-sądu. Ten w 2017 roku wydał nakaz i wysłał go na adres podany przez wierzyciela. Na adres, który od kilku miesięcy był przez Pawła opuszczony.

Po powrocie ze Szwecji Paweł zaczął porządkować swoje stare długi. Założył konto w e-sądzie i odnalazł informacje o tym, że firma Aasa prowadzi egzekucję na podstawie wydanego, ale nieskutecznie doręczonego nakazu zapłaty.

Adwokat złożył w EPU wniosek o prawidłowe doręczenie nakazu zapłaty i sprzeciw. W efekcie e-sąd uznał nakaz zapłaty za nieważny i skierował sprawę do sądu rejonowego.

Pismo z e-sądu informujące o utracie mocy nakazu zapłaty ze względu na nieprawidłowe doręczenie nakazu.

Sąd rejonowy dał wierzycielowi szansę na obronę starego długu. Ale ten, choć minęły zaledwie 4 lata, nie miał już możliwości skorzystania z niej. Wobec braku dokumentów, których zażądał od Aasa sąd rejonowy, postanowienie sądu mogło być tylko jedno. Stary dług w Aasa przestał istnieć:

Stary dług w Aasa umorzony po latach - postanowienie sądu rejonowego

Umorzenie starego długu z powodu niewłaściwego doręczenia po 11 latach od wydania nakazu zapłaty

Pan Janusz wziął pożyczkę w Providencie w 2010 roku. Pomimo tego, że regularnie spłacał raty przychodzącemu do domu pracownikowi Providenta, dług stał praktycznie w miejscu. Pan Janusz, człowiek prosty, nie wiedział, że pakiet z obsługą domową znacznie podnosi koszt pożyczki. A w 2010 roku limity kosztów kredytu konsumenckiego nie istniały. I firmy pożyczkowe wykorzystywały to.

Dlatego też, gdy w 2011 roku Janusz przeprowadził się na drugi koniec Polski, zostawił agenta Providenta i przestał spłacać raty. Provident szybko sprzedał dług do Ultimo, firma windykacyjna z Wrocławia bez problemu uzyskała w EPU nakaz.

Ale nie mogła nic ściągnąć, gdyż Janusz ostatnie lata pracował na czarno. Dopiero gdy przeszedł na emeryturę, dopadły do stare długi i komornik z Ultimo. Janusz poszedł po poradę prawną i w jej ramach otrzymał wsparcie adwokackie skutkujące utratą ważności nakazu zapłaty sprzed lat 11.

Postanowienie e-sądu o utracie mocy nakazu zapłaty ze względu na nieprawidłowe doręczenie

Wniosek o prawidłowe doręczenie nakazu zapłaty poskutkował utratą jego mocy. Skierowanie przez EPU sprawy do sądu rejonowego oznacza dla Ultimo prawdopodobnie tylko jedno – sąd rejonowy wezwie wierzyciela do uzupełnienia braków formalnych. Wobec braku odzewu (po tylu latach wszak nie ma praktycznie żadnych dokumentów) nastąpi umorzenie.

A emeryt Janusz będzie mógł cieszyć się świadczeniami emerytalnymi bez komornika. Gdyby nie podjął walki – stare długi jak pijawki wisiałyby za pomocą komornika na jego emeryturze.

Jak spłacić stare długi w banku bez wydawania na nie choćby grosza?

Również i stare długi bankowe mogą być zmorą pomimo upływu lat. Tak jak dług w Millennium prześladował panią Jadwigę przez 9 lat. Dopiero po upływie prawie 10 lat dłużniczka dowiedziała się, że nakaz zapłaty w jej sprawie nigdy nie został skutecznie doręczony.

Pismo z e-sądu informujące, że nakaz zapłaty nieskutecznie doręczony utracił swą moc.

Po złożeniu wniosku o prawidłowe doręczenie nakazu zapłaty, po ponad 9 lat, sąd rejonowy uwolnił panią Jadwigę od długu bankowego.

Dług przestaje straszyć po 8 latach walki z HOIST

Najpierw była niespłacona karta kredytowa, potem bank sprzedał dług do Getback. Po jego upadku o pieniądze upominać zaczął się HOIST. Pan Marian chciał nawet zacząć to spłacać firmie HOIST w ratach, ale dowiedział się, że aby HOIST przestał naliczać odsetki, dłużnik musi wpłacić jednorazowo 1/3 zadłużenia. Takich pieniedzy pan Marian nie miał. Zaczął szukać pomocy w internecie i natrafił na nasz artykuł

HOIST – nie daj się wrobić w uznanie długu

Po konsultacji z naszym specjalistą ds. oddłużania pan Marian wiedział już, że HOIST usiłuje od niego odzyskać pieniądze bez podstawy prawnej. A praca adwokata przyniosła potwierdzenie tego.

Nieskutecznie doręczony nakaz zapłaty wywołuje skutki w postaci umorzenia nakazu zapłaty - pismo z sądu EPU

Po 8 latach zaszczucia przez windykację pan Marian wreszcie obudził się jako wolny człowiek bez długów. Tylko dlatego, że zaufał specjalistom od oddłużania i dał się przekonać, że to, iż firma windykacyjna nazywa go dłużnikiem, w świetle prawa oznacza, że faktycznie nim jest.

Przywrócenie terminu złożenia sprzeciwu i umorzenie długu po 7 latach

W zasobach firmy Intrum, serwisującej wierzytelności m.in. dla funduszu Lindorff, znajdują się dziesiątki tysięcy spraw, w których nakaz zapłaty został doręczony nieprawidłowo. Każdy z tych dłużników może w niedługim czasie pozbyć się raz na zawsze długów w Intrum bez wpłacania im choćby złotówki. Na podstawie takiego postanowienia sądu:

Nieskutecznie doręczony nakaz zapłaty powoduje, że e-sąd musi skierować sprawę do sądu rejonowego.

Jeśli Twój dług został kupiony przez Intrum, a nie przypominasz sobie, abyś odbierał sądowy nakaz zapłaty osobiście, sprawdź możliwość oczyszczenia się z finansowych roszczeń firmy windykacyjnej Intrum.

Jak to zrobić – opisaliśmy w tym artykule. Jeśli potrzebujesz pomocy już na etapie sprawdzenia poprawności doręczenia nakazu zapłaty – napisz do nas. Pomożemy Ci w tym.

Dlaczego warto nam zaufać?

  • 12 lat na rynku o zasięgu ogólnopolskim.
  • Wcześniej działaliśmy pod nazwą Windykowani.pl
  • Jesteśmy polecani przez pracowników większości banków!
  • Mówią i piszą o nas: Newsweek, Onet, Polskie Radio, Telewizja Polska i inne.
  • Posiadamy wiarygodne i rozpoznawalne certyfikaty takie jak raport BIG (Biuro Informacji Gospodarczej).
  • Setki pozytywnych opinii i wygranych spraw popartych case study.

Zadzwoń do nas bezpłatnie – pomożemy Ci zlikwidować dług!

(71) 725 41 24

Jak wyjść z długów w parabankach
zadłużenia

  • Nie posługujemy się kupionymi zaświadczeniami o rzetelności i wiarygodności. Na pewno widziałeś takie certyfikaty:

najpopularniejsze certyfikaty wydawane firmom

  • Możesz im wierzyć, ale czy masz pewność dobrej weryfikacji? My idziemy krok dalej, dając Ci do ręki raport z BIG. Sprawdź nas klikając poniżej. Raport otworzy się automatycznie.

Zadzwoń do nas bezpłatnie – pomożemy Ci zlikwidować dług!

(71) 725 41 24

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów: 11

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...