Dług w Providencie – co stanie się, gdy nie spłacisz pożyczki?

3.4
(5)

Pożyczka w Providencie to jeden z tych produktów, po które najczęściej sięgają Polacy szukający szybkiej gotówki bez wymagań. Niestety, dla wielu dług w Providencie okazuje się wiekiem, zabijającym ich finansową trumnę. I początkiem konduktu smutno zmierzającego ku kredytowej pętli. Co zatem zrobić, gdy niespłacona pożyczka w Providencie staje się coraz bardziej palącym problemem?

  • Jak wygląda windykacja pożyczki Provident?
  • Jak szybko Provident idzie do sądu?
  • Czy można umorzyć pożyczkę w Providencie?

Co dzieje się z pożyczką w Providencie, której nie spłacę?

Wiele zależy od tego, jaką umowę pożyczki Provident posiadasz i to, czy został spłacony kapitał pożyczki.

Kapitał pożyczki to kwota, którą realnie otrzymałeś na konto.

Provident umowy pożyczki

W prezentowanej umowie kwota kapitału pożyczki to 4100 zł.

Oprócz tego, czy spłaciłeś kapitał pożyczki, istotne są również warunki samej pożyczki. Jeśli pożyczka balansuje na granicy uznania na lichwiarską, a dodatkowo Provident „dorzucił Ci” do niej dodatkowe płatne pakiety, w przypadku klientów ze spłaconym kapitałem prawdopodobnie sprawa zakończy się na kilku wezwaniach do zapłaty i straszakach windykacyjnych.

Provident takiej spłaconej w części kapitałowej pożyczki nie wypuści na tory prawne. Raczej po prostu postara się ją sprzedać.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku klientów, którzy pożegnali spłatę po zapłacie dwóch rat. Których zapłacenie wiadomo powszechnie, że chroni (jak internetowe legendy głoszą) od zarzutu świadomego wyłudzenia pożyczki Provident.

Taki dłużnik, który wziął pożyczkę i nie spłacił nawet części kapitału, musi liczyć się z konsekwencjami braku spłaty. Jakimi? Na początek będzie to

windykacja Providenta

Czy windykacji Providenta należy się obawiać? Absolutnie nie. Provident, jak każda firma, która jest na celowniku UOKiK za wcześniejsze swoje grzechy, ma świadomość tego, że na windykacji najłatwiej się potknąć, a takie potknięcie to kolejne miliony złotych kar.

Wobec postawy UOKiK, który pilnuje największych i najbogatszych, aby łapać ich na kosztownych błędach, a jeśli ślepy na bezprawie windykacyjne urządzane przez małych graczy, klient Providenta nie zobaczy nigdy wezwania windykacyjnego w takiej formie:

SMS do klienta spóźniającego się ze spłatą pożyczki - straszenie zawiadomieniem do prokuratury

Gdyby Provident pozwolił sobie na coś podobnego, już następnego dnia miałby wszczęte postępowanie. Dlatego też klienci – dłużnicy pożyczki z Providenta dostaną wyłącznie grzeczną laurkę zamiast krwawego windykacyjnego straszaka.

Przykładowe wezwanie do zapłaty z windykacji Providenta wygląda bowiem tak:

Windykacja providenta - mail do klienta

Wyższa kultura parabankowości w wydaniu pożyczki Providenta jest oczywiście wynikiem strachu przez karami z UOKiK, a nie potrzebą bycia miłym dla klientów. Ci jednakoż mogą skorzystać z tego, że bulterier ma kaganiec, gdyż ich skrzynek mailowych i pocztowych nie zaleją niemiłe w tonie wezwania do zapłaty z Providenta.

Firma pożyczkowa proponuje również samodzielne ustalanie warunków współpracy. Krok do ugody z Providentem to platforma do zawierania porozumień online.. O tym, czy warto z niej skorzystać czy nie zdecydujesz po lekturze naszego artykułu, w którym dokonaliśmy gruntownej analizy platformy krokdougody.pl

Czy Provident posiada windykacją terenową?

Dłużnik Providenta może spodziewać się wizyty terenowego „kierownika ds. odzyskiwania należności”, czyli po prostu windykatora terenowego. Oczywiście windykacja terenowa Providenta nie jest bezprawna, a kontakt z nią jest bardzo neutralny. Po prostu luźna rozmowa o spłacie zadłużenia.

Provident windykator terenowy - wizytówka

Windykacja zewnętrzna na zlecenie firmy Provident

Provident, jak większość firm pożyczkowych, korzysta z usług firm windykacyjnych działających na zlecenie.  Firma windykacyjna przez określonych czas (najczęściej kilka tygodni) intensywnie kontaktuje się z dłużnikiem Providenta, nakłaniając go do spłaty choćby części zadłużenia. Nierzadko obiecując atrakcyjną ugodę, jeśli tylko wpłata zostanie dokonana.

Pamiętaj, że firmy windykacyjne przez Providenta wynajęte potrzebują Twojej częściowej wpłaty po to, aby wydłużyć okres zlecenia i zarobić prowizję. Firmy zewnętrzne nie mają żadnych kompetencji do ustalania indywidualnych warunków spłaty poza schematami narzuconymi przez Twojego pożyczkodawcę. Dlatego uważaj na obietnice rzucane w słuchawkę – jeśli wierzysz w nie, zażądaj ich na piśmie. I dopiero wówczas dokonuj wpłaty.

Jakie firmy windykują dla Providenta?

Klienci naszej kancelarii najczęściej atakowani są w ramach windykacji na zlecenie, przez dwie firmy windykacyjne:

Wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej działającej na rzecz Provident Polska Rudy Consulting - wezwanie do zapłaty

Jedna i druga firma jest kompletnie niegroźna dla Ciebie. Oznacza to, że przez kilka tygodni windykacji dla Providenta nie zrobi nic, poza wysyłką wszelkiej maści spamu i wydzwanianiu po kilka razy dziennie do Ciebie.

Intensywność działań windykacji Providenta na zlecenie wiąże się z krótkim terminem na wydobycie od Ciebie pieniędzy. Gdy on minie, firma traci zlecenie na Ciebie i nie zarabia ani grosza.

Jak poradzić sobie z windykacją Providenta?

Każdy ze sposobów na windykację, opisany w naszym autorskim Poradniku Antywindykacyjnym, sprawdzi się w przypadku windykacji Providenta. Zarówno bezpośredniej jak i na zlecenie. Jeśli posiadasz kłopot ze spłatą nie tylko pożyczki Provident, ale też innych pożyczek, rekomendujemy zamówienie poradnika o tym, jak poradzić sobie z windykacją, jako dodatku do analizy finansowej.

Analiza ta bowiem otworzy Ci oczy na to, jak wyjść z długów w Providencie i innych parabankach. I jednocześnie spłacić tylko połowę tego, co dziś wydaje się długiem….

Pakiet 3 w jednym – kupuj taniej
146,94 zł 97,00 zł

Wypowiedzenie umowy pożyczki przez Providenta

Czas działań windykacyjnych to czas na uregulowanie swoich spraw, czyli ugodę z Providentem. Temu służą wezwania do zapłaty, jednocześnie zachęcające do kontaktu. Temu służą też wizyty windykacji terenowej Providenta u tych dłużników, którzy nie reagują na wezwania.

Jednak czas windykacji jest ograniczony. Firma Provident Polska w pewnym momencie podejmuje decyzję o

wypowiedzeniu umowy pożyczki

i postawieniu jej w stan natychmiastowej wykonalności:

Wypowiedzenie umowy pożyczki w Providencie

wypowiedzenie pożyczki przez Providenta oznacza dla dłużnika tej firmy, że w tym momencie ważyć się będą jej losy. Pożyczka po wypowiedzeniu umowy może trafić na drogę postępowania sądowego. Może też zostać sprzedana.

Zanim przejdziemy do omówienia scenariuszy, warto na chwilę zatrzymać się jeszcze przy wypowiedzeniu przez Providenta umowy pożyczki. Na końcu pisma widzimy bowiem nazwy aż 4 BIG-ów, do których Provident może przekazać informacje o długu.

W tym momencie czas odpowiedzieć na pytanie:

czy Provident wpisuje dłużników do BIG?

Jak najbardziej wpisuje. Każdy dług trafia na czarną listę BIG, co można zweryfikować pobierając sobie raport z BIG-ów pokazanych na wypowiedzeniu umowy pożyczki. Jak wygląda wpis Providenta do BIG? Tutaj na przykładzie BIG Infomonitor:

Provident wpis do BIG Infomonitor

Czy Provident sprawdza BIK? I czy do BIK wpisuje?

I ile pokazany wcześniej wpis do BIG jest sankcją za niespłacenie pożyczki, o tyle wpis do BIK jest naturalnym elementem umowy Providenta z Biurem Informacji Kredytowej. Umowa ta pozwala firmie pożyczkowej Provident Polska SA sprawdzić BIK osoby starającej się o pożyczkę. Ale też narzuca na firmę pożyczkową obowiązek wpisania do BIK udzielonej pożyczki oraz systematycznego raportowania o postępach w spłacie.

Wpis do BIG dokonany przez Providenta jest karą wymierzoną w dłużnika. Wpis do BIK taką nie jest, gdyż Provident Polska SA wpisuje do BIK każdą umowę pożyczki zaraz po jej zawarciu. W tym przypadku wpisanie przez Providenta do BIK nie jest równoznaczne z wpisem na czarną listę dłużników. I nie może być traktowane w kategoriach sankcji dla dłużnika.

Wpisanie do BIK przez Providenta pożyczki, która później jest spłacana źle lub niespłacana w ogóle, znajduje swoje odzwierciedlenie w raporcie Biura Informacji Kredytowej. Który przybiera postać zbliżoną do tej:

Provident wpis do BIK

Cesja wierzytelności, czyli sprzedanie długu przez Providenta – to dobrze czy źle?

Jeśli Provident zdecyduje się na sprzedaż Twojego długu, to oznacza, ze otwierają się przed Tobą nowe możliwości. Możesz bowiem

  • wrócić do płacenia rat, ale już nowemu wierzycielowi
  • odkupić sprzedany dług minimum płacąc minimum 30% mniej niż wynosi
  • walczyć z kupcem Twojego długu w Providencie o jego unieważnienie

Ponieważ każda z opcji wymaga dokładnego wyjaśnienia, omówię je po kolei. Abyś miał świadomość, co tak naprawdę możesz zrobić, gdy Provident sprzeda Twój dług.

Raty od nowa – czyli ugoda z nowym wierzycielem

Firma Provident Polska SA prowadzi politykę sprzedaży długów wyłącznie do największych graczy na rynku. A stąd już tylko krok do fantastycznej ugody ratalnej. Nawet tak duże długi, jak przekraczające 20 tysięcy złotych, możesz po ich sprzedaży rozłożyć na takie raty:

Ugoda ratalna na 94 raty miesięczne - spłata długu staje się łatwa

Nie dokonasz tego, rzecz jasna, samodzielnie. Ale zawsze możesz skorzystać z pomocy negocjatora, który zrobi to za Ciebie. Rozłożenie na raty Providenta i nie tylko. Wszak

sprzedany przez Provident Polska SA dług możesz odkupić z umorzeniem

Na czym to polega? W dużym skrócie – jeśli Twój dług zostanie sprzedany przez Providenta, możesz negocjować jego wykup z umorzeniem. Przykład takiego wykupu znajdziesz poniżej:

Ugoda z firmą KRUK z częściowym umorzeniem długu

Ugoda zawarta z Krukiem oznacza, że kupiony przez niego dług w Providencie zostanie zmniejszony o połowę w przypadku wpłaty przez dłużnika 50% wartości zadłużenia. Umorzenie długu w Providencie po jego sprzedaży zaczyna się od poziomu 30% a kończy na poziomie aż 70% wartości zadłużenia:

Ugoda w sprawie Providenta sprzedanego do Ultimo - umorzenie części długu

Tutaj również z pomocą przychodzi usługa negocjacji umorzenia długów kupionych. Realizowana od kilkunastu lat pozwala oszczędzać realne pieniądze tym dłużnikom, którzy chcą skorzystać z możliwości umorzenia swoich wierzytelności sprzedanych do firm Kruk, Ultimo, Intrum itp.

Provident a sprawa w sądzie

Czy można wygrać w sądzie z Providentem? Oczywiście. Jednak wiele zależy od tego, czy spłaciłeś kapitał pożyczki czy nie.

Dla przypomnienia – kapitał pożyczki to kwota, która po zaciągnięciu w Providencie pożyczki pojawiła się na Twoim koncie

W przypadku spłaconego kapitału najczęstszym wyrokiem jest oddalenie powództwa w całości. Co to oznacza w praktyce? Sąd stwierdza, że spłaciłeś już pożyczką poprzez oddanie kapitału. A roszczenia z tytułu kosztów, prowizji, pakietów są bezzasadną próbą nielegalnego wzbogacenia się pożyczkodawcy Twoim kosztem. I zgodnie z zasadami współżycia społecznego sąd je unieważnia. Zatem taki wyrok sądu w sprawie Providenta:

Wyrok sądu rejonowego w sprawie z powództwa firmy Provident Polska - wygrana pożyczkobiorcy w całości

oznacza, że nie jesteś już nic winien firmie pożyczkowej, nawet jeśli spłaciłeś tylko połowę kwoty pożyczki. Spłaciłeś bowiem to, co pożyczyłeś, a ponieważ koszty pożyczki w ocenie sądu były zbyt wysokie, ten uwolnił Cię od nich.

Wygrana w sądzie z Providentem nie nastąpi jednak automatycznie, pamiętaj, że to sukcesu niezbędny jest adwokat. Prawnik od długów pozabankowych to osoba wyspecjalizowana w walce z lichwą. Nie adwokat z okolicy i nie prawnik świadczący usługi na rzecz miasta / gminy. Jeśli masz potrzebę skorzystania z tzw. adwokata od długów i mieć gwarancję jego ceny niższej o 30% od cen urzędowych – zainteresuj się profitami płynącymi z posiadania abonamentu prawnego z gwarancją obsługi adwokackiej dla abonentów.

Niespłacony kapitał a sąd rejonowy

Wiesz już, że mając spłacony kapitał pożyczki masz w sądzie ogromną przewagę nad Providentem. Jeśli dołożysz do tego obsługę adwokata wyspecjalizowanego w walce z parabankami – możesz spać spokojnie. Ale co w sytuacji, gdy dług w Providencie jest ledwie „napoczęty” a do spłaty kapitało pozostaje kilka tysięcy złotych?

Twoja pozycja na sali sądowej jest słabsza. Ale nie oznacza to, że stoisz na przegranej pozycji. Musisz jednakże liczyć się z tym, że wyrok będzie analogiczny do tego:

Wyrok sądu rejonowego w sprawie z powództwa Providenta.

Czyli sąd nakaże zapłacić:

  • pozostały do spłaty kapitał
  • część kosztów sądowych

Jednakże uwolni Cię od konieczności zapłaty wyzyskowej części pożyczki. Która w przypadku najdroższych produktów pozabankowych wynosi tyle, ile sam kapitał.

Provident w sądzie nie jest straszny. Niezależnie od tego, czy masz spłacony kapitał w całości czy części – sąd najczęściej unieważnia tę część pożyczki, na którą składają się prowizje, koszty, opłaty za pakiety itp. próby nieuzasadnionego zarobku Providenta.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów: 5

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...