Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny Zamknięty Ultimo

4.3
(3)

Otrzymałeś nakaz zapłaty lub pismo od Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny Zamknięty Ultimo (w skrócie NSFIZ Ultimo), mimo że wcześniej nie miałeś nawet pojęcia o istnieniu takiej firmy? Rozwiązanie zagadki jest bardzo proste – Ultimo kupiło Twój dług (tak, to możliwe w ramach polskiego prawa), stając się nowym wierzycielem. Co możesz w takiej sytuacji zrobić i czy jest się czego bać? – na te (i podobne pytania) znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Zacznijmy od podstawowej kwestii:

Co oznacza skrót NSFIZ Ultimo?

Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny Zamknięty Ultimo – tak brzmi pełna nazwa podmiotu, który przejął Twoje zadłużenie. Jesteś w podobnej sytuacji jak setki innych dłużników, ponieważ NSFIZ Ultimo już z definicji zajmuje się sekurytyzacją, czyli (w uproszczeniu) skupowaniem wierzytelności. Co więcej można o tego typu Funduszach powiedzieć? Ich głównym celem jest inwestowanie powierzonego kapitału; w tym przypadku w niespłacane zobowiązania wobec firm pożyczkowych, telekomunikacyjnych czy banków.

O czym powinieneś wiedzieć jako dłużnik Funduszu Sekurytyzacyjnego Ultimo?

Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny Zamknięty Ultimo będzie chciał na Twoim długu zarobić. Najlepiej odzyskać całą kwotę wraz z odsetkami, ponieważ w ten sposób zwrócą się straty, związane z przypadkowym kupnem wierzytelności niepełnowartościowych. Myślisz sobie może teraz: „Jak to? Długi nie są weryfikowane przed zakupem?!?”. I tak, i nie – Ultimo ma ogólne pojęcie, jakie zobowiązania przejmuje; nikt jednak nie sprawdza każdego zadłużenia z osobna, ponieważ jest to zwyczajnie nieopłacalne. Czasem też braki formalne powstają już w czasie samej cesji (czyli przeniesienia praw do wierzytelności). Każda taka pomyłka jest dla Ciebie szansą na oddłużenie.

Dlatego nie warto podejmować pochopnych działań w odpowiedzi na pismo od NSFIZ Ultimo. Jeden nieopatrzny ruch może przerwać bieg przedawnienia (tak, Funduszom i takie zobowiązania zdarza się kupować) lub spowodować uznanie długu, na którego istnienie (lub wysokość) brak wystarczających dowodów. Tak naprawdę jednak jest to dla Ciebie okoliczność korzystna – oznacza, że przy zachowaniu zimnej krwi i odrobinie szczęścia, będziesz mieć sposobność podważyć istnienie wierzytelności przed sądem. I sprawić, że Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny Zamknięty Ultimo nie uzyska nakazu zapłaty. Ale w większości przypadków nie będzie to koniecznie. Istnieje bowiem możliwość zawarcia bardzo korzystnej ugody z NSFIZ Ultimo i w jej ramach umorzenia części długu.

Unikniesz dzięki temu stresów sądowych. I co najważniejsze – zapłacisz Ultimo mniej, niż wynosił pierwotny dług.

Jak zareagować, gdy otrzymasz pismo od Ultimo?

Dużo w tym przypadku zależy od formy, w jakiej ponaglono Cię do spłaty długu. Jeśli jest to list wysłany zwykłą pocztą, bez dowodów na istnienie zobowiązania, możesz wrzucić go do głębokiej szuflady razem z wierszami pisanymi do swojej pierwszej miłości. Odpisywanie, dzwonienie lub (o zgrozo!) przelew, nie przyniosą Ci żadnej korzyści. Mogą jedynie utwierdzić Ultimo w przekonaniu, że wierzytelność istnieje – co więcej, dłużnik jest skłonny (lub Ultimo jest w stanie go takim uczynić) do uregulowania swojego zadłużenia. W najgorszym razie takie działania zostaną wykorzystane przed sądem jako dowody na uznanie długu.

NSFIZ Ultimo kupuje długi
il. 1. Ultimo zastępuje dotychczasowego wierzyciela

Przypuśćmy jednak, że spotkało Cię coś znacznie mniej przyjemnego – doręczono na Twój adres pozew lub nakaz zapłaty. Takiego obrotu spraw nie można już zbagatelizować, jeśli marzy Ci się szczęśliwe zakończenie historii. Aby wnieść sprzeciw do nakazu zapłaty masz 14 dni; na odpowiedź na pozew masz czas do dnia pierwszej rozprawy lub daty wyznaczonej przez sąd. To nie jest jednak moment na załamywanie rąk! Dużo lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po fachową pomoc prawną i stanięcie oko w oko z wierzycielem. Sądy (i prawo) są często dłużnikowi przychylne; na przykład w przypadku, gdy sąd uzna warunki pierwszego pożyczkodawcy za lichwę, może anulować część odsetkową.

Gdy sąd stwierdzi uchybienia natury formalnej – oddali pozew. Gdy dług okaże się przedawniony – sprawy w sądzie w ogóle nie będzie.

Nie każdemu jednak trafia się taki uśmiech od losu, jak braki w dokumentach czy przedawnienie długu kupionego przez NSFIZ Ultimo. W takim przypadku także możesz wyjść ze sprzedaży długu obronną ręką. Jak?

Negocjacje z NSFIZ Ultimo

Także w przypadku, gdy roszczenia są zupełnie zasadne, istnieją korzystne wyjścia z sytuacji. Nie tylko dla Ultimo, ale przede wszystkim dla Ciebie jako dłużnika. Mowa o ugodzie.

Możesz próbować wynegocjować jej warunki samodzielnie lub skorzystać z pośrednictwa naszego negocjatora, który osobiście uda się do wrocławskiej centrali Ultimo, aby uzyskać dla Ciebie najlepsze z możliwych rozwiązań. O ile w pierwszym przypadku możesz liczyć jednie na drobne ustępstwa Funduszu, to decydując się na pośrednictwo, masz gwarancję sukcesu. Nie jest to pusty frazes – w przypadku niepowodzenia zwracamy zaliczkę.

Co możesz zyskać dzięki ugodzie?

Istnieją dwa rodzaje rozwiązań polubownych – jednorazowa spłata z częściowym, wysokim umorzeniem (dajemy gwarancję na co najmniej 30%) lub rozłożenie długu na niskie, bezodsetkowe raty. Możesz zaoszczędzić kwoty, o których Ci się nawet nie śniło!

Więcej o usłudze przeczytasz tutaj.

Zaznaczmy w tym miejscu, że rozmowy prowadzimy wyłącznie bezpośrednio. Mamy świadomość, że wysyłanie pism czy wydzwanianie do wierzycieli nie przynosi oczekiwanych rezultatów, dlatego oferujemy tylko realną pomoc.

O Ultimo

NSFIZ Ultimo jest liczącym się graczem na polskim rynku, dlatego – w przeciwieństwie do wielu małych firemek – możesz liczyć na kulturę windykacji i nieuciekanie się do sztuczek na granicy prawa. Ultimo jest z reguły przyjazne dla dłużnika i otwarte na poważne propozycje ugody. Swoją centralę ma we Wrocławiu, przy ul. Szczytnickiej. Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej B2Holding; jej częścią jest także Kancelaria Prawna K. Buczek i Wspólnicy sp. k., która obsługuje sprawy Ultimo od strony prawnej.

Co zrobić, gdy staniesz się dłużnikiem Ultimo?

Przede wszystkim nie panikować, a podjąć racjonalne działania. Zawalczyć przed sądem o swoje lub podjąć rozmowy na drodze polubownej. Jeśli chcesz skorzystać z negocjacji przez pełnomocnika, nie ryzykując nawet złotówki, zamów usługę korzystając z bannera poniżej:

Zawieram umowę i dokonuję wpłaty zaliczki na delegację pełnomocnika w wysokości 150 złotych

Zapoznałem się i akceptuję regulamin, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu realizacji zlecenia oraz korzystania z Serwisu na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 3

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...