Kilku komorników, jeden rachunek bankowy i problem

3.5
(2)

Jeden komornik na koncie to problen. Kilku – jeszcze większy, zwłaszcza gdy coś pójdzie nie tak przy przekazywaniu sprawy z jednej kancelarii do drugiej.

Komornik przekazuje sprawę swojemu koledze po fachu i sprawy się komplikują. Przynajmniej u naszego czytelnika, który napisał tak (zachowana pisownia oryginalna):

Witam mam pytanie komornik X wysłał informację o zajęciu wierzytelności i zablokował konto w banku ,po paru miesiącach komornik X ,wysłał pismo że uznaje się niewłaściwym do dalszego prowadzenia tej sprawy i przekazał sprawę komornikowi Y ,komornik Y ,przysłał pismo o przejęciu sprawy i w razie nie możliwości całkowitej spłaty dokonywać spłaty po 100zł ,tymczasem sprawa wygląda następująco komornik X nadal blokuje konto pomimo tego że przekazał sprawę komornikowi Y ,pomimo wysłania pisma do komornika X I odblokowanie rachunku nadal tego nie zrobił ,zwróciłem się też z pismem do komornika Y ,Z PROŚBĄ O WYJAŚNIENIE TEJ SPRAWY ALE NIE MA ODPOWIEDZI ,I SYTUACJA WYGLĄDA ŻE W JEDNEJ I TEJ SAMEJ SPRAWIE SĄ DWIE BLOKADY RACHUNKU KOMORNIKA X ,I KOMORNIKA Y

Komornik oddający sprawę

Sytuacja która nastąpiła, jest niewątpliwie związana z nowelizacją Kodeksu Postępowania Cywilnego sprzed 2,5 roku. Od 08.09.2016 r. wszelkie operacje komornicze dokonywane na rachunkach bankowych dłużników (zajęcie, uchylenie zajęcia), są dokonywane drogą elektroniczną. Niestety, w programach używanych przez egzekutorów (Kancelaria Komornika, SQL) brak jest opcji poinformowania banku o przekazaniu postępowania do innego komornika. Jedyną dostępną możliwością dla komornika, który przekazuje sprawę (komornik X), w przypadku braku zbiegu jest uchylenie takiego zajęcia. chociaż – co należy podkreślić – nie ma on takiego obowiązku.

Na marginesie informujemy, że jedynymi powinnościami nałożonymi przez przepisy na komornika przekazującego akta, są: rozliczenie sprawy oraz właściwie skompletowanie dokumentów.

Komornik właściwy do prowadzenia egzekucji – jeden, nie kilku komorników

Jednocześnie komornik właściwy do łącznego prowadzenia egzekucji (komornik Y), winien przy rejestracji wnikliwie przejrzeć akta przejętej sprawy. W Wyniku analizy akt następnie poinformować bank, że teraz to on prowadzi egzekucje (taka opcja akurat istnieje w programach komorniczych). Wobec czego, zdaniem redakcji, błąd leży po jego stronie.

Reasumując – sugerujemy ponowną próbę kontaktu z kancelarią Y i złożenie wniosku o odblokowanie rachunku bankowego. Jeżeli zaś kontakt z kancelarią będzie niemożliwy, sugerujemy skargę administracyjną do Prezesa Sądu Rejonowego. Takie postępowanie powinno pomóc w załatwieniu sprawy.

Darmowy wzór pisma – skargi do Prezesa Sądu Rejonowego udostępniamy w naszym serwisie.

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 3.5 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...