Kto jest właścicielem banku ?

3.8
(4)

Ciekawi Cię, kto jest właścicielem banku w którym masz konto lub kredyt? Niektóre wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź zatem, kto jest właścicielem danego banku. Sprawdzamy najpopularniejsze w Polsce banki i ich właścicieli. A także jak to, kto jest właścicielem banku może wpływać na stosunek do zadłużonych kredytobiorców i oferowaną im możliwość wyjścia z długów.

Kto jest właścicielem banku PKO Bank Polski?

Jak przystało na nazwę – głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa (prawie 30% udziałów) Pomimo niewielkiej relatywnie ilości udziałów PKO BP nazywa się bankiem państwowym. Wyjaśnia to grafika obrazująca rozproszenie udziałów:

Kto jest właścicielem banku
Udziałowcy PKO BP, źródło: pkpbp.pl

Gdyby zrobić sondę z pytaniem o to, który bank jest „czysto” Polski, to zdecydowanym wygranym byłby bank PKO BP. Taka jest siła stereotypu i tradycji. Ze szczególnym naciskiem na tą drugą. PKO Bank Polski istnieje w świadomości Polaków już od 1919 roku. I od stu lat kojarzy się jednoznacznie z polską bankowością.

Dodatkowo, choć to akurat nie jest policzalne, „polskość” PKO BP objawia się w podejściu do zadłużonych klientów banku. Chęć zawarcia ugody z dłużnikiem jest elementem wyróżniającym ten bank na tle innych – niestety w niektórych przypadkach również oznaczonych biało-czerwoną flagą przy nazwie.

Do kogo należy Bank BNP Paribas?

Niespodzianki nie będzie. BNP Paribas w prawie 90% jest w rękach francuskich. O ile w przypadku banków często słyszymy o ich repolonizacji, w tym przypadku niestety obserwujemy depolonizację. Bank, który powstał z połączenia BNP Paribas i Banku Gospodarki Żywnościowej decyzją akcjonariuszy zdecydował o usunięciu z nazwy pozostałości po tym drugim. BGŻ właśnie zniknął z oficjalnej nazwy banku. Bank pozbył się śladu polskości.

Kto stoi za Alior Bankiem?

Głównym i zdecydowanie największym udziałowcem Alior Banku jest polski PZU SA. Posiada prawie 32% udziałów w banku. I można nawet stwierdzić, że polski ubezpieczyciel został zaprzęgnięty w proces repolonizacji sektora bankowego. Uznać zatem trzeba bank ten za instytucję znajdującą się w rodzimych rękach. To pewne zaskoczenie, gdyż podejście banku do rodzimych dłużników jest – delikatnie ujmując – zupełnie inne niż np. PKO BP.

Gdyby na tej podstawie typować właściciela, to faworytem byłoby kilka krajów unijnych, ale na pewno nie Polska.

Czy bank Millennium jest bankiem polskim? Nie

Jest bankiem należącym do Portugalczyków (Banco Comercial Portugues 50.1% udziałów), ale bez żadnych związków z portugalską Biedronką. Jako ciekawostkę wartą zapamiętania przytoczyć należy, że marka Millennium powstała w Polsce i pod taką marką portugalska grupa prowadzi ekspansję. Stąd niecodzienny obrazek „naszego” Millennium (wszak logo od lat wrosło w krajobraz miast) widziany na drugim końcu globu:

Kto jest właścicielem banku Millenium
źródło: dai-global-digital.com

 

Do kogo należy bank Citi Handlowy?

Citibank Overseas Investment – to nazwa spółki, do której należy bank, zwany do niedawna Citibank Handlowy. Drugi człon nazwy to pozostałość po polskim Banku Handlowym. Właściciel Citi Handlowego to spółka amerykańska, jest to jednocześnie jedyny działający bank w Polsce należący do Amerykanów.

Kto jest właścicielem Banku Pocztowego?

75% udziałów w banku ma Poczta Polska. Jest to zatem bank z typowo polskim kapitałem, co oznacza, że można go z całą świadomością nazywać polskim bankiem. Szkoda tylko, że nie jest powszechnie wśród Polaków lubiany. Jest to związane zapewne z konotacjami z pocztą, co siłą rzeczy sprawia, że bank może jawić się na nieco zacofany.

Jest to jeden z nielicznych banków mających siedzibę poza wielkimi miastami. Siedzibą Banku Pocztowego jest bowiem Bydgoszcz.

Na plus, co jest domeną polskich banków, zasługuje podejście banku do zadłużonych klientów. Otwartość na propozycje dłużników i elastyczność w podejściu do problemów może być wzorem dla innych banków z kapitałem obcym.

Czy Credit Agricole Bank Polska to bank polski?

Nazwa może być myląca. Ten człon „Polska” w nazwie nie ma nic wspólnego z polskim kapitałem. Credit Agricole to bowiem bank francuski. Powstał w wyniku przejęcia Lukas Banku (ktoś jeszcze kojarzy?) przez francuską grupę Credit Agricole.

Credit Agricole Bank Polska ma siedzibę we Wrocławiu. Jest to jeden z kilku banków mających centralę w tym mieście. Niebawem liczba banków we Wrocławiu zmniejszy się, gdy Eurobank zostanie przejęty przez Millenium.

Kto stoi za Getin Bank i Idea Bank?

Stoi jeden człowiek – Leszek Czarnecki. Niedługo z dwóch jego banków powstanie jeden, gdyż banki należące do Czarneckiego mają olbrzymie kłopoty. Są one między innymi pokłosiem podejścia do klientów zadłużonych. Pycha, arogancja i buta – tak można stosunek banków do klientów, którzy nie byli w stanie spłacać terminowo zobowiązań i prosili bank o pomoc.

W ciągu kilku lat okazało się, że taka polityka sprawiła, iż banki Czarneckiego stanęły na krawędzi bankructwa. Bo z kogo, jak nie z klientów żyją banki. A ci po prostu pokazali, gdzie mają bank z takim do nich podejściem. Wracając do istoty tego artykułu – zarówno Getin jak Idea Bank są polskie.

Kto jest właścicielem ING Banku Śląskiego?

ING nie jest bankiem ani śląskim, ani polskim. Należy do holenderskiej grupy kapitałowej ING Bank NV, która posiada 75% akcji banku. Niemniej bank pozostawił w nazwie akcent rodzimy. Jest to ślad po przejętym Banku Śląskim.

Siedzibą ING Banku Śląskiego są Katowice. Jest to jedyna centrala banku w tym mieście, a także na całym Górnym Śląsku.

Do kogo należy mBank?

Czy wiesz, że posiadając konto w mBanku wspierasz niemiecką gospodarkę? Jeśli nie wiedziałeś, to już wiesz. Niemiecki Commerzbank jest właścicielem prawie 70% udziałów w mBanku. Który przez długie lata należał do Banku Rozwoju Eksportu (polski kapitał) dlatego w świadomości wielu Polaków zakodowało się, że mBank to rodzima instytucja finansowa.

Nic bardziej mylnego. To bank czysto niemiecki.

Kto jest właścicielem SGB Bank?

Właścicielem SGB Bank SA jest 196 małych banków spółdzielczych rozsianych po całym kraju. Posiadają one 100% akcji banku SGB. Co sprawia, że SGB jest bankiem w 100% z polskim kapitałem.

Czy Toyota Bank należy do Japończyków? Pomyliłbyś się

Choć skojarzenie nasuwa się samo, to jest ono całkowicie błędne. Właścicielem tego banku jest Toyota Kreditbank GmbH, czyli spółka niemiecka. Zatem wszystkich dumnych posiadaczy konta w japońskim banku musimy rozczarować. Nie jesteście oryginalni tak, jak karta do waszego konta osobistego w Toyota Banku:

Bo macie konto w niemieckim banku. Czyli wasza oryginalność jest porównywalna z 13-latkiem, któremu właśnie rodzice założyli konto junior w innym niemieckim banku. Tym, który kojarzy się z młodzieżą i ich pierwszymi kontaktami z bankowością. I jest opisany tuż nad bankiem Toyota. Farbowanym Japończykiem z szorstkim niemieckim akcentem.

Kto stoi za Bankiem Polskiej Spółdzielczości BPS?

Głównym akcjonariuszem BPS są zrzeszone banki spółdzielcze w liczbie aż 355. Posiadają one 80% akcji banku BPS. To sprawia, że pod względem wielkości aktywów BPS stoi w jednej linii z Credit Agricole czy BOŚ. Dominacja wśród udziałowców małych polskich banków spółdzielczych działających lokalnie sprawa, że BPS można (i trzeba) nazwać bankiem czysto polskim.

Santander Consumer Bank – kto jest właścicielem banku?

Banco Santander – hiszpańska grupa kapitałowa posiada w Polsce dwa banki do niej należące. Jednym z nich jest Santander Consumer Bank. Drugim Santander Bank Polska. Różnice pomiędzy tymi bankami są zasadnicze. Santander Consumer Bank skupia się na finansowaniu: udziela kredytów konsumpcyjnych, oferuje karty kredytowe i finansowanie zakupu samochodów. Oraz – co jest wyróżnikiem tego banku – działa aktywnie (3300 punktów) na rynku sprzedaży ratalnej.

Nie prowadzi natomiast rachunków osobistych dla klientów. Tym zajmuje się drugi bank należący do kapitału hiszpańskiego – Santander Bank Polska, dawny BZ WBK.

Do kogo należy Plus Bank?

Właściciel, a raczej większościowy udziałowiec to Zygmunt Solorz. Jeden z najbogatszych Polaków ma swój Bank. Wystarczy spojrzeć na logo banku, aby nie mieć wątpliwości, że jest on uzupełnieniem oferty telefonii komórkowej i telewizji cyfrowej. Takie trio pana Solorza:

Plus Bank możemy uznać za bank z polskim kapitałem. Jego właściciel jest wszak Polakiem. Choć spółka, do której należy połowa akcji banku, zarejestrowana jest na Cyprze, to nie ma to znaczenia – jej właścicielem jest „nasz” Zygmunt Solorz, który dzięki akcjom spółki i swoim prywatnym ma w ręku pakiet większościowy.

Kto jest właścicielem NEST Banku?

Choć NEST Bank mógłby się kojarzyć z polskim bankiem, bo przez Polaka został założony, to od niedawna przestał nim być. Właścicielem Nest Banku jest brytyjski fundusz AnaCap Financial Partners LLP posiadający 100% udziałów. Co sprawia, że NEST Bank jest całkowicie w brytyjskich rękach.

BOŚ Bank – do kogo należy?

Bank Ochrony Środowiska należy w 58,05% do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Można zatem śmiało nazwać BOŚ bankiem państwowym. A co za tym idzie polskim bankiem.

Kto stoi za Santander Bank Polska?

Niechaj nie myli nikogo człon nazwy banku. Santander Bank Polska jest bowiem hiszpański. Choć ma polski rodowód, gdyż jest wszak to przejęty przez Hiszpanów Bank Zachodni WBK. Po przejęciu z polskich akcentów zostali już tylko pracownicy polskich oddziałów. 2/3 udziałów jest w hiszpańskich rękach. Dokładnie mowa o Banco Santander S.A.

Podejście BZ WBK do kłopotów z terminowością spłat swoich klientów było więcej niż poprawne. Czy zmiana marki wpłynie na politykę banki w stosunku do zadłużonych? Czas pokaże.

Bank Pekao w czyich rękach?

Z ziemi włoskiej do polskiej można by rzec. Historia banku zatoczyła pewne koło. Dotychczasowy główny udziałowiec UniCredit pewnego dnia został zmuszony do pozbycia się polskiego oddziału firmy (głównie przez duży udział niespłacanych kredytów w portfelu). W sumie ponad 32% akcji nabyły dwie polskie spółki – PZU S.A. i PFR S.A. Dzisiaj zatem możemy mówić o tym, że Pekao S.A. to bank kontrolowany przez polski kapitał.

Kto jest właścicielem Neobanku?

Neobank, czyli Wielkopolski Bank Spółdzielczy jest ewenementem na polskim rynku bankowości. To bowiem bank spółdzielczy, który zamiast jak 550 innych banków zreszyć się w grupie banków (SGB czy BPS) tego typu – postawił na samodzielność. Wiedząc, że człon Bank Spółdzielczy nie kojarzy się z nowoczesnością, a wręcz przeciwnie, Wielkopolski Bank Spółdzielczy postanowić zdobywać rynek pod nazwą Neobank. Co powoduje, że osoby spoza branży nie mają świadomości, że jest to bank spółdzielczy.

Dlaczego w zestawieniu nie ma Inteligo, T-mobile Usługi Bankowe czy Envelo Bank?

Internetowe marki niektórych banków nie powinny być traktowane jako samodzielne jednostki bankowe. Z dziennikarskiego obowiązku potwierdzę tylko, że wszystkie trzy marki są w polskich rękach. Inteligo to marka PKO BP, zatem należy do banku państwowego. T-mobile to spółka operatora telefonicznego i Alior Banku. Pełną obsługę bankową świadczy tutaj Alior (choć pod nazwą spółki) i znów możemy mówić o polskim właścicielu. Przynajmniej częściowym. Envelo Bank to marka internetowa / cyfrowa banku Pocztowego. Tu już bez żadnych wątpliwości. Envelo to kapitał w 100% polski.

Do zestawienia trafiły wyłącznie banki świadczące usługi dla szarego obywatela. Czyli tego, który jest żywo zainteresowany tym, kto jest właścicielem banku w którym posiada konto czy spłaca kredyt. Dlatego też w zestawieniu nie uświadczysz banków korporacyjnych lub detalicznych, ale świadczących wyłącznie usługi w bardzo okrojonym zakresie (np. finansowanie zakupów samochodów marki, do której należy)

Kto jest właścicielem danego banku?

Czytelną i zawsze aktualną tabelę znajdziesz w naszym serwisie w artykule o tym, do kogo należy danych bank.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 4

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...