odzyskać dług

Status Odzyskany w BIK a kredyt

4.7
(3)

Jeśli w trakcie przeglądania swojego raportu zobaczysz przy wpisie taką adnotację: Status Odzyskany w BIK (inaczej: Dług Odzyskany), być może zastanawiasz się, co to oznacza dla Ciebie. Artykuł ten sprawi, że enigmatyczny „Status odzyskany w BIK” przestanie być nic nie mówiącą formułką, a powie Ci to, co powiedzieć powinien. Że nie jest dobrze.

Status Odzyskany w BIK a kredyt sprzedany

Status ten może powiedzieć Ci bardzo dużo. Najważniejsza informacja to taka, że nie spłacałeś zobowiązania prawidłowo, a Twój wierzyciel nie wytrzymał dalszego oczekiwania na pieniądze. I dług sprzedał.

Ok – zapytasz – a dlaczego zatem wpis ma status Odzyskany w BIK, skoro ja tego zobowiązania nie spłaciłem?

To proste. Twój wierzyciel odzyskał pieniądze (stąd nazwa statusu) w inny sposób niż liczenie na Twą dobroć i uczciwość. Dług spłacił za Ciebie fundusz sekurytyzacyjny. Jeśli nazwa brzmi strasznie – oswójmy ją. Nazwa fundusz sekurytyzacyjny jest oficjalną nazwą, ale pod nią kryją się konkretne marki. Takie jak Kruk, Ultimo, Intrum, Best, Hoist. Te zapewne znasz.

Więc dla ułatwienia: dług został spłacony za Ciebie i przeszedł na mocy cesji (zaraz wyjaśnię dla nieznających słowa) na własność funduszu, który go spłacił.

Cesja – to proces, w trakcie którego bank czy firma pożyczkowa sprzedaje dług. Odzyskując pieniądze i pozbywając się wierzytelności. Następuje zmiana wierzyciela i jeśli do tej pory miałeś dług np. w Alior Banku, teraz masz przykładowo w Kruku.

W kwestii dla Ciebie najistotniejszej – Twój pierwotny wierzyciel odzyskał pieniądze. Stąd status Odzyskany w raporcie BIK. I wyzerowanie kwoty zadłużenia, choćby była bardzo wysoka. Jak na przykładzie poniżej opisanym.

Status Odzyskany w BIK – duży kredyt bankowy

Oto Status Odzyskany widziany w raporcie BIK. Widzimy datę odzyskania (czyli dzień cesji), kwotę kredytu przed cesją oraz po cesji:

Status Odzyskany w BIK a kredyt
il. 1. Odzyskany dług – bank pozbył się kłopotu

Jak widzisz, pomimo imponujących rozmiarów zadłużenia, w wyniku cesji, czyli momentu w którym dług został przez bank odzyskany, saldo zadłużenia zostało wyzerowane.

Kredytobiorca nie ma już długu w banku, w którym zaciągnął kredyt i go nie spłacił. W raporcie widzimy aktualną na dzień cesji długu liczbę dni opóźnienia. Równie imponującą jak kwota zadłużenia. 807 dni to wszak ponad 2 lata od ostatniej zapłaconej raty.

Po 807 dniach dług został przez bank odzyskany w wyniku spłacenia go przez podmiot, który dług od banku zakupił.

Dług odzyskany, długu w banku nie ma, więc gdzie jest?

Tego z raportu BIK nie dowiemy się. Widnieje informacja Status Odzyskany w BIK, a kredytu los pozostaje nieznany. Bank w raporcie BIK nie zamieszcza bowiem informacji, kto ten dług w wyniku cesji zakupił. Enigmatyczna notka, że dług jest odzyskany, nie daje informacji, kto stał się aktualnym wierzycielem.

Jeżeli akurat posiadamy raport BIK pobrany z bik.pl to przy odrobinie szczęścia możemy wydedukować, kto wszedł w rolę wierzyciela. Pod warunkiem, że wierzyciel korzysta z BIG Infomonitora, którego zapisy w omawianym raporcie można znaleźć. Przykład:

Dług odzyskany w BIK zmienia wierzyciela
il. 2. Nowy wierzyciel, nowe miejsce w raporcie

W pozostałych przypadkach aby taką informację uzyskać, musimy skontaktować się z bankiem i dowiedzieć, komu dług sprzedał. Z raportu BIK nie dowiemy się tego.

Status Dług Odzyskany a czyszczenie BIK

Wiesz już, co oznacza w BIK status Odzyskany, pozostaje więc odpowiedzieć na najbardziej istotne pytanie: czy można usunąć wpis ze statusem Dług Odzyskany?

Zasadniczo droga do wyczyszczenia z BIK takiego wpisu różami usłana nie jest. Mamy tutaj bowiem z reguły znaczne przeterminowania. Co oznacza to w praktyce? Ni mniej, ni więcej tylko to, że im dłużej nie oddawałeś bankowi czy parabankowi pożyczonych pieniędzy, tym więcej czasu miał na to, aby zapobiec w przyszłości chęci usunięcia wpisu w z BIK.

Była wina, musi być kara. Czyli przymusowa obecność w raporcie BIK przez okres 5 lat od daty pojawienia się w raporcie statusu Dług Odzyskany. Na szczęście nie zawsze tak i wiele wpisów tego typu można usunąć.

Status Odzyskany w BIK nie oznacza z automatu, że wpis nie może być wykreślony z rejestru. Odpowiedź na pytanie, czy dany wpis danego wierzyciela pierwotnego jest możliwy do usunięcia, pomimo posiadania statusu Status Odzyskany w BIK, przyniesie Ci analiza raportu BIK.

Jeśli okaże się, że analiza przyniosła dla Ciebie dobre wieści, wówczas nie pozostaje Ci nic innego niżeli zamówienie u prawników usługi czyszczenia rejestru BIK.

Czy bank może przetwarzać dane w BIK po sprzedaży długu?

W tym miejscu chciałbym poruszyć temat budzący wiele emocji. Czy jeśli bank sprzedał dług, o czym świadczy status w BIK w postaci adnotacji Dług Odzyskany, to czy nie ma obowiązku usunięcia wpisu dotyczącego niespłaconego kredytu zaraz po odzyskaniu pieniędzy?

Na forach internetowych niejednokrotnie można obserwować toczące się o to spory.

Z praktycznego punktu widzenia wygląda to tak. Status Odzyskany w BIK powoduje, że bank odnotowuje spłatę kredytu w całości. I tym samym zaprzestaje podawania jakichkolwiek danych na temat sprzedanego kredytu. Jego już bowiem fizycznie w banku nie ma. Prezentuje w BIK natomiast ten wycinek historii z życia kredytu, gdy był stroną. Czyli kredytodawcą. Nigdy nic więcej.

Tego nie zabroni mu nikt od strony prawnej. Chyba, że ktoś potrafi usunąć z BIK historię tego kredytu raz na zawsze. Wówczas wpis mający Status Odzyskany w BIK znika z rejestru Biura Informacji Kredytowej.

Dlatego dla osób, które posiadają niechlubny wpis Dług Odzyskany, tak ważne jest skorzystanie z usług tych specjalistów, którzy potrafią tak trudny wpis z BIK usunąć.

A jeśli jest on przed usunięciem trwale zablokowany, przekazać zainteresowanemu to w procesie analizy rejestru BIK. Po to, aby ten miał świadomość swojej sytuacji. I nie dał się nabrać licznym na rynku firmom oferującym usługi czyszczenia BIK, które są prawnie niemożliwe do realizacji. Właśnie z opisanego powodu. Ale to nie przeszkadza im wołać pieniędzy za usługę, której wykonać się nie da. Ponieważ wciąż wiele osób wpłaca pieniądze firmom, które nie udzielają gwarancji na usługę czyszczenia BIK, wiedza o tym, czy wpis mający Status Odzyskany w BIK jest usuwalny lub nie, może uratować setki złotych. A w przypadku wyjątkowo bezczelnych łowców jeleni – nawet tysiące.

Co zrobić, gdy wpis mający status Dług Odzyskany jest niemożliwy do usunięcia z BIK?

Od strony prawnej nic. No może poza – w uzasadnionych przypadkach – skargą na bank do UODO. Ale od strony praktycznej już całkiem sporo. Mając status Odzyskany w BIK i nieusuwalny wpis, można dążyć do odbudowy swojej wiarygodności pomimo istnienia takiego wpisu. Nazywamy to neutralizacją negatywnego wpisu. Czyli sprawieniem, że jego obecność w rejestrze BIK nie będzie przeszkodą w tym, aby BIK oceniał nas dobrze.

Jak to zrobić? Są na to sposoby, sprawdzone i skuteczne. Ale ponieważ temat artykułu to Status Odzyskany w BIK, zainteresowanych odsyłam do lektury artykułów o tym. Lub kontaktu ze specjalistą, który przeanalizuje raport BIK i dobierze optymalne rozwiązania neutralizujące złe wpisy. Których usunąć nie sposób. Masz problem z BIK i status Dług Odzyskany? Pisz na: bik@mamdlugi.pl

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 3

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

2 komentujących “Status Odzyskany w BIK a kredyt”

  1. I co dalej z tym długiem? Nie chodzi tylko o usunięcie wpisu z BIK ale o znacznie ważniejszą sprawę, czyli o procedurę likwidacji długu, tj. (a) jak dowiedzieć się u kogo jest teraz dług, (b) czy wysokość długu jest taka sama jak była w banku, (c) spłacać czy negocjować z nowym wierzycielem, (d) czy nowy wierzyciel, np. firma windykacyjna może naliczać odsetki, za jaki okres, (e) co dzieje się w sytuacji , w której dłużnik nie jest w stanie lub nie zamierza spłacić długu

    1. Dzień dobry. Odpowiedzi na te pytania znajdzie Pan w innych artykułach. Ten dotyczył jednego tematu: statusu odzyskanego w BIK.

Zostaw swój komentarz...