Raport BIK - fragment

Raport BIK – sprawdź swoją zdolność kredytową

4.5
(6)

Raport BIK – jedyny dokument, dzięki któremu możesz sprawdzić się w Biurze Informacji Kredytowej. Raport z biku możesz pobrać w wersji płatnej oraz darmowej. Dlaczego warto pobrać raport BIK?

  • Jak pobrać raport BIK?
  • Co znajdziesz w raporcie BIK?
  • Na co zwracać uwagę w raporcie?
  • Ile kosztuje raport BIK? Czy można pobrać go za darmo?

Jak pobrać raport BIK?

Miejscem, z którego pobiera się raport BIK jest strona internetowa BIK-u lub aplikacja na telefon. Niezależnie od źródła, raport BIK pobierzesz przez online w kilka sekund. Jeśli zdecydujesz się za niego zapłacić. Lub zaczekasz miesiąc – jeśli będziesz chciał pobrać raport BIK za darmo. Pobranie raportu jest bezpieczne, gdyż dokonujesz tego bezpośrednio z BIK.

Aby pobrać raport ze strony BIK, wystarczy kliknąć w link, zarejestrować się i zamówić raport o sobie.

Porada: raport BIK pobierzesz klikając tutaj

Ile kosztuje raport BIK?

Za pojedynczy raport BIK zapłacisz 49 zł. Jeśli planujesz sprawdzić BIK dwukrotnie w ciągu 3 miesięcy (na przykład przed i po czyszczeniem BIK) możesz zakupić duet raportów za 73.50 zł (dwa raporty do pobrania w okresie kwartału)

Raport BIK cena za pojedyncze sprawdzenie swojego rejestru

Jeśli zapragniesz zakupić jednorazowo pojedynczy raport BIK, to cena będzie kształtować się tak:

Tab. 1. Cena pojedynczego raportu
 Raport
BIK
Raport
BIK Moja Firma
gdzie zamówić?Portal BIKPortal BIK
cena49,00 zł49,00 zł

Cena za „hurtowy” zakup raportów BIK

A co, gdybyś chciał nabyć większą ilość raportów, tak na zapas? Możesz to zrobić, możesz kupić kilka raportów z góry. Nie myl tego jednak z pakietami BIK, o których dopiero sobie powiemy. Ile kosztuje raport BIK, gdy dokonasz takiego zakupu?

Tab. 2. Cena raportu przy zakupie kilku sztuk
 Raport
BIK osoba indywidualna
Raport
BIK Moja Firma
Raport
BIK Moja Firma
gdzie zamówić?Portal BIKPortal BIKPortal BIK
liczba raportów2 szt.2 szt.6 szt.
czas aktywności3 m-ce3 m-ce6 m-cy
Cena73,50 zł73,50 zł249 zł
Cena jednego raportu36.75,00 zł36,75 zł44.83,60 zł

Zakup kilku raportów BIK i zapłacenie za nie z góry wychodzi korzystniej niż jednorazowe sprawdzenie historii kredytowej.

Tab. 3. Najtańszy raport
 Raport
BIK
Raport
BIK Moja Firma
Gdzie zamówić?Portal BIKStrona BIK-u
opcjaPakiet BIK6 raportów

Jeszcze korzystniej wychodzi pakiet BIK, dodatkowo w pakietach przeważnie mamy dodatkowe usługi, które zwiększają funkcjonalność tych pakietów. Takie jak alerty BIK czy Analizator Kredytowy.

Gdybym osobiście miał wybierać jakiś pakiet do korzystania z rejestru BIK w dłuższym okresie czasu i musiał zbalansować cenę oraz dostępne w pakietach usługi, byłyby to:

Roczny pakiet BIK kosztuje w najtańszej wersji 129 zł. W skład pakietu wchodzi 6 raportów BIK (do pobrania w ciągu 12 miesięcy trwania umowy) oraz alerty BIK. Koszt jednego raportu w pakiecie BIK na rok to 21.50 zł.

Czy warto kupić raport BIK w wersji płatnej?

Jeśli masz problem ze zdolnością kredytową lub chcesz poprawić scoring BIK, musisz kupić raporty BIK, aby móc zdiagnozować problem i śledzić proces poprawy scoringu. Więc nie tyle warto kupić raporty BIK, co zwyczajnie trzeba to zrobić.

Bez raportów BIK nie sprawdzisz ani aktualnej kondycji swojej zdolności kredytowej ani nie wychwycisz błędów w rejestrze BIK.

Dostęp do raportu pozwala sprawdzić swoją historię kredytową i poznać  aktualny scoring, który określa szanse na kredyt. Zanim złożysz wniosek o kredyt, warto je poznać, aby zminimalizować ryzyko, że wniosek o kredyt zostanie odrzucony. A Ty zamiast pieniędzy otrzymasz wpis do BIK o odrzuceniu zapytania kredytowego.

Czy raport z BIK jest płatny?

BIK jest instytucją komercyjną, założoną przez banki, a więc celem BIK  jest zarabianie pieniędzy. Dlatego też raport z biku w wersji, która jest Ci przydatna, jest płatny. Choć BIK musi udostępniać również – zgodnie z ustawą – darmowe raporty BIK.

Jak pobrać darmowy raport BIK?

Po rejestracji i weryfikacji konta w BIK (np. poprzez aplikację mObywatel) możesz złożyć wniosek o darmowy raport z BIK-u. Prawo darmowego raportu z Biura Informacji Kredytowej masz raz na pól roku. Pytanie: czy warto pobrać raport BIK w wersji darmowej? Zasada – jak coś jest darmo, jest do kitu – w tym przypadku sprawdza się perfekcyjnie. Darmowy raport z BIK jest kompletnie bezużyteczny. Jego minusy:

  • oczekiwanie na raport do 30 dni
  • konieczność po zamówieniu darmowego raportu dosyłania wniosku o uszczegółowienie kopii danych
  • raport w bezpłatnej wersji jest nieprzejrzysty
Darmowy raport (zwany tutaj Kopią Danych) to opis całej Twej historii kredytowej w formie pisemnej. Zamiast czytelnych tabeli (które dostajesz w wersji płatnej) otrzymujesz je w postaci opisu. Z którego przeciętny użytkownik nie zrozumie nic.

Darmowy raport BIK - fragment realnego raportu

Aby zamówić darmowy raport BIK-u musisz złożyć w panelu klienta zlecenie na Kopię Danych, a następnie wysłać prośbę o jej uszczegółowienie.

Doszczegółowienie kopii danych BIK – wzór wniosku

Chcąc rozszerzyć darmowy raport z BIK-u o szczegóły, których Kopia Danych nie zawiera, kliknij w symbol koperty w prawym górnym rogu. Następnie wybierz temat, w tym przypadku będzie to Inny Temat, a następnie wklej do okienka wzór wniosku o uszczegółowienie:

Na podstawie art. 15 RODO wnoszę o udostępnienie mi kopii moich danych przetwarzanych w systemach Biura Informacji Kredytowej. Proszę o uwzględnienie w tej kopii również szczegółowych danych o przebiegu spłat kredytów (doszczegółowienie do Kopii Danych)

Po ok. miesiącu otrzymasz pliki do pobrania, które będą wyglądały tak:

Miejsce, w którym na stronie BIk.pl oczekują zamówione darmowe raporty z biku

I już możesz pobrać swój darmowy raport z BIK. Pytanie tylko po co czekać, skoro i tak zaraz po pobraniu uznasz, że owa Kopia Danych jest bezużyteczna. I aby sprawdzić BIK, musisz zamówić raport w wersji czytelnej.

 

Tab. 5. Najtańszy raport
 Raport
BIK
Raport
BIK Moja Firma
Gdzie zamówić?Portal BIKStrona BIK-u
opcjaPakiet BIK6 raportów

Oczywiście pomijam fakt, że w pakietach przeważnie mamy dodatkowe usługi, które zwiększają funkcjonalność tych pakietów. Jednak pozostałe usługi świadczone przez BIK to temat na osobny artykuł. Warto pamiętać, że ich działanie i sensowność też nie jest jednoznaczna.

Gdybym osobiście miał wybierać jakiś pakiet do korzystania z rejestru BIK w dłuższym okresie czasu i musiał zbalansować cenę oraz dostępne w pakietach usługi, byłyby to:

Zakup pakietów BIK dla firmy jest tym bardziej opłacalny, że możemy trafić na promocję.

Pamiętaj, że choć staramy się aktualizować dane na bieżąco, to podane w artykule ceny mogą nieznacznie różnić się od cen raportów BIK na stronie i w aplikacji – na przykład poprzez czasowe promocje.

Jak wygląda raport BIK?

Najważniejsze dane, które znajdziesz w raporcie BIK, jakie świadczą o Twojej kondycji finansowej widzianej oczami BIK-u. Podstawowe elementy raportu, które odczytasz samodzielnie, a które od razu powiedzą Ci, czy jesteś wiarygodny jako kredytobiorca czy niekoniecznie. I musisz popracować nad poprawą jakości swojego BIKu, aby zwiększyć wiarygodność, a w efekcie zdolność kredytową. Oto, co zawiera każdy raport BIK.

Ocena punktowa BIK widoczna w raporcie

Już pierwszy rzut oka na ocenę BIK da Ci odpowiedź na to, czy masz szansę na kredyt. Bo tak, jak widzi Cię BIK, widzą Cię również banki. Ocena punktowa BIK obliczana jest na podstawie historii w bankach i wyrażona procentowo. Im wyższy wskaźnik, tym dla Ciebie lepiej.

Cel prezentacji oceny BIK w formie procentów jest prosty: Twoja ocena to pokazanie, z jakim prawdopodobieństwem prawidłowo spłacisz kolejny kredyt. Jeśli jest to 40%, czyli bardziej prawdopodobne jest, że kredytu nie spłacisz, niż go spłacisz, nie dziw się, że nikt nie chce Ci zaufać. Oznacza to, że czas wziąć się za porządki w swoim biku.

Jakie rodzaje ocen pokazuje raport BIK?

BIK nie może Cię ocenić – brak oceny punktowej

Brak oceny punktowej w raporcie bik - fragment raportu
Il.2 BIK nie potrafił ocenić Twojej wiarygodności

Sytuacja dotyczy osób bez historii kredytowej dłuższej niż 6 miesięcy, z historią opartą na parabankach lub z historią tak złą, że brakło dolnej skali.

Twoja zdolność kredytowa jest ograniczona, banki podchodzą nieufnie, nie znają Cię i nie wiedzą, czego się spodziewać po Tobie. Porada: zbuduj swoją historię z wykorzystaniem tricków, które pozwolą Ci na dzień dobry wejść w najwyższe noty. Nie składaj zapytań kredytowych na ślepo. Zaopatrz się w analizę raportu BIK, aby wykorzystać wiedzę o tym, jak szybko i bezpiecznie otrzymać wysoką ocenę BIK

Ocena grupy 20% z najniższą oceną punktową

Oto przykład oceny, której nikt nie chciałby mieć. Tak niska ocena zarezerwowana jest dla tych, którzy lubią pożyczać, ale oddawać niekoniecznie. Ocena BIK o takiej wartości to eliminacja kredytobiorcy z grona tych, którzy mogą starać się o kredyt. Oczywiście na tak skrajną ocenę trzeba sobie dobrze zasłużyć.

Raport BIK z bardzo złą oceną punktową widoczny jest w tym miejscu raportu - fragment raportu bik
Il.3 Z taką oceną będziesz przeganiany z każdego banku
Czy z takiej oceny można się podnieść? Tak, ale wymagane jest gruntowne sprzątanie rejestru, odbudowa scoringu i dużo czasu na to, aby raport BIK zaczął wyglądać po ludzku. Niezbędne jest usunięcie złych wpisów z BIK, czyli tzw. czyszczenie biku.

Raport BIK ze średnią oceną

Większość kredytobiorców ma ocenę średnią. Oznacza to, że mają zdolność kredytową, ale banki nie rozkładają przed nimi czerwonego dywanu.

Ocena punktowa prezentowana w raporcie BIK - fragment raportu
Il.4 Średnia ocena to informacja, że przed Tobą tylko jeden krok, aby wejść do grona najlepszych kredytobiorców w kraju

Dla osób z taką oceną analiza raportu BIK jest niezastąpiona. Pozwoli ona wychwycić niedoskonałości swojego BIKu, skorygować drobne błędy, aby podnieść ocenę punktową o kilka brakujących procent i wejść do grona

kredytobiorców z najwyższą oceną punktową

Scoring BIK z najwyższą oceną punktową
Il.5 Tak wygląda raport BIK osoby z dobrą oceną punktową BIK

Cel każdego kredytobiorcy. Ocena punktowa BIK prezentowana na zielono. Choć widać jeszcze rezerwy, które można, dzięki optymalizacji BIK, wykorzystać i ocenę punktową podnieść.

Zapytania kredytowe w raporcie BIK

Raport BIK zawiera informacje, ile w ostatnich 12 miesiącach złożyłeś zapytań kredytowych. Dane te są bardzo ważne dla oceny swojej szansy kredytowej.

Ideał wygląda tak:

Brak zapytań kredytowych w BIK - gragment raportu z biku
Il.6 Takich kredytobiorców BIK lubi najbardziej

Osoby, które składają zapytania bez opamiętania, są przez BIK szczególnie baczne obserwowane. Ma to związek z bezpieczeństwem pożyczkodawców. Jeśli bowiem ktoś ma widoczne problemy ze spłatą bieżących kredytów i pożyczek, a jednocześnie składa niezliczoną ilość zapytań kredytowych, raport BIK krzyczy wyraźnie: uwaga, zagrożenie pętlą kredytową. Ten kredytobiorca szuka za wszelką cenę pożyczki na spłatę zaciągniętych pożyczek.

Czy to się kończy, wiedzą wszyscy. Dlatego też nagromadzenie zapytań kredytowych w sytuacji problemów ze spłatą powoduje często ostry zjazd oceny punktowej. Po to, aby nikt przypadkiem nie pożyczył takiemu kredytobiorcy ani złotówki. Gdyż może być to jego ostatnia pożyczka przed osiągnięciem dna.

Zapytania kredytowe są papierkiem lakmusowym kondycji finansowej. Normalnie kredytobiorca, gdy odmawiają mu pożyczenia, szuka przyczyny i zaprzestaje składania zapytań. Zdeterminowany, z nożem na gardle, poświęca dziesiątki godzin na szukanie pożyczki i nie zraża się odmowami. Jest to dla niego być albo nie być. Więc zapytania kredytowe idą w dziesiątki. I tym zachowaniem ujawnia swój duży problem finansowy.
Raport BIK prezentuje zapytania kredytowe - fragment raportu
Il.7 Zapytania kredytowe BIK, które prezentowane są w raporcie Biura Informacji Kredytowej, mówią wiele o kredytobiorcy

Czy zapytania kredytowe z BIK można usunąć?

Tak, jest to możliwe. Pisaliśmy o tym w artykule o zapytaniach i ich usuwaniu. Najczęściej jednak nie jest to w ogóle konieczne. Jeśli nagromadzenie zapytań jest wynikiem pętli, to ich usunięcie nie sprawi, że zadłużony magicznie odzyska zdolność kredytową. A ponieważ zapytania kredytowe są z BIK usuwane samoistnie już po 12 miesiącach, zamiast je sztucznie usuwać, lepiej znaleźć przyczynę blokady kredytowej odmów, a potem zneutralizować ją (w tym pomoże analiza raportu BIK) zamiast liczyć na to, że usunięcie zapytań rozwiąże problem.

Pozostałe zapytania kredytowe w BIK, czyli coś się święci, a Ty dzięki raportowi możesz to monitorować

Ciekawym i interesującym miejscem w raporcie BIK jest sekcja Pozostałe Zapytania w BIK. Wielu pomija ją, gdyż nie wie, o co chodzi. Myślą wręcz, że to jego własne zapytania i złości się na BIK, że przecież ich nie składali.

Pozostałe zapytania w BIK - fragment raportu
Il. 8 Pozostałe zapytania w BIK – sprawdzając ten element raportu BIK poznajesz stopień zainteresowania banków Twoją osobą

To nie są Twoje zapytania, nie Ty je składałeś. Są to techniczne, wewnętrzne zapytania banków o Twoją postać. Bank, zanim zaproponuje Ci z własnej inicjatywy jakąś promocję kredytową, najpierw sprawdzi Cię w BIK. Te zapytania oznaczają, że bank zasięgał w BIK opinii o Tobie, Co oznaczać może, że szykuje Ci się jakaś oferta.

Pozostałe zapytania w BIK nie obciążają Twojej wiarygodności i nie wpływają na ocenę. Związane są z techniczną oceną ryzyka. Jeśli masz w banku X konto i regularne wpływy, bank ten będzie chciał zaoferować Ci na przykład kartę kredytową. Ale nie będzie tego robił dopóki nie sprawdzi, jak wygląda Twój BIK. Robi to dyskretnie, bez Twojej wiedzy. Ślad po tym jednakże znajdziesz w raporcie BIK. Dzięki temu wiesz, czy banki interesują się Tobą jako klientem, dla którego szykują ofertę.

BIG Infomonitor jako dodatek do raportu BIK

Bezpłatnym dodatkiem do raportu BIK, pobieranego bezpośrednio z tej strony, jest Raport z BIG Infomonitor. Znajdują się w nim wpisy dokonane przez wierzycieli, którzy nie mogą wpisywać dłużników do BIK-u (nie są pożyczkodawcami), ale mogą robić to w BIG.

O tym, że coś z BIG jest nie tak, informuje nas czerwona cyferka:

BIuro Informacji Kredytowej informuje, że masz negatywne wpisy w BIG Infomonitor - fragment raportu BIK
Il.9 Raport BIK informuje, że masz negatywne wpisy w BIG Infomonitor

Szczegółowe informacje znajdziesz na końcu własnego raportu. Będzie to w formie takiej jak pokazana na obrazku:

Raport BIK i szczegóły wpisów w BIG
Il.10 Raport BIK pokaże Ci ze szczegółami, kto wpisał Cię do BIG, Dzięki temu zlokalizujesz wierzyciela, w tym przypadku KRUK (czyli Prokurę)
BIG to nie BIK. Pamiętaj, to osobny rejestr, prezentowany Ci w raporcie BIK jako dodatek. Nie myl rejestrów. One bowiem różnią się bardzo między sobą. W przypadku BIG usunięcie wpisu następuje zaraz po spłaceniu zadłużenia lub podpisaniu warunkującej to ugody z wierzycielem. Jeśli masz wpisy w BIG i chcesz się ich pozbyć, koniecznie przeczytaj artykuł o umorzeniach długów wpisanych do BIG. Aby zrobić to z maksymalną oszczędnością swojego portfela

Co jeszcze zawiera raport BIK?

Pokazaliśmy kilka elementów raportu z BIK, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. A co jeszcze zawiera raport z BIKu? 90% treści raportu to szczegóły spłaty Twoich zobowiązań tych w BIK istniejących i tych z BIK usuniętych. Znajdziesz zatem pełną historię zobowiązań i w trakcie spłaty i już spłaconych.

W razie problemów ze zrozumieniem treści raportów, interpretacji wskaźników i przede wszystkim chęci dowiedzenia się, jak poprawić swój BIK, zapraszamy do skorzystania z oferty analizy swojego raportu.

Analiza raportu BIK jest bezpłatna dla każdego, kto po jej otrzymaniu zamówi usługę korekty negatywnych wpisów lub usunięcia zapytań kredytowych. Opłata za analiza jest zwracana w momencie podpisywania umowy na wykonanie usługi czyszczenia BIK lub zapytań kredytowych.

Aby zamówić analizę PRZEŚLIJ PLIK Z RAPORTEM BIK na adres: bik@mamdlugi.pl i dokonaj wpłaty zaliczki w wysokości 57 zł klikając:

Zapoznałem się i akceptuję regulamin, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu realizacji zlecenia oraz korzystania z Serwisu na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

Raporty BIK dla firm – ile kosztuje BIK Moja Firma w pakietach?

Na pewno drożej niż dla osoby fizycznej. I tak, jak wcześniej, bardziej interesuje nas najtańszy zakup raportu niż zawartość pakietu. Sprawdzamy zatem, czy cena raportu w pakiecie jest dużo niższa? Oto wyniki.

Tab. 4. Cena Raportu BIK Moja Firma w pakietach
 Bezpieczna FirmaBezpieczna Firma XL
Gdzie zamówić?Strona internetowa BIKStrona BIK-u
liczba raportów6 szt.12 szt.
czas aktywności12 m-cy12 m-cy
Cena249 zł399 zł
Cena raportu poza pakietem24.50 zł24.50 zł
Cena jednego raportu*41,50 zł33,25 zł

Ważne. Wszystkie ceny dla firm są obliczone przy założeniu, że obowiązuje 23% stawka VAT.

*przy założeniu, że klient korzysta z portalu przez rok czasu i pobiera jeden raport w miesiącu

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 6

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...