Raport BIK – sprawdź swoją zdolność kredytową

4.8
(4)

Raport BIK – jedyny dokument, dzięki któremu możesz sprawdzić się w BIK-u. Jak pobrać raport BIK, co znajdziesz w raporcie BIK i na co zwracać uwagę? Ile kosztuje raport BIK?

Raport BIK – skąd go pobrać?

Miejscem, z którego pobiera się raport BIK jest strona internetowa BIK-u lub panel klienta banków PKO BP, Inteligo i ING. Niezależnie od źródła, raport BIK pobierzesz przez online w kilka sekund. Najczęściej wybieraną formą jest pobranie bezpośrednio z BIK.

Aby pobrać raport ze strony BIKu wystarczy kliknąć w link, zarejestrować się i zamówić raport o sobie.

Porada: raport BIK pobierzesz klikając tutaj

Ile kosztuje raport kupiony w BIK?

Pojedyncze pobranie raportu – 39 zł

Pakiet 6 raportów – 99 zł (16.50 zł za raport)

Jeśli planujesz przygotować swój BIK pod kredyt, czyli zoptymalizować scoring, niezbędne będzie częste kontrolowanie swojego scoringu i w tej sytuacji znacznie taniej jest zamówić pakiet 6 raportów
Raport BIK - jak zamówić raport
Il.1. Wybór pomiędzy raportem pojedynczym a pakietem raportów. Źr. www.bik.pl

Co zawiera raport pobrany z BIKu?

Najważniejsze dane, które znajdziesz w raporcie BIK, jakie świadczą o Twojej kondycji finansowej widzianej oczami BIKu. Podstawowe elementy raportu, które odczytasz samodzielnie, a które od razu powiedzą Ci, czy jesteś wiarygodny jako kredytobiorca czy niekoniecznie. I musisz popracować nad poprawą jakości swojego BIKu, aby zwiększyć wiarygodność, a w efekcie zdolność kredytową. Oto, co zawiera każdy raport BIK.

Ocena punktowa BIK, czyli na ile punktów ocenia Cię Biuro Informacji Kredytowej

Już pierwszy rzut oka na ocenę BIK da Ci odpowiedź na to, czy masz szansę na kredyt. Bo tak, jak widzi Cię BIK, widzą Cię również banki. Ocena BIK obliczana jest na podstawie historii w bankach i wyrażona procentowo. Im wyższy wskaźnik, tym dla Ciebie lepiej.

Cel prezentacji oceny BIK w formie procentów jest prosty: Twoja ocena to pokazanie, z jakim prawdopodobieństwem prawidłowo spłacisz kolejny kredyt. Jeśli jest to 40%, czyli bardziej prawdopodobne jest, że kredytu nie spłacisz, niż go spłacisz, nie dziw się, że nikt nie chce Ci zaufać. Oznacza to, że czas wziąć się za porządki w swoim biku.

Jakie rodzaje ocen pokazuje raport BIK?

BIK nie może Cię ocenić, czyli w Twoim raporcie brak oceny

Brak oceny punktowej w raporcie
Il.2 BIK nie potrafił ocenić Twojej wiarygodności

Sytuacja dotyczy osób bez historii kredytowej dłuższej niż 6 miesięcy, z historią opartą na parabankach lub z historią tak złą, że brakło dolnej skali.

Twoja zdolność kredytowa jest ograniczona, banki podchodzą nieufnie, nie znają Cię i nie wiedzą, czego się spodziewać po Tobie. Porada: zbuduj swoją historię z wykorzystaniem tricków, które pozwolą Ci na dzień dobry wejść w najwyższe noty. Nie składaj zapytań kredytowych na ślepo. Zaopatrz się w analizę raportu BIK, aby wykorzystać wiedzę o tym, jak szybko i bezpiecznie otrzymać wysoką ocenę BIK

Ocena punktowa BIK poniżej średniej krajowej

Oto przykład oceny, której nikt nie chciałby mieć. Tak niska ocena zarezerwowana jest dla tych, którzy lubią pożyczać, ale oddawać niekoniecznie. Ocena BIK o takiej wartości to eliminacja kredytobiorcy z grona tych, którzy mogą starać się o kredyt. Oczywiście na tak skrajną ocenę trzeba sobie dobrze zasłużyć.

Raport BIK z bardzo złą oceną punktową
Il.3 Z taką oceną będziesz przeganiany z każdego banku
Czy z takiej oceny można się podnieść? Tak, ale wymagane jest gruntowne sprzątanie rejestru, odbudowa scoringu i dużo czasu na to, aby raport BIK zaczął wyglądać po ludzku. Niezbędne jest usunięcie złych wpisów z BIK, czyli tzw. czyszczenie biku.

Raport BIK ze średnią oceną

Większość kredytobiorców ma ocenę średnią. Oznacza to, że mają zdolność kredytową, ale banki nie rozkładają przed nimi czerwonego dywanu.

Jesteś w gronie osób ze średnią oceną punktową
Il.4 Średnia ocena to informacja, że przed Tobą tylko jeden krok, aby wejść do grona najlepszych kredytobiorców w kraju

Dla osób z taką oceną analiza raportu BIK jest niezastąpiona. Pozwoli ona wychwycić niedoskonałości swojego BIKu, skorygować drobne błędy, aby podnieść ocenę punktową o kilka brakujących procent i wejść do grona

kredytobiorców z najwyższą oceną punktową

Scoring BIK z najwyższą oceną punktową
Il.5 Tak wygląda raport BIK osoby z dobrą oceną punktową BIK

Cel każdego kredytobiorcy. Ocena punktowa BIK prezentowana na zielono. Choć widać jeszcze rezerwy, które można, dzięki optymalizacji BIK, wykorzystać i ocenę punktową podnieść.

Zapytania kredytowe w BIK

Raport BIK zawiera informacje, ile w ostatnich 12 miesiącach złożyłeś zapytań kredytowych. Dane te są bardzo ważne dla oceny swojej szansy kredytowej.

Ideał wygląda tak:

Brak zapytań kredytowych w BIK
Il.6 Takich kredytobiorców BIK lubi najbardziej

Osoby, które składają zapytania bez opamiętania, są przez BIK szczególnie baczne obserwowane. Ma to związek z bezpieczeństwem pożyczkodawców. Jeśli bowiem ktoś ma widoczne problemy ze spłatą bieżących kredytów i pożyczek, a jednocześnie składa niezliczoną ilość zapytań kredytowych, raport BIK krzyczy wyraźnie: uwaga, zagrożenie pętlą kredytową. Ten kredytobiorca szuka za wszelką cenę pożyczki na spłatę zaciągniętych pożyczek.

Czy to się kończy, wiedzą wszyscy. Dlatego też nagromadzenie zapytań kredytowych w sytuacji problemów ze spłatą powoduje często ostry zjazd oceny punktowej. Po to, aby nikt przypadkiem nie pożyczył takiemu kredytobiorcy ani złotówki. Gdyż może być to jego ostatnia pożyczka przed osiągnięciem dna.

Zapytania kredytowe są papierkiem lakmusowym kondycji finansowej. Normalnie kredytobiorca, gdy odmawiają mu pożyczenia, szuka przyczyny i zaprzestaje składania zapytań. Zdeterminowany, z nożem na gardle, poświęca dziesiątki godzin na szukanie pożyczki i nie zraża się odmowami. Jest to dla niego być albo nie być. Więc zapytania kredytowe idą w dziesiątki. I tym zachowaniem ujawnia swój duży problem finansowy.
Raport BIK prezentuje zapytania kredytowe
Il.7 Zapytania kredytowe BIK, które prezentowane są w raporcie Biura Informacji Kredytowej, mówią wiele o kredytobiorcy

Czy zapytania kredytowe z BIK można usunąć?

Tak, jest to możliwe. Pisaliśmy o tym w artykule o zapytaniach i ich usuwaniu. Najczęściej jednak nie jest to w ogóle konieczne. Jeśli nagromadzenie zapytań jest wynikiem pętli, to ich usunięcie nie sprawi, że zadłużony magicznie odzyska zdolność kredytową. A ponieważ zapytania kredytowe są z BIK usuwane samoistnie już po 12 miesiącach, zamiast je sztucznie usuwać, lepiej znaleźć przyczynę blokady kredytowej odmów, a potem zneutralizować ją (w tym pomoże analiza raportu BIK) zamiast liczyć na to, że usunięcie zapytań rozwiąże problem.

Pozostałe zapytania kredytowe w BIK, czyli coś się święci, a Ty dzięki raportowi możesz to monitorować

Ciekawym i interesującym miejscem w raporcie BIK jest sekcja Pozostałe Zapytania w BIK. Wielu pomija ją, gdyż nie wie, o co chodzi. Myślą wręcz, że to jego własne zapytania i złości się na BIK, że przecież ich nie składali.

Pozostałe zapytania w BIK
Il. 8 Pozostałe zapytania w BIK – sprawdzając ten element raportu BIK poznajesz stopień zainteresowania banków Twoją osobą

To nie są Twoje zapytania, nie Ty je składałeś. Są to techniczne, wewnętrzne zapytania banków o Twoją postać. Bank, zanim zaproponuje Ci z własnej inicjatywy jakąś promocję kredytową, najpierw sprawdzi Cię w BIK. Te zapytania oznaczają, że bank zasięgał w BIK opinii o Tobie, Co oznaczać może, że szykuje Ci się jakaś oferta.

Pozostałe zapytania w BIK nie obciążają Twojej wiarygodności i nie wpływają na ocenę. Związane są z techniczną oceną ryzyka. Jeśli masz w banku X konto i regularne wpływy, bank ten będzie chciał zaoferować Ci na przykład kartę kredytową. Ale nie będzie tego robił dopóki nie sprawdzi, jak wygląda Twój BIK. Robi to dyskretnie, bez Twojej wiedzy. Ślad po tym jednakże znajdziesz w raporcie BIK. Dzięki temu wiesz, czy banki interesują się Tobą jako klientem, dla którego szykują ofertę.

BIG w BIK, czyli Infomonitor jako dodatek do raportu BIK

Bezpłatnym dodatkiem do raportu BIK, pobieranego bezpośrednio z tej strony, jest Raport z BIG Infomonitor. Znajdują się w nim wpisy dokonane przez wierzycieli, którzy nie mogą wpisywać dłużników do BIK-u (nie są pożyczkodawcami), ale mogą robić to w BIG.

O tym, że coś z BIG jest nie tak, informuje nas czerwona cyferka:

BIuro Informacji Kredytowej informuje, że masz negatywne wpisy w BIG Infomonitor
Il.9 Raport BIK informuje, że masz negatywne wpisy w BIG Infomonitor

Szczegółowe informacje znajdziesz na końcu własnego raportu. Będzie to w formie takiej jak pokazana na obrazku:

Raport BIK i szczegóły wpisów w BIG
Il.10 Raport BIK pokaże Ci ze szczegółami, kto wpisał Cię do BIG, Dzięki temu zlokalizujesz wierzyciela, w tym przypadku KRUK (czyli Prokurę)
BIG to nie BIK. Pamiętaj, to osobny rejestr, prezentowany Ci w raporcie BIK jako dodatek. Nie myl rejestrów. One bowiem różnią się bardzo między sobą. W przypadku BIG usunięcie wpisu następuje zaraz po spłaceniu zadłużenia lub podpisaniu warunkującej to ugody z wierzycielem. Jeśli masz wpisy w BIG i chcesz się ich pozbyć, koniecznie przeczytaj artykuł o umorzeniach długów wpisanych do BIG. Aby zrobić to z maksymalną oszczędnością swojego portfela

Co jeszcze zawiera raport BIK?

Pokazaliśmy kilka elementów raportu z BIK, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. A co jeszcze zawiera raport z BIKu? 90% treści raportu to szczegóły spłaty Twoich zobowiązań tych w BIK istniejących i tych z BIK usuniętych. Znajdziesz zatem pełną historię zobowiązań i w trakcie spłaty i już spłaconych.

W razie problemów ze zrozumieniem treści raportów, interpretacji wskaźników i przede wszystkim chęci dowiedzenia się, jak poprawić swój BIK, zapraszamy do skorzystania z oferty analizy swojego raportu.

Analiza raportu BIK jest bezpłatna dla każdego, kto po jej otrzymaniu zamówi usługę korekty negatywnych wpisów lub usunięcia zapytań kredytowych. Opłata za analiza jest zwracana w momencie podpisywania umowy na wykonanie usługi czyszczenia BIK lub zapytań kredytowych.

Aby zamówić analizę PRZEŚLIJ PLIK Z RAPORTEM BIK na adres: bik@mamdlugi.pl i dokonaj wpłaty zaliczki w wysokości 57 zł klikając:

Zapoznałem się i akceptuję regulamin, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu realizacji zlecenia oraz korzystania z Serwisu na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 4

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...