licytacja samochodu komornik | Chociaż zajęcie pojazdu zza komorniczego biurka może wydawać się w pierwszej chwili absurdalne, to niestety takie przypadki też miały miejsce. Tak - dochodziło do korespondencyjnego zajęcia samochodu.
|

Korespondencyjne zajęcie samochodu. Czy zajęcie auta na odległość jest dopuszczalne?

4.1
(7)

Chociaż zajęcie pojazdu zza komorniczego biurka może wydawać się w pierwszej chwili absurdalne, to niestety takie przypadki też miały miejsce. Tak – dochodziło do korespondencyjnego zajęcia samochodu.

Nasz czytelnik przesłał nam następujące pytanie:

„W dniu wczorajszym otrzymałem drogą pocztową zajęcie mojego pojazdu. Zajmującym jest komornik z innego województwa. Czy takie zajęcie jest ważne? Pomocy!!”

Odpowiadamy na to pytanie: należy przede wszystkim sprawdzić datę pisma od komornika.

Korespondencyjne zajęcie samochodu w 2018 roku

Przed 1 stycznia 2019 roku istotnie znaczna część egzekutorów dokonywała tego typu zajęć samochodów, a skargi wnoszone przez dłużników bywały niestety nagminnie oddalane przez sąd. Na obronę swojego stanowiska, komornicy przedstawiali następujące argumenty:

  1. Twierdzili, że żaden z przepisów nie obligował ich do obecności przy dokonywaniu zajęcia (co jednak kłóci się np. z obowiązkiem umieszczenia znaku zajęcia na zajmowanej ruchomości).
  2. Gdyby jednak okazało się, że ruchomość, która została zajęta, nie istnieje lub przedstawia nikłą wartość, to egzekucję z takiego przedmiotu można było w prosty sposób umorzyć, wydając odpowiednie postanowienie.
  3. Licytację takiego samochodu przeprowadzano zasadniczo tylko wtedy, gdy pojazd „fizycznie” się odnalazł lub gdy wycenił go biegły. Piszę „zasadniczo”, gdyż istnieli „odważni” przedstawiciele zawodu, który wszystkie czynności wykonywali zza biurka (łącznie z wyceną i licytacją). Liczyli oni na to, że nawet gdy dłużnik nie podstawi pojazdu, to przecież i tak nikt nie będzie chciał kupować przysłowiowego kota w worku, a przynajmniej termin licytacji się odbędzie.

Niestety, trzeba przyznać, że przepisy w tej kwestii były bardzo dziurawe i dawały komornikom możliwości do sporych nadużyć. Należy jednak podkreślić, że najbardziej drastyczne nadużywanie ww. luk w prawie, kończyły się często dla nich bardzo źle. Znany jest w środowisku przypadek jednego z asesorów, dla którego zajmowanie zza biurka skończyło się postępowaniem dyscyplinarnym i sprawą karną. Dłużnik oświadczył bowiem, że jest właścicielem pojazdu mechanicznego, który jednak nigdy fizycznie się nie odnalazł. Wierzyciel w następstwie tego złożył skargę do sądu i zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa poświadczenia nieprawdy. Gdyż asesor, nie wiedzieć czemu, wycenił pojazd, którego nigdy nie widział na oczy.

korespondencyjne zajęcie samochodu

Zajęcie zza biurka w 2019 roku

Zajęcie dokonane w ten sposób po 1 stycznia 2019 roku jest już jednak bez cienia wątpliwości wadliwe. Przepisem wskazującym, że zajęcie nie może być dokonane w kancelarii przy kubku gorącej kawy, jest obowiązek utrwalenia tej czynności za pomocą urządzenia rejestrującego. Skoro bowiem ustawodawca wprowadził obligatoryjność nagrywania w tej sytuacji, jest rzeczą oczywistą, że czynność ta nie może się odbyć bez obecności zajmowanej rzeczy. Reasumując, jeżeli zajęcie było dokonane po tej dacie, sugerujemy pilne złożenie skargi na czynność komornika. Nie wiesz, jak ją napisać? Nie ma powodów do zmartwień. Zlecisz to naszym prawnikom, którzy w ciągu 24 godzin przygotują dla Ciebie projesjonalnie stworzoną skargę na koresondencyjne zajęcie samochodu.

Więcej o zajęciach komorniczych

Jeśli oprócz zajęcia samochodu interesują Cię inne elementy egzekucji komorniczej, wiedzę taką uzupełnisz czytając kompendium o zajęciach komorniczych.

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 7

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

0 0 głosów
Ocena artykułi
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze