Alimenty na dzieci spłacane u komornika

Alimenty a zajęcie komornicze konta

4
(6)

Alimenty płacisz regularnie i dobrowolnie, a zajęcie komornicze konta nastepuje z powodu długów innych niż alimenty. Co na to polskie prawo? Jako płacący alimenty niestety nie masz łatwego życia w przypadku egzekucji komorniczej. Niezależnie od tegi, czy traktujesz regulowanie zobowiązań alimentacyjnych sumiennie. czy też unikasz tego obowiązku jak ognia.

Nasz czytelnik należy do tej grupy, która chciałaby mieć pewność, że komornik prowadzący egzekucję weżmie pod uwagę, że część jego zobowiązań to alimenty.

Płacę alimenty zasądzone przez sąd na rzecz mojego małoletniego dziecka w wysokości 1000zł. Moje wynagrodzenie netto / na rękę wynosi 4500zł. jaką kwotę w 2019r może mi potrącić komornik z innego tytułu niż alimenty? Po potrąceniu alimentów które przelewam na konto mojej byłej żony pozostaje mi 3500zł. W jaki sposób powinienem się zabezpieczyć aby komornik nie pobrał mi z konta środków z tytułu miesięcznego wynagrodzenia, które mam przeznaczone na zapłatę alimentów.
pozdrawiam

Zajęcie należności innych niż długi alimentacyjne

Po pierwsze informujemy, że zakres zajęcia wynagrodzenia za pracę przez komornika regulują przepisy kodeksu pracy. Stanowią one, iż w razie egzekucji należności innych niż długi alimentacyjne, wysokość potrącenia wynosi 50% pensji. Wobec tego, w przypadku zarobków rzędu 4 500,00 zł netto, pracodawca potrąci co miesiąc na rachunek bankowy kancelarii komorniczej kwotę 2 250,00 zł.

Zabezpieczenie środków na pokrycie alimentów

Co do drugiego pytania, nie mamy niestety dla Pana dobrych informacji. Ustawodawca nie przewidział bowiem sytuacji, w której dłużnik mógłby ograniczyć zakres zajęcia komorniczego, by dobrowolnie płacić alimenty. Co więcej, odpowiadającemu nie jest znana sytuacja, w której dłużnik będący w Pana sytuacji, złożył skuteczną skargę do sądu, by ten zwolnił spod zajęcia część alimentów. Nie jest również możliwe przedstawienie przez wierzyciela alimentacyjnego wyroku sądowego w kancelarii. I tym samyskuteczne wpłynięcie na postępowanie komornika w tym zakresie.

Jedyne co możemy poradzić w tej sytuacji, to dogadać się z wierzycielem alimentacyjnym. Aby ten złożył wniosek do komornika o egzekucję alimentów. W dalszej kolejności (gdy inne długi zostaną uregulowane) złożył wniosek o umorzenie postępowania.

Alimenty prosto z konta pracodawcy, nie dojdzie wówczas do zajęcia konta

Na marginesie należy wspomnieć, że kodeks pracy przewiduje sytuację, w której wierzyciel alimentacyjny składa tytuł wykonawczy bezpośrednio do zakładu pracy. Wówczas to pracodawca zobowiązany jest do dokonywania potrąceń i przekazywania należnych sum alimentowanym. Taki stan rzeczy może się utrzymywać do czasu, aż zajęcia z jakiegokolwiek tytułu nie dokona komornik sądowy lub administracyjny organ egzekucyjny (US, UM lub ZUS). Lub do momentu, gdy tytuły zostały złożone przez kilku wierzycieli, a łączna kwota należności jest większa niż potrącane wynagrodzenie (tj. trzeba sporządzić plan podziału).

Mam alimenty i inne długi u komornika – co można zrobić?

W niektórych sytuacjach życiowych trzeba wykazać się sprytem i ….umiejętnością liczenia. Obrazuje to nasz artykuł na temat zajęć alimentacyjnych oraz zajęcia wynagrodzenia z dodatkowych (innych niż alimenty) tytułów.

Alimenty a zajęcie komornicze konta lub wypłaty – sposób na uniknięcie zajęcia choćby złotówki. Czyli jak Polacy z alimentami radzą sobie z komornikiem. Przeczytaj koniecznie – artykuł z tzw. „przymrużeniem oka”. Co oznacza, że nie znajdziesz w nim żadnych prawniczych regułek. Odniesień do ustaw czy kodeksów. A za to hsitoryjkę do przeczytania i zorzumienia przez każdego. Również tych, którzy nie są w stanie zrozumieć większości artykułów na temat komorników i zajęć alimentacyjnych. Egzekucji komorniczej z wynagrodzenia czy konta.

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 6

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

1 komentujący “Alimenty a zajęcie komornicze konta”

  1. Witam. Mam zasądzone alimenty na męża 700 zł. Mam inne długi, które pobiera komornik. To jaką wypłatę otrzymam?

Zostaw swój komentarz...