wierzyciel pomagają w restrukturyzacji
||||||

Restrukturyzacja przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą

5
(4)

Restrukturyzacja przedsiębiorców czyli osób prowadzących działalność gospodarczą, jest ratunkiem przed bankructwem w sytuacji, gdy długi nie pozwalają żyć. Nie bawiąc się w fachowe definicje – restrukturyzacja przedsiębiorców to proces układania się ze wszystkimi wierzycielami w taki sposób, aby przedsiębiorca miał możliwość prowadzenia swojej działalności i jednoczesnego spłacania długów – bez komornika, wpisów do BIG, windykacji i życia pod kreską.

Jednym słowem – rolą restrukturyzacji jest zredukowanie długów, zwiększenie okresu spłaty i ugody ze wszystkimi wierzycielami.

Restrukturyzacja przedsiębiorców- od czego zacząć?

Zacznijmy od tego, jak się do niej zabrać. Nie zrobisz tego samodzielnie, bo do jej przeprowadzenia potrzebny jest doradca restrukturyzacyjny. Czyli osoba, która ma uprawnienia do jej przeprowadzenia. Tylko on może pomóc Ci w skutecznej restrukturyzacji. I tylko on ma narzędzia prawne do jej przeprowadzenia.

Restrukturyzacja może być przeprowadzona wyłącznie przez licencjonowanego doradcę restrukturyzacyjnego.

Jeśli potrzebujesz skutecznego doradcy, możemy pomóc Ci w dotarciu do takiej osoby. Napisz do nas: biuro@mecenatura.pl

Co daje przedsiębiorcy restrukturyzacja?

Bardzo dużo. Przede wszystkim aż 4 miesiące oddechu od długów. Rozpoczęcie procesu restrukturyzacji niejako zamraża na 1/3 roku wszystko, co jest zmorą przedsiębiorcy.

Restrukturyzacja przedsiębiorcy - co dzieje się, gdy doradca restrukturyzacyjny zarejestruje proces?
 • natychmiast zawieszane są wszystkie czynne egzekucje komornicze
 • od tego momentu żaden kontrahent przez 4 najbliższe miesiące nie może wypowiedzieć Ci umowy
 • żaden z wierzycieli nie upomina się o pieniądze, wygaszana jest windykacja
 • żaden z wierzycieli nie może wystąpić z pozwem do sądu
 • nie musisz myśleć o zaległościach, możesz skupić się na płaceniu bieżących zobowiązań

Wygląda niezwykle bajkowo, nieprawdaż? Tyle tylko, że jest to prawda. Przedsiębiorcy prowadzący działalność latami przyzwyczajali się do tego, że od państwa dostają co najwyżej kijem po plecach. Ale w tym przypadku państwo postanowiła raz jeden dać im prezent. W postaci ustawy, która reguluje proces restrukturyzacji i pozwala uniknąć bankructwa, utraty majątku i zagrzebania na lata w szarej strefie.

Restrukturyzacja przedsiębiorców sposobem na wyjście z dołka finansowego

Co więcej – z restrukturyzacji przedsiębiorców skorzystać może każdy. Nie ma żadnych kryteriów, które trzeba spełnić. Ani wysokości zadłużenia, ani stażu działalności gospodarczej, ani dochodów. Warunkiem umożliwiającym rozpoczęcie procesu restrukturyzacji prowadzących działalność gospodarczą jest tylko posiadanie minimum dwóch wierzycieli. Ale nie sądzę, aby zadłużony przedsiębiorca cierpiał na ich deficyt.

Restrukturyzacja przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w praktyce

Wielu przedsiębiorców boi się restrukturyzacji, choćby dlatego, że wiąże się ona ze słowem budzącym strach. Jest nim sąd. Nie ma się czego bać. Prowadzący działalność nie chodzi do żadnego sądu. Obecność w ustawie o restrukturyzacji instytucji sądu jest związana z tym, że sąd finalnie zatwierdza przeprowadzoną restrukturyzację. Po to, aby miała ona moc prawną. Dzięki temu warunki wynegocjowane w procesie restrukturyzacji są obligatoryjne dla każdego z wierzycieli.

Restrukturyzacja jest procesem pozwalającym na rozpoczęcie spłacania długów i jednoczesne zarabianie na prowadzeniu działalności gospodarczej. Jest rozwiązaniem niezwykle korzystnym, gdyż eliminuje egzekucję komorniczą. A ta, jak wiadomo, szybko kończy marzenia o wyjściu z długów. Restrukturyzacja odwrotnie – ona na wyjście z długów pozwala.

Jesteś ciekaw jak to wygląda w praktyce?

Restrukturyzacja prowadzących działalność gospodarczą krok po kroku
 1. Podpisujesz umowę z licencjonowanym doradcę restrukturyzacyjnym (tylko on może przeprowadzić proces).
 2. Przesyłasz doradcy listę wierzycieli.
 3. Doradca odwiedza Cię osobiście, przygotowuje plan restrukturyzacji możliwy do realizacji dla Ciebie.
 4. Plan wysyłany jest do wszystkich wierzycieli wraz z kartami do głosowania za przyjęciem lub odrzuceniem planu.
 5. Gdy karty wrócą do doradcy, ten składa je w sądzie w celu zatwierdzenia zawarcia układu.
 6. Układ wchodzi w życie, zaczynasz spłacać wierzycieli wg ustalonego planu.
 7. Zawieszone na czas restrukturyzacji egzekucje komornicze są umarzane.
 8. Dokonane przez wierzycieli wpisy w BIG są usuwane.
 9. Prowadzisz działalność bez żadnych obciążeń i spłacasz swoje długi wg planu.

Plan restrukturyzacyjny stworzony jest pod Ciebie. Pozwala on na takie zaproponowanie warunków spłaty, abyś im sprostał. Oczywiście doradca restrukturyzacyjny stara się również dokonywać częściowych umorzeń, aby Twój dług został maksymalnie zredukowany.

Głosowanie nad planem spłaty – czyli to, od czego zależy powodzenie twojej restrukturyzacji

Każdy z wierzycieli otrzymuje plan spłaty Twojego zadłużenia wobec niego.

Przykładowo, bank w którym masz wypowiedziany kredyt o wartości 200 tysięcy złotych, otrzyma taką propozycję:
 1. Umorzenie 40.000 zł
 2. Rozbicie pozostałej kwoty zadłużenia na raty rosnące wg schematu:
  • Pierwsze 55 rat po 750 zł,
  • Kolejne 70 rat po 950 zł,
  • Pozostałe raty po 1100 zł.

I decyduje o jego przyjęciu bądź odrzuceniu. Wierzyciele w ogromnej większości decydują się na akceptację, gdyż paradoksalnie jest to dla nich opłacalne. Znacznie bardziej niż szukanie dłużnika – bankruta i w perspektywie sprzedaż nieściągalnego długu. Dlatego też restrukturyzacja prowadzących działalność gospodarczą przebiega z reguły płynnie i bez kłód pod nogi rzucanych przez wierzycieli. Zastanawiasz się zapewne, co stanie się, gdy np. 2 z 10 Twoich wierzycieli zagłosuje przeciwko? Otóż nic.

Do przyjęcia planu wystarczy zagłosowanie na „tak” wierzycieli 2/3 kapitału zadłużenia. To oznacza, że pojedyncze sprzeciwy (jeśli nie będą to sprzeciwy największych wierzycieli, nie będą miały znaczenia dla przyjęcia planu. 2/3 wystarczą, aby sąd plan zatwierdził. A ci, którzy nie zgodzili się na warunki, będą je mieli po prostu narzucone. Teraz wiesz już, dlaczego tak ważna jest w restrukturyzacji obecność sądu.

Restrukturyzacja – podsumowanie

Restrukturyzacja jest nierzadko jedynym rozwiązaniem dla zadłużonej osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Pozwala na uniknięcie komornika, presji windykacji – jednym słowem można zacząć żyć i pracować od nowa.

Dodatkowym „smaczkiem” jest dla prowadzących działalność gospodarczą to, że mogą oni zrestrukturyzować swoje prywatne kredyty. W ramach restrukturyzacji zobowiązań związanych z prowadzeniem biznesu.

Restrukturyzacja to droga do normalizacji każdego zadłużonego przedsiębiorcy. Sposób na życie, pomimo długów.

Aby z niej skorzystać, napisz: biuro@mecenatura.pl

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...