Co zrobić, aby firma leasingowa nie wypowiedziała umowy?

3
(2)

Wypowiedzenie umowy leasingu oznacza mnóstwo kłopotów. I dodatkowych kosztów. Jeśli zatem spóźniasz się z ratami leasingu, grozi Ci wypowiedzenie, a chciałbyś za wszelką cenę go uniknąć, pomyśl o rozwiązaniu, które od niedawna dostępne jest dla wszystkich przedsiębiorców. Jest nim

Restrukturyzacja umowy leasingowej

Rozpoczęcie procesu restrukturyzacji zabezpieczy Cię bardzo skutecznie przed wypowiedzeniem umowy leasingu. Niezależnie od tego, w jakiej firmie leasing posiadasz. Firmy leasingowe muszą bowiem przestrzegać nowych przepisów, które dają każdemu przedsiębiorcy w chwilowych kłopotach możliwość zrestrukturyzowania swoich zobowiązań, a tym samym odzyskanie płynności finansowej.

Restrukturyzacja musi być przeprowadzona przed licencjonowanego doradcę restrukturyzacyjnego.

Restrukturyzacja dłużnika leasingowego – korzyści

Dlaczego restrukturyzacja jest dla Ciebie niezwykle korzystna?
  • Przez cały okres jej trwania (4 miesiące) żaden z wierzycieli nie może wypowiedzieć Ci umowy
  • Jeśli posiadasz czynne egzekucje komornicze – są one zawieszane na czas trwania procesu restrukturyzacji
  • Przez 4 miesiące trwania procesu nie płacisz zaległych zobowiązań nikomu – bez żadnych konsekwencji, bo tak stanowi ustawa
  • Cały proces nadzoruje doradca restrukturyzacyjny, Twoja rola to wyłącznie przesłanie wykazu wierzycieli
  • Firma leasingowa w trakcie wspomnianych 4 miesięcy nie może Cię windykować ani zabrać Ci przedmiotu leasingu

Co zrobić, aby uchronić się przed wypowiedzeniem umowy leasingu – działania praktyczne

Wielu przedsiębiorców nie zna swoich praw, jakie przyniosła im na tacy nowa ustawa. Boją się restrukturyzacji, nie mając jednakże bladego pojęcia, że to dla nich wybawienie. Jeśli zatem grozi Ci wypowiedzenie umowy leasingu, a chcesz uniknąć przykrych jego konsekwencji, dowiedz się, czym jest restrukturyzacja leasingu. I jak działa.

Restrukturyzacja jest procesem pozwalającym na kontrolowaną spłatę swojego zadłużenia wobec wszystkich wierzycieli. W tym i firm leasingowych. W praktyce polega ona na przygotowaniu przez doradcę planu spłaty, adekwatnego do Twoich aktualnych i przyszłych możliwości finansowych. Plan spłaty, wraz z kartami do głosowania, jest rozsyłany przez doradcę do wszystkich wierzycieli. Ich obowiązkiem jest zagłosowanie nad przyjęciem lub odrzuceniem propozycji.

Uwaga: aby plan został przyjęty, wystarczy zgoda 2/3 wierzycieli. Zatem nie jest tak, że firma leasingowa, uznając restrukturyzację za niekorzystną dla siebie, może ją zablokować. Jeśli zostanie przegłosowana i będzie w mniejszości, plan spłaty zostanie jej po prostu narzucony głosem większości.

Pamiętać należy, że wspomniane 2/3 liczone jest od kapitału, a nie ilości wierzycieli.

Po otrzymaniu przez doradcę kart z głosami, następuje ich przeliczenie i przekazanie do sądu. Który na podstawie głosowania (jeśli było dla Ciebie korzystne) uznaje proces restrukturyzacji za ważny i zatwierdza go.

Od tego momentu zaczynasz spłacać wierzycieli wg planu spłaty. Ponieważ restrukturyzacja jest zatwierdzona przez sąd, żaden z wierzycieli nie może się jej przeciwstawić. Dodatkowo wszyscy wierzyciele, którzy wpisali Cię do BIG, muszą wpisy te usunąć.

Restrukturyzacja jest dla Ciebie zbawieniem od wypowiedzenia umowy leasingu nawet wówczas, gdy nie dojdzie do skutku

Dlaczego? Już tłumaczę. Wyobraź sobie, że przez 4 miesiące nie wydajesz na spłatę zaległych długów ani złotówki. A jednocześnie normalnie zarabiasz, regulując tylko bieżące zobowiązania. Masz zatem  możliwość przesunięcia dotychczasowych wydatków na jednego wierzyciela – firmę leasingową. Dzięki temu bardzo szybko uregulujesz zobowiązania wobec leasingodawcy. I oddalisz od siebie widmo wypowiedzenia umowy na leasingowane przedmioty.

Czy restrukturyzacja jest możliwa, gdy wierzyciel jest tylko jeden – firma leasingowa?

To kolejna zaleta restrukturyzacji. Może być ona przeprowadzona co prawda tylko wtedy, gdy posiadasz minimum dwóch wierzycieli, jednakże za dług uznajemy wszystko, co nie jest zapłacone w terminie.  Zatem nawet w sytuacji, gdy Twoim problemem są tylko i wyłącznie niezapłacone raty leasingu, możesz skorzystać z dobrodziejstwa restrukturyzacji, dołączając dowolnego drugiego wierzyciela. Może być nim zarówno ZUS, jak i Urząd Skarbowy. I uratować dzięki niej swoje leasingowane samochody, maszyny czy sprzęt rolniczy.

Podkreślę tutaj sprzęt rolniczy, gdyż restrukturyzacja jest dedykowana nie tylko przedsiębiorcom. Ustawa pozwala na skorzystanie z restrukturyzacji także rolnikom.

Jak rozpocząć restrukturyzację leasingu?

Musisz znaleźć skutecznego, sprawdzonego i znającego się na rzeczy doradcę restrukturyzacyjnego. Jeśli chcesz otrzymać kontakt do firmy, która specjalizuje się w restrukturyzacji leasingów, napisz do nas: leasingi@mamdlugi.pl

Czy restrukturyzacja umowy leasingowej możliwa jest także w sytuacji, gdy umowa ta została już wypowiedziana?

Tak, jest możliwa. Jednakże w takiej sytuacji wymagane są konsultacje z doradcą, który oceni sytuację pod kątem możliwości ochrony przedmiotu leasingu przez zabezpieczeniem przez właściciela. Czyli firmę leasingową. W takiej sytuacji, gdy umowa jest wypowiedziane, niezbędne jest jak najszybsze skorzystanie z możliwości konsultacji telefonicznych z licencjonowanym doradcą, specjalizującym się w leasingach i restrukturyzacji wypowiedzianych umów. Kontakt do takiego doradcy otrzymasz zgłaszając do nas swój problem drogą mailową: leasingi@mamdlugi.pl

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

1 komentujący “Co zrobić, aby firma leasingowa nie wypowiedziała umowy?”

Zostaw swój komentarz...