kalkulacja kosztów lesingu

Ile kosztuje windykacja leasingu? Poznaj koszt windykacji

4.2
(5)

Klientom firm leasingowych, którzy wpadli w długi, grozi kawalkada opłat – pora sprawdzić, ile kosztuje windykacja leasingu w zależności od tego, czy wybrali oni firmę leasingową, która na windykacji leasingu zarabia symbolicznie, średnio, czy też może łupi dłużnika bez żadnych zahamowań.

Windykacja wypowiedzianej umowy leasingu – koszty działań windykacyjnych przerzucone na dłużnika

Praktycznie każda z firm leasingowych korzysta z tak zwanej zewnętrznej firmy windykacyjnej. Jest to rozwiązanie dla leasingodawców idealne, gdyż nie ponoszą oni kosztów obsługi windykacyjnej w sposób bezpośredni. Nie muszą martwić się o pracowników terenowych, samochody służbowe i konsekwencje ich działań w stosunku do osób mających długi leasingowe.

Zewnętrzna firma windykacyjna otrzymuje zlecenie i realizuje je. Ma albo odzyskać pieniądze, albo przedmiot leasingu. Są to zatem ci windykatorzy, których boją się dłużnicy leasingowi. Bo wiedzą, że pojawienie się windykacji terenowej oznacza, iż skończyły się negocjacje, przedłużanie terminów spłaty i gra w obietnicę spłaty. Teraz działać trzeba po męsku: ostatecznie porozumieć się z leasingodawcą i wznowić umowę lub ją zakończyć zwrotem przedmiotu leasingu.

Na tym etapie odmowa zwrotu przedmiotu leasingu najczęściej kończy się złożeniem przez windykację leasingów zawiadomienia z artykułu 284 § 2, który brzmi:

„Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

Za to wszystko płaci dłużnik. Ale ile? Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje windykacja leasingów odpowiada tabela opłat i prowizji załączona do umowy leasingowej. Znajdziesz ją w tym artykule.

Ile kosztuje windykacja leasingów? Stan na jesień 2020

Jest kilka firm leasingowych, które nie uznają za etyczne zarabianie na windykacji leasingów. Są to firmy, w których koszty windykacji nie przekraczają 500 zł. Do najlepszych pod tym względem należą ING, EFL, Pekao Leasing, Impuls-Leasing czy mLeasing.

Na drugim biegunie pazerności mamy bowiem firmy leasingowe, w których windykacja leasingów kosztuje minimum 1000 zł. Tyle zapłacisz za bycie dłużnikiem windykowanym przez PSA Finance, Santander Consumer Multirent, BNP Paribas Leasing. Tysiaka zapłacisz również mając długi w trakcie leasingowania pojazdu od Grupy Banków Spółdzielczych. A powyżej będąc dłużnikiem VW Leasing.

Mając wysokie raty leasingowe i niewiedzę o tym, ile kosztuje windykacja leasingu, otrzymasz do zapłaty równowartość swojej raty leasingowej (w BOŚ Banku). Co może być bolesne, gdyż górnej granicy kosztów windykacji nie ma….

Gdy będziesz miał wysoki poziom przeterminowanego zadłużenia, po kieszeni „skrobnie” Cię również Idea Getin Leasing, która naliczy Ci 250 zł + 2% wartości windykowanej kwoty.

Będąc pechowcem za windykację leasingu zapłacisz nawet 9000 zł. Taką maksymalną kwotą z tytułu windykacji może obciążyć swojego dłużnika VFS, czyli Volvo Leasing.

Podpisując umowę leasingową nie wiesz, jak potoczą się jej losy, dlatego weź pod uwagę dane o tym, ile kosztuje windykacja leasingów. Kryterium kosztów windykacji w firmie leasingowej może być dla Ciebie niezwykle istotne, gdy firma leasingowa wypowie Ci umowę. A tego nie przewidzisz na etapie jej zawierania. Pomijając kryterium kosztów windykacji, możesz gorzko zapłakać. O wpływie wyboru firmy leasingowej na losy samej umowy przeczytasz w naszych licznych artykułach o windykacji leasingu.

Ile kosztuje windykacja leasingu? Poznaj koszt windykacji

Koszty windykacji stałe i nieznane dłużnikowi wcześniej

Proszę pamiętać, że podane w tabeli koszty windykacji to opłata za sam fakt, że firma leasingowa musiała uruchomić windykację. Koszty windykacji zafakturowane przez zewnętrzną firmę windykacyjną są często wielokrotnością tej kwoty. I nie sposób ich przewidzieć, co powoduje, że powstaje sytuacja, w której dłużnik musi liczyć się z bardzo dużymi kosztami. Na które, de facto, nie ma żadnego wpływu. A poniesienie ich jest warunkiem wznowienia umowy leasingu. Dlatego też umowy leasingowe są nazywane jednostronnie korzystnymi. Dłużnik pod ścianą nie ma wyjścia – musi pokryć koszty windykacji podane przez leasingodawcę jako rzeczywiste poniesione koszty. Te jednak można negocjować. Chcesz poznać szczegóły – skontaktuj się z nami.

Tabela opłat windykacyjnych w popularnych firmach leasingowych – jesień 2020

Firma leasingowaIle kosztuje windykacja leasingu (stawka za każdą umowę)
Alior Leasingdo 999 zł
BNP Paribas Leasing1.000 zł za każdą interwencję
BOŚ Leasingkwota ostatniej raty brutto
BPS Leasing1000 zł
EFL500 zł
Idea Getin Leasing300 zł za każdy wyjazd windykacji + 2% wartości przeterminowanych
Impuls Leasing500 zł
ING Lease200 zł
Millennium Leasing250 zł
mLeasing250 zł
Pekao Leasing200 zł
PKO Leasingoczekiwanie na dane
PSA Finance1000 zł – 1600 zł
Santander Consumer Multirentminimum 1200 zł
Santander Leasing (były BZWBK Leasing)oczekiwanie na dane
Toyota Leasing950 zł
VFS (Volvo Leasing)10% wartości zadłużenia z dnia wydania zlecenia windykacyjnego, nie mniej niż 900 PLN i nie więcej niż 9 000 PLN (wizyta)
Volkswagen Leasing1200 zł do 1800 zł w zależności od kwoty windykowanego zadłużenia

Co ukrywa się pod nazwą windykacja leasingów, czyli o opłatach ukrytych w regulaminach firm leasingowych jako „rzeczywiste koszty windykacji”

Jak pisałem wcześniej, każda firma leasingowa prezentuje w Tabeli Opłat i Prowizji, ile kosztuje windykacja leasingu. Podaje też rzeczywiste koszty windykacji przedmiotu leasingu. Pora zatem uświadomić sobie, dlaczego tak ważne jest podpisanie ugody z leasingodawcą w sytuacji, gdy dochodzi do windykacji leasingu.

Brak ugody i w konsekwencji wznowienia umowy leasingowej prowadzi do zabezpieczenia przedmiotu leasingu. A to generuje rzeczywiste koszty windykacji, którymi obarczany jest dłużnik.

Z jakiego tytułu naliczane są dodatkowe koszty windykacji wypowiedzianych umów leasingowych?

1. Odbiór przedmiotu leasingu

Koszt odbioru przedmiotu leasingu jest naliczany za przyjazd pracownika lub pracowników windykacji wskazanej przez leasingodawcę na miejsce postoju np. leasingowanego pojazdu i zabezpieczenie przedmiotu leasingu.

Unikniesz go, współpracując z firmą leasingową i samodzielnie odstawiając przedmiot leasingu.

2. Koszty transportu na wskazany przez firmę leasingową parking

Mamy tutaj możliwe 2 popularne scenariusze. Jeden to transport przez windykację leasingów zabranego przedmiotu np. lawetą. Drugi – odstawienie pojazdu na parking poprzez uruchomienie go i transport na kołach. Np. z wykorzystaniem pracownika firmy windykacyjnej jako kierowcy. W tym przypadku również możesz zredukować te koszty ustalając z windykacją leasingów miejsce docelowe i samodzielnie transportując zdawany sprzęt.

3. Wycena pojazdu zabranego przez windykację przez rzeczoznawcę

Wchodząc na aukcje firm leasingowych masz dostęp do mniej lub bardziej szczegółowego opisu stanu samochodu. Najczęściej sporządzonego przez firmę DEKRA. Oględziny techniczne służą wycenie pojazdu. Której koszt jest doliczany do Twego zadłużenia. Nie masz wpływu na jego wysokość.

4. Koszty przygotowania pojazdu do sprzedaży, czyli czyszczenie, mycie, odświeżanie, dezynfekcja

W niewielkim stopniu masz możliwość wpływu na ten koszt. Nawet gdy oddajesz pojazd w stanie nieskazitelnej czystości. Pytanie, czy firma leasingowa nie policzy Ci opłaty za przygotowanie pojazdu mimo to, jest pytaniem otwartym. Te gorsze pewnie skorzystają z okazji….

5. Opłata za wystawienie na aukcję i prowizje firmy przeprowadzającej aukcje

To ostatni element, który może sprawić, że zostaniesz obarczony dodatkową opłatą z tytułu windykacji. Kolejna z rzeczy, na które nie masz wpływu. Masz za to wpływ na to, czy do takiej sytuacji (sprzedaż przedmiotu leasingu na aukcji) w ogóle dojdzie.

Zanim windykacja leasingu zabierze Ci np. samochód, masz wiele możliwości, aby do tego nie dopuścić. Skontaktuj się z nami, zanim samochód zostanie Ci zabrany. I na własnej skórze przekonasz się, ile kosztuje windykacja leasingu.

Czy można uniknąć kosztów windykacji leasingów?

Odpowiedź na to pytanie jest dość jednoznaczna.Tak lub nie. W pełni zależy od tego, jak zachowujesz się po wypowiedzeniu umowy leasingu.

Nie, nie można uniknąć kosztów windykacji

Nie, jeśli nie współpracujesz z firmą leasingową. Bawisz się z windykacją w kotka i myszkę, składasz deklaracje i podajesz terminy, których nie dotrzymujesz. Grasz na zwłokę, aby maksymalnie wydłużyć czas pozostały do zwrotu samochodu z powodu wypowiedzenia. Posuwasz się do ukrywania pojazdu czy przedstawiania sfałszowanych potwierdzeń spłaty windykowanego zadłużenia.

Tak, można uniknąć lub mocno zredukować koszty windykacji leasingu

Tak, jeśli podejmujesz z firmą leasingową negocjacje, a nie gierki. Przedstawiasz swoją sytuację, realny plan wyjścia z zaległości leasingowych i jesteś w tym szczery. Firmy leasingowe – te klasowe – doceniają szczerość i chęć współpracy.

W ramach motywacji do rozpoczęcia procesu wychodzenia z długów leasingowych mogą zaproponować umorzenie kosztów windykacji w znacznej części, czasami nawet w całości.

Jeśli nie radzisz sobie z negocjacjami, napisz do nas, podpowiemy rozwiązanie: leasingi@mamdlugi.pl

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 5

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...