Rejestracja w BIK – jak szybko założyć konto
Rejestracja w BIK rozumiana jako utworzenie własnego lub firmowego profilu w BIK to jedna z podstawowych czynności. Powinien wykonać ją każdy, kto poważnie traktuje swoje życie kredytowe.
W dzisiejszych czasach raport BIK to już nie tylko generator niekończących się tabel, ale i szereg innych użytecznych usług.
- Jak szybko założyć konto w BIK?
- W jaki sposób zweryfikować swoją tożsamość?
- Czy osoby mieszkające za granicą mogą założyć konto w BIK?
Aby zatem skorzystać z wszystkich dobrodziejstw jakie oferuje system Biura Informacji Kredytowej, na początek należy otworzyć konto użytkownika na stronie bik.pl. Wiąże się to również z koniecznością przejścia stosunkowo dokładnej weryfikacji, gdyż mowa o dostępie do mocno poufnych informacji.
Rejestracja w BIK krok po kroku
Aby pobrać raport ze strony BIK.pl należy zacząć od rejestracji konta w tym portalu i przeprowadzenia weryfikacji danych.
Sprawniej przejdziesz przez ten proces jeśli wcześniej warto przygotujesz sobie:
- skan lub dobrej jakości zdjęcie dokumentu tożsamości (dowód osobisty, polski paszport lub karat pobytu),
- adres zamieszkania,
- numer telefonu komórkowego,
- dane do konta osobistego.
Rejestrację zaczynamy oczywiście od przejścia na stronę BIK zawierającą formularz rejestracyjny
1. W przeglądarce wpisz adres bik.pl
2. Na stronie kliknij przycisk Zaloguj się. (Proszę nie szukaj przycisku utwórz konto, zarejestruj się lub podobnej treści – na tej stronie takiego nie znajdziesz)
3. Pojawi się okienko umożliwiające logowanie do portalu i rejestrację nowego użytkownika. Kliknij Załóż konto
4. Po wykonaniu tej czynności pojawi się strona zawierająca formularz do wprowadzenia potrzebnych danych. Wypełnij go i naciśnij Dalej
5. Jeśli podane dane nie były wcześniej użyte do rejestracji zostaniesz jeszcze raz poproszony o ich sprawdzenie. Jeśli w formularzu nie było błędów naciśnij Dalej
6. W tym miejscu będziesz zmuszony wybrać formę weryfikacji swoich danych. My zalecamy pierwszą szybszą opcję: skan dokumentu tożsamości. Rejestracja w BIK przechodzi do kolejnego etapu. Kliknij plus i dodaj zeskanowany dokument tożsamości.
7. Po dodaniu dokumentów i naciśnięciu guzika Dalej system przekieruje Cię do systemu szybkich płatności. Dzięki temu wykonasz przelew identyfikacyjny (1 zł).
8. Po wykonaniu przelewu pozostaje czekać na dalszy etap weryfikacji. Niestety BIK nawet przy dobrej jakości skanów dokumenty nie są automatycznie weryfikowane. W tym momencie musisz poczekać na zakończenie etapu weryfikacji.
9. Jeśli wszystko pójdzie dobrze na podany w trakcie rejestracji adres e-mail otrzymasz wiadomość z informacją, że dane z przesłanych zdjęć zostały zweryfikowane i BIK zaprasza Cię do ustawienia hasła w swoim portalu. Kliknij w odnośnik z wiadomości e-mail. Otworzy się panel umożliwiający ustawienie hasła. Zanim jednak ustawisz hasło, odezwie się sygnał przychodzącego SMS-a w telefonie jaki podałeś na początku rejestracji…
… i będziesz mógł w pełni wypełnić formularz ustawienia hasła kończąc rejestrację w BIK.
10. Po tej czynności aby dostać się do Panelu BIK będziesz musiał zalogować się od początku, czyli podać swój e-mail, hasło i wybrane cyfry z numeru PESEL.
Rejestracja w BIK bez indywidualnego konta w banku?
Aby opisana wcześniej weryfikacja skończyła się pozytywnie koniecznie trzeba posiadać indywidualne konto w banku. Rejestracja w BIK nie powiedzie się jeśli konto współdzielisz np. z małżonkiem.
Co jednak, gdy z jakichś względów nie możesz lub nie chcesz wykorzystać konta bankowego do weryfikacji? BIK przewidział i taką sytuację, aby pominąć przelew weryfikacyjny w punkcie 6-tym wybierasz wówczas opcję „List polecony” tak jak ukazałem to na rysunku poniżej. Nie musisz wówczas wykonywać przelewu ani przesyłać skanu dokumentu.
Powinieneś jednak uzbroić się jednak w cierpliwość, gdyż zanim list zostanie wysłany, dotrze do Ciebie i informacja o tym wróci do BIK minie zapewne kilka tygodni. To zdecydowanie najbardziej czasochłonna metoda rejestracji w BIK.
Pobieranie raportu z BIK.pl
Gdy już przejdziesz rejestrację i weryfikację w systemie Biura informacji Kredytowej przychodzi czas na skorzystanie z najpopularniejszej usługi tej instytucji. Wygenerowanie raportu BIK.
1. Przejdź na stronę BIK.pl i wybierz Zaloguj się → Twój profil główny lub Profil firmowy (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś przedstawicielem spółki)
2. Kliknij pobierz pełny Raport BIK
3. Zanim finalnie zamówisz raport BIK jeszcze raz przedstawi Ci swoją ofertę, wybierz Sprawdź ofertę
4. Z proponowanych pakietów wybierz jeden z tych, które zawierają Raport BIK (np. pojedynczy raport za 49 zł)
Jak pobrać raport w postaci pliku PDF
Wszystkie zakupione i wygenerowane raporty dostępne są po kliknięciu w menu Raporty → Raport o mnie
1. Kliknij Wygenerowane raporty → Pobierz PDF.
2. Zapisz raport na dysku swojego komputera lub pamięci telefonu.
Jaki raport BIK wybrać po rejestracji – płatny czy darmowy?
Płatny raport otrzymasz od ręki, na darmowy musisz zaczekać do 30 dni. Jeśli Twój problem z BIK jest palący, to zdecydowanie wybierz raport płatny – otrzymasz go od ręki. Więcej na ten temat przeczytasz w dedykowanym artykule Jak sprawdzić BIK?
Co zrobić z Raportem BIK?
Rejestracja w BIK i pozyskanie raportu to często dopiero pierwsze kroki w odbudowie zdolności kredytowej. Dzięki nim dowiesz się jak Twoja historia kredytowa widziana jest z perspektywy kredytodawców. Całkiem sporo użytecznych informacji na swój temat pozwoli dodatkowo uzyskać Ci analiza raportu BIK wykonana przez specjalistę. O tym co zyskasz korzystając analizy napisaliśmy w artykule o analizach raportów.