|||||

Konto bezpieczne od komornika w banku

4.3
(89)

Jeśli wpadłeś w długi i spodziewasz się egzekucji komorniczej, konto bezpieczne od komornika jest dla Ciebie czymś wręcz obowiązkowym. Konto bankowe, którego nie zajmie komornik, jest dostępne dla każdego potrzebującego, który musi zabezpieczyć swoje wpływy przed zabraniem ich przez egzekutora. Pamiętaj, że w 2023, do połowy roku, kwota wolna od zajęcia na koncie bankowym to 2617,50 zł.

Konto bezpieczne od komornika chroni przed zdublowanym zajęciem

O zjawisku zdublowanego zajęcia komorniczego boleśnie przekonują się każdego miesiąca dłużnicy od morza do Tatr. Jest to bowiem zjawisko powszechne i polega ono na jednoczesnym zajęciu wynagrodzenia za pracę i konta bankowego. Czyli raz komornik zabiera część wynagrodzenia (w tej tabeli sprawdzisz, ile może zabrać komornik z wypłaty), a drugi raz sięga po pieniądze na koncie bankowym. Innymi słowy Twoja wypłata zajmowana jest dwukrotnie. Pierwszy raz w zakładzie pracy, a drugi raz po przelaniu pozostałych środków przez pracodawcę na konto bankowe.

Teraz wiesz już, że zajęcie komornicze może być podwójnie dotkliwe. I dlaczego konto bezpieczne od komornika jest dla Ciebie ratunkiem. Pozostaje wyjaśnić, co to właściwie jest to konto, którego nie może zająć komornik i jak je zdobyć. Ale zanim to zrobimy, kilka faktów istotnych dla dłużnika.

Ile komornik może zabrać z konta bankowego, a ile musi zostawić, czyli ile wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego w banku

Kwota wolna od zajęcia na koncie bankowym to środki, które prawo polskie gwarantuje każdemu dłużnikowi jako pieniądze, których nie może zabrać komornik.

Jest to kwota stała i nie zależy od ilości zajęć komorniczych ani wielkości zadłużenia. Kwota wolna od komornika na koncie bankowym to zawsze 75% pensji minimalnej brutto. W roku 2023 kwota wolna od zajęcia to 2617,50 zł. Kwota ta odnawia się każdego miesiąca. Skąd wzięła się ta kwota, wyjaśniam:

3490 zł (wynagrodzenie minimalne brutto w 2023 roku). 75% wynagrodzenie minimalnego to 2617,50 zł (kwota wolna od zajęcia na koncie bankowym)

W którym banku komornik nie zajmie konta?

Nie jest rzecz jasna tak, że spośród polskich banków jest jeden, w którym dziwnym zbiegiem okoliczności komornik nie zajmuje kont. To byłoby zbyt proste. Jak zawsze, gdy chcemy być sprytniejsi od komornika, musimy uciec się do sposobu. Sposobu na komornika.

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, w jaki sposób komornik zajmuje konta bankowe dłużników. I dlaczego żadne konto „klasyczne” nie umknie jego uwadze. Egzekutor przystępując do działań korzysta ze specjalnego programu komputerowego o nazwie OGNIVO. Jest to system, pozwalający komornikowi po wpisaniu numeru PESEL dłużnika, na znalezienie wszystkich kont bankowych ściganego za długi. Ponieważ do systemu OGNIVO należą wszystkie możliwe banki, komornik otrzymuje wyniki w przeciągu kilku sekund. Po prostu wyświetlają mu się wszystkie Twoje rachunki bankowe. Nawet te, o których sam nie pamiętasz, że posiadasz.

Zatem w tej walce jesteś na pozycji praktycznie straconej. Komornik ma Cię na widelcu. Ale nie martw się, używając fortelu przechytrzysz go i sprawisz, że będziesz miał konto bezpieczne od komornika. W polskim banku.

W jaki sposób stać się posiadaczem rachunku niewidocznego dla komornika?

Do tego, aby stać się szczęśliwym użytkownikiem konta bezpiecznego od komornika, wystarczy wykonanie prostej czynności: założenia rachunku w jednym z polskich banków i przeprowadzenie niewielkiej i bardzo prostej operacji. Zamówienia do tegoż konta karty podarunkowej. Wraz z kartą otrzymujemy nowy, dodatkowy rachunek bankowy do jej obsługi. I to jest już wszystko, aby móc cieszyć się kontem bezpiecznym od komornika. Aby pokazać, jak bardzo prosta jest to procedura, pokażemy ją niebawem krok po kroku w postaci obrazowej.

Zakładamy konto bezpieczne od komornika, za które dodatkowo bank nam zapłaci

Konto bez komornika rzecz jasna będzie internetowe, zatem zakładamy je przez Internet. Wchodząc na stronę banku wypełniamy formularz, zatwierdzamy dane i zaznaczamy chęć otrzymania prezentu od banku. Promocja trwa praktycznie cały czas, zmieniają się tylko jej warunki i prezenty. Uśredniając możemy założyć, że założenie konta bezpiecznego od komornika zaowocuje prezentem o wartości 200 zł. Jeśli bardzo zależy Ci na promocyjnych warunkach dla pewności sprawdź, co akurat oferuje bank.

Gdy konto jest już założone dokonujemy wpłaty na jego rachunek, aby móc zamówić kartę prezentową. Te kartę, która stanowi prawdziwy cel operacji i pozwoli uchronić pieniądze przed komornikiem. Jej koszt to zaledwie 15 złotych, tyle zatem minimalnie należy posiadać na rachunku głównym, aby móc ją zamówić.

Karta pojawi się w zakładce, a wraz z nią pojawi się nowy numer rachunku do jej obsługi. Od tego momentu ten numer rachunku jest jedynym, który powinniśmy podawać jako numer konta do wpłat. Gdyż tylko w ten sposób uzyskujemy pewność, że przelewane na konto bezpieczne od komornika nie staną się jego łupem.

Na koniec istotna informacja, która często jest przez dłużników pomijana. Konto główne musi być założone przez osobę wolną od komornika, czyli niezadłużoną. Natomiast zamówiona karta podarunkowa powinna być imienna i wystawiona na osobę potrzebującą konta bezpiecznego od komornika.

Dzięki temu staje się ona własnością dłużnika, a numer rachunku do jej obsługi jego kontem, którego komornik nie zobaczy w systemie OGNIVO. Podsumowanie:

Koszt wydania karty15 zł
Czy karta może być wydana dla osoby trzeciej?Tak, bez ograniczeń i weryfikacji, jest to bowiem karta z założenia prezentowa
Czas wysyłki karty przez bank3-7 dni
Możliwość przyjmowania przelewów bankowych na kartęTak
Możliwość przyjmowania wynagrodzenia na kartęTak
Ryzyko zajęcia przez komornika rachunku kartyKomornik nie może zająć konta karty przedpłaconej
Możliwość wypłat pieniędzy z karty w bankomatachLimit 1000 zł dziennie
Możliwość płatności kartą np. w sklepachTak, bez ograniczeń kwotowych
Jak zamówić kartę?kliknij, aby założyć konto i zamówić kartę

Konto bezpieczne od komornika można założyć za granicą

Inne konta bankowe niedostępne dla komornika

To konta socjalne. Z których mogą korzystać osoby pobierające świadczenia o charakterze socjalnym. Wszelkiego rodzaju zasiłki (w tym oczywiście 500 plus), świadczenia rodzinne czy alimentacyjne.

Istotą kont socjalnych jest ich prawna ochrona przed komornikiem. Dzieje się to niejako z urzędu, zatem świadczeniobiorca nie musi martwić się o to, że komornik zajmie mu wpływy z tytułu świadczeń socjalnych.

Musi jednakże pamiętać o jednej podstawowej zasadzie. Że konta socjalne są bezpieczne od komornika tylko wówczas, gdy służą do przyjmowania pieniędzy mających charakter socjalny.

Konta socjalne nie podlegają egzekucji – po spełnieniu jednak pewnych warunków

Wymieszanie wpływów pochodzących z innych niż socjalne źródeł z tymi, do których konto socjalne zostało stworzone, skutkować będzie utratą przywilejów bezpieczeństwa od zajęcia komorniczego. Zatem posiadając konto socjalne i chcąc przyjmować inne przelewy, na przykład wynagrodzenie za pracę, konieczne jest posiadanie osobnego rachunku bezpiecznego od komornika. Poświęciliśmy temu osobny artykuł, dzięki któremu dowiesz się jak wykorzystać konta socjalne jako wolne od komornika.

To jednak jest proste i mamy nadzieję, iż opisany sposób na założenie konta bezpiecznego od komornika, pozwoli każdemu dłużnikowi cieszyć się wolnością od egzekutora. Przynajmniej na rachunku bankowym.

Gdyż sposoby na to, aby komornik nie zabierał pensji, to temat na zupełnie inną opowieść. Dla zainteresowanych informacja, że sposoby takie istnieją, są w pełni legalne i dostępne dla większości pracujących. Wielu z naszych podopiecznych, objętych programem oddłużeniowym, nie ma zajęć komorniczych pomimo tego, że pracują i zarabiają pieniądze. Sprawdź to, jeśli masz podobną sytuację – przejdź do szczegółów programu oddłużeniowego pierwsza pomoc zadłużonym.

Jeśli nie ufasz rozwiązaniom opartym na kontach w polskich bankach wybierz…

Konto bezpieczne od komornika za granicą

Za granicą nie oznacza oczywiście, że musisz opuścić Polskę. Nawet nie musisz znać języka, większość ma polskie strony i systemy. Polacy są na tyle zaawansowanymi użytkownikami kont internetowych, że dostrzeżono to w innych krajach. Ofert jest wiele. W tym również te, które Polacy doceniają najbardziej. Czyli z polską walutą i polskim numerem konta. Polecamy zapoznać się z ofertą:

Na czym polega bezpieczeństwo takiego konta, skoro jest ono prowadzone w polskim banku? Co na to OGNIVO?

Bez specjalnego wnikania w szczegóły – właścicielem konta w polskim banku jest operator,  czyli Paysera lub Dipocket. Firma zagraniczna, podlegają nadzorowi innego kraju. Ma konto w polskim banku i tysiące subkont. Które w świetle prawa należą do tej firmy.

Jeśli staniesz się jej klientem, podpiszesz umowę (w praktyce ściągniesz aplikację na telefon i potwierdzisz dane) otrzymujesz na wyłączność jedno z tysięcy subkont. Z własnym, unikalnym numerem rachunku. Można mówić tutaj o wynajęciu Ci subkonta przez firmę, np. Dipocket.

Wynajmujesz, korzystasz i nie martwisz się o zajęcie. Komornik nie ma możliwości zajęcia takiego konta, choć jest w polskim banku. Dlaczego?

 • właścicielem konta jest zagraniczna firma, a nie Ty
 • Ty użytkujesz subkonto firmy, a bank nie ma Twoich danych
 • komornik nie może zająć konta firmie, która wynajmuje Ci subkonto

Sposobów na posiadanie konta bez komornika jest wiele. Ważne, aby dokładnie poznać jak działają. Firm, które oferują wynajem subkonta na zasadach opisanych, jest wiele i każdego roku przybywa. Jednak dobrze jest podchodzić do tych niesprawdzonych z mocno ograniczonym zaufaniem.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 89

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

74 komentarze

 1. jesli dostane przelew na 5000zl na konto karty podarunkowej,ktora jest na mnie,a konto glowne na osobe bez zajec to czy otrzymam 5000zl czy tylko kwote wolna od zajec???

  1. Oczywiście kwota będzie do Pana/i dyspozycji w całości, gdyż konto karty podarunkowej jest niewidoczne dla komornika, co czyni go kontem od komornika bezpiecznym. Jako jedynym w Polsce.

 2. Ponieważ polskie prawo nie nakłada obowiązku posiadania konta firmowego dla jednoosobowej działalności, można założyć konto prywatne, na które będę przelewane środki z tyt. działalności – ale trzeba pamiętać o wysokości kwoty wolnej od zajęć. Tylko do tej kwoty środki będą bezpieczne.

 3. Jeśli konto będzie założone tylko i wyłącznie do 500+, a na kartę podarunkowa będą wpływy z innego konta to czy komornik ma prawo zająć rachunek do karty podarunkowej?

 4. Rozumiem, że tutaj jest kwestia uniknięcia pokazania konta w systemie OGNIVO, ale co w przypadku kiedy to pracodawca otrzymując pismo od komornika ma wykazać na jakie konto przelewane jest wynagrodzenie. Czy w tym momencie komornik może je zająć, czy tak na prawdę chodzi o to, że zajmowanie takich kont jest problematyczne? Czy tak na prawdę jednak może je zająć po otrzymaniu takiej informacji?

  1. Cały trick polega na tym, że komornik nie ma prawa do zajęcia konta technicznego karty prezentowej podarowanej dłużnikowi, gdyż formalnie jest ona powiązana z kontem głównym, które dłużnika nie jest.
   Więc komornik jest bezradny i od kilku lat nic nie zmienia się w temacie.
   Oczywiście nic nie jest wieczne i wystarczy mała korekta przepisów, aby ten ostatni bastion padł.
   Dlatego też konto bez komornika traktujemy wyłącznie jako techniczne do przelewów wynagrodzenia. Nie trzymamy tam pieniędzy w ramach oszczędności czy zbierania na wykup długów.

 5. Mam pytanie. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Konto firmowe mam w mbank. Teraz na stronie pisze mi że komornik zajął konto. Czy konta firmowego też dotyczy ten limit 2100?

  1. W przypadku zajęcia konta firmowego nie istnieje coś takiego kwota wolna od zajęcia. Komornik może zablokować wszystkie zgromadzone na rachunku środki. Z jednym wyjątkiem. Pieniądze przeznaczone na wypłaty dla pracowników są wyłączone z egzekucji.

 6. W citi konto Założyłem 4 dni temu, bo w nest banku wykorzystałem limit a za tydzień mam przelew. Dziekuje za odpowiedź dla całego zespołu.

 7. Witam. Posiadam zajęcie na jednym koncie (nestbank) , mam ten drugie konto które nie jest jeszcze zajęte przez komornika. Komornikowi place raty wiec nie wiem czy dalej będzie szukał kont ( założyłem te konto juz po ustaleniu rat) moje pytanie brzmi czy jeżeli wykorzystan w nest banku kwotę wolna to czy na drugim rachunku z citi banku moge korzystać z kwoty wolnej jeśli nie jest zajęte konto? Czy to bank automatycznie sumuje taka kwotę i w citi tez będę miał odtrącone? Ci ti jeszcze nie jest zajęte.

  1. Komornik co jakis czas ponawia sprawdzenie w ognivo, jesli znajdzie nowe konto, ktorego wczesniej nie znalazł, na pewno Ci je zajmie, nawet mimo tego ze jakieś pieniądze mu splacasz. Wiem bo doświadczyłem

 8. Polecam Niemiecki Bank N26.
  Bardzo szybkie założenie konta, bez znajomości języka każdy sobie poradzi.
  Weryfikacja poprzez zdjęcie dowodu osobistego.
  Darmowe transakcje płatnicze kartą w każdej walucie na całym świecie.
  Przezroczysta karta płatnicza MasterCard Przychodzi całkowicie za darmo.
  Konto bezpieczne od zajęć egzekucyjnych.
  Opłaty miesięczne: brak.
  Za każdego poleconego otrzymacie 5 Euro.

  (…) Pozdrawiam.

 9. Jestem dłużnikiem. Komornik potrąca mi z wypłaty należną kwotę no i zablokował mi konto. Prowadzę (znaczy prowadziłem) działalność. Mówię komornikowi ,że jeśli nie odblokuje mi konta to pójdę z torbami ,a chce spłacać swój dług.Dostałem od niego informację ,że to nie on zajął mi konto tylko wierzyciel.Skontaktowałem się z wierzycielem i poprosiłem by poszedł mi na rękę , bo inaczej w życiu tego nie spłace , bo pozostała kwota potrzebna mi jest na życie ,ale i na paliwo,naprawy itp do samochodu którym prowadzę działalność.Wierzyciel poinformował mnie ,że on niczego mi nie blokował i żebym rozmawiał z komornikiem. Rozmowa z komornikiem mniej więcej była na zasadzie odejdź ch**u bo ci zapier***e kopa i ,że długi trzeba spłacać. Moje tłumaczenia nic nie wskurały. No nic, wierzyciel nie dostaje forsy, zlikwidowałem działalność ,działam w szarej strefie.

 10. Chciałbym założyć konto i wyrobić sobie kartę prepaid , czy będzie ona widoczna czy nie? Miałem w przeszłości problemy z komornikami i nigdy nie wiadomo co spotka nas w przyszłości.
  pozdrawiam
  jarek

   1. Prepaid ING nie jest bezpieczny od przynajmniej 6-7 lat. Więc nie może się Pan dziwić, że komornik zajął tę kartę, skoro nie należy ona do kart od komornika bezpiecznych.

    1. Co w przypadku gdy konto główne założone jest w ING przez osobę niezadłużoną a karta podarunkowa na dłużnika czy może być zablokowana, co z kontem głównym?

     1. Przecież artykuł nie dotyczy ING, więc pytanie jest mocno poza tematem artykułu.

 11. witam !czy taka firma jak spzoo zalożona(aktualny krs nip) i ja jestem prezesem zalozy takie konto w banku ,moze sie ubiegac o taka karte podarunkowa ?i w razie czego uzytkowac ?z imienia i nazwizka peselem

 12. Rozmawiałam przed chwilą z pracodawcą. Powiedział, ze konto na które będzie realizował przelew musi byc na mnie, inaczej nie ma podstawy do wypłaty wynagrodzenia. W kodeksie pracy wynagrodzenie musi być przesłane na konto pracownikam. Jak ma się konto o którym piszecie do tego? Ono jest na mnie i pracodawca zobaczy mnie wpisując dane? Bez tego takie konto traci znaczenie

  1. Dzień dobry, odpowiedź jest prosta. Czy robiła Pani kiedykolwiek przelew? To proszę się chwilę zastanowić, czy bank magicznie sam podaje dane odbiorcy, czy to może Pani je wpisuje? Co się dzieje, gdy Pani pominie jakieś dane w przelewie? Dojdzie czy nie? To są rzeczy, których nie tłumaczymy, bowiem nasza strona na ten moment nie zajmuje się tłumaczeniem podstaw obsługi konta bankowego.

  2. Proszę dać do przeczytania pracodawcy to. Niech się doszkoli:

   „Pracownik może wskazać inne konto do wypłaty wynagrodzenia. Nie ma obowiązku przekazywania wynagrodzenia na rachunek pracownika. Wystarczy, że pracownik złoży u pracodawcy oświadczenie, że chce aby wynagrodzenie było wypłacone na rachunek o numerze x, który jest własnością y”

 13. Witam. Co w sytuacji gdy wcześniej nie pracowałem, pójdę do pracy i uzyskam taką kartę na którą będę przelewał swoje wynagrodzenie, czy komornik nie dopatrzy się, że pracuję a nie widać mojego wynagrodzenia? Czy to nie będzie oszustwo i podstawą do założenia sprawy w sądzie ?

  1. Troszkę Pan miesza pojęcia. Komornik zobaczy Pana wynagrodzenie, gdyż dostarczy mu je na tacy pracodawca. I je zajmie na poziomie zakładu pracy (jeśli, rzecz jasna, będzie mógł to zrobić – vide ustawa). Dostanie również od pracodawcy numer rachunku bankowego, którego jednak nie będzie mógł zająć, gdyż jego właścicielem nie będzie Pan. I nie założy z tego powodu sprawy w sądzie:)

   1. Sytuacja: mam zajęcie komornicze, mam umowę zlecenie, które jest podstawą wypłaty wynagrodzenia, dana osoba (wolna od zajęć) zakłada konto główne w banku X, a następnie wyrabia kartę przedpłaconą na moje nazwisko. Numer rachunku z karty przedpłaconej podaję pracodawcy do dokonywania przelewów? Czy komornik może wystąpić do mojego pracodawcy o zablokowanie dokonywania przelewów na konto przedpłacone? Jeśli pracodawca tego nie zrobi, czy może on mieć z tego tytułu problemy? Czy między moim pracodawcą a właścicielem konta głównego w banku powinna być też jakaś umowa? Czy ważna jest też kwota, którą pracodawca przelewa na konto przedpłacone, aby nie „zainteresowała” komornika, czy to nie ma znaczenia? Przykładowo: wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia wynosi 4000 zł. Czy taką kwotę pracodawca może przelać na konto przedpłacone i czy w całości ta kwota jest mnie dostępna?

   2. A czy komornik nie wyjdzie z założenia, że skoro moje wynagrodzenie wpływa na rachunek osoby x, to może ten rachunek zająć na poczet moich długów?

    1. Ten świat na szczęście nie jest tak skonstruowany, że komornik „wychodzi z założenia” i zajmuje majątek osoby, która długów nie ma. Komornik działa w oparciu o ustawę, które precyzyjnie określa jego prawa i obowiązki. Zatem jeśli rodzice pozwalają w swoim domu mieszkać zadłużonemu synowi, to komornik nie sprzeda ich nieruchomości, bo wyszedł z założenia, że skoro dłużnik korzysta, to tak można….

 14. Witam. Co w sytuacji gdy wcześniej nie pracowałem, pójdę do pracy i uzyskam taką kartę na którą będę przelewał swoje wynagrodzenie, czy komornik nie dopatrzy się, że pracuję a nie widać mojego wynagrodzenia? Czy to nie oszustwo finansowe?

 15. Witam czy komornik może zabrać pieniądze z karty podarunkowej która dostanę z zakładu pracy w ramach prezentu na święta? No i czy zakład może mi takiej nie dać a pieniądze przelać komornikowi.

  1. Nie może. Istnieje ustawowa kwota wolna od zajęcia komorniczego. Jeśli bank przesłał całą emeryturę komornikowi, to musiało dojść do jednej z trzech sytuacji:
   1. Kwota wolna od komornika została przekroczona przed wpływem świadczenia z ZUS
   2. Konto jest w jednym z tych idiotycznych banków, które w przypadku zajęcia komorniczego blokują wszystkie środki i stają się one niewidoczne po zalogowaniu, ale są i można je odebrać w kasie
   3. Bank się pomylił – co się czasami zdarza.

   Niezależnie od tego, która opcja nastąpiła, konieczne jest złożenie wizyty w oddziale. Bez niej można tylko gdybać. No i oczywiście pomyślenie o zmianie banku, najlepiej na bezpieczny od komornika.

   1. Dzień dobry,

    Czy karta prezentowa jest w dalszym ciągu w ofercie banku? Jak ją zamówić. Bardzo proszę o odpowiedz.

    Pozdrawiam.

    1. Dzień dobry,

     wystarczy postąpić zgodnie z opisem w tekście powyżej. Karty prepaid są jak najbardziej dostępne.

     1. Powiem prosto i na tema t karta kredytowa wystarczy na 500 pln jest numer rachunku osobny i przelewy można robić a Jasz może wpływać na kartę nawet 100 Tysi przelewy drogie ale cóż wolność kosztuje

    2. Witam! Czy jest możliwe ze komornik z systemu Ognivo zobaczył tylko moje jedno konto? Mam 4 w różnych bankach do różnych operacji. Zablokowane mam tylko jedno. Jak napisałam do niego zapytanie o co chodzi -czego dotyczy zajęcie bo nie miałam pojęcia to odpowiedział mi tylko nazwę organu. Poprosiłam o możliwość negocjacji itd ( nie wiedziałam ze On sam nie jest strona do tego jedynie wierzyciel) a On zaczął mnie pytać wprost czy mam dzieci i czy 500+ dostaje i na jakie konto? Pytał o numer. Nic nie odpowiedziałam bo zorientowałam się ze nie wie wszystkiego. Wiec czy jest możliwość ze autem pokazał
     mu tylko jedno moje konto- w jednym banku i czy komornik może mnie wypytywać o takie rzeczy ? Pozdrawiam

    1. No nie koniec. Emerytura (o ile nie jest wypłacana do ręki przez listonosza…) trafia na konto bankowe, z czego do dyspozycji pozostanie miesięcznie kwota wolna od zajęć. Czyli jeśli na konto trafi kwota emerytury (już po zajęciu przez ZUS 25%!!!) większa niż kwota wolna, to do dyspozycji zostanie tylko kwota wolna, resztę bank przeleje do komornika (i pobierze za to na dodatek dodatkową opłatę). Co więcej, jeśli ten emeryt nie wybierze z tego konta całek kwoty wolnej od zajęcia i coś tam mu jeszcze zostanie, to tak jakby oddał tą kwotę komornikowi, bo w następnym miesiącu kwota wolna od zajęcia będzie ponownie ustawowa i wszystko ponad to będzie zajęte…

  2. Jeśli limit na koncie został wyczerpany ( czyli wpływ na konto był wyższy niż – teraz 2100 zł.) to wszystko co pojawi się na koncie w danym miesiącu zostanie wysłane do komornika .
   Dlatego też trzeba wyjąc z konta wszystko co jest w ostatnim dnu miesiąca by nie obciążyło na salda na nowy miesiąc . Trzeba tego planować bo może się to zemścić okrutnie na zapominalskich .

 16. Witam jak osoba ma już konto i zakładała je w banku czy może mieć kartę podarunkową i czy można na taką kartę przelać emeryturę z ZUS

  1. Tak – ZUS może przelać emeryturę na taka kartę tylko musi być ona na kogoś innego niż dłużnik i posiadacz konta ( na wnuka ,brata ,siostrę itd.) jeśli karta będzie na ciebie nic to nie da komornik ma do niej dostęp .

   1. Można założyć konto jako osoba wolna od komornika i dodać osobę zadłużoną jako pełnomocnika nie mylić współwłaściciela, wtedy można na takie konto przelewać wynagrodzenie i zaksieguje się normalnie A komornik nie ruszy tego. Druga sprawa można do konta dodać kilka osób jako wspolwlasciciel wtedy kwota wolna od zajęć zwiększa się proporcjonalne do liczby współwłaściciel ( tak mi opisał prawnik w poradzie płatnej)

 17. Pytanie odnośnie wpłat gotówkowych na konto przypięte do karty podarunkowej w milenium, czy można takie wykonać i czy może je wykonać czyli wpłacić sobie sama osoba która ma komornika?

 18. Wszystko pieknie. Ale jak osoba obdarowana karta czyli kontem popelni przestepstwo finansowe i przeleje pieniadze na ta karte to pewnie glowny wlasciciel konta bedzie odpowiadal prawnie.

    1. To zawsze dobra opcja, jednak nie zawsze dostępna. Można odnieść wrażenie, ze wypłaty „do ręki” to aktualnie domena szarej strefy, a rozmawiamy o sytuacjach gdy pracodawca płaci tylko przelewem.

  1. Jak rozumiem wie Pan co to jest numer IBAN? I dlaczego w tekście jest mowa o zagranicznym koncie? Jakim cudem konto, które na początku ma GB czy LT ma się znaleźć w polskim systemie bankowym? Jeśli ktoś otwiera konto w zagranicznym banku czy startupie i uparcie chce mieć konto z PL na przodzie to nie może oczekiwać, że cudownie ono zniknie z OGNIVO. Zatem raz jeszcze – żeby otworzyć konto w takiej firmie/banku trzeba pomyśleć i zgodnie z opisem w artykule wybrać konto z zagranicznym numerem IBAN, a nie rozpowszechniać półprawdy.
   konto z zagranicznym numerem IBAN

   1. Nie prawda, mając konto w revolut ,ale w polskiej walucie to ma się konto techniczne/masowe , nie na swoje nazwisko tylko dla revolut. Revolut nie jest w systemie ognivo.

 19. Założyłam konto w millenium i dowiedziałam się z banku że z karty przedplaconej też komornik może zająć pieniądze. Co teraz trzeba zrobić?

  1. Proszę Pani. Bank powiedział Pani prawdę. Jeśli właściciel konta, który sprezentował Pani kartę przedpłaconą i rachunek techniczny do niej (czyli konto bezpieczne od komornika) będzie miał zajęcie egzekucyjne, to karta przedpłacone zostanie również zajęta. Ale właśnie w tym celu uczulamy na to, aby zaufana osoba zakładająca konto główne była czysta od komornika.

 20. Mam pytanie. Co stanie się jeśli na koncie będę miał kwotę wolną 1950zl w miesiącu np wrzesień i ta kwota zostanie niewykorzystana A wejdzie już miesiąc październik i dostanę nową wypłatę na 1950 zł. Czy ta poprzednia zostanie przekazana komornikowi?

  1. Wszystko ponad kwotę 1950 zł będzie przekazane do komornika. Np. jeżeli przez miesiąc nie wypłacisz 1950 i ta kwota pozostaje taka sama w następnym miesiącu i ktoś przeleje ci na konto choćby 1 zł, to ta złotówka przechodzi na konto komornika. Wszystko ponad kwotę wolną od zajecia zabiera komornik.
   Do końca miesiąca musisz wypłacić całą zgromadzoną sumę max 1950 zł, w przeciwnym razie każda przelana kwota przewyższająca próg kwoty wolnej zostanie automatycznie zajęty.

 21. Czy podając taki numer konta prezentowego pracodawcy jakie muszę pisać dane właściwego właściciela konta? Osoby, która założyła główne konto, Pana x czy osoby y, na której jest to konto podarunkowe?

  1. Nie, swoje dane. Karta podarunkowa jest imienna i przypisana do konta technicznego, którego nr podaje się pracodawcy jako nr rachunku zintegrowanego z podarunkiem – kartą prepaid. Operacja ta czyni konto bezpiecznym od komornika.

   1. Ale proszę przeczytać ze zrozumieniem artykuł. Jak może coś zabrać komornik osobie będącej właścicielem konta, skoro nie prowadzi wobec niej czynności egzekucyjnych?

     1. ZUS przeleje emeryturę na każde konto, które zostanie mu podane. Więc fakt, że jest to konto karty technicznej, nie ma żadnego znaczenia. Gdyż nie różni się ono niczym od każdego innego rachunku bankowego, jeśli chodzi o techniczną stronę przelewów.

   1. W taki sposob tak.Powinno byc ok.Gdyz i konto glowne i karta podarunkowa tak czy inaczej nalezy do wlasciciela konta glownego.

Zostaw swój komentarz...