Konto bezpieczne od komornika w banku

4.1
(11)

Jeśli wpadłeś w długi i spodziewasz się egzekucji komorniczej, konto bezpieczne od komornika jest dla Ciebie czymś wręcz obowiązkowym. Konto bankowe, którego nie zajmie komornik, jest dostępne dla każdego potrzebującego, który musi zabezpieczyć swoje wpływy przed zabraniem ich przez egzekutora. Pamiętaj, że w 2020 roku kwota wolna od zajęcia na koncie bankowym to 1950 zł.

Konto bezpieczne od komornika chroni przed zdublowanym zajęciem

O zjawisku zdublowanego zajęcia komorniczego boleśnie przekonują się każdego miesiąca dłużnicy od morza do Tatr. Jest to bowiem zjawisko powszechne i polega ono na jednoczesnym zajęciu wynagrodzenia za pracę i konta bankowego. Czyli raz komornik zabiera część wynagrodzenia (w tej tabeli sprawdzisz, ile może zabrać komornik z wypłaty), a drugi raz sięga po pieniądze na koncie bankowym. Innymi słowy Twoja wypłata zajmowana jest dwukrotnie. Pierwszy raz w zakładzie pracy, a drugi raz po przelaniu pozostałych środków przez pracodawcę na konto bankowe.

Teraz wiesz już, że zajęcie komornicze może być podwójnie dotkliwe. I dlaczego konto bezpieczne od komornika jest dla Ciebie ratunkiem. Pozostaje wyjaśnić, co to właściwie jest to konto, którego nie może zająć komornik i jak je zdobyć. Ale zanim to zrobimy, kilka faktów istotnych dla dłużnika.

Ile komornik może zabrać z konta bankowego, a ile musi zostawić, czyli ile wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego w banku

Kwota wolna od zajęcia na koncie bankowym to środki, które prawo polskie gwarantuje każdemu dłużnikowi jako pieniądze, których nie może zabrać komornik
.

Jest to kwota stała i nie zależy od ilości zajęć komorniczych ani wielkości zadłużenia. Kwota wolna od komornika na koncie bankowym to zawsze 75% pensji minimalnej brutto. W roku 2020 kwota wolna od zajęcia to 1950 zł. Kwota ta odnawia się każdego miesiąca.

2600 zł (wynagrodzenie minimalne brutto w 2020 roku) minus 25% (650 zł) = 1950 zł (kwota wolna od zajęcia na koncie bankowym)

W którym banku komornik nie zajmie konta?

Nie jest rzecz jasna tak, że spośród polskich banków jest jeden, w którym dziwnym zbiegiem okoliczności komornik nie zajmuje kont. To byłoby zbyt proste. Jak zawsze, gdy chcemy być sprytniejsi od komornika, musimy uciec się do sposobu. Sposobu na komornika.

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, w jaki sposób komornik zajmuje konta bankowe dłużników. I dlaczego żadne konto „klasyczne” nie umknie jego uwadze. Egzekutor przystępując do działań korzysta ze specjalnego programu komputerowego o nazwie OGNIVO. Jest to system, pozwalający komornikowi po wpisaniu numeru PESEL dłużnika, na znalezienie wszystkich kont bankowych ściganego za długi. Ponieważ do systemu OGNIVO należą wszystkie możliwe banki, komornik otrzymuje wyniki w przeciągu kilku sekund. Po prostu wyświetlają mu się wszystkie Twoje rachunki bankowe. Nawet te, o których sam nie pamiętasz, że posiadasz.

Zatem w tej walce jesteś na pozycji praktycznie straconej. Komornik ma Cię na widelcu. Ale nie martw się, używając fortelu przechytrzysz go i sprawisz, że będziesz miał konto bezpieczne od komornika.

W jaki sposób stać się posiadaczem rachunku niewidocznego dla komornika?

Do tego, aby stać się szczęśliwym użytkownikiem konta bezpiecznego od komornika, wystarczy wykonanie prostej czynności: założenia rachunku w jednym z polskich banków i przeprowadzenie niewielkiej i bardzo prostej operacji. Zamówienia do tegoż konta karty podarunkowej. Wraz z kartą otrzymujemy nowy, dodatkowy rachunek bankowy do jej obsługi. I to jest już wszystko, aby móc cieszyć się kontem bezpiecznym od komornika. Aby pokazać, jak bardzo prosta jest to procedura, pokażemy ją niebawem krok po kroku w postaci obrazowej.

Zakładamy konto bezpieczne od komornika, za które dodatkowo bank nam zapłaci

Konto bez komornika rzecz jasna będzie internetowe, zatem zakładamy je przez internet. Wchodząc na stronę banku wypełniamy formularz, zatwierdzamy dane i zaznaczamy chęć otrzymania prezentu od banku. Promocja trwa praktycznie cały czas, zmieniają się tylko jej warunki i prezenty. Uśredniając możemy założyć, że założenie konta bezpiecznego od komornika zaowocuje prezentem o wartości 200 zł. Jeśli bardzo zależy Ci na promocyjnych warunkach dla pewności sprawdź co akurat oferuje bank.

Gdy konto jest już założone dokonujemy wpłaty na jego rachunek, aby móc zamówić kartę prezentową. Te kartę, która stanowi prawdziwy cel operacji i pozwoli uchronić pieniądze przed komornikiem. Jej koszt to zaledwie 15 złotych, tyle zatem minimalnie należy posiadać na rachunku głównym, aby móc ją zamówić.

Karta pojawi się w zakładce, a wraz z nią pojawi się nowy numer rachunku do jej obsługi. Od tego momentu ten numer rachunku jest jedynym, który powinniśmy podawać jako numer konta do wpłat. Gdyż tylko w ten sposób uzyskujemy pewność, że przelewane na konto bezpieczne od komornika nie staną się jego łupem.

Na koniec istotna informacja, która często jest przez dłużników pomijana. Konto główne musi być założone przez osobę wolną od komornika, czyli niezadłużoną. Natomiast zamówiona karta podarunkowa powinna być imienna i wystawiona na osobę potrzebującą konta bezpiecznego od komornika.

Dzięki temu staje się ona własnością dłużnika, a numer rachunku do jej obsługi jego kontem, którego komornik nie zobaczy w systemie OGNIVO. Podsumowanie:

Koszt wydania karty 15 zł
Czy karta może być wydana dla osoby trzeciej? Tak, bez ograniczeń i weryfikacji, jest to bowiem karta z założenia prezentowa
Czas wysyłki karty przez bank 3-7 dni
Możliwość przyjmowania przelewów bankowych na kartę Tak
Możliwość przyjmowania wynagrodzenia na kartę Tak
Ryzyko zajęcia przez komornika rachunku karty Komornik nie może zająć konta karty przedpłaconej
Możliwość wypłat pieniędzy z karty w bankomatach Limit 1000 zł dziennie
Możliwość płatności kartą np. w sklepach Tak, bez ograniczeń kwotowych
Jak zamówić kartę? kliknij, aby założyć konto i zamówić kartę

Konto bezpieczne od komornika w Polsce i za granicą

Inne konta bankowe niedostępne dla komornika

To konta socjalne. Z których mogą korzystać osoby pobierające świadczenia o charakterze socjalnym. Wszelkiego rodzaju zasiłki (w tym oczywiście 500 plus), świadczenia rodzinne czy alimentacyjne.

Istotą kont socjalnych jest ich prawna ochrona przed komornikiem. Dzieje się to niejako z urzędu, zatem świadczeniobiorca nie musi martwić się o to, że komornik zajmie mu wpływy z tytułu świadczeń socjalnych.

Musi jednakże pamiętać o jednej podstawowej zasadzie. Że konta socjalne są bezpieczne od komornika tylko wówczas, gdy służą do przyjmowania pieniędzy mających charakter socjalny.

Wymieszanie wpływów pochodzących z innych niż socjalne źródeł z tymi, do których konto socjalne zostało stworzone, skutkować będzie utratą przywilejów bezpieczeństwa od zajęcia komorniczego. Zatem posiadając konto socjalne i chcąc przyjmować inne przelewy, na przykład wynagrodzenie za pracę, konieczne jest posiadanie osobnego rachunku bezpiecznego od komornika.

To jednak jest proste i mamy nadzieję, iż opisany sposób na założenie konta bezpiecznego od komornika, pozwoli każdemu dłużnikowi cieszyć się wolnością od egzekutora. Przynajmniej na rachunku bankowym.

Gdyż sposoby na to, aby komornik nie zabierał pensji, to temat na zupełnie inną opowieść. Dla zainteresowanych informacja, że sposoby takie istnieją, są w pełni legalne i dostępne dla większości pracujących. Wielu z naszych podopiecznych, objętych programem oddłużeniowym, nie ma zajęć komorniczych pomimo tego, że pracują i zarabiają pieniądze.

Jeśli nie ufasz rozwiązaniom opartym na kontach w polskich bankach wybierz…

Konto bezpieczne od komornika za granicą

Za granicą nie oznacza oczywiście, że musisz opuścić Polskę. Nawet nie musisz znać języka, większość ma polskie strony i systemy. Polacy są na tyle zaawansowanymi użytkownikami kont internetowych, że dostrzeżono to w innych krajach. Ofert jest wiele – pamiętaj jednak o jednej ważnej kwestii, aby takie konto było bezpieczne musisz je otworzyć w zagranicznej walucie (najczęściej w EURO). Wówczas otrzymujesz konto bankowe z numerem IBAN np. w Wielkiej Brytanii – takie konto pozwala przyjmować wszelkie świadczenia i wypłaty. Gdzie zatem możesz otworzyć takie konto? Polecamy zapoznać się z ofertą:

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 11

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

4 komentujących “Konto bezpieczne od komornika w banku”

  1. Czy podając taki numer konta prezentowego pracodawcy jakie muszę pisać dane właściwego właściciela konta? Osoby, która założyła główne konto, Pana x czy osoby y, na której jest to konto podarunkowe?

    1. Nie, swoje dane. Karta podarunkowa jest imienna i przypisana do konta technicznego, którego nr podaje się pracodawcy jako nr rachunku zintegrowanego z podarunkiem – kartą prepaid. Operacja ta czyni konto bezpiecznym od komornika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.