konto socjalne bank logo | Masz komornika i mieszasz na koncie wpływy z wynagrodzenia i świadczeń socjalnych? To się może skończyć skuteczną egzekucją z konta. Zobacz, jak sobie z tym poradzić.
||||

Konto socjalne w jakim banku?

4.6
(98)

Masz komornika i mieszasz na koncie wpływy z wynagrodzenia i świadczeń socjalnych? To się może skończyć skuteczną egzekucją z konta. Zobacz, jak sobie z tym poradzić.

  • W jakim banku założyć konto socjalne?
  • Które konto socjalne będzie najlepsze, a który bank zasili je najmocniej premią za założenie?
  • Dlaczego komornik straci rękę, gdy połakomi się na 800+?
  • Jak wygląda wzór pisma do komornika informującego, że masz nietykalne dla niego konto socjalne?

Co to jest konto socjalne, czyli rodzinne?

Jest to specjalny rodzaj rachunku bankowego, na który przyjmowane są wyłącznie środki natury socjalnej. Na przykład świadczenia z programu 800+ czy zasiłki rodzinne. Dzięki temu, że środki te (a są one z urzędu wyłączone z możliwości zajęcia przez komornika) trafiają na bezpieczne konto socjalne, nie zostaną nigdy zajęte przez egzekutora.

Co byłoby możliwe w sytuacji, gdy trafią na normalny rachunek bankowy. Dla ułatwienia życia dłużnikom polskie prawo przewiduje możliwość kierowania środków natury socjalnej na konto rodzinne. Co gwarantuje, że żaden w Polsce komornik ich nie dotknie.

Kto może założyć socjalne konto rodzinne?

Każdy, kto posiada prawo do otrzymywania świadczeń socjalnych chronionych od zajęcia komorniczego. To najprostsza definicja tego, kto może być właścicielem konta bezpiecznego od komornika. A jakie świadczenia otwierają drzwi do konta rodzinnego? Najpopularniejsze z nich:

  • Rodzina 800+
  • Świadczenia i dodatki rodzinne
  • Alimenty z funduszu alimentacyjnego
  • Zasiłki z MOPS i GOPS
  • Dodatki porodowe i pielęgnacyjne
  • Zasiłki dla sierot
  • Dodatki integracyjne

Konto socjalne do wypłaty 800 plus, zasiłki i rodzinne

Współczesny klient wymaga konta socjalnego nowoczesnego, dostępnego przez intuicyjną aplikację i niewymagającego wizyt z oddziale. Ma to szczególne znaczenie dla matek z dziećmi. Oddziały banków lubią być przepełnione, wszak emeryci ubóstwiają „wisieć” w okienku i płacić rachunki przez pół godziny. Ty nie masz na to ani czasu, ani ochoty? Zatem Twoje konto socjalne musi być w 100% internetowe.

Internetowe konto socjalne, czyli takie, które otworzysz bez wychodzenia z domu.

Najłatwiejsze do założenia konto socjalne –  po prostu czekasz na kuriera

Teoretycznie każde konto socjalne można otworzyć z domu. Dokumenty dostarczy kurier (na koszt banku). Ale nie wszystkie banki pozwalają zrobić to ot tak. Wiele wymaga wykonania dodatkowych czynności, czyli np. przelewów z innego banku. Współczesny klient, myślący o tym, w jakim banku założyć konto socjalne, oczekuje poszanowania swojego czasu.

Dlatego pod względem łatwości założenia wyróżnić trzeba 3 banki:

bnp paribas logo kwadrat 250 | Masz komornika i mieszasz na koncie wpływy z wynagrodzenia i świadczeń socjalnych? To się może skończyć skuteczną egzekucją z konta. Zobacz, jak sobie z tym poradzić.
BNP Paribas
pko logo kwadrat 250 | Masz komornika i mieszasz na koncie wpływy z wynagrodzenia i świadczeń socjalnych? To się może skończyć skuteczną egzekucją z konta. Zobacz, jak sobie z tym poradzić.
PKO BP SA
santader logo kwadrat 250 | Masz komornika i mieszasz na koncie wpływy z wynagrodzenia i świadczeń socjalnych? To się może skończyć skuteczną egzekucją z konta. Zobacz, jak sobie z tym poradzić.
Santander Bank Polska

Jeśli któryś z banków, oferujących prostotę założenia, zainteresował Cię, przewiń tekst w dół do tabeli i sprawdź, ile każdy z tych banków zaoferuje Ci premii (darmowych pieniędzy na start) za założenie w nim konta.

Darmowe pieniądze od banków za założenie konta socjalnego

Wiele banków oferuje na dobry początek znajomości z Tobą darmowe pieniądze. Nie ma tutaj ukrytych haczyków. Warunki otrzymania pieniędzy za darmo, tylko za zostanie klientem banków, są jasne i klarownie przedstawione przez banki, które je oferują.

Myśląc o tym, w jakim banku założyć konto socjalne, pomyśl o darmowych pieniądzach. Listę banków, które mogą dać C za darmo  pieniądze za założenie u nich konta socjalnego, znajdziesz poniżej.

Promocje bankowe aktualne w tym miesiącu

Nazwa bankuCo bank oferuje Ci za założenie konta?Link do promocji w banku
Alior Bank500 złSprawdź promocję
BNP Paribas530 złSprawdź promocję
Citi Handlowy (Citibank)700 złSprawdź promocję
Credit Agricole555 złSprawdź promocję
Velo Bank600 złSprawdź promocję
ING500 złSprawdź promocję
mBank600 złSprawdź promocję
Millennium600 złSprawdź promocję
Pekao SA (z żubrem)200 złSprawdź promocję
PKO BP300 złSprawdź promocję
Santander600 zł
Sprawdź promocję

Ile kosztuje konto socjalne?

Konto socjalne to jeden z niewielu produktów, za które nie płacisz, a banki płacą Tobie? Jak to wykorzystać? Najprościej jest po prostu używać konta do momentu spełnienia warunków promocji i korzystać z kolejnej okazji darmowych pieniędzy od banku.

Czym są świadczenia socjalne?

Świadczenia o charakterze socjalnym mają wspólną cechę: są otrzymywane od państwa. Najpopularniejszym świadczeniem jest 800+, które otrzymuje każdy posiadający potomstwo. Świadczenia i dodatki rodzinne zaś Ci, którzy kwalifikują się do nich. Alimenty z funduszu – opiekunowie dzieci, na których dobrowolnie nie chce łożyć rodzi objęty obowiązkiem alimentacyjnym. Zasiłki porodowe dotyczą świeżo upieczonych matek. A zasiłki z MOPS i GOPS najuboższych (przynajmniej w teorii).

Wszystkie świadczenia socjalne powinny być przyjmowane na specjalne konto do tego przeznaczone. Czyli konto socjalne.

Czy komornik może zająć 800+?

Nie, każde świadczenie socjalne jest wolne od zajęcia przez komornika. Dlatego jest Ci wypłacane. Gdyby komornik mógł je zająć, zrobiłby to na poziomie urzędu, który je wypłaca. Skoro je dostajesz, oznacza to, że komornik świadczenia nie zajął. Bo tego po prostu nie może.

Po wprowadzeniu 500+ komornicy masowo zaczęli zajmować świadczenia. Wówczas padły słynne słowa skierowane do komorników przez ich najgłówniejszego przełożonego w osobie ministra sprawiedliwości:

jeśli jakikolwiek komornik odważy się wyciągnąć rękę po 500+, to ta ręka zostanie mu odcięta

Odcięta, rzecz jasna, w przenośni. Chodziło tutaj o utratę prawa wykonywania zawodu. Czyli utratę ręki, która karmi komornika. Od tej pory nie słyszano o komorniku, który zaryzykowałby swoją kończynę.

Kiedy jest ryzyko zajęcia środków ze świadczeń socjalnych?

Jak wspomnieliśmy, ryzyko takie nie istnieje na poziomie organów wypłacających świadczenia. Komornik nie może zażądać od MOPS-u wypłacenia mu zasiłku należnego Kowalskiej. Choć ta ma długi.

Ale może zająć Kowalskiej konto w banku, jeśli nie jest ono oznaczone jako konto socjalne. I gdy MOPS na takie konto ogólne zasiłek wypłaci, a Kowalska przekroczy miesięczny limit kwoty wolnej od komornika na koncie bankowym, bank przeleje komornikowi pieniądze.

Miesięczny limit kwoty wolnej od zajęcia zwykłego konta w banku to 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto. Aktualną kwotę wolną od zajęcia komorniczego w banku sprawdzisz w tym miejscu.

Konto socjalne, bez znaczenia w jakim banku, nie posiada takich limitów. Jest w całości wolne od komornika.

Konto socjalne jest bezpieczne od komornika, ale pod jednym warunkiem

Konto socjalne, niezależnie w jakim banku, jest wolne od zajęcia komorniczego. Ale tylko w sytuacji, gdy nie nadużywasz jego charakteru. Nie możesz zatem wykorzystywać go do przyjmowania innych przelewów niż natury socjalnej. Czyli na przykład:

  • 800+,
  • zasiłków z MOPS czy GOPS,
  • świadczeń związanych z dziećmi,
  • alimentów,
  • świadczeń pielęgnacyjnych.
Jeśli Twoje konto „codzienne” jest zajęte przez komornika, nie ryzykuj przyjmowania przelewów prywatnych na konto socjalne. Bo jest to nadużycie z dużymi konsekwencjami. Zamiast tego sprawdź, jak zdobyć osobiste konto bezpieczne od zajęcia komorniczego.

Komorniku, pocałuj się w nos….

Masz już konto socjalne, więc śpisz spokojnie. Od tego momentu pieniądze z tytułu świadczeń socjalnych wpływać będą na Twoje socjalne konto, a komornik będzie mógł oglądać je przez szybę.

Ale może dobrze byłoby poinformować go, że to konto i te przyszłe pieniądze są dla niego nietykalne? Że

nie dla psa kiełbasa,

nie dla kota skórka,

pięćset plus z rodzinnym

inkasuje córka…..

Dobrze byłoby poinformować. Tak na wszelki wypadek. Jeśli chcesz spać w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, wyślij do komornika pismo. Jego wzór pobierzesz klikając tutaj.

Wyjaśnienie dla sceptyków, dlaczego konto socjalne jako osobny rachunek jest takie istotne

Wielu – zapewne z lenistwa – nie uważa, że konto socjalne z ograniczeniami wpływów do świadczeń wyłącznie natury socjalnej jest konieczne. Do czasu. Gdy komornik zajmie 800+ lub alimenty. Oczywiście tak twierdzić będzie sceptyk, który niekoniecznie zrozumienie, że komornik nie zajął 800+ czy alimentów (gdyż ich nie może zająć).

Zajął po prostu nadwyżkę powstałą po przekroczeniu kwoty wolnej od komornika na koncie bankowym.

Przykład: Marzena jest nie tylko głupia, ale i uparta. O ochronie przed komornikiem świadczeń socjalnych wie tyle, że skoro na jej konto wpływają alimenty, rodzinne i 800+ to komornik nie może jej tych pieniędzy zabrać. I na tym jej wiedza się kończy. Gdyby powiedzieć Marzenie, że jej świadczenia powinny trafiać na osobne konto socjalne, zrobiłaby głupią minę i zbluzgała rozmówcę.

Na co mi konto socjalne?

Po co mi jakieś konto socjalne? – pomyślałaby niezbyt rozgarnięta Marzena

I w takiej błogiej nieświadomości Marzena żyła sobie z socjalu. Aż na celownik nie wziął jej młody i ambitny pracownik pośredniaka, który wyczuł w niej olbrzymiego lenia. I tak manewrował, że załatwił Marzenie pracę w solarium. Czyli takim, rzecz można, naturalnym jej środowisku. Podpisując umowę Marzena podała numer rachunku swojego jedynego konta (wszak była mądrzejsza od innych i jak zawsze wiedziała wszystko lepiej).

I na to konto bankowe Marzeny spłynęły w jednym miesiącu następujące przelewy:

  • 2060 zł wynagrodzenie za pracę,
  • 200 zł dodatek aktywizacyjny z Urzędu Pracy,
  • 750 zł alimenty,
  • 800 zł z tytułu 800+,
  • 193 zł rodzinne,
  • 400 zł od dziadków dziecka (urodziny i dzień dziecka w jednym miesiącu),
  • 100 zł od koleżanki (zwrot pożyczki na tipsy).

W sumie na konto Marzeny wpłynęło 4503 zł. Znacznie więcej niż wynosi kwota wolna od komornika (sprawdź, ile aktualnie wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie bankowym)

Bank przelał na konto komornika nadwyżkę. I nie miało znaczenia, że na koncie księgowały się świadczenia socjalne. Gdyż miksując się z wpłatami natury prywatnej spowodowały efekt tygla i w efekcie przekroczenie kwoty wolnej od komornika.

Jak powinna zatem postąpić Marzena, gdyby nie była głupia?

Podejmując pracę za najniższą krajową Marzena jest bezpieczna od komornika. Wie, że nie zabierze jej z wypłaty ani złotówki. Kwota minimalnego wynagrodzenia jest wszak kwotą od komornika bezpieczną (więcej: ile komornik może zabrać z wynagrodzenia)

Ale drugie niebezpieczeństwo czyha na koncie bankowym zajętym przez komornika. Co zatem powinna zrobić Marzena, aby mieć pewność, że komornik nie zabierze jej ani złotówki?

1. Skierowanie pieniędzy otrzymywanych na dziecko na konto socjalne

Pierwszym krokiem powinno być założenie konta socjalnego i przekierowanie na to konto świadczeń alimentacyjnych, 800+ oraz zasiłku rodzinnego. Na konto to nie ma prawa wpłynąć ani jeden przelew inny niż o charakterze socjalnym.

2. Poinformowanie komornika o założeniu konta socjalnego

Drugi krok to informacja do komornika, że świadczenia socjalne od teraz spływają na specjalne konto tylko do tych celów stworzone. Podaniem mu nazwy banku oraz numeru rachunku. I kilku innych informacji, które znajdziesz we wzorze pisma do komornika, które w naszym serwisie otrzymasz gratis.

3. Przeniesienie wynagrodzenia do konta bezpiecznego od zajęcia

Trzymanie pieniędzy innych niż bezpiecznych od komornika (czyli socjalnych) jest dla Marzeny niewskazane. Zbyt mało rozumie, a uczyć o komorniku i zasadach zajęciach konta bankowego nie chce. Dlatego, dla swojego dobra, Marzena powinna przenieść wynagrodzenie poza obszar wpływów komornika.

4. Używanie „starego” konta bankowego do bezpiecznej granicy kwoty wolnej od komornika

Marzena może używać dotychczasowego konta, ale mając z tyłu głowy, że po przekroczeniu kwoty wolnej bank odda nadwyżkę komornikowi. Dlatego też obroty na tym koncie – przez komornika zajętym – powinny być niewielkie. Aby nie ryzykować przekroczenia kwoty wolnej.

Podsumowanie

Marzena, mając zajęcie komornicze i chcąc nie oddawać egzekutorowi złotówki, osiągnie cel bez problemu. Oczywiście tylko wówczas, gdy przełamie wrodzone lenistwo i zrobi dwie – do powodzenia planu niezbędne – operacje.

Założy konto socjalne (przy okazji zgarniając gotówkę od banku) i zabezpieczy przed komornikiem wpłaty socjalne. Oraz konto bezpieczne od komornika dla siebie, aby tam – zamiast do banku kontrolowanego przez komornika – trafiało jej wynagrodzenie.

Dzięki kilku posunięciom Marzena nie musi przejmować się zajęciem komorniczym. Ono bowiem w jej przypadku nie będzie możliwe skuteczne.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 98

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Chciałabym zapytać co można posiadając konto socjalne. Jesl ina konto wpływają tylko świadczenia 500 plus i alimenty, w jaki sposób mogę operować tymi pieniędzmi? Czy mogę za nie normalnie kupować przez internet (zazwyczaj kupuje dzieciom ubrania przez allegro) , czy mogę w sklepach spożywczych płacić kartą bez obawy ze komornik „doczepi” się na co wydaje te pieniądze? Zatrzymuje wszystkie faktury i paragony na zakupy przez internet, zatrzymuje również rachunki ze sklepów w których place ta karta,nie mam nic do ukrycia, tylko chciałabym wiedzieć czy komornik ma aż taki wgląd do tego konta?

Zostaw swój komentarz...