||||

Konto socjalne w jakim banku?

4.2
(9)

W jakim banku założyć konto socjalne? Gdzie założyć konto pod 500+, alimenty, rodzinne, zasiłki z MOPS? Które konto socjalne będzie najlepsze, a który bank zasili je najmocniej premią za założenie? Dlaczego komornik straci rękę, gdy połakomi się na 500+ oraz jak wygląda wzór pisma do komornika informującego, że masz nietykalne dla niego konto socjalne – o tym wszystkim przeczytasz w 3 minuty.

Konto socjalne do wypłaty 500 plus, zasiłki i rodzinne

Współczesny klient wymaga konta nowoczesnego, dostępnego przez intuicyjną aplikację i niewymagającego wizyt z oddziale. Ma to szczególne znaczenie dla matek z dziećmi. Oddziały banków lubią być przepełnione, wszak emeryci ubóstwiają „wisieć” w okienku i płacić rachunki przez pół godziny. Ty nie masz na to ani czasu, ani ochoty? Zatem Twoje konto socjalne musi być w 100% internetowe.

Internetowe konto socjalne, czyli takie, które otworzysz bez wychodzenia z domu.

Najłatwiejsze do założenia konto socjalne –  po prostu czekasz na kuriera

Teoretycznie każde konto socjalne można otworzyć z domu. Dokumenty dostarczy kurier (na koszt banku). Ale nie wszystkie banki pozwalają zrobić to ot tak. Wiele wymaga wykonania dodatkowych czynności, czyli np. przelewów z innego banku. Współczesny klient, myślący o tym, w jakim banku założyć konto socjalne, oczekuje poszanowania swojego czasu.

Dlatego pod względem łatwości założenia wyróżnić trzeba 3 banki:

BNP Paribas
PKO BP SA
Santander Bank Polska

Jeśli któryś z banków, oferujących prostotę założenia, zainteresował Cię, przewiń tekst w dół do tabeli i sprawdź, ile każdy z tych banków zaoferuje Ci premii (darmowych pieniędzy na start) za założenie w nim konta.

Darmowe pieniądze od banków za założenie konta socjalnego

Wiele banków oferuje na dobry początek znajomości z Tobą darmowe pieniądze. Nie ma tutaj ukrytych haczyków. Warunki otrzymania pieniędzy za darmo, tylko za zostanie klientem banków, są jasne i klarownie przedstawione przez banki, które je oferują. 

Myśląc o tym, w jakim banku założyć konto socjalne, pomyśl o darmowych pieniądzach. Listę banków, które mogą dać Ci pieniądze za założenie u nich konta socjalnego, znajdziesz poniżej.

Promocje bankowe aktualne w tym miesiącu

Nazwa bankuCo bank oferuje Ci za założenie konta?Link do promocji w banku
Alior Bank400 złSprawdź promocję
BNP Paribasoczekiwanie na ofertę, sprawdź czy nadeszłaSprawdź promocję
Citi Handlowy (Citibank)900 złSprawdź promocję
Credit Agricole555 złSprawdź promocję
Velo Bank600 złSprawdź promocję
ING200 złSprawdź promocję
mBank350 zł – 450 złSprawdź promocję
Millenniumoczekiwanie na ofertę, sprawdź czy nadeszłaSprawdź promocję
Pekao SA (z żubrem)200 złSprawdź promocję
PKO BPoczekiwanie na ofertę, sprawdź czy nadeszłaSprawdź promocję
Santander300 zł + 100 zł
Sprawdź promocję

Czym są świadczenia socjalne?

Świadczenia o charakterze socjalnym mają wspólną cechę: są otrzymywane od państwa. Najpopularniejszym świadczeniem jest 500+, które otrzymuje każdy posiadający potomstwo. Świadczenia i dodatki rodzinne zaś Ci, którzy kwalifikują się do nich. Alimenty z funduszu – opiekunowie dzieci, na których dobrowolnie nie chce łożyć rodzi objęty obowiązkiem alimentacyjnym. Zasiłki porodowe dotyczą świeżo upieczonych matek. A zasiłki z MOPS i GOPS najuboższych (przynajmniej w teorii).

Wszystkie świadczenia socjalne powinny być przyjmowane na specjalne konto do tego przeznaczone. Czyli konto socjalne.

Czy komornik może zająć 500+?

Nie, każde świadczenie socjalne jest wolne od zajęcia przez komornika. Dlatego jest Ci wypłacane. Gdyby komornik mógł je zająć, zrobiłby to na poziomie urzędu, który je wypłaca. Skoro je dostajesz, oznacza to, że komornik świadczenia nie zajął. Bo tego po prostu nie może.

Po wprowadzeniu 500+ komornicy masowo zaczęli zajmować świadczenia. Wówczas padły słynne słowa skierowane do komorników przez ich najgłówniejszego przełożonego w osobie ministra sprawiedliwości:

jeśli jakikolwiek komornik odważy się wyciągnąć rękę po 500+, to ta ręka zostanie mu odcięta

Odcięta, rzecz jasna, w przenośni. Chodziło tutaj o utratę prawa wykonywania zawodu. Czyli utratę ręki, która karmi komornika. Od tej pory nie słyszano o komorniku, który zaryzykowałby swoją kończynę.

Kiedy jest ryzyko zajęcia środków ze świadczeń socjalnych?

Jak wspomnieliśmy, ryzyko takie nie istnieje na poziomie organów wypłacających świadczenia. Komornik nie może zażądać od MOPS-u wypłacenia mu zasiłku należnego Kowalskiej. Choć ta ma długi.

Ale może zająć Kowalskiej konto w banku, jeśli nie jest ono oznaczone jako konto socjalne. I gdy MOPS na takie konto ogólne zasiłek wypłaci, a Kowalska przekroczy miesięczny limit kwoty wolnej od komornika na koncie bankowym, bank przeleje komornikowi pieniądze.

Miesięczny limit kwoty wolnej od zajęcia zwykłego konta w banku to 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto. W 2021 roku wynosi on 2100 zł, w 2022 roku wynosić będzie 2257,50 zł.

Konto socjalne, bez znaczenia w jakim banku, nie posiada takich limitów. Jest w całości wolne od komornika.

Konto socjalne jest bezpieczne od komornika, ale pod jednym warunkiem

Konto socjalne, niezależnie w jakim banku, jest wolne od zajęcia komorniczego. Ale tylko w sytuacji, gdy nie nadużywasz jego charakteru. Nie możesz zatem wykorzystywać go do przyjmowania innych przelewów niż natury socjalnej. Czyli na przykład:

  • 500+,
  • zasiłków z MOPS czy GOPS,
  • świadczeń związanych z dziećmi,
  • alimentów,
  • świadczeń pielęgnacyjnych.
Jeśli Twoje konto „codzienne” jest zajęte przez komornika, nie ryzykuj przyjmowania przelewów prywatnych na konto socjalne. Bo jest to nadużycie z dużymi konsekwencjami. Zamiast tego sprawdź, jak zdobyć prywatne konto bezpiecznego od zajęcia komorniczego.

Pismo do komornika informujące o założeniu konta scojalnego

Konto socjalne w jakim banku założone nie byłoby, chroni wpływy przed komornikiem. Ale w myśl zasady, że strzeżonego Pan Bóg strzeże, zawsze można mieć dowód, że informowało się o tym komornika. 

Tak na wszelki wypadek. Jeśli potrzebujesz wzoru pisma do komornika, pobierzesz go  klikając tutaj.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 9

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Chciałabym zapytać co można posiadając konto socjalne. Jesl ina konto wpływają tylko świadczenia 500 plus i alimenty, w jaki sposób mogę operować tymi pieniędzmi? Czy mogę za nie normalnie kupować przez internet (zazwyczaj kupuje dzieciom ubrania przez allegro) , czy mogę w sklepach spożywczych płacić kartą bez obawy ze komornik „doczepi” się na co wydaje te pieniądze? Zatrzymuje wszystkie faktury i paragony na zakupy przez internet, zatrzymuje również rachunki ze sklepów w których place ta karta,nie mam nic do ukrycia, tylko chciałabym wiedzieć czy komornik ma aż taki wgląd do tego konta?

Zostaw swój komentarz...