Konto socjalne - lekcja

Konto socjalne dla osób z komornikiem

4.5
(70)

Jeśli masz komornika i jednocześnie pobierasz świadczenia typu 500+, zapewne wiesz, że aby uniknąć ich zajęcia z konta, musisz posiadać specjalne konto socjalne bezpieczne od komornika. O tym, czym jest konto do przyjmowania świadczeń socjalnych, dlaczego jest dla Ciebie takie ważne i jakie zapewnia Ci bezpieczeństwo, dowiesz się czytając artykuł o koncie socjalnym, którego nie może zająć komornik. Z artykułu tego dowiesz się również, jak tego komornika odpowiednio powiadomić o istnieniu konta, którego nie wolno mu dotknąć – czyli skąd wziąć bezpłatne pismo do komornika.

Konto socjalne w banku

Podstawową zasadą, którą muszą znać osoby mające na głowie komornika, jest przyjmowanie świadczeń natury socjalnej na specjalnie dla nich przeznaczone konto. Przyjęcie ich na konto, którego używasz do wszystkiego, grozi zablokowaniem świadczeń socjalnych przez bank i odesłaniem ich do komornika. Zatem pamiętaj – środki o charakterze socjalnym powinny trafiać na specjalne konto socjalne. Oprócz nich na to konto nie może trafiać żaden inny przelew. Konto socjalne jest bezpieczne od komornika tylko wówczas, gdy wykorzystywane jest do zgodnie z przeznaczeniem – przyjmowaniem świadczeń socjalnych.

Jakie świadczenia to świadczenia socjalne?

Jest ich cała szeroka lista, wymienię zatem tylko 5 najpopularniejszych rodzaje świadczeń socjalnych. Te świadczenia, jeśli chcesz mieć pewność, że nie zajmie ich komornik, trafiać muszą na konto socjalne:

 • Rodzina 500+
 • Świadczenia i dodatki rodzinne
 • Alimenty z funduszu alimentacyjnego
 • Zasiłki z MOPS i GOPS
 • Dodatki porodowe i pielęgnacyjne

Konto bankowe do 500+, czyli jakie konto socjalne wybrać, aby otrzymać darmowe pieniądze

A wybór jest niezwykle prosty. Nie poświęcisz mu więcej niż minutę. Konto socjalne to konto, którego zadaniem jest zaksięgowanie świadczenia socjalnego i umożliwienie Ci wypłaty np. w bankomacie. Na tym rola konta socjalnego się kończy. Dlatego nazwa banku, który takie konto prowadzi, jest praktycznie bez znaczenia.

Dla Ciebie przy wyborze konta socjalnego powinno liczyć się coś innego:

ile bank zapłaci Ci za założenie w nim konta socjalnego?

To nie pomyłka. Banki są skłonne zapłacić Ci za to, że wybierzesz konkretną markę? Ile i w jakiej formie – zależy od aktualnie trwającej promocji. Jeśli chcesz sprawdzić, co w danym momencie oferuje Ci konkretny bank, kliknij w Sprawdź Promocję w tabeli i zaczekaj, aż otworzy się strona informująca, jaką kwotą skusi Cię bank. Możesz sprawdzić konkretny bank lub wszystkie.

Promocje zmieniają się nieustannie. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie podręczną ściągawkę, dzięki której jedno kliknięcie pozwoli sprawdzić, w którym banku najlepiej założyć konto socjalne w danym momencie.

Promocje bankowe aktualne w tym miesiącu

Nazwa bankuCo bank oferuje Ci za założenie konta?Link do promocji w banku
Alior Bank200 złSprawdź promocję
BNP Paribas420 złSprawdź promocję
Citi Handlowy (Citibank)oczekiwanie na ofertę, sprawdź czy nadeszłaSprawdź promocję
Credit Agricole500 złSprawdź promocję
Getin Bankoczekiwanie na ofertę, sprawdź czy nadeszłaSprawdź promocję
ING160 złSprawdź promocję
mBank250 zł – 300 złSprawdź promocję
Millenniumoczekiwanie na ofertę, sprawdź czy nadeszłaSprawdź promocję
Pekao SA (z żubrem)200 złSprawdź promocję
PKO BPoczekiwanie na ofertę, sprawdź czy nadeszłaSprawdź promocję
Santander300 złSprawdź promocję

Komorniku, pocałuj się w nos….

Masz już konto socjalne, więc śpisz spokojnie. Od tego momentu pieniądze z tytułu świadczeń socjalnych wpływać będą na Twoje socjalne konto, a komornik będzie mógł oglądać je przez szybę.

Ale może dobrze byłoby poinformować go, że to konto i te przyszłe pieniądze są dla niego nietykalne? Że

nie dla psa kiełbasa,

nie dla kota skórka,

pięćset plus z rodzinnym

inkasuje córka…..

Dobrze byłoby poinformować. Tak na wszelki wypadek. Jeśli chcesz spać w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, wyślij do komornika pismo. Jego wzór pobierzesz klikając tutaj.

Wyjaśnienie dla sceptyków, dlaczego konto socjalne jako osobny rachunek jest takie istotne

Wielu – zapewne z lenistwa – nie uważa, że konto socjalne z ograniczeniami wpływów do świadczeń wyłącznie natury socjalnej jest konieczne. Do czasu. Gdy komornik zajmie 500+ lub alimenty. Oczywiście tak twierdzić będzie sceptyk, który niekoniecznie zrozumienie, że komornik nie zajął 500+ czy alimentów (gdyż ich nie może zająć).

Zajął po prostu nadwyżkę powstałą po przekroczeniu kwoty wolnej od komornika na koncie bankowym.

Przykład: Marzena jest nie tylko głupia, ale i uparta. O ochronie przed komornikiem świadczeń socjalnych wie tyle, że skoro na jej konto wpływają alimenty, rodzinne i 500+ to komornik nie może jej tych pieniędzy zabrać. I na tym jej wiedza się kończy. Gdyby powiedzieć Marzenie, że jej świadczenia powinny trafiać na osobne konto socjalne, zrobiłaby głupią minę i zbluzgała rozmówcę.

Na co mi konto socjalne?

Po co mi jakieś konto socjalne? – pomyślałaby niezbyt rozgarnięta Marzena

I w takiej błogiej nieświadomości Marzena żyła sobie z socjalu. Aż na celownik nie wziął jej młody i ambitny pracownik pośredniaka, który wyczuł w niej olbrzymiego lenia. I tak manewrował, że załatwił Marzenie pracę w solarium. Czyli takim, rzecz można, naturalnym jej środowisku. Podpisując umowę Marzena podała numer rachunku swojego jedynego konta (wszak była mądrzejsza od innych i jak zawsze wiedziała wszystko lepiej).

I na to konto bankowe Marzeny spłynęły w jednym miesiącu następujące przelewy:

 • 2060 zł wynagrodzenie za pracę,
 • 200 zł dodatek aktywizacyjny z Urzędu Pracy,
 • 750 zł alimenty,
 • 500 zł z tytułu 500+,
 • 193 zł rodzinne,
 • 400 zł od dziadków dziecka (urodziny i dzień dziecka w jednym miesiącu),
 • 100 zł od koleżanki (zwrot pożyczki na tipsy).

W sumie na konto Marzeny wpłynęło 4203 zł. Znacznie więcej niż wynosi kwota wolna od komornika (sprawdź, ile aktualnie wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie bankowym)

Bank przelał na konto komornika nadwyżkę. I nie miało znaczenia, że na koncie księgowały się świadczenia socjalne. Gdyż miksując się z wpłatami natury prywatnej spowodowały efekt tygla i w efekcie przekroczenie kwoty wolnej od komornika.

Jak powinna zatem postąpić Marzena, gdyby nie była głupia?

Podejmując pracę za najniższą krajową Marzena jest bezpieczna od komornika. Wie, że nie zabierze jej z wypłaty ani złotówki. Kwota minimalnego wynagrodzenia jest wszak kwotą od komornika bezpieczną (więcej: ile komornik może zabrać z wynagrodzenia)

Ale drugie niebezpieczeństwo czyha na koncie bankowym zajętym przez komornika. Co zatem powinna zrobić Marzena, aby mieć pewność, że komornik nie zabierze jej ani złotówki?

1. Skierowanie pieniędzy otrzymywanych na dziecko na konto socjalne

Pierwszym krokiem powinno być założenie konta socjalnego i przekierowanie na to konto świadczeń alimentacyjnych, 500+ oraz zasiłku rodzinnego. Na konto to nie ma prawa wpłynąć ani jeden przelew inny niż o charakterze socjalnym.

2. Poinformowanie komornika o założeniu konta socjalnego

Drugi krok to informacja do komornika, że świadczenia socjalne od teraz spływają na specjalne konto tylko do tych celów stworzone. Podaniem mu nazwy banku oraz numeru rachunku. I kilku innych informacji, które znajdziesz we wzorze pisma do komornika, które w naszym serwisie otrzymasz gratis.

3. Przeniesienie wynagrodzenia do portmonetki Paysera lub DiPocket

Trzymanie pieniędzy innych niż bezpiecznych od komornika (czyli socjalnych) jest dla Marzeny niewskazane. Zbyt mało rozumie, a uczyć o komorniku i zasadach zajęciach konta bankowego nie chce. Dlatego, dla swojego dobra, Marzena powinna przenieść wynagrodzenie poza obszar wpływów komornika. Czyli za granicę. Obecnie polecić można Marzenie dwie portmonetki, na które może przelewać wynagrodzenie. Obie oferują bowiem unikalne numeru kont. A pracodawcy Marzeny jest kompletnie obojętne, na jaki numer konta przelewa wynagrodzenie i do kogo on należy. Dla niego bez różnicy. Dla Marzeny istotne jest, aby komornik nie miał do tych pieniędzy dostępu.

4. Używanie „starego” konta bankowego do bezpiecznej granicy kwoty wolnej od komornika

Marzena może używać dotychczasowego konta, ale mając z tyłu głowy, że po przekroczeniu kwoty wolnej bank odda nadwyżkę komornikowi. Dlatego też obroty na tym koncie – przez komornika zajętym – powinny być niewielkie. Aby nie ryzykować przekroczenia kwoty wolnej.

Podsumowanie

Marzena, mając zajęcie komornicze i chcąc nie oddawać egzekutorowi złotówki, osiągnie cel bez problemu. Oczywiście tylko wówczas, gdy przełamie wrodzone lenistwo i zrobi dwie – do powodzenia planu niezbędne – operacje.

Założy konto socjalne (przy okazji zgarniając gotówkę od banku) i zabezpieczy przed komornikiem wpłaty socjalne. Oraz portmonetkę Paysera lub Dipocket, aby tam – zamiast do banku kontrolowanego przez komornika – trafiało jej wynagrodzenie.

Dzięki kilku posunięciom Marzena nie musi przejmować się zajęciem komorniczym. Ono bowiem w jej przypadku nie będzie możliwe skuteczne.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 70

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...