koperta zwrócono do nadawcy

Poczta odesłała Twój nakaz zapłaty do e-sądu? Zobacz co robić

4.5
(2)

Gdy poczta odesłała Twój nakaz zapłaty do e-sądu – po pierwsze nie panikuj. Jeśli ta informacja trafiła w Twoje ręce w miarę szybko, zdążysz odpowiednio zareagować.

Co oznacza w miarę szybko? Otóż, o ile nie minęło 28 dni od dnia, w którym listonosz po raz pierwszy usiłował doręczyć Ci przesyłkę z sądu i 14 dni od chwili, gdy przesyłka ruszyła z powrotem do sądu. Wynika to z tego co się działo

zanim poczta odesłała Twój nakaz zapłaty do e-sądu

Otóż, po wydaniu nakazu zapłaty w e-sądzie, jest on wysyłany do dłużnika. Listonosz dwukrotnie podejmie próbę doręczenia korespondencji i gdy to się nie uda:

  1. Zostawi tzw. „awizo” i wyznaczy termin 7 dni na zgłoszenie się po przesyłkę na poczcie,
  2. Odwiedzi Cię po raz kolejny i zostawi „powtórne awizo” i da Ci kolejne 7 dni na odebranie listu.

W tym momencie uznaje się, że adresat zapoznał się z wysłaną wiadomością i zaczyna biec termin na odpowiedź. Wynosi on 14 dni. To Twoje 14 dni na działanie, zanim nakaz zapłaty się uprawomocni. Jeśli tak się stanie, masz duże kłopoty!

Pamiętaj! Niezależnie od tego, czy odebrałeś list i zapoznałeś się z jego zawartością, czy też pominąłeś oba awiza, dla nadawcy – sądu – będzie to miało ten sam skutek i po upływie 14 dni zostanie uznane za prawidłowe doręczenie. Czyli tak jakbyś przeczytał korespondencję. Lepiej więc odebrać – choćby ostatniego dnia – przynajmniej będziesz wiedział, co zawierał list.

Życie lubi płatać figle i nakaz zapłaty potrafi przyjść w chwili gdy akurat Cię nie ma. A to wyjazd „za chlebem”, a to ktoś się rozchorował w rodzinie i trzeba mu pomóc, czasami wreszcie zwykłe roztargnienie i awizo trafia do Ciebie zbyt późno.

Dlatego jeśli masz problemy ze spłatą zadłużeń

ważne jest, abyś założył sobie konto w e-sądzie

E-sąd to najczęściej wybierana przez wierzycieli ścieżka do uzyskania nakazu zapłaty. Jak założyć konto w e-sądzie i kontrolować bieg spraw już pisaliśmy. Tu przypomnijmy tylko, że takie konto nic nie kosztuje i warto je sobie założyć, nawet jeśli wierzyciele nie są zbyt natrętni. W sytuacji, gdy przegapimy awizo, w kilka chwil będziemy wiedzieć, dla kogo wydano nakaz zapłaty.

Chociaż każdy biegły prawnik potrafi napisać skuteczny sprzeciw nie mając akt sprawy, to warto jednak, by mógł Ci pomóc mając wgląd do dokumentów konkretnej sprawy. A dzięki kontu w e-sądzie nie tylko dowiesz się dla kogo i dlaczego wydano nakaz zapłaty. Często będzie to dla Ciebie miejsce, z którego dowiesz się, że umknął Ci jakiś nakaz zapłaty.

Jak w e-sądzie pobrać akta sprawy po wydaniu nakazu zapłaty

W portalu e-sądu odnajdziesz również dokumenty, które były w kopercie – pozew i dokumenty załączone do pozwu przez wierzyciela (np. umowę pożyczki). O ile w zasadzie nikt nie ma problemu z odnalezieniem tych dokumentów przed wydaniem nakazu zapłaty, to po jego wydaniu sprawa nieco się komplikuje. Często klienci pytają nas, gdzie znajdą dokumenty w swoim panelu klienta na stronie e-sądu.

Po zalogowaniu się do portalu e-sądu widzisz taką oto listę:

wybór opcji w portalu e-sądu
il. 1. Menu, w którym znajdziesz toczące się sprawy.

Wielu naturalnie wybiera zakładkę „moje nakazy”, ale tam zgodnie z nazwą znajdzie tylko obraz wydanego nakazu. W tej zakładce warto jedynie zanotować sobie numer sprawy (to ten z Nc na początku) i udać się do zakładki „moje sprawy”

Na liście nakazów zapłaty brak pełnej dokumentacji
il. 2. Zanotuj numer sprawy

Tam w okienku wyszukiwania wpisujemy numer sprawy i oznaczamy pole „tylko sprawy zakreślone”:

Tu znajdziesz dokumenty sprawy gdy poczta odesłała Twój nakaz zapłaty do e-sądu
il. 3. Tutaj znajdują się wszystkie dokumenty związane z wydanym nakazem.

Ujrzymy wówczas nasz nakaz zapłaty, a po kliknięciu w zaznaczoną ikonkę ujrzymy nakaz wraz z pozostałymi dokumentami. Pobieramy je i przekazujemy prawnikowi.

Jeśli nakazu zapłaty nie odebrałeś w terminie z jakiegoś istotnego powodu i zdążył się on uprawomocnić, to wciąż możesz jeszcze walczyć, ale to już zupełnie inna historia.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...