Komornik zabrał za dużo z konta bankowego. Co mam zrobić?

4
(2)

Bardzo dużą część prywatnej korespondencji stanowią informacje, że komornik zabrał za dużo z konta bankowego. Zaraz potem następuje wieszanie psów na komorniku i jego wspólniku – banku. Oczy bolą od czytania wymyślnych teorii spiskowych na temat mafii bankowo – komorniczej, dlatego prosimy: zanim napiszesz, że komornik zabrał za dużo z konta bankowego, sprawdź czy na pewno kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie bankowym nie została nieświadomie przekroczona.

Ile wynosi kwota wolna od komornika na koncie bankowym?

W 2018 roku kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie bankowym to 1575 zł miesięcznie, licząc od pierwszego do ostatniego dnia kalendarzowego. Oznacza to, że do tej kwoty żaden komornik nie ma prawa tknąć rachunku. Ale czy tak jest do końca?

Jak wszędzie, tak i w przypadku zajęcie komorniczego konta bankowego są pewne wyjątki. Warto je znać, aby nie robić z siebie głupka w oddziale banku awanturując się, że bank UKRADŁ wszystkie pieniądze z konta i przekazał komornikowi. Niejeden już zbłaźnił się w banku wchodząc z pianą na ustach i gromami w oczach z przekonaniem, że zaraz wyjdzie jako zwycięzca. Wychodził zaś przemykając ze wstydu pod ścianą gnany śmiechem innych klientów, mimowolnych świadków tragifarsy jednego aktora.

Zapomniał bowiem ów bohater jednej akcji, że ustawa nie przewiduje w ogóle kwoty wolnej od zajęcia na rachunku bankowym w przypadku egzekucji komorniczej za długi alimentacyjne. Jeśli zatem posiadasz takowe, lepiej nie idź awanturować się do banku o to, że komornik zabrał Ci wszystko z konta bankowego. Bo pracownicy banku nie lubią być wyzywani od złodziei i udzielając Ci informacji o przyczynach tego, że komornik zabrał Ci wszystko z konta, zrobią to przekrzykując Cię – w efekcie wszyscy pozostali uczestnicy zajścia dowiedzą się, że nie płacisz alimentów.

(Podobny problem występuje przy obliczaniu kwoty wolnej z wynagrodzenia – zobacz różnice w zajęciu komorniczym alimentacyjnym i pozostałych)

Kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym – co musiszhttps://bank-komornik.pl/kwota-wolna-od-zajecia-komorniczego-2018 wiedzieć?

Kwota wolna przysługująca klientowi pomniejszana jest w danym miesiącu o obciążenia na wszystkich rachunkach objętych
egzekucją. To bardzo ważne, gdyż wielu z Państwa posiada 2 i więcej kont bankowych. I liczy kwotę wolną od zajęcia komorniczego osobno dla każdego konta.

Dochodzi wówczas do sytuacji, gdy w banku nr 1 wykorzystamy 1450 zł z limitu 1575 zł kwoty wolnej od komornika. Śmiało działamy w banku nr 2 błędnie myśląc, że tam również czeka na nas limit 1575 zł. A tymczasem po przekroczeniu zaledwie 125 zł wszystkie zgromadzone na rachunku środki trafią w ręce komornika.

Będzie płacz, będzie lament, będą bluzgi. A wystarczy pamiętać, aby nie doszło do takiej sytuacji, że kwota wolna od komornika liczona jest dla wszystkich rachunków bankowych posiadanych przez dłużnika objętego egzekucją.

I niezależnie od ich ilości tylko 1575 zł miesięcznie chronione jest przed komornikiem.

Data transakcji a data księgowania – problem bardzo powszechny

I dochodzimy wreszcie do problemu najpowszechniej występującego i powodującego szereg zamieszania wśród naszych czytelników mających komornika. Chodzi o datę dokonania transakcji, a datę księgowania jej w banku.

Wypłata gotówki z bankomatu oraz płatność kartą debetową to transakcja płatnicza i jest wliczana do wykorzystania kwoty wolnej od komornika na rachunku bankowym. Każda wypłata i każda płatność. To zrozumiałe i nie podlega dyskusji. Problem zaczyna się wówczas, gdy transakcja płatnicza dokonywana jest pod koniec miesiąca. Najłatwiej zobrazuje to przykład.

Mariolka zgrabnie wyliczyła sobie, że do wykorzystania w danym miesiącu ma jeszcze 550 zł kwoty wolnej od zajęcia komorniczego na swoim rachunku bankowym w PKO SA. Będąc na zakupach wstąpiła do bankomatu ING i dokonała wypłaty gotówki w kwocie 550 zł. Cieszyła się, że zamyka miesiąc bez straty pieniędzy na zajęcie komornicze.

Gdy otrzymała swoje wynagrodzenie (1500 zł) na początku przyszłego miesiąca pognała szybko je wypłacić. Okazało się, że może wypłacić tylko niecałe 1000 zł. Myślała, że to awaria maszyny lub karty. W domu sprawdziła jednak, że z jej konta zniknęło ponad 500 zł. Zniknęło to może złe słowo – pieniądze zajął komornik.

Mariolka nie skojarzyła zajęcia przez komornika pieniędzy na koncie ze swoją wypłatą z bankomatu ING. A powinna… zamiast łkać, że komornik zabrał za dużo z konta bankowego…

Proszę pamiętać, mając konto i wpływy na to konto, że każda transakcja gotówkowa i bezgotówkowa ma dwie daty: transakcji i rozliczenia. Jeśli wyjmiecie Państwo z bankomatu (szczególnie obcego) pieniądze np. 30 stycznia, to w banku operacja ta będzie księgowana z datą np. 3 lutego. Co oznacza w praktyce, że styczniowa wypłata zmniejszy Waszą kwotę wolną od zajęcia komorniczego na koncie bankowym w miesiąca lutym!

I nie ma na to rady. Trzeba po prostu o tym pamiętać i prawidłowo liczyć sprawdzając w systemie bankowości datę faktycznego rozliczenia transakcji.

Warto pamiętać o tym, że korzystając z bankomatu należącego do banku, w którym mamy konto, usprawniamy sobie życie, gdyż księgowanie przebiega w czasie praktycznie rzeczywistym.

Konto bez komornika, czyli w jaki sposób mieć konto i nie bać się komornika

Choć nie brakuje sceptyków, to posiadanie konta, którego nie zajmie komornik jest banalnie proste. Polacy od dawna stosują pewien “trick”, pozwalający na używanie konta, na które nie może wejść komornik.

Problem kwoty wolnej od zajęcia komorniczego przestaje wówczas istnieć definitywnie….

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...