Przedawnienie długu szokuje?

Czy przedawnienie oznacza umorzenie długów?

4.8
(36)

Mówi się, że dłużnicy w dobie internetu mają dostęp do wiedzy kiedyś nieosiągalnej, ale wierzyć się w to nie chce za bardzo, gdyż raz za razem pojawiają się stwierdzenia: przedawnienie długów oznacza, że dług przestaje istnieć.

W tym momencie powinny opaść ręce, ale…zaraz, zaraz. Może i ten dostęp do wiedzy dla dłużnika istnieje, tyle tylko, że wiedza ta podana jest w formie nieprzystępnej dla przeciętnego Kowalskiego? Tego, który nie rozróżnia przedawnienia od przeterminowania? I może efektem jego edukacji w formie źle podanej jest właśnie to, że myli przedawnienie długu z jego umorzeniem? Zmierzmy się zatem z tematem w odbiorze trudnym, jak się okazuje. I pytaniem:

Czy przedawnienie oznacza umorzenie długów?

Prześledziłem portale internetowe, które świadczą pomoc dla zadłużonych w postaci przekazywania wiedzy. Również o przedawnieniu długów. I wszędzie wiedza ta podana jest tak samo. Czyli niekoniecznie zrozumiale. Dlatego ja zaserwuję ją na opak.

Czy przedawnienie oznacza umorzenie długów? - Zdjęcie bohatera historii o umorzeniu długów przedawnionych
Marian po otrzymaniu pożyczki

 

Wyobraź sobie, szanowny czytelniku, że kilka lat temu miałeś sporo pieniędzy. I chodził za Tobą Marian, ta ofiara losu, która wiecznie bez kasy. I pożycz, pożycz… w kółko to samo. Aż wreszcie raz, pod wpływem dobrego humoru, powiedziałeś: Dobra, Marian. Pożyczę Ci tysiaka, ale musimy spisać umowę. Aha, kasa ma być oddana do Świąt – z prowizją i odsetkami będzie to 1300 zł.

Pomyślałeś – będzie 300 zł dodatkowo na Święta. Wydane jak należy. Szwagier przyjedzie, to zobaczy tak zaopatrzony barek, ze do Sylwestra nie będzie chciał odjechać. Pożyczyłeś tej łajzie Marianowi, umowę pożyczki głęboko chowając w szufladzie.

Minęło pół roku i tuż po mikołajkach zacząłeś pytać Mariana o zwrot. Okazało się, że ta łazęga nabrała tyle chwilówek, że ma komorników do siódmego pokolenia chyba. I nie odda, bo nie ma z czego.

Wiązankami, jakie poleciały w tym momencie, obdzieliłbyś kilka delegacji przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Oczywiście poprzysiągłeś Marianowi zemstę i to, że komornik sprzeda mu ostatnią łyżkę. Do butów. Ale Marian zniknął… jakby rozpłynął się pod ziemię.

Przedawnienie długu z tytułu pożyczki

Jak to zwykle bywa, nie poszedłeś do sądu, a Twój gniew powoli stygł. Mijały lata, aż całkowicie zapomniałeś o Marianie i pożyczce. Do momentu, gdy nie zobaczyłeś gada w pijalni piwa. Nagle wróciło wszystko:

– To ty sobie piwo żłopiesz za moją krwawicę, pijawko pasożytnicza – wycedziłeś na widok wroga.

Marian tymczasem, wyraźnie delektując się goryczką chmielu, dociągnął 2 ostatnie łyki, otarł pianę, włożył „męskiego” między jedynkę a trójkę, odpalił i rzekł:

– Ty wiesz, co ty mnie możesz? Skoczyć tutaj… i sięgnął ręką w kierunku rozporka – żadnego długu u ciebie frajerze nie mam, bo się przedawnił….

Przedawniony dług wcale nie został automatycznie umorzony

To były ostatnie słowa Mariana, bowiem zaraz po nich wpadł pod stół. Zanim opuścił lokal lądował tam jeszcze kilkukrotnie, a jego twarz była za każdym razem bardziej bordowa. I nie było to efektem wypitego alkoholu.

Dług z odsetkami oddał następnego dnia. I do końca życia zapamiętał sobie, że przedawnienie długu nie oznacza, że długu nie ma. Zatem, czym tak naprawdę jest owo

przedawnienie długu

Fachowa definicja brzmi następująco

Przedawnione roszczenie nie wygasa, lecz staje się tzw. roszczeniem niezupełnym, które nie może być przymusowo zrealizowane, ponieważ sąd w razie stwierdzenia przedawnienia oddali powództwo wierzyciela, a tym samym uniemożliwi mu skorzystanie z usług komornika.

Już wiadomo, dlaczego jest to tak mylnie interpretowane. Z powodu niezrozumienia. Zatem jeszcze raz w sposób zrozumiały:

Jeśli pożyczyłeś Marianowi gotówkę i nie odzyskałeś jej w terminie, to po pewnym czasie (w przypadku pożyczek mamy z reguły okres trzyletni) dług staje się przedawniony. I Marian, mówiąc, ze możesz mu skoczyć, miał na myśli to, że nie odzyskasz tego długu przez komornika. Jeśli bowiem pójdziesz do sądu, to ten Twój pozew oddali automatycznie.

Sąd zrobi to, gdyż prawo pozwala Marianowi uchylenie się od zaspokojenia roszczenia (czyli w tym przypadku spłaty długu). Pozwoli mu to uniknąć komornika. Ale – co istotne – tylko tego. Bo dług jako taki istnieje. I będzie istniał do momentu, aż Marian nie odda pożyczonych pieniędzy…

Dług nie zostanie umorzony z powodu przedawnienia, nawet jeśli sąd oddali pozew i nie wyda nakazu zapłaty

Pamiętaj, że niezależnie od tego, że sąd oddali pozew, gdyż stwierdzi przedawnienie długu, ten wciąż istnieje. Nie jest bowiem tak, jak wielu myśli. Czyli pamiętaj, że to co poniżej, to stek bzdur:

 • Dług przedawniony przestaje istnieć,
 • Gdy sąd nie wydaje nakazu zapłaty ze względu na przedawnienie długu, to automatycznie dług jest umarzany,
 • Długu przedawnionego nie można dochodzić.

Dług istnieje – nawet gdy jest przedawniony. Niemożliwa jest tylko jego egzekucja na drodze prawnej. Sąd oddali roszczenie, jeśli dług będzie przedawniony. Nie oznacza to jednak, że sąd uwolnił kogoś od długu. Sąd nie dokonuje umorzenia długu. Dłużnik wciąż pozostaje dłużnikiem. A zobowiązanie wciąż istnieje i żyje. Przedawnienie długu nie oznacza, że dług został umorzony

Przedawnienia nie myl z przeterminowaniem

Kolejnym problemem dla wielu osób jest mylenie dwóch słów pojęć: przeterminowania długu i jego przedawnienia.

Ja tego nie muszę spłacać, gdyż dług jest przeterminowany

Z długiem przeterminowanym jest jak z przeterminowanym mlekiem. Ma datę przydatności do spożycia, tak samo jak dług ma datę spłaty (zapisaną w umowie kredytu  bankowego czy pożyczki w parabanku). Jeśli termin zwrotu nie został dotrzymany, to staje się on przeterminowany.

 

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 36

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

10 komentujący “Czy przedawnienie oznacza umorzenie długów?”

 1. Jeśli komornik może mi zabrać z emerytury 25 % to ile procent może zabrać drugi komornik?I czy w ogóle może coś zabrać?

  1. Polskie państwo chroni emerytów i rencistów poprzez nałożenie maksymalnego limitu zajęcia świadczeń w wysokości 25%. Przy czym limit ten jest niezależny od ilości komorników, zajęć i kwot. Mowa o zajęciach z tytułu niespłaconych pożyczek czy kredytów.

 2. czy tak czy inaczej to dług się ciągnie tak?sobie pracujesz niby spokojnie a tu w kazdym czasie moze komornik do pracodawcy zastukać czyż nie?nigdy nie mozna odetchnąć ,no właśnie jaka jest różnica miedzy przedawnieniem a umozeniem…

  1. Komornik działa tylko na podstawie nakazu sądowego. Gdy dług jest przedawniony, sąd nakazu nie wyda. A zatem nie będzie nigdy komornika.

  2. Sprawa długów jest chyba bardziej skomplikowana. Nie ma w tekście ani słowa co z tym, jednak długiem dalej. Windykatorzy i tak dalej dokonują prób wydarcia pieniędzy. Co w przypadku wyroku sądowego. Komornik nie zaspokoił wierzyciela i mija kilka lat. I co dalej? Długi te załóżmy, przeterminowane, przechodzą na dzieci? Temat jest szeroki i myślę znacznie bardziej skomplikowany. Ktoś coś tam skorzysta.

   1. Proszę zauważyć, że tekst dotyczy i dotyka jednej kwestii: mylenia przeterminowania z przedawnieniem. Nie może Pan oczekiwać, że w tekście poświęconym temu znajdą się informacje wykraczające poza tematykę. Na inne tematy związane z długami mamy dziesiątki tekstów – zapraszamy do lektury.

 3. Dobre, rozwój opowieści całkiem mnie rozłożył 🙂 Pokazałem moim rodzicom, którzy nijak nie łapali tematu i zadziałało. Mama stwierdziła, że po tylu latach przedawnienie długów nie pomyli już się jej z umorzeniem.

  Czy autor pisuje jeszcze gdzieś w tym stylu teksty o finansach?

 4. Zabawne i bardzo zrozumiałe. Ktoś ma widać podejście do edukacji osób niekoniecznie potrafiących zrozumieć kodeksy prawne. A że przy okazji uśmiałem to dodatkowy plus:)

Zostaw swój komentarz...