|||

BEST NSFIZ I, II, III, IV. Cztery fundusze z portowego miasta.

5
(1)

Być może o istnieniu BEST NSFIZ (Niestandaryzowanych Sekurytyzacyjnych Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych) dowiedziałeś się dopiero z otrzymanego pisma. Nigdy nie pożyczałeś pieniędzy od BEST NSFIZ, a teraz ta firma domaga się od Ciebie spłaty długu?

Tak, to możliwe. Bez Twojej zgody, zupełnie legalnie, Twoje zadłużenie zostało sprzedane przez pierwotnego wierzyciela. Niezależnie od tego, czy dotychczas posiadałeś niespłacone zobowiązania wobec firmy telekomunikacyjnej, pożyczkowej czy banku, teraz pieniędzy żądać może od Ciebie właśnie BEST NSFIZ.

Czym jest NSFIZ?

Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty – oto pełne rozwinięcie skrótu. Takie wyjaśnienie nie jest jednak z pewnością wystarczające, dlatego przyjrzymy się tej nazwie bliżej. Fundusz Inwestycyjny dysponuje pewnym powierzonym kapitałem; inwestorzy oczekują, aby te pieniądze na siebie zarabiały. W jaki sposób? To już zależy od specyfiki podmiotu. BEST jest Funduszem Sekurytyzacyjnym; masowo skupuje niespłacane wierzytelności, a później odzyskuje pieniądze od poszczególnych dłużników. Oczywiście z olbrzymim zyskiem.

Co powinieneś wiedzieć jako dłużnik BEST NSFIZ?

BEST (I, II, III, IV) NSFIZ kupił Twój dług za niewielki ułamek jego nominalnej wartości (średni ok. 10-15%) jako jedno z setek zobowiązań przekazywanych w ogromnym pakiecie. To są dwie kluczowe informacje wpływające na Twoją obecną sytuację. Z pewnością nie jest ona gorsza od tej, w której byłeś przed zmianą wierzyciela; specyfika sprzedanego zadłużenia działa jedynie na Twoją korzyść. Po pierwsze, Fundusz zapłacił za roszczenie bardzo mało – łatwiej będzie wynegocjować korzystną ugodę (o tym, jak to zrobić, opowiemy w kolejnych akapitach). Po drugie, w czasie jednej cesji, czyli przeniesienia praw do wierzytelności na osobę trzecią, przekazywane są setki długów. W takim mnóstwie nie trudno o braki formalne (a NSFIZ-om zdarza się kupować nawet zobowiązania przedawnione). Nikomu z resztą nie opłaca się kontrolować każdej wierzytelności z osobna. Te niepełnowartościowe (a taką może okazać się i Twoja!) są po prostu wliczone w straty. To, co dla finansowego giganta jest suchą, choć nie chcianą, statystyką, dla Ciebie może oznaczać całkowite oddłużenie.

BEST NSFIZ jako wierzyciel
il. 1. NSFIZ BEST jako wierzyciel zgłasza dług do BIG-u

Jak zareagować na pismo od BEST NSFIZ?

„To zależy” – chciałoby się powiedzieć. Zależy przede wszystkim od tego, czy Fundusz skierował sprawę do sądu. Zazwyczaj jednak najpierw pojawiają się pisma od NSFIZ BEST, mające na celu skłonienie dłużnika do spłaty. Takie listy, pozbawione mocy prawnej, a czasem nawet dowodów na zasadność przedstawianego roszczenia, nie mają realnego wpływu na Twoją sytuację. W takim przypadku działaniem możesz sobie tylko zaszkodzić. Twój telefon, mail, listowna odpowiedź będzie dla BEST jasnym sygnałem, że wierzytelność istnieje. Nie mówiąc już o dokonywaniu przelewów – to może się stać mocnym dowodem po stronie wierzyciela (uznaniem długu), jeśli sprawa trafiłaby do sądu. Najlepszym, co możesz zrobić, jest spokojne poczekanie na dalszy rozwój wypadków i konsultacja z prawnikiem.

A co, jeśli otrzymasz nakaz zapłaty lub pozew? Reagując szybko i zdecydowanie, masz szansę przejąć kontrolę nad sytuacją. Wnieść sprzeciw wobec nakazu zapłaty możesz do 14 dni (inaczej stanie się on prawomocny i da BEST prawo do wszczęcia egzekucji komorniczej). Aby odpowiedzieć na pozew masz czas do dnia pierwszej rozprawy lub daty wyznaczonej przez sąd. Jeśli tego nie zrobisz, zostanie wydany wyrok zaoczny, prawdopodobnie na korzyść Funduszu Sekurytyzacyjnego. Pamiętaj, że rozprawa sądowa nie oznacza dla Ciebie z góry przegranej. Wręcz przeciwnie. Ze względu na nieprawidłowości formalne, brak wystarczających dowodów na zasadność i wysokość roszczenia po stronie NSFIZ, możesz wrócić do domu jako człowiek zupełnie (bądź częściowo) wolny od długów.

Ale nie musisz liczyć jedynie na łut szczęścia w formalnym bałaganie i korzystną decyzję sądu. Na drodze polubownej także da się wiele uzyskać…

Negocjacje z Niestandaryzowanym Sekurytyzacyjnym Funduszem Inwestycyjnym BEST

Pamiętasz, że NSFIZ kupił Twój dług za bardzo niską cenę? (10-15% wartości, co oznacza, że wierzytelność opiewająca 10.000 zł została sprzedana najprawdopodobniej za kwotę mniejszą niż 1500 zł). Na dodatek jest właścicielem roszczenia, nie zewnętrzną firmą windykacyjną. To duża różnica, ponieważ w takiej sytuacji BEST ma swobodę co do modyfikowania warunków umowy.

Jednak bardzo niewielu dłużników wykorzystuje tak korzystną pozycję negocjacyjną. Nawet jeśli decydują się na zawarcie ugody na własną rękę, tak naprawdę podpisują „dobre” warunki podyktowane przez BEST (dobre przede wszystkim dla Funduszu, chociaż dłużnikowi i tak wydaje się, że złapał Pana Boga za nogi – wszak uniknął komornika!).

Nasi negocjatorzy mogą dużo więcej, wszak zawodowo zajmują się podobnymi sprawami. Wybierając pośrednictwo w rozmowach masz gwarancję, że podpisujesz ugodę najlepszą z możliwych. Mówiąc konkretnie: co najmniej 30% umorzenia przy jednorazowej spłacie lub rozłożenie długu na niskie, bezodsetkowe raty. Bez żadnego ryzyka! Jeśli nie zrealizujemy obietnic, zwracamy zaliczkę.

Więcej o negocjacjach z BEST.

O BEST

BEST S.A. nie jest jedynie firmą windykacyjną; to tylko końcowy etap szerszej działalności grupy kapitałowej BEST. Należą do niej aż cztery Fundusze Sekurytyzacyjne: BEST I NSFIZ, BEST II NSFIZ, BEST III NSFIZ, BEST IV NSFIZ. Nie ma między nimi zasadniczych różnic, dlatego nie wyróżnialiśmy ich dotychczas w artykule – nasza oferta jest uniwersalna, możesz z niej skorzystać niezależnie od tego, który z wymienionych Funduszy kupił Twój dług.

Do grupy BEST należy także Kancelaria Radcy Prawnego Rybszleger Sp.K (reprezentują ca wszystkie powiązane podmioty w postępowaniach sądowych) oraz BEST Italia, działająca na rynku włoskim. Spółka powstała w 1994 roku; od 1997 jest notowana na warszawskiej giełdzie. Swoją siedzibę ma w Gdyni, przy ulicy Łużyckiej 8A.

Co zatem zrobić, gdy staniesz się dłużnikiem NSFIZ BEST?

Zachować spokój i… zawalczyć o swoje! Zarówno przed sądem, jak i polubownie, masz naprawdę szerokie możliwości, aby wykorzystać sytuację na swoją korzyść. Jeśli jesteś gotowy na zdecydowane i skuteczne kroki – zamów negocjacje przez pełnomocnika za pomocą bannera poniżej. Nie ponosząc najmniejszego finansowego ryzyka, przekonaj się, ile możesz zyskać dzięki ugodzie z BEST NSFIZ:

Zawieram umowę i dokonuję wpłaty zaliczki na delegację pełnomocnika w wysokości 150 złotych

Zapoznałem się i akceptuję regulamin, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu realizacji zlecenia oraz korzystania z Serwisu na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...