Zajęcie komornicze ile może zabrać komornik?

5
(1)

Zajęcie komornicze realizowane jest najczęściej z wynagrodzenia i konta bankowego. Zobacz, ile zajmie komornik w 2024 roku i jaka jest kwota wolna od zajęcia. Sprawdź sposoby na komornika, czyli zablokowanie trwającej egzekucji prowadzące do jej umorzenia.

  • Ile może zabrać komornik z konta w banku?
  • Jaka jest kwota wolna od komornika z wynagrodzenia?
  • Czy istnieją legalne sposoby na pozbycie się komornika?

Ile komornik musi zostawić na koncie bankowym?

Kwota wolna od zajęcia komorniczego jest ściśle związana z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. I wynosi 75% wartości najniższej pensji brutto. W 2024 roku komornik musi zostawić na koncie bankowym dłużnika 3 181,50 zł do końca czerwca. I 3225 zł od lipca do końca roku 2024.

Kwota wolna od zajęcia na koncie bankowym – jak działa?

Pierwszego dnia każdego miesiąca zerowany jest bankowy licznik kwoty wolnej od zajęcia komorniczego. Wszystkie środki, jakie zostały na koncie z poprzedniego miesiąca, automatycznie zmniejszają kwotę wolną na rachunku bankowym w aktualnym miesiącu.

Przykład zmniejszenia kwoty wolnej na koncie bankowym
Dłużnik posiadający na koniec marca sumę 720 zł na swoim koncie bankowym rozpocznie miesiąc kwiecień z kwotą wolna od zajęcia komorniczego pomniejszoną o tę kwotę.

Kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym jest pomniejszana z każdym wpływem na konto. Po przekroczeniu limitu kwoty wolnej od komornika w banku środki są przekazywane na rzecz komornika prowadzącego egzekucję.

Ile komornik może zająć z pensji?

Zajęcie komornicze wynagrodzenia odbywa się wg prostej zasady. Pracodawca ma obowiązek oddać komornikowi połowę wynagrodzenia pracownika, ale tylko wówczas, jeśli wynosi ono dwukrotność pensji minimalnej netto. Lub więcej niż dwukrotność.

Przykład zajęcia komorniczego połowy pensji
Pracownik zarabiający na rękę 9500 zł będzie miał zajęte wynagrodzenie w wysokości 4750 zł.

Jeśli natomiast pracownik zarabia mniej niż dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, zajęcie komornicze będzie niższe niż połowa jego pensji. Wyniesie dokładnie tyle, ile wynosi różnica pomiędzy zarobkiem pracownika a wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Przykład zajęcia komorniczego niecałej połowy pensji
Pracownik zarabia 4000 zł netto. Wynagrodzenie minimalne wynosi 3222 zł. Zajęcie komornicze wyniesie zatem zawsze tyle, ile wynosi różnica, czyli 778 zł. A nie połowę pensji.

Czy komornik może zająć wynagrodzenie, jeśli jest ono w wysokości minimalnej pensji?

Wynagrodzenie minimalne nie podlega zajęciu komorniczemu. Jest to kwota wolna od komornika. I niezależnie od wielkości zadłużenia oraz ilości komorników pracodawca nie przeleje na konto komornika ani złotówki, jeśli jego pracownik zarabia tyle, ile wynosi minimalne wynagrodzenie za pracę. Przepis ten dotyczy długów niealimentacyjnych.

Ile komornik może zabrać za alimenty?

W przypadku alimentów zajęcie komornicze z wynagrodzenia wynosi zawsze 60% pensji. Niezależnie od jej wysokości, co oznacza, że w przypadku egzekucji za alimenty również osoby, które zarabiają najniższą krajową, oddadzą komornikowi 6/10 wynagrodzenia.

Egzekucja komornicza za alimenty jest przekleństwem dłużników, ale jednocześnie szansą dla wielu innych na całkowite zablokowanie komornika. W przypadku dłużników, którzy chcą pozbyć się komornik sądowego z pensji umowa alimentacyjna jest rozwiązaniem na lata. Sposób na komornika – umowne alimenty – poznasz dokładnie po kliknięciu w link.

Zajęcie komornicze umowy zlecenia – ile zabierze egzekutor?

Zajęcie komornicze z umowy zlecenia wynosi 100% wynagrodzenia. Pod warunkiem, że umowa zlecenia jest dodatkiem do głównego dochodu, a nie dochodem głównym i jedynym.

W przypadku, gdy umowa – zlecenie spełnia warunki:

  • jest głównym źródłem dochodu dłużnika
  • wypłacana jest regularnie i cyklicznie (np. co tydzień, co miesiąc)
  • wypłaty są w podobnej wysokości

można wystąpić do komornika o zrównanie umowy zlecenia z umową o pracę pod względem przepisów egzekucyjnych. Wówczas zajęcie komornicze umowy zlecenia będzie odbywało się wg zasad przewidzianych dla pracowników etatowych.

Wzór pisma do komornika dla pracujących w formie umowy zlecenia

Wniosek do komornika o zwolnienie z zajęcia umowy zlecenia jako jedynego źródłą dochodu

Powyższy wzór pisma do komornika można wypełnić swoimi danymi i wysłać na adres kancelarii komornika sądowego.

Ile komornik musi zostawić z wypłaty przy pełnym etacie?

Chcesz poznać kwoty, które komornik sądowy musi zostawić z Twojej wypłaty? Dzięki tabeli zajęć egzekucyjnych z wynagrodzenia sprawdzenie kwoty wolnej od zajęcie zajmie chwilę:

Ile musi zostawić komornik z wynagrodzenia - tabela

Ile komornik musi zostawić z wypłaty pracownika, gdy ten pracuje na niepełny etat?

W tabeli znajdziesz kwotę, którą musi zostawić komornik w przypadku osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin. Jest to tabela zbiorcza, jeśli interesują Cię szczegóły zajęcia dla konkretnych wymiarów etatu, znajdziesz je w kolejnych akapitach.

Tabela kwot wolnych od komornika dla pracujących w niepełnym wymiarze czasu pracy

Kwota wolna od komornika zatrudnionego na pół etatu?

Ile może zabrać komornik gdy pracujesz na pół etatu - tabela zajęć komorniczych

Jaką część wynagrodzenia zabierze komornik pracującym na trzy czwarte etatu?

Tabela zajęć komorniczych przy 3/4 etatu

Tabela zajęcia z pensji przy 1/4 etatu

Tabela zajęć komorniczych dla 1/4 etatu

Jak uchronić pensję przed zajęciem?

Przed zajęciem komorniczym prawnie chroniona jest tylko część wolna od egzekucji. Czyli minimalna krajowa. Jest jednak sposób, aby pracujący mogli cieszyć się brakiem zajęcia komorniczego pomimo trwającej egzekucji. O tym, w jaki sposób uchronić pensję przed egzekucją przeczytasz w artykule o zmianie formy zatrudnienia.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...