Konto Stereo od Monobanku
Wielkimi krokami zbliża się dzień w którym, z nieoczywistego kierunku wkroczy na polski rynek karta określana już jako ukraiński Revolut.
Konto Stereo jest w fazie beta testów, natomiast każdy chętny może na dedykowanej stronie (stereo.io) wyrazić chęć założenia konta. Dlatego na ten moment możemy jedynie wstępnie opisać co prawdopodobnie zaoferuje bank z Ukrainy polskim i ukraińskim użytkownikom. Kwestią otwartą pozostaje czy jako klienci Stereo zaczną się widzieć również dłużnicy. Ci bowiem otwierając rachunki bankowe chcieli by nie tyle robić przelewy, co przede wszystkim, otrzymywać przelewy krajowe na rachunek bankowy zaopatrzony w indywidualny numer IBAN. Oczywiście numer konta prowadzonego w złotówkach.
Wypadałoby również, aby Stereo uzyskało na początek pełną europejską licencją bankową. Ta ukraińska w UE bowiem nie wystarczy. Do tego jeszcze wrócę na koniec.
Konto Stereo od Monobanku
Jak widać właściciele serwisu lubią muzyczne konotacje w nazwach swoich produktów. Stereo to marka Monobanku. Banku, który na Ukrainie działa od niemalże 6 lat i wydaje się, że podąża za swoimi użytkownikami. Wszystkiemu zaś przygląda się kot, który jest znakiem rozpoznawczym banku zza naszej wschodniej granicy.
Czy Ukraina kojarzy nam się z nowoczesnymi rozwiązaniami bankowymi. Zapewne nie. Stereo będzie miał okazję to zmienić, bo potencjał ku temu jest spory.
Przyjrzyjmy się temu co już jest komunikowane i temu co potencjalnie pojawi się z czasem.
Stereo i Stereo+ – wybór na dobry początek
W Polskiej wersji serwisu w ofercie pojawią dwa warianty konta. Podstawowe, o ograniczonej funkcjonalności, będzie bezpłatne. Bezpłatne nie znaczy bezużyteczne – otrzymamy to co najważniejsze czyli:
- możliwość uruchomienia karty wirtualnej, którą podepniemy do swojego telefonu (Google Pay, Apple Pay) lub karty Curve,
- możliwość doładowania konta,
- za dodatkową opłatą – wykonywać przelewy błyskawiczne i zamówić fizyczną czyli plastikową kartę.
Wydaje się, że przy darmowym koncie Stereo będziemy musieli, niczym w telefonach Xiaomi, pogodzić się z reklamą, tam gdzie niekoniecznie ją chcemy oglądać.
Brak wiadomości reklamowych wymagał będzie sięgnięcia do portfela i wykupienia konta Stereo+. Konto to będzie pozbawione powyższej „wady”, pozwoli korzystać bez opłat z dodatkowych usług oraz rachunku w EUR.
Obsługa klienta Stereo zachęca do skorzystania z oferty?
Niezależnie od wariantu, gdy już posiądziesz numer konta obsługa klienta Stereo odpowie m.in. za pośrednictwem komunikatorów na Twoje pytania w trybie 24/7. Czyli światek, piątek czy niedziela.
Warto odnotować, że Monobank podąża w tym zakresie za preferencjami klientów na danym rynku. Na Ukrainie można korzystać z Telegrama, w Polsce z Vibera, WhatsApp czy Messengera.
Oferta dodatkowa
Nie jest do końca jasne czy Stereo posiadzie pełną europejską licencją bankową, ale już na ten moment mówi się o tym, że Monobank będzie oferował:
- kredyty bankowe,
- program z nagrodami za zakupy (cashback),
- shake-to-pay – płatność bez podawania numeru konta czy numeru telefonu odbiorcy, wystarczy, że znajduje się on w pobliżu,
- współdzieloną płatność za rachunek.
BLIK w fintechu? Nareszcie!
Jeśli wierzyć zapowiedziom w końcu doczekamy się fintechu, który będzie oferował płatności BLIK-iem. To może być znaczący atut w przełamywaniu oferty głównych graczy obecnych już w Polsce. Rachunki bankowe w Revolut, Zen.com i im podobnych stracą wyraźnie na atrakcyjności. Według mnie wielu Polaków, tak mocno przyzwyczaiła się do BLIK-a, że obecność tej formy płatności i przelewów w ofercie w momencie uruchomienia nowego projektu stereo może sprawić, że projekt stanie się konkurencyjny również dla konta w klasycznym banku.
Jak otworzyć konto Stereo w Monobanku?
To już klasyka. Każdy zainteresowany będzie mógł z dowolnego miejsca, w ciągu kilku minut otworzyć konto, dzięki znanej formie zdalnej rejestracji. Monobank wykorzysta do tego własną aplikację. A cały proces zamknie się w trzech prostych krokach:
- Instalacja aplikacji na smartfonie z systemem Android lub IOS.
- Po jej uruchomieniu klienci weryfikują swoją tożsamość (selfie + dokument).
- Korzystaj z wybranego konta.
Jeśli pojawią się jakieś problemy w tym doprawdy niezbyt skomplikowanym procesie zapewne z pomocą pospieszy obsługa klienta stereo, oczywiście w języku polskim. Co nie jest standardem wśród zagranicznych firm internetowych świadczących usługi również dla polskich obywateli.
Przyszłość Stereo w Polsce
Trochę dziwnie jest mówić o przyszłości produktu, który jeszcze nie zaczął na dobrą sprawę działać. Oferta Stereo i Stereo+ jest jednak tylko wycinkiem tego na co mogą liczyć klienci Monobanku. Zatem należy przypuszczać, że z czasem, jeśli oferta się przyjmie, konkurencja dla Revoluta będzie coraz silniejsza. Zwłaszcza, że wprowadzenie rozwiązań, które w Stereo mają być dostępne na dzień dobry, Revolutowi zajęło sporo czasu.
Na jakie ciekawe usługi dodatkowe mogą liczyć użytkownicy, może nie największego banku internetowego, ale na pewno pierwszego w pełni internetowego banku na Ukrainie? Czego możemy spodziewać się z czasem od nowego projektu Stereo?
Więcej kart – dużo więcej
Na domowej stronie banku bez problemu zauważymy, że wybór kart nie ogranicza się do jednej karty fizycznej i osobno karty wirtualnej. Klienci dostają do wyboru aż 6 różnych kart płatniczych o różnej funkcjonalności. I tak, podobnie jak w Revolucie czy Curve najbardziej wypasiona IRON CARD wykonana jest z metalu.
Wśród kart spotykamy takie, które przyniosły pionierskie rozwiązania. Fizyczna karta, na której nie pojawia się numer karty? Proszę bardzo. A jesli cenisz sobie bezpieczeństwo w sieci możesz nawet zmieniać jej kod CVC. Innym ciekawym rozwiązanie jest połączenie funkcjonalności Visy i MasterCard w jednej karcie, dzięki temu mamy wybór z jakich benefitów w trakcie używania takiej karty chcemy korzystać.
Karta dla dzieci
Takiego rozwiązania nie może brakować w żadnym prężnie działającym banku. W Polsce rachunki bankowe dla dzieci oferują banki komercyjne ale i Revolut.
Konto stereo dla firmy
Czy doczekamy się konta Stereo for Business? Na Ukrainie nikt czekać nie musi, gdyż tam takie konto jest oferowane od jakiegoś czasu.
Zakupy na raty
Być może również w Polsce klienci Stereo, niczym w Twisto będą mogli rozłożyć na raty opłatę za dokonane zakupy. Zakupy ratalne to również forma kredytu, a jeśli udzielać go będzie bank z czasem mogą pozytywnie wpływać na historię kredytową.
Zbyt pięknie by było prawdziwie czyli KNF wrzuca swoje trzy grosze?
Pozostaje pytanie kiedy i na jakich zasadach możemy oczekiwać uruchomienia nowego projektu Stereo. Trudno odpowiedzieć na to pytanie może być również zespołowi Monobanku. Bowiem tak się składa, że nie jest istotne czy kluczowe systemy działają jak należy. Bez pełnej europejskiej licencji bankowej przedsięwzięcie może skończyć się na testach wersji beta. Przynajmniej ta forma jaka jest nam tłoczona w przekazach marketingowych. Albowiem cieniem na wszystkim kładzie się
Komunikat Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego ws. Monobanku
Czy KNF ostrzega polskich użytkowników przed bankiem z Ukrainy niczym przed Certo? Skądże znowu. KNF twierdzi, że nie ma o czym rozmawiać.
W związku z mogącymi wprowadzać w błąd informacjami medialnymi dotyczącymi „wejścia na polski rynek bankowy” podmiotu używającego marki „Monobank” i mającego używać na rynku polskim marki „Stereo”, a będącego bankiem z siedzibą w Ukrainie działającym pod nazwą Universal Bank, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przekazuje następujące informacje. (…) Komisja Nadzoru Finansowego dotychczas nie wydawała wymienionych zezwoleń dla Universal Banku, nie otrzymała wniosków o udzielenie takich zezwoleń ani też nie prowadzi postępowań w przedmiocie ich udzielenia.
knf.gov.pl
Komunikat ten może jednak wskazywać na coś zupełnie innego, że w gruncie rzeczy, Stereo wdrażane przez Monobank nie będzie zbudowane na Monobanku. Bowiem istnieje sposób aby legalnie
oferować usługi bankowe na terenie Polski nie posiadać ani polskiej ani europejskiej licencji bankowej
Bankowość w tle, z angielska określana skrótowcem BaaS (Banking-as-a-Service) rozwiązuje dylematy związane z posiadaniem pełnej europejskiej licencji bankowej. To rozwiązanie, z którym mamy często do czynienia, a o którego istnieniu nie mamy świadomości. W skrócie polega na tym, że jakiś bank zarejestrowany w Polsce czy Unii Europejskiej dostarcza innej firmie produkty finansowe takie jak konta, karty czy pożyczki. W efekcie dana firma może zaproponować swoim klientom produkty bankowe, ale nie musi przy tym tworzyć własnych rozwiązań czy ubiegać się o niezbędne licencje.
Znacie to doskonale z życia, z wirtualnych sieci operatorów komórkowych. A jeszcze łatwiej zaobserwować to w branży spożywczej. Producent masła – sprzedaje je pod własną marką, ale w Lidlu czy Biedronce to samo masło pojawia się pod własną marką danego sklepu. Tutaj masło przybiera postać pożyczki czy karty wirtualnej wydanej do konta. Marka Biedronki nie musi mieć zakładów, pracowników czy koncesji. Wystarczy mieć papierek z własną nazwą, by każdy mówił o biedronkowym maśle.
I wszystko wskazuje, że na tej zasadzie będzie działało w Polsce Stereo by Monobank. Czas pokaże, czy w ten sposób Monobank będzie chciał nie odstawać od oferty głównych graczy. Jaki bank pomoże Stereo; Alior, Santander czy Aion? Jedno wydaje się być pewne, nie będzie to wsparcie ani największego banku internetowego, ani największego klasycznego banku w Polsce, zarówno mBank jak i PKO BP wydają się nie widzieć potrzeby karmienia konkurencji własną piersią.
Niezależnie od tego jak technicznie zostanie rozwiązane działanie Stereo wyczekujemy jego premiery z dużym zainteresowaniem. Zapowiadane rozwiązania będą stanowiły bowiem kolejny punkt odniesienia dla całego rynku, a tym samym dłużnicy być może doczekają się pełnoprawnych kont bankowych bezpiecznych od egzekucji komorniczej.
źr.: stereo.io, monobank.ua, knf.gov.pl
grafiki: stereo.io