Usunięcie z listy dłużników – Bez BIK / BIG

4.6
(10)

Listy dłużników w Polsce to powszechna nazwa instytucji zajmujących się gromadzeniem i przetwarzaniem danych o zobowiązaniach konsumentów i podmiotów gospodarczych. Dla wielu kredytobiorców wpisanie na listę dłużników jest równoznaczne z odcięciem od możliwości korzystania z kredytów i pożyczek. Zaczyna się wówczas szalona pogoń za możliwościami usunięcia z listy dłużników. Pogoń czasami nierealna, a niekiedy kompletnie niepotrzebna – listy dłużników mają bowiem swoją specyfikę, przepisy i ustawy, które jasno i precyzyjne określają usunięcie z listy dłużników.

bez bikListy dłużników – gdzie zostałeś wpisany?

Abyś mógł skutecznie usunąć się z listy dłużników, musisz najpierw wiedzieć, na której liście jesteś umieszczony. Nie jest to łatwe, szczególnie, gdy informację taką chcemy pozyskać od pracownika banku czy salonu z telefonami. Ich wiedza bowiem jest tak mizerna, że nie stanowi dla nich różnicy bez BIK a BIG. Przez co klient ich klient, poinformowany tylko, iż jest na liście dłużników, nie ma zielonego pojęcia, gdzie ma szukać informacji o swoim zadłużeniu i co ma zrobić, aby usunięcie z listy dłużników jego wpisów było możliwe.

Jak sprawdzić się na liście dłużników?

Poniższa tabela pozwala na sprawdzenie swoich długów na polskich listach dłużników. Określa, na której liście powinieneś sprawdzić czy masz złe wpisy – w zależności od tego, czyim jesteś dłużnikiem.

Listy dłużników – jak sprawdzić swoje długi

Lista  dłużników Link do sprawdzenia się na danej liście dłużników Kto mógł dokonać wpisania na listę dłużników
BIK -Biuro Informacji Kredytowej www.bik.pl/sprawdzanie biku Wyłącznie bank, SKOK i niektóre firmy pożyczkowe
BIG KRD www.krd.pl/jak_sprawdzic_KRD Dowolny wierzyciel z każdej branży
BIG ERIF www.infokonsument.pl Dowolny wierzyciel z każdej branży
BIG INFOMONITOR www.infomonitor.pl/sprawdz_swoje_długi Dowolny wierzyciel z każdej branży
BIG KBIG www.kbig.pl Dowolny wierzyciel z każdej branży
BIG KIDT www.kidt.pl Dowolny wierzyciel z każdej branży
Bisnode mBIG www.m-big.com Dowolny wierzyciel z każdej branży
Bankowy Rejestr ZBP www.raport-bankowy-rejestr.pl Tylko banki

Dzięki tej ściągawce szybko ustalisz swój wpis – czyli zrobisz pierwszy krok niezbędny aby usunięcie z listy dłużników stało się możliwe i wykonalne. Jeśli procedury pozyskiwania informacji o wpisach na listy dłużników przerastają Cię, zawsze może zlecić wykonanie tego za siebie. Serwis Windykowani.pl oferuje kompleksową usługę sprawdzania na listach dłużników wzbogaconą o analizę raportu najważniejszego z biur – Biura Informacji Kredytowej BIK SA. Z ofertą możesz zapoznać się klikając w poniższy banner.

usunięcie z BIK - bez bik

Usunięcie z listy dłużników – Bez BIK i BIG?

Czas na najważniejsze, czyli usunięcie z listy dłużników. Jakie warunki trzeba spełnić, aby być bez BIK czy BIG, ile wpis może widnieć na liście dłużników, jakie możliwości daje Ci prawo?

Listy dłużników – jak usunąć negatywne wpisy

Lista dłużników Ile lat widnieje wpis? Jak można usunąć wpis z listy dłużników wcześniej?
BIK -Biuro Informacji Kredytowej 5 lat w sekcji aktywnej (widocznej dla instytucji finansowych), 12 lat w sekcji statystycznej (widocznej dla konsumenta i GUS-u) Przed upływem 5 lat można usunąć wpisy dotyczące zamkniętych produktów. Dokładne wskazówki uzyskasz dzięki Analizie Raportu BIK.
BIG KRD 10 lat Wyłącznie na wniosek wierzyciela lub automatycznie w ciągu 14 dni od dokonania spłaty
BIG ERIF 10 lat Nie można w żaden sposób zmusić ERIF do usunięcia wpisu. Wystarczy jednak pozbyć się długu, aby wpis zniknął w 2 tygodnie.
BIG INFOMONITOR 10 lat Prawo nie przewiduje możliwości nakazania wierzycielowi usunięcia wpisu przed dokonaniem spłaty wierzytelności. Wierzyciel może to zrobić dobrowolnie – na przykład jako warunek ugody z dłużnikiem.
BIG KBIG 10 lat Bez zgody wierzyciela dłużnik nie może żądać usunięcia wpisu. Jeśli przestanie nim być, informacja o nieistniejącym już zadłużeniu zostanie usunięta z BIG-u przed upływem 15 dni.
BIG KIDT 10 lat Dłużnik nie ma wpływu na fakt istnienia wpisu. Dopiero w momencie spłaty wpis musi zostać usunięty (do 2 tygodni). Przed dokonaniem spłaty całkowitej jest to zależne od dobrej woli wierzyciela.
Bisnode mBIG 10 lat Dłużnik ma ograniczony wpływ na fakt istnienia wpisu. Dopiero w momencie spłaty wpis musi zostać usunięty (do 2 tygodni). Przed dokonaniem spłaty całkowitej jest to zależne od dobrej woli wierzyciela chyba że dłużnik udowodni bezzasadność wpisu.
Bankowy Rejestr ZBP 5 lat
Wpisy dokonane przez banki mogą być usunięte na ich wniosek. Dłużnik nie ma możliwości samodzielnego usunięcia wpisu z Bankowego Rejestru.

Lista dłużników i usuwanie wpisów w praktyce

Jak widać, usunięcie wpisów z BIG zasadniczo różni się o usunięcia negatywnego wpisu z BIK. W przypadku Biur Informacji Gospodarczej (pamiętajmy, ze w Polsce nie istnieje jeden BIG, a 5 różnych BIG-ów) prawo nie przewiduje możliwości usuwania wpisów przed upływem okresu 10-letniej karencji. Chyba, że dług zostanie spłacony. Wówczas każdy podmiot dokonujący wpisu musi ten wpis usunąć w terminie 14 dni.

Podobnie jest w BIK i BR. Wpisy dotyczące produktów kredytowych, będących jeszcze niespłaconymi, nie mogą zostać usunięte. Po ustaniu stosunku prawnego z wierzycielem (czyli prościej mówiąc, gdy kredytobiorca spłaci swój dług) może ubiegać się on o wcześniejsze usunięcie wpisu i bycie bez BIK w sytuacji wystąpienia korzystnych dla niego warunków to umożliwiających. O tym, czy dany wpis można usunąć czy nie, powinien zdecydować specjalista – analityk. Usługę taką można zamówić od ręki – jest ona dostępna w tym miejscu.

Uwaga: samodzielne ingerowanie w rejestr BIK, czyli popularne czyszczenie i chęć bycia bez BIK jest niezmiernie groźne. I może przynieść konsekwencje przez lata blokujące zdolność kredytową. Przekonało się o tym wielu konsumentów, którzy wykorzystując znalezioną w internecie wiedzę na temat BIK, bycia bez BIK i pisma „do czyszczenia biku”  słało gdzie popadnie (i co popadnie) do banków i BIK-u. W efekcie ich scoring spadł do poziomu spotykanego u 5% najgorzej ocenianych przez BIK kredytobiorców. A oni na długo pożegnali się ze zdolnością kredytową.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 10

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

3 komentujących “Usunięcie z listy dłużników – Bez BIK / BIG”

 1. Chcesz wiedzieć czy można samemu wyczyścić BIK? Lub czy pomimo negatywnych wpisów w BIK można otrzymać pożyczkę?
  Skorzystaj z naszego BEZPŁATNEGO poradnika, a dowiesz się:
  – Jak wyczyścić BIK samemu ?
  – Jak wygląda czyszczenie BIK ?
  – Jak otrzymać pożyczkę będąc w BIK ?
  – Jak krok po kroku założyć konto w BIK ?
  Otrzymasz także darmowe wzory dokumentów przydatnych przy usuwaniu wpisów w BIK.
  Poradnik znajdziesz pod adresem: [treści reklamowe – autora zapraszamy do kontaktu]

 2. Chyba najpełniejsza lista tych list w necie (no może poza wiki), chociaż wydaje mi się, że KIDT jeszcze nie działa?
  A co sądzicie na temat Credit Checka – można spotkać coś takiego przy niektórych pożyczkach, ale informacji na lekarstwo co to za wynalazek jest i jak to traktować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.