E-skrzynka Poczty Polskiej – jak nie przegapić nakazu zapłaty

4.5
(2)

E-skrzynka Poczty Polskiej nie jest być może kompletnym lekarstwem na ginące awiza, ale na pewno może zminimalizować przypadki, gdy dłużnik nieświadomie traci cenny czas, jaki ma na na odwołanie się od nakazu zapłaty.

Zapewne cyfrowe usługi dostępne w Poczcie Polskiej mają dużo więcej praktycznych zastosowań, jednak my koncentrujemy się na kwestiach istotnych dla zadłużonych. Każdy bardziej świadomy dłużnik wie, że przed wierzycielami należy się bronić. Jednym z elementów tej obrony jest reagowanie na nakazy zapłaty, nie dopuszczenie do ich uprawomocnienia się. Chodzi oczywiście o wnoszenie sprzeciwu od nakazu zapłaty. Pilnowanie wyznaczonych prawem terminów, w czasach gdy jesteśmy coraz bardziej mobilni, a szczególnie w okresie pandemii, okazuje się nie być najprostszą czynnością.

W tym artykule dowiesz się o dwóch usługach Poczty Polskiej, które pomogą w terminie złożyć nakaz zapłaty:

  1. E-skrzynka – czyli polecony w Internecie
  2. Elektroniczne awizo

E-skrzynka Poczty Polskiej a nakaz zapłaty

Zacznę od usługi, która w największym stopniu może być pomocna w przypilnowaniu terminów. To najnowsze dziecko narodowego operatora, jeszcze w kołysce, czyli e-skrzynka Poczty Polskiej. Jak e-skrzynka może nam pomóc w walce z długami? Dosyć prosto – często zwiększa szansę na wniesie sprzeciwu w terminie. Dzięki prostemu faktowi – znacząco zwiększa szansę na otrzymanie informacji o tym, że sąd wysłał nakaz zapłaty i co w tym nakazie widnieje.

Być może osoba, która od dekad mieszka pod tym samym adresem i jest za pan brat ze swoim listonoszem, uzna ten problem za mało zrozumiały. Jednak dłużnik, ścigany za feralny kredyt, który od momentu jego zaciągnięcia zmieniał adres zamieszkania 2 razy (lub po prostu permanentnie przebywa poza domem) dostrzeże korzyści płynące z tego rozwiązania.

To rozwiązanie uchroni wielu dłużników od stawiania sobie pytania – jak to się stało? Wówczas, gdy dowiadują się, że nakaz zapłaty właśnie się uprawomocnił i wierzyciel już się cieszy z możliwości uruchomienia komornika.

Co to jest e-skrzynka

E-skrzynka to taka wirtualna skrzynka pocztowa. Trafia do niej kierowana do Ciebie korespondencja pocztowa, w tym ta awizowana. Nie myl tego jednak z elektronicznym awizem, o którym jeszcze napiszę poniżej. E-skrzynka Poczty Polskiej korzysta z rozwiązań, jakie zapewne są owocem usług świadczonych dotychczas wyłącznie dla firm.

Zatem w e-skrzynce nie znajdziesz awiza – znajdziesz tam skan korespondencji, która została do Ciebie wysłana.

Dzięki temu nie zostaniesz pozbawiony wglądu w zawartość przesyłki nawet wówczas, gdy wylądowała ona na poczcie, na drugim końcu Polski (bądź Europy, jeśli akurat mieszkasz gdzieś w Dublinie).

Jakie przesyłki nie mogą trafić do e-skrzynki Poczty Polskiej

W zasadzie nie ma przeszkód by do e-skrzynki trafiła każda korespondencja, dopóki nie wyłączy takiej możliwości jej nadawca. Najlepiej określają to punkty regulaminu tej usługi:

Usługa pocztowa przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej na etapie doręczania nie dotyczy przesyłek:

  1. wysyłanych do ani wysyłanych przez: Sądy i Trybunały; prokuraturę i inne organy ścigania; komornika sądowego; w przypadku przesyłek wysyłanych do oraz wysyłanych przez organy ścigania, usługa nie dotyczy przesyłek oznaczonych przez nadawcę napisem „Nie podlega digitalizacji”
  2. których nadawca wyłączył możliwość ich doręczenia w ten sposób, umieszczając na przesyłce napis „Nie podlega digitalizacji”.

Zatem jedyną realną przeszkodą do otrzymania listu do e-skrzynki Poczty Polskiej jest owa formułka „Nie podlega digitalizacji”. Po ludzku oznacza to, że nadawca nie zgadza się na zeskanowanie korespondencji i przedstawienie Ci jej w formie cyfrowej. Jak zwiększyć szansę na odebranie takiej korespondencji, przeczytasz za chwilę. Teraz odpowiedzmy sobie jeszcze na pytanie

Jak utworzyć e-skrzynkę Poczty Polskiej?

Czynność jest wprost banalna. Będziesz jednak potrzebować Profilu Zaufanego. Można się domyślać, że to dzięki temu cały proces odbywa się on-line i bez tworzenia konta użytkownika z kolejnym hasłem do zapamiętania. Osoby posiadające podpis kwalifikowany mogą z niego skorzystać, jednak będą musiały posłużyć się protezą w postaci programu Podpis Kwalifikowany. Swoją drogą opisu tego programu jest jak na lekarstwo, polecam ten na stronie Certum

Można również skorzystać z e-dowodu. Jeśli nie masz, żadnego z powyższych – profil zaufany w prosty sposób założysz w wielu bankach bankach.

Zatem Krok po Kroku:

1. Przejdź na stronę https://eskrzynka.poczta-polska.pl

Rozpoczynamy rejestrację elektronicznej skrzynki pocztowej
il. 1. Strona e-skrzynki Poczty Polskiej, źr. poczta-polska.pl

2. Wybierz opcję zaloguj przez Profil Zaufany.

Uwiarygodnienie e-skrzynki
il. 2. Bez Profilu Zaufanego ani rusz, źr. poczta-polska.pl

3. Dodaj swój adres zamieszkania.

e-skrzynka Poczty Polskiej umożliwia dodanie kilku adresów
il. 3. Dodajemy adres i składamy oświadczenia, źr. poczta-polska.pl

Tutaj ujawnia się podstawowa zaleta e-skrzynki Poczty Polskiej.

Możesz dodać do 3 różnych adresów, zatem również te, pod którymi już nie przebywasz.

4. Gdy skończysz podpisz zgody i kliknij Zapisz.

To wszystko. Na skrzynkę e-mail powiązaną z Twoim profilem zaufanym otrzymasz potwierdzenie założenia e-skrzynki. W przyszłości będą tam również trafiać powiadomienia o zeskanowanej korespondencji.

e-mail potwierdzający otwarcie e-skrzynki pocztowej
il. 4. Poczta potwierdza, że skrzynka została otwarta

Jak zamknąć e-skrzynkę?

Gdybyś jednak z jakiś powodów chciał zrezygnować z tej formy odbierania korespondencji pamiętaj, że zawsze możesz deaktywować skrzynkę. Jak? Na stronie „Mój profil” wybierz zakładkę „Status usługi” i naciśnij przycisk „Dezaktywuj Usługę”

e-skrzynkę Poczty Polskiej możesz otworzyć na chwilę
il. 5. Skrzynkę można wyłączyć w każdej chwili, źr. poczta-polska.pl

Gdzie odnajdę moją zeskanowaną korespondencję.

Po utworzeniu konta w lewym górnym rogu obok pozycji Mój Profil pojawi się odnośnik Przesyłki. Wystarczy kliknąć i zyskasz dostęp do zeskanowanej korespondencji przesłanej na Twoją e-skrzynkę.

teraz listy trafią do e-skrzynki Poczty Polskiej
il. 6. Czekamy na pierwszy list, źr. poczta-polska.pl

Inne pomocne dłużnikom funkcje związane z awizami

Gdy przesyłka nie nadaje się do zeskanowania lub po prostu nie chcesz uruchamiać e-skrzynki, warto zwrócić uwagę na inne usługi Poczty Polskiej.

Elektroniczne awizo

Usługa ukryta pod nazwą Elektroniczne Awizo pozwoli Ci uzyskać tradycyjną papierową formę awiza na elektroniczną. Otrzymasz je w postaci SMS-a lub wiadomości e-mail. Tą usługę dzięki Profilowi Zaufanemu również zlecisz całkowicie on-line. Jeśli nie masz profilu zaufanego, zlecenie usługi potwierdzić możesz w okienku na poczcie.

To rozwiązanie sprawi, że awizo nie zaginie na poczcie czy w skrzynce pocztowej.

Czy Poczta Polska zrobiła już wszystko co mogła?

Moim skromnym zdaniem nie do końca. Szkoda, że na poczet przesyłek sądowych nie zaadaptowano dwóch innych usług czyli:

  • Dosyłanie korespondencji,
  • Przechowywanie korespondencji.

Szczególnie ta pierwsza byłaby idealna w takiej sytuacji, ale nie widzieć czemu, nie obejmuje ona m.in. korespondencji z Sądu. Jak łatwo jednak zauważysz, jej namiastkę stanowi podanie kilku adresów pocztowych w e-skrzynce.

Natomiast korespondencja z sądu w przechowywaniu korespondencji (czyli wydłużeniu czasu jej przechowywania na poczcie do 4 tyg.) została zrównana z paczkami zawierającymi pszczoły i pisklęta ptactwa domowego oraz próbki z mlekiem. Chociaż w tym przypadku jestem sobie w stanie wyobrazić, że za życiem i co dziwne, Pocztą Polską, nie nadąża legislacja.

Nowości nie takie nowe

Nie wszystkie te usługi są nowością, jednak teraz znajdziesz je na jednej stronie – poczta-cyfrowa.pl. Dodajmy z dziennikarskiego obowiązku, że wiele opisanych tam usług dostępnych jest od lat na platformie envelo.pl, o której wspominaliśmy już tu i tam. Jedyny zatem zarzut do opisywanych usług jaki przychodzi mi aktualnie na myśl to fakt, że poczta-cyfrowa.pl nie jest portalem z prawdziwego zdarzenia. Bardziej przypomina zbiór odnośników do różnych stron tyle, że ubranych w ładną graficznie formę. Doprawdy trudno mi zrozumieć czemu nie zintegrowano wszystkich tych usług w ramach jednej platformy. Zwłaszcza, że envelo.pl wydaje się doskonałym fundamentem do jej zbudowania. Zamiast tego mamy https://eformularze.poczta-polska.pl, https://eskrzynka.poczta-polska.pl i envelo.pl – mało praktyczne.

E-skrzynkę Poczty Polskiej wspieraj innymi działaniami

E-skrzynka, jak już powiedzieliśmy, zajmuje się niejako ostatnim etapem w sądowym obrocie Twojego długu. Warto jednak monitorować sprawy na wcześniejszym etapie. Nie będą opisywał tu takich usług, gdyż robiliśmy to wcześniej, jednak przypomnijmy jakie usługi wydają się na dzień dzisiejszy wspierać dłużnika:

  1. Konto w e-sądzie
  2. Konto w sądzie rejonowym
  3. e-skrzynka Poczty Polskiej
  4. Elektroniczne Awizo Poczty Polskiej

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...