e-sad postępowanie sądowe przez Internet

EPU – Elektroniczne Postępowanie Upominawcze

5
(3)

EPU to skrót od  Elektroniczne Postępowanie Upominawcze. EPU nierozerwalnie wiąże się z e-sądem. Gdyż to właśnie e-sąd jako jedyny w Polsce ma możliwość rozpatrywania spraw w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Jeśli szukasz informacji o EPU, gdyż dostałeś nakaz zapłaty, wydany przez e-sąd w elektronicznym postępowaniu upominawczym, a od jego doręczenia nie minęło 14 dni, wiedzieć musisz, że ten nakaz może utracić moc prawną i nie być dla Ciebie w żaden sposób groźny.

EPU – Elektroniczne postępowanie upominawcze w e-sądzie. Jak powstało EPU?

Z miejskich legend, przekazywanych metodą głuchego telefonu pomiędzy prawnikami, usłyszałem kiedyś, że EPU zostało wymyślone przez sędziego, który przy swoim kominku raczył się 20- letnią whiskey. Oczywiście nigdy nie zamierzałem weryfikować prawdziwości tej opowieści, natomiast niewątpliwie ktoś pewnego dnia wpadł na genialny pomysł. Aby usadowić kilkudziesięciu referendarzy sądowych przed ekranami komputerów po to, by Ci wspólnymi siłami rozładowali kolejki w sądach rejonowych. Patrząc na ilość spraw złożonych w e-sądzie (już w 2011 roku przekroczono próg 1 800 tyś pozwów), trzeba uczciwie powiedzieć, że pod tym kątem (przynajmniej na samym początku funkcjonowania e-sądu) cel ten został zrealizowany. Niestety, jak głosi jedno z tzw. Praw Murphy’ego „Każde rozwiązanie rodzi nowe problemy”. I tak też jest w przypadku EPU.

Przejdźmy zatem do minusów, których waga może świadczyć o tym, że EPU nie jest tyle złym, co raczej nie do końca przemyślanym rozwiązaniem.

W EPU nie ma weryfikacji roszczenia, co mogą wykorzystać nieuczciwe firmy skupujące długi

Pierwsza wada EPU to  brak weryfikacji przez sąd zasadności roszczenia z którym występuje wierzyciel. Niestety w sądzie elektronicznym dowolna osoba może wystąpić z dowolnym roszczeniem. I to (niespodzianka) w dowolnej wysokości, gdyż w postępowaniu przed e-sądem w Lublinie nie załącza się fizycznych dowodów. Piszący ten artykuł, w czasach gdy pracował jeszcze w kancelarii komorniczej jako asesor, wielokrotnie zachodził w głowę, czy część egzekwowanych przez niego roszczeń istnieje w rzeczywistości? Bywały bowiem sytuacje, że niektóre osoby (najczęściej emeryci) nie otwierali drzwi, nie pobierali kierowanej do nich korespondencji, a z roszczeniem występowały podejrzane podmioty reprezentowane przez osoby zza wschodniej granicy. Zastanawiacie się Państwo, jak może wyglądać schemat takiego oszustwa? Oto przykład:

Przykład
Właściciel podejrzanej firmy kupuje od osoby trzeciej dane klienta (np. przez darknet), wysyła w teren „windykatora”, który orientuje się, że wskazana osoba nie pobiera korespondencji lub że totalnie nie orientuje się w swoich sprawach (np. „klient” podpisał kilkanaście pożyczek i kredytu, z czego większość została już sprzedana podmiotom trzecim), zatrudnia radcę prawnego by dodatkowo uzyskać koszty zastępstwa, składa sprawę do e-sądu, otrzymuje nakaz i składa go do komornika.

Doręczenie nakazu wydanego przez e-sąd

Drugi mankament EPU (który wynika z powyższej sytuacji) polega na braku tzw. „doręczenia komorniczego”. Ustawodawca uznał bowiem, że celem zagwarantowania stronie pozwanej konstytucyjnego prawa do sądu, w przypadku gdy korespondencja z dołączonym pozwem i nakazem zapłaty pozostaje nieodebrana, konieczne będzie zlecenie doręczenia korespondencji sądowej przez komornika. Ten sam ustawodawca uznał jednak, że pozwanemu w elektronicznym postępowaniu upominawczym konstytucyjne prawa nie są do niczego potrzebne. I w sytuacji nadesłania przez sąd odpisu nakazu i pozwu pod adres zameldowania (nawet gdy adres ten jest od lat nieaktualny), nakaz staje się prawomocny. W przypadku braku adresu zameldowania na terenie Polski, nakaz zostanie uchylony, a sprawa umorzona. 

Przykład:
Pan Jacek nie mieszka pod adresem zameldowania 3 lat, gdyż wyprowadził się do Warszawy, gdzie wynajmuje mieszkanie. Korespondencja zostaje wysyłana pod adres zameldowania w Kutnie, gdzie mieszka jego matka. Z uwagi na nieobecność domowników (matka wyjechała na miesiąc do sanatorium), korespondencja po dwukrotnej awizacji została zwrócona do e-sądu, a nakaz zapłaty stał się prawomocny. Pan Jacek dowiedział się o sprawie, gdy komornik zajął jego konto.

Pełnomocnictwo do EPU

Kolejnym przykładem patologii EPU jest brak konieczności dołączania pełnomocnictwa. Nawet jeżeli ustawodawca wychodzi z założenia, że do wydania nakazu nie jest konieczne przedstawianie dowodów, to zdaniem piszącego, obowiązek dołączania do akt sprawy pełnomocnictwa w oryginale bądź w uwierzytelnionym odpisie winno być bezwzględnie wymagane.

EPU w służbie dłużnika, czyli zalety e-sądu, które osoba zadłużona może wykorzystać

Nie będę ukrywać, że elektroniczne postępowania upominawcze ma również swoje niewątpliwe zalety. Warto, będąc dłużnikiem i mając w perspektywie EPU, znać je. I wykorzystać w procesie wychodzenia z długów.

EPU - Elektroniczne Postępowanie Upominawcze to uproszczony sąd
il. 1. Interfejs e-sądu

Dostęp do swoich spraw w e-sądzie z każdego miejsca na świecie

Posiadając komputer czy telefon, Internet oraz konto w EPU, posiadamy dostęp do wszystkich toczących się przeciwko naszej osobie spraw, wydanych w sprawie nakazów i postanowień. Dzięki temu nie musimy udawać się fizycznie do sądu, aby np. przejrzeć akta sprawy. Jak założyć konto w e-sądzie? Kliknij tutaj, aby zobaczyć poradnik opisujący proces zakładania konta z ilustracjami.

Mając konto w EPU nie przegapisz żadnego nakazu. Nawet będąc na dłuższym wyjeździe czy pracując za granicą. Wystarczy konto w e-sądzie, które jest dostępne za darmo dla każdego bez wyjątku.

Uchylenie nakazu zapłaty jest proste i daje 100% powodzenia

Podobnie jak łatwe jest uzyskanie nakazu zapłaty w e-sądzie, tak proste jest jego uchylenie. Otrzymując nakaz zapłaty wystarczy bowiem złożyć sprzeciw, a nakaz utraci moc prawną. Potrzebujesz sprzeciwu do e-sądu? Nic prostszego, nasi prawnicy napiszą go dla Ciebie. Prawidłowo sporządzony sprzeciw jest dla Ciebie gwarancją uchylenia nakazu zapłaty. Czy w sprawach tak ważnych jak EPU zaryzykujesz wysłanie znalezionego w Internecie darmowego wzoru sprzeciwu od e-sądu? Czy też skorzystasz z pomocy adwokata w atrakcyjnej cenie? Wybór należy do Ciebie.

Jeśli w EPU szykuje Ci się więcej spraw, pomyśl o usłudze, która pozwoli Ci zamawiać nielimitowaną ilość sprzeciwów do e-sądu. To abonament prawny, którego cena jest prawdopodobnie najniższa w Polsce

Czy w EPU Twój wierzyciel może uzyskać nakaz zapłaty, gdy dług jest przedawniony? 

Wbrew temu, co piszą często w Internecie, EPU nie jest miejscem, w którym można uzyskać nakaz zapłaty w sytuacji, gdy roszczenie jest przedawnione. Jeśli tak gdzieś przeczytałeś, poznaj rzeczywistość.

EPU zawsze odrzuci pozew, gdy będzie on dotyczył długu przedawnionego.

Poprzez EPU wierzyciel może dochodzić tylko i wyłącznie roszczeń, które stały się wymagalne najpóźniej w terminie 3 lat od daty wniesienia pozwu (do końca roku kalendarzowego w którym przedawnienie by nastąpiło). Wyklucza to aktualnie dochodzenia przez wierzycieli roszczeń przedawnionych, co było plagą na początku funkcjonowania e-sądu.

Przykład
Umowa pożyczki została wypowiedziana 2 stycznia 2018 r., w e-sądzie możliwe będzie dochodzenie tego roszczenia do 31.12.2021 r.

Czasami warto policzyć opłacalność uchylania nakazu zapłaty z e-sądu

Koszty sądowe w EPU wynoszą ¼ tego co normalnie zapłacilibyśmy w normalnym sądzie. Także w przypadku, gdy zgadzamy się z roszczeniem i mimo wszystko zamierzamy go zapłacić, nie należy skarżyć nakazu, gdyż w sądzie rejonowym/okręgowym nasze koszty sądowe znacząco wzrosną.

Przykład
W przypadku roszczenia w wysokości 5 000,00 zł opłata sądowa (którą wierzycielowi zwraca dłużnik) w EPU wyniesie 100,00 zł, zaś w tradycyjnym sądzie 400,00 zł. Gdy roszczenie wynosi np. 50 000,00 zł opłata sadowa w e-sądzie wyniesie 625,00 zł, zaś w sądzie rejonowym zasądzonych zostanie 2 500,00 zł.

Co więc zrobić, gdy dostaniesz nakaz z e-sądu w Lublinie?

Przede wszystkim nie panikuj. Nakaz z EPU nie oznacza jeszcze nic złego. Nie pojawi się zaraz komornik. Masz czas na działanie.  W pierwszej kolejności należy zapisać, kiedy otrzymałeś korespondencję z e-sądu, gdyż od tej daty biegnie nam termin do wniesienia sprzeciwu. Sprzeciw do EPU wnosi się w terminie 14 dni od daty otrzymania nakazu. Do tego terminu nie wlicza się dnia otrzymania korespondencji.

Przykład:
Jeżeli otrzymaliśmy nakaz 1 września, to termin mija z upływem 15 września.

Następnie spokojnie przeczytaj treść nakazu oraz pozwu. Dowiesz się dzięki temu, z jakiego tytułu wierzyciel rości sobie w stosunku do Ciebie żądanie zapłaty. Oraz tego, czy żądana kwota jest uzasadniona. Po lekturze korespondencji najlepiej prześlij ją do nas – a my poprowadzimy Twoją sprawę. Do szczęśliwego finału – uchylenia nakazu zapłaty z EPU, który otrzymałeś. Elektroniczne postępowanie upominawcze może brzmi bowiem groźnie, ale nie dla Ciebie. 

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...