Chłopiec wybiera metodę płatności na telefonie
|

Metoda płatności dla dzieci – którą wybierają najchętniej?

0
(0)

Która metoda płatności dla dzieci jest najbardziej atrakcyjna? W praktyce przeanalizował to Santander Bank Polska. Sprawdził on jak w ciągu roku z konta korzystali w jego użytkownicy w wieku 13 – 17 lat.

Santander Bank Polska z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka przeanalizował własne dane z okresu 1.05.2019-30.04.2020. Wyszło z tego ni mniej ni więcej, że w badanym okresie statystyczny użytkownik konta dla dzieci:

  • ma 16 lat,
  • 10 razy logował się przez bankowość on-line, a 98 z użyciem telefonu,
  • wykonał 6 przelewów (średnio na 165 zł),
  • 8 razy użył BLIKA do zakupów i 2 razy aby zrobić przelew na telefon.

Prosta matematyka już wskazuje jaka metoda płatności dla dzieci jest najbardziej naturalna.

santander banner konto | Która metoda płatności dla dzieci jest najbardziej atrakcyjna? W praktyce przeanalizował to Santander Bank Polska. Sprawdził on jak w ciągu roku z konta korzystali w jego użytkownicy w wieku 13 - 17 lat.

Jak dzieci korzystają z usług bankowych

Wychodzi na to, że dzieci zdecydowanie wolą korzystać z bankowości mobilnej niż internetowej (przez komputer). Wraz z wiekiem rośnie intensywność korzystania z konta tj. 15-latkowie logowali się przy użycia smartfona średnio 89 razy, a 17-latkowie 123 razy. Natomiast dysproporcja między logowaniem z komputera i przy użyciu aplikacji w każdej grupie wiekowej oscyluje na podobnym poziomie – na każde 1 logowanie z komputera, przypada 10 logowań w aplikacji na smartfonie.

To, że wraz z wiekiem dzieci coraz odważniej korzystają z usług banku nie dziwi. Skalę tego zjawiska przedstawia poniższy wykres:

telefony komórkowe podstawowym narzędziem płatności wśród młodzieży
wykres 1. Im starsi tym aktywniejsi on-line, czy warto pamiętać o gotówce?

Dane zebrane przez Santander Bank Polska wskazują, że nastolatkowie aktywnie korzystają ze swoich kont – bardzo regularnie, najczęściej ze smartfonów, logują się do systemu bankowego, zlecają wiele transakcji. Chętnie sięgają też po karty płatnicze. Jest to najlepsza z metod edukacji finansowej, świetnie przygotowująca do korzystania z produktów bankowych już w dorosłym życiu, po rozpoczęciu aktywności zawodowej. Bank realizuje także program „Finansiaki. To my”, kierowany do rodziców, którzy korzystając z przygotowanych przez ekspertów materiałów – książki dostępnej online oraz strony www – mogą dodatkowo zadbać o wzbogacanie wiedzy swoich dzieci z obszaru bankowości, oszczędzania i podstaw ekonomii – mówi Natalia Czaplicka, odpowiedzialna za ofertę dla dzieci w Santander Bank Polska.

Dzieciaki dosyć aktywnie używają kont bankowych. W omawianym banku w ciągu roku wykonali niespełna 1 mln transakcji.

BLIK najczęściej wybierana metoda płatności dla dzieci

Za co i jak płacą nasze dzieci? W skali roku realizują oni ponad pół miliona transakcji zakupów przy użyciu BLIKA, ponad 100 tys. przelewów BLIK na telefon oraz ponad 340 tys. tradycyjnych przelewów

Młodzi stawiają na wygodę jaką niewątpliwie niesie ze sobą płacenie BLIKIEM – jest to preferowana przez młodych metoda płatności dla dzieci.

BLIK - najlepsza metoda płatności dla dzieci
wykres 2. BLIK – zdecydowany faworyt wśród metod płatności

Co ciekawe jak już wiemy wraz z wiekiem rośnie liczba operacji na użytkownika, ale równocześnie maleje średnia wartość tych operacji. Średnia wartości przelewu dla 14 latków wynosi 212 zł gdy dla 17-tków spada do poziomu 150 zł.

W raporcie zauważono, że na sposób korzystania z bankowości wpłynęła również epidemia. Co nie dziwi, bo wpływa ona na praktycznie każdą dziedzinę życia. Zmienił się nie tylko sposób, ale również cel wydawania pieniędzy,

Najmłodsi klienci Santander Bank Polska chętnie korzystają także z kart płatniczych, również w czasie pandemii, choć zmianie uległy główne kategorie wydatków. Nastoletni użytkownicy zdecydowanie częściej niż rok temu sięgają po kartę w sklepach osiedlowych czy dyskontach i płacą wyższe jednostkowe rachunki. Ponadto, o około 10 p.p. wzrósł udział transakcji związanych z rozrywką – w sklepy z grami on-line, mikropłatności np. za skórki czy dodatkowe życia do gier, a także za zakup albumów muzycznych oraz usług streamingowych – mówi Przemysław Chojecki, data scientist w Santander Bank Polska.

Warto założyć konto dla dziecka

Z badania jasno wynika, że im bliżej dorosłości dzieci coraz chętniej używają kont bankowych. Każda metoda płatności dla dzieci przez nie wykorzystywana może je czegoś nauczyć. Może również nieoczekiwanie zabezpieczyć (płatności bezstykowe) je przed fizycznym zagrożeniem z jakim przychodzi nam się mierzyć w czasach koronawirusa.

Z powyższego wynika, że polskie banki (w przeciwieństwie do np. Revoluta) słusznie dzielą ofertę produktową na młodsze i starsze (od 13 roku życia) dzieci tak robi Santander, mBank, PEAKAO czy ING. Warto również jak najwcześniej założyć konto dla dziecka w wieku 13 – 17 lat, aby systematycznie oswajać je z takimi produktami. Jest szansa, że jako dorośli ludzie dzięki takiej praktycznej edukacji finansowej unikną niespodzianek i szoku, że za otaczające ich rzeczy należy płacić. Zważywszy na ich ulubioną metodę płatności, dzieci żyjące w otwartym świecie, mogą doznać jednego szoku – niektóre metody płatności (takie jak BLIK), dostępne są tylko w Polsce. Być może będzie to dla nich również powód do poczucia, że wychowały się w kraju, który w wielu dziedzinach nie jest tak zacofany, jak mogłoby się wydawać. Może się o tym przekonać każdy użytkownik usługi SkyCash, gdy będzie szukał podobnego rozwiązania w „bardziej” cywilizowanych krajach.

Dane użyte w artykule pochodzą ze strony Santander Bank Polska.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...