Czy informacja o egzekucji komorniczej znajduje się na świadectwie pracy?

0
(0)

Wielu zatrudnionych, szczególnie myślących o zmianie pracy, nurtuje pytanie czy informacja o egzekucji komorniczej znajduje się na świadectwie pracy? Jest to powód do zmartwienia, gdyż pokazanie się nowemu pracodawcy w charakterze dłużnika na pewno nie stworzy dobrego wizerunku. Czy w przypadku zmiany pracy nowy pracodawca będzie wiedział o długach? Czy informacja o egzekucji komorniczej znajduje się na świadectwie pracy?

Świadectwo pracy i informacja o egzekucji komorniczej

Świadectwo pracy jest drukiem, którego wygląd i treść określa ustawa. Nie jest to zatem laurka kadrowej, która może wpisywać to, na co ma ochotę. Nie wolno dodawać informacji innych niż ustawowo wymagane, nie wolno również pomijać tych informacji, które ustawodawca przewidział jako obligatoryjne.

Jedną z obowiązkowych do podania na świadectwie pracy informacji jest ta o zajęciu komorniczym na wynagrodzeniu pracownika. Jest na to przeznaczony ustęp 5 świadectwa pracy. Pracodawca wpisuje w o dane komornika, numer sprawy egzekucyjnej (sygnaturę) i wysokość potrąconych kwot.

Ponieważ jest to bardzo ważny punkt świadectwa pracy (o czym za chwilę) raczej nie ma możliwości “dogadania się” z pracodawcą i ukrycia faktu egzekucji komorniczej na świadectwie pracy.

Czy nowy pracodawca musi dowiedzieć się o egzekucji komorniczej?

Miło i przyjemnie byłoby zmienić pracę i zaczynać wszystko z czystą kartą. Niestety dla dłużników, ustawodawca nie przewidział takiej możliwości. Ba, sprawił, że nowy pracodawca natychmiast dowie się o tym, że jego świeżo zatrudniony pracownik ma komornika.

Dlaczego?

Dlatego, iż otrzymując świadectwo pracy ma on obowiązek skontaktować się z komornikiem. Dlatego tak ważne jest, aby na świadectwie podać dane komornika i to dane dokładne. Informacja podana na świadectwie powinna bez trudu pozwolić na dalszą identyfikację osoby komornika, w tym odnalezienie danych adresowych kancelarii.

Czy można ukryć egzekucję komorniczą przed nowym pracodawcą?

W praktyce istnieje tylko jeden sposób zgodny z prawem na ukrycie przed nowym pracodawcą faktu posiadania komornika. Można wykorzystać lukę w przepisach Prawa Pracy i nie dostarczyć świadectwa pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia.

Jest to możliwe, gdy ostatnie zatrudnienie ustało w innym roku kalendarzowym niż przyjęcie do nowej pracy. Wówczas, zgodnie z prawem, pracownik nie ma obowiązku dostarczania świadectwa pracy.

Przykładowo: stosunek pracy ustał w połowie grudnia. Pracownik otrzymuje świadectwo pracy z odnotowanymi informacjami o zajęciu komorniczym, w tym wysokości zajęcia wynagrodzenia. W nowej firmie zatrudnia się z początkiem stycznia. Nowy pracodawca nie zażąda od niego świadectwa pracy, a tym samym nie dowie (lub nie dowie od razu) o tym, że świeży nabytek jest na bakier z komornikiem.

Czy informacja o egzekucji komorniczej znajduje się na świadectwie pracy?

Wiesz już, że tak. I że nie sposób sprawić, aby było inaczej. Zatem mając komornika musisz liczyć się z tym, że wzmianka o tym fakcie nieco zepsuje Twoje świadectwo. I być może postrzeganie przez nowego pracodawcę.

Jeśli ktoś zapyta Cię, czy informacja o egzekucji komorniczej znajduje się na świadectwie pracy i czy da się to zatuszować, możesz skierować go bezpośrednio do serwisu partnerskiego podanego poniżej.

Tekst powstał dzięki uprzejmości serwisu www.pomockadrowa.pl

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...